PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπός AM



Marconi+
19-10-07, 18:33
:lol: :lol: :lol: Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κατασκευάσω έναν πομπό AM έχω βρει αυτό το σχέδιο :arrow: http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/vivlioHlia/am50.jpg 50watt! Με μια κεραία 45-50μετρα μέχρι που θα ακούγομαι? Μπορώ να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό από pc? Πόσο θα κοστίσει? Και ότι άλλο χρήσιμο νομίζεται πείτε! Ευχαριστώ ! :twisted: :shock:

NUKE
19-10-07, 18:47
Εχεις φτιαξει ποτε καποιο αλλο κυκλωμα?Και γιατι δεν βαζεις το θεμα στα RF?

Marconi+
19-10-07, 19:01
Εχω φτιαξει για fm! Το παω στα Rf

NUKE
19-10-07, 19:04
Και πως τα πηγε αυτο στα FM?Ηταν κιτακι?

Marconi+
19-10-07, 19:08
Το ειχα βρει απο ενα site !!! γύρο στα 20-30 watt εβαζε! Αμα Θες πανω σε αυτο pm παρακαλώ !!!!

kostas30
19-10-07, 20:32
πρεπει να αρχισω κ εγω να ασχολουμε με πομπους σιγα σιγα τι λες φιλε NUKE πρεπει να εχουν ενδιαφερον τα rf,, αυτα τα σχεδια φιλε μαρκονι+ ειναι ευκολα????????? :shock:

εχει κανεις να μου χαρισει καμια λυχνια??? :lol: :lol: :lol:

NUKE
19-10-07, 21:09
Φιλε kostas30 εγω λεω να ξεκινησεις με κανα κιτακι της smartkit 1W και να πειματιστεις!!!....χεχεχε.Θα δεις πως ειναι ο μαγικος κοσμος της RF και θα κολησεις...

Υστερογραφο.Σημερα πηρα και τον μετασχηματιστη τελικα οποτε σιγα σιγα θα ξεκινησω να το φτιαχνω.

kostas30
19-10-07, 21:33
καλησπερα ΧΑΡΗ το κιτ που λες το βλεπω λιγο δυσκολο κατι πιο απλο δεν εχει ???? :o :o

Marconi+
19-10-07, 21:59
Σύμφωνα με το site της smart Kit έχει ένα 0,2watt (1001) και κοστίζει μονό 9 ευρώ έτσι λέει! Πάντως όλα τις smart kit φαίνονται εύκολα και για αρχαρίους !

kostas30
19-10-07, 22:03
και ποσο θα ακουστω με αυτο και τι κεραια θελει ???????? :?: :?: :idea: :?

RFΧpert
19-10-07, 22:54
πρεπει να αρχισω κ εγω να ασχολουμε με πομπους σιγα σιγα τι λες φιλε NUKE πρεπει να εχουν ενδιαφερον τα rf,, αυτα τα σχεδια φιλε μαρκονι+ ειναι ευκολα????????? :shock:

εχει κανεις να μου χαρισει καμια λυχνια??? :lol: :lol: :lol:

:ok: =D> :lol: :P :wink:

RFΧpert
19-10-07, 22:57
...
Ρε συ "Μαρκονι και βαλε" :!: αυτο το ρημαδι το "Τόπος: Grecce δεν το φτιαχνεις λιγακι :?: :idea:

kostas30
19-10-07, 22:59
:thinking: :psonio: \:D/

NUKE
19-10-07, 23:16
Τα σπαει κυριολεκτικα...LOLOLOLOL

Marconi+
20-10-07, 10:22
Εντάξει λάθος βιασύνης! Έχει αλλάξει ! :lol: :lol: :lol:

Marconi+
20-10-07, 10:29
O kostas30 έγραψε

και ποσο θα ακουστω με αυτο και τι κεραια θελει ????????

Με 0,2watt σχεδόν καθόλου! Αμα θες για αρχή κάνε αυτό με 4 watt που έχει η smart kit θα ακούγεσαι λίγο για αυτό μην πάρεις κεραία κάνε εσύ μια. :twisted:

radioamateur
20-10-07, 10:58
Πως φτιάχνουμε τις κεραίες; #-o

Marconi+
20-10-07, 11:16
:idea: Εγώ θα του πρότεινα πολύ απλή και από σύρμα η από πηνιοσυρμα δεν δύσκολο και φυσικά δεν θα αποδίδει 100% ευνόητε! πάμε στο θέμα μας?? :twisted:

radioamateur
20-10-07, 11:50
Πόσα μέτρα σύρμα να βάλω στο πομπό της smartkit;

NUKE
20-10-07, 12:35
O kostas30 έγραψε

και ποσο θα ακουστω με αυτο και τι κεραια θελει ????????

Με 0,2watt σχεδόν καθόλου! Αμα θες για αρχή κάνε αυτό με 4 watt που έχει η smart kit θα ακούγεσαι λίγο για αυτό μην πάρεις κεραία κάνε εσύ μια. :twisted:


:!: :!: :!: :P :P :P :lol: :lol: :lol: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :o :o :o :D :D :D :) :) :D

Κωστα, φτιαξε πρωτα τον 0,2W και μετα πας στα δυσκολα.Αν θες ελα να σου δωσω τη πλακετα της smartkit για τον 0.2W!!!!!!!

amiga
20-10-07, 13:21
Εγώ θα σου πρότεινα τον 15W της smartkit που είναι και μονταρισμένος!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
μη σου πω ένα 0.5W pll του cdm να μην πεδεύεσαι και με trimer συντονισμου!

:twisted: :twisted:

NUKE
20-10-07, 13:34
Αλλα ρε κωστα αν θες να φτιαξεις καποιο πομπο να ανοιξεις δικο σου θεμα.Χαλασαμε το θεμα του παιδιου. :!: :D :!: :lol: :!:

Και εσυ radioamateur αν θες να μαθεις για κεραιες να κανεις πρωτα search!!! :P

radioamateur
20-10-07, 16:11
Είναι η πρώτη φορά :^o που χρησιμοποιώ υπολογιστή και δεν ξέρω τι να πατήσω... NUKE.

MAKHS
21-10-07, 00:00
NUKE.Καλησπερα στο Ηρακλειο.Που σπουδαζεις?

NUKE
21-10-07, 02:27
NUKE.Καλησπερα στο Ηρακλειο.Που σπουδαζεις?

Τι εννοεις καλησπερα στο Ηρακλειο???Στο φυσικο ειμαι στην Αθηνα...

Marconi+
21-10-07, 15:28
ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΝΑΙ Η ΟΧΙ??? :?: :?: :evil: :twisted:

kostas30
21-10-07, 17:17
αποφασισα να φτιαξω ενα αυτοταλαντωτο με λυχνια 4cx5000r θα βγαλει τιποτα??? :thinking: O:) :-k :glop:

sv9cvk
21-10-07, 18:27
αποφασισα να φτιαξω ενα αυτοταλαντωτο με λυχνια 4cx5000r θα βγαλει τιποτα??? :thinking: O:) :-k :glop:
Κωστα ειναι λιγο μεγαλη :P και θα εχεις προβληματα δοκιμασε με μια μικροτερη (πχ 4χ1000 :!: για αρχη μιας και εισαι αρχαριος :idea: και μετα πας σε μεγαλυτερη)
Οσο για τον radioamateur μπορεις να βαλεις μια καλη γειωση πχ θεμελιακη :evil: (αν δεν εχεις χτισε ενα κτηριο ) και συνδεσε την κεραια εκει. :oops:
Λοιπον το καναμε χαλια το θεμα του marconi :oops: :oops: :oops:
Sorry φιλε marconi αλλα δεν αντεξα στον πειρασμο με αυτα που διαβαζω :oops: :oops: :? :? :cry: :cry: :psonio: :ok:
Καλη επιτυχια Χρηστος

ok1gr
22-10-07, 03:59
:lol: :lol: :lol: Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κατασκευάσω έναν πομπό AM έχω βρει αυτό το σχέδιο :arrow: http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/vivlioHlia/am50.jpg 50watt! Με μια κεραία 45-50μετρα μέχρι που θα ακούγομαι? Μπορώ να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό από pc? Πόσο θα κοστίσει? Και ότι άλλο χρήσιμο νομίζεται πείτε! Ευχαριστώ ! :twisted: :shock:

Κοίτα το τροφοδοτικό από pc είναι καλή λύση δν λέω αλλά αυτή η λυχνία η 807 είναι λίγο ευαίσθητη και τα 12V από το τροφοδοτικό του pc μπορεί να της πέσουν λίγο βαριά και να την κάψεις :!: :!: :!: :twisted: :evil:
Βάλε 2 μπαταρίες 1.5V τύπου ΑΑΑ (τις μινιόν) και φαντάζομαι θα εισαι οκ! :lol: 8)
Όσο για κεραία που λές τί να την κάνεις??? Αν κάνεις την κατασκευή σωστά (πρόσεξε οι λάμπες να είναι osram ή philλips οι άλλες από το champion Μαρινόπουλος δεν βγάζουν την σωστή ισχή) και με την κατάλληλη τροφοδοσία 50Βατ είναι αυτά τί στο καλό δεν χρειάζεται να σε ακούσει και όλη η Ελλάδα. Ακτίνα 100-120km δεν σου αρκεί?

Όσο για εσένα κώστα πρέπει κάπου να έχω μιά ελ34 αλλά είναι αρκετά μεγάλη για αρχάριους... :shock: :shock: :shock: :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: Άσε που δεν ξέρω κάνα σωστό σχέδιο για να δουλέψει (φίλε marconi+ μήπως έχεις τπτ στα υπ'όψην?)
Κάνε πρώτα αυτό με την 4cx5000r και όταν μάθεις τα βασικά και το πετύχεις θα σου δώσω και την ελ34 :!: :D 8)

Φίλε μαρκόνι σου ευχομαι καλή επιτυχία και αν κολλήσεις πουθενά εδώ είμαστε...

(sorry αλλά δεν άντεξα!!!) :D


:psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio: :psonio:

PCMan
22-10-07, 04:10
Για Κέρκυρα καλά πάω?

ok1gr
22-10-07, 04:13
όχι ρε φίλε λάθος ήρθες! Πάνε στην προηγούμενη διασταύρωση και αντί δεξιά στρίψε αριστερά! Από εδώ θα βγείς Κρήτη....
Αν σου τελειώσει η βενζίνη στο δρόμο έχει βενζινάδικο διανυκτερεύον στον Ειρηνικό Ωκεανό! Μην αγχώνεσαι!!!

PCMan
22-10-07, 04:23
Έστριψα πρίν το περίπτερο. Εντάξει έχει πινακίδες τώρα, καλά πάω :D
Πάω εκεί γιατί έχει ένα καλό μαγαζί που πουλάει αυτές τις λάμπες osram που λες. Τις φέρνει κατ'ευθείαν απο γερμανία σε χαμηλή τιμή και λέω να φτιάξω κι εγώ έναν πομπό με αυτή την λυχνία.

Μήπως ξέρετε καμιά άλλη λυχνία με λιγότερα W? Έίχα φτιάξει παλιότερα ένα μηχάνημα με την Philips που είπες πιό πρίν και μου έριχνε τις ασφάλειες συνέχεια. Αναγκαζόμουν και έπερνα ρεύμα και απο δύο γείτονες που είναι δίπλα μου... Φαντάσου δηλαδή με την osram...

Πάντως με την philips δεν έχω παράπονο. Έχω κάτι ξαδέρφια στην αυστραλία και μου είπαν ότι ακούγομαι μέχρι εκεί(στα AM φυσικά)

ok1gr
22-10-07, 04:35
μμμ. ενδιαφέρον!!!
Να σου πώ την αλήθεια εγώ μόνο τις osram δούλεψω και στην αυστραλία δεν ακούγομαι καθαρά... μπορεί βέβαια να φταίει και η κεραία η οποία κοιτάει λίγο προς βόρειο πόλο... Αν βρώ κανέναν γνωστό εκεί θα ζητήσω ένα control να δώ πώς ακούγομαι....

Καληνύχτα!

Τρελός Επιστήμονας
22-10-07, 13:54
Λοιπόν, μου ήρθε μια ιδέα. Ένα λαμπάκι ΝΕΟΝ παρουσιάζει αρνητική αντίσταση. Αν το βάλω παράλληλα με ένα συντονισμένο κύκλωμα και το πολώσω κατάλληλα, δεν θα ταλαντώσει; Λέω να το δοκιμάσω και να σας πω. Μπορεί να φτιάξω κανένα αυτοταλάντωτο με λαμπάκια! Αν με ακούσετε, ειδοποιείστε με!

Marconi+
24-10-07, 16:18
Είχα ένα πρόβλημα με το pc και γι’ αυτό με ''χάσατε'' … Δεν έχω βρει σχέδιο με αυτήν την λυχνία δύστυχος!!! Φυσικά φίλε ok1gr μου αρκεί η απόσταση εκπομπής !!! Πόσο θα κοστίσει περίπου ???? Ευχαριστώ Marconi+

NUKE
24-10-07, 16:29
Ετσι, δεν το βαζουμε κατω.ΛΟΛ
Για πια λυχνια λες?

Marconi+
24-10-07, 16:34
Την ελ34! :twisted:

NUKE
24-10-07, 16:54
πρεπει να εχεις ψαξει πολυ μεχρι τωρα ετσι?Ειναι οντως δυσκολο να βρεις κυκλωμα με αυτη.Γιατι δεν δοκιμαζεις την 4cx5000r?Σκεφτεται να την χρησιμοποιηση και ο φιλος kostas30 οποτε αν τα καταφερεις να τον βοηθησεις λιγο γιατι ειναι πρωταρης.

Marconi+
24-10-07, 19:00
Δεν την θέλω για μένα!!! :twisted:

Marconi+
24-10-07, 20:52
Ποσο θα κοστιση ??? :twisted:

electronic
24-10-07, 23:24
Τα υλικά για έναν ραδιοπειραματικό πομπόμε EL34 έχουν κόστος
λάμπα EL34 20-25€
μετασχηματιστής νυματον 10-15€
σασσί και διάφορα υλικά 25-35€
μετασχηματιστής απομόνωσης 220volt-220volt 20-30€

Για να διαμορφώσης με ήχο χρειάζεσε εχισχυτή και διαμορφωτή,

Διαμορφωτή ήχου 5Κ -> 8 ohm 30 watt 40€

Και αυτό αν χρησιμοποιείσεις τρανζιστορικό ενισχυτή.

Αν χρησιμοποιείσεις ενισχυτή με λάμπες τότε το κόστος του είναι περίπου 70-100€ μπορεί και περισσότερο.

επίσης αν βάλεις ένα καλό πυκνωτή αραιόφυλλο στην έξοδο για το συντονιστικό της κεραίας θέλει περίπου 85-100€

Το σύνολο είναι περίπου 260€ για μια ισχύ περίπου 20-25watt.

Φυλικά Γιώργος

Marconi+
24-10-07, 23:28
OK Κατάλαβα!

itta-vitta
24-10-07, 23:33
Τα υλικά για έναν ραδιοπειραματικό πομπόμε EL34 έχουν κόστος
λάμπα EL34 20-25€
μετασχηματιστής νυματον 10-15€
σασσί και διάφορα υλικά 25-35€
μετασχηματιστής απομόνωσης 220volt-220volt 20-30€

Για να διαμορφώσης με ήχο χρειάζεσε εχισχυτή και διαμορφωτή,

Διαμορφωτή ήχου 5Κ -> 8 ohm 30 watt 40€

Και αυτό αν χρησιμοποιείσεις τρανζιστορικό ενισχυτή.

Αν χρησιμοποιείσεις ενισχυτή με λάμπες τότε το κόστος του είναι περίπου 70-100€ μπορεί και περισσότερο.

επίσης αν βάλεις ένα καλό πυκνωτή αραιόφυλλο στην έξοδο για το συντονιστικό της κεραίας θέλει περίπου 85-100€

Το σύνολο είναι περίπου 260€ για μια ισχύ περίπου 20-25watt.



Φυλικά Γιώργος




τόσο κοστίζουν περίπου. Τώρα με την αύξηση του πετρελαίου σίγουρα θα πάρουν έπανω κανενα 10%. Ξέχασες τον μεταβλητό της ταλάντωσης (πυκνόφυλλο) , περίπου 18 ευρώ.

phoenix_2007
25-10-07, 09:43
Ηλία ξέχασες και τον μεταβλητό αερόφυλλο και αραιόφυλλο για την έξοδο που κοστίζει περί τα 75-80 ευρώ (ίσως το πιο ακριβό κομμάτι). Όσο για το κόστος του ενισχυτή?? Καλά άστο. Αν βάλεις λάμπες, διαμορφωτή, τροφοδοτικό τοτε κάτω από 150ευρώ δεν πέφτεις (μόνο τα υλικά). Επίσης ο τρανζιστορικός ενισχυτής σε πομπό με λάμπες χρειάζεται καλή απομόνωση (με διαμορφωτή 8Ω/8Ω) γιατί με καμιά επιστροφή RF θα καεί το ολοκληρωμένο εξόδου ενώ ο λαμπάτος ενισχυτής έχει ήδη διαμορφωτή εξόδου (που δίδει έξοδο σε 8Ω), ο οποίος δεν καταλαβαίνει τίποτα από "αρεφιάσματα". Δυστυχώς, αυτό το χόμπυ μας είναι πανάκριβο. Πάντα ήταν. Χρησιμοποιώ το εξής παράδειγμα. Είναι σαν να έχεις ένα πηγάδι και πετάς μέσα χαρτονομίσματα των 50 και των 100 ευρώ. Γεμίζει ποτέ το πηγάδι?? Όχι βέβαια, όσα και να ρίξεις μέσα. Και προσοχή μη μπει κανείς στο "τριπάκι" να φτιάχνει συνέχεια άλλα και άλλα μηχανήματα (για συναγωνισμό-ανταγωνισμό με άλλους ερασιτέχνες) γιατί τότε πληρώνει συνέχεια και το πηγάδι δεν...γεμίζει.

itta-vitta
25-10-07, 10:24
Ηλία ξέχασες και τον μεταβλητό αερόφυλλο και αραιόφυλλο για την έξοδο που κοστίζει περί τα 75-80 ευρώ (ίσως το πιο ακριβό κομμάτι). Όσο για το κόστος του ενισχυτή?? Καλά άστο. Αν βάλεις λάμπες, διαμορφωτή, τροφοδοτικό τοτε κάτω από 150ευρώ δεν πέφτεις (μόνο τα υλικά). Επίσης ο τρανζιστορικός ενισχυτής σε πομπό με λάμπες χρειάζεται καλή απομόνωση (με διαμορφωτή 8Ω/8Ω) γιατί με καμιά επιστροφή RF θα καεί το ολοκληρωμένο εξόδου ενώ ο λαμπάτος ενισχυτής έχει ήδη διαμορφωτή εξόδου (που δίδει έξοδο σε 8Ω), ο οποίος δεν καταλαβαίνει τίποτα από "αρεφιάσματα". Δυστυχώς, αυτό το χόμπυ μας είναι πανάκριβο. Πάντα ήταν. Χρησιμοποιώ το εξής παράδειγμα. Είναι σαν να έχεις ένα πηγάδι και πετάς μέσα χαρτονομίσματα των 50 και των 100 ευρώ. Γεμίζει ποτέ το πηγάδι?? Όχι βέβαια, όσα και να ρίξεις μέσα. Και προσοχή μη μπει κανείς στο "τριπάκι" να φτιάχνει συνέχεια άλλα και άλλα μηχανήματα (για συναγωνισμό-ανταγωνισμό με άλλους ερασιτέχνες) γιατί τότε πληρώνει συνέχεια και το πηγάδι δεν...γεμίζει.


Άλλος έκανε το κοστολόγιο. Για αρεόφυλλο λέει. Πάντως η κατασκευή αυτοταλάντωτου δεν συμφέρει. Η διαφορά στο κόστος από ένα με δύο βαθμίδες πχ 6ν6-807 ή 2Χ807 είναι μικρή.

Marconi+
27-10-07, 08:59
Τι γίνετε με το νομικό πλαίσιο??? Ποιος ελέγχει αυτές τις συχνότητες???? Πάντως στα am δεν έχω ακούσει να κλείνουν κανένα αντίθετος με τα fm! :twisted:

electronic
27-10-07, 11:30
Καλημέρα Γιώργο.

Σε μπάντες χαρακτιρισμενες ως εμπορικές απαγορευετε να εκπέμπει ο οποιοσδίποτε χωρίς την σχετική άδεια απο την πολιτεία. Αυτές είναι τα ΑΜ και τα FM. Για να μπορείς να εκπέμπεις σε ραδιοερασιτεχνικές μπάντες τότε θα πρέπει να πιστοποιειθείς σαν ραδιοερασιτέχνης μετά απο εξετάσεις για τις κατηγορίες SW καιSV.Πέρνωντας τις παραπάνω άδειες μπορείς να πειραματιστής όσο θέλεις με κεραίες πομπούς καλώδια γραμμές μεταφοράς και ότι άλλο επιθυμεί η καρδιά σου.

Τώρα ραδιοπειρα-ματισ-τες υπάρχουν σε όλες τις συχνότητες (χωρίς άδεια 8) ).

Είμαστε στην Ελλάδα και έχουμε δημοκρατία. Άρα ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλει αρκεί αυτό που κάνει να μην ενοχλεί τον διπλανό του.

Εσύ βγάζεις τα συμπερασματά σου και πράτεις...... :wink:

radioamateur
27-10-07, 12:26
:lol: :lol: :lol: Γεια σας παιδιά θα ήθελα να κατασκευάσω έναν πομπό AM έχω βρει αυτό το σχέδιο :arrow: http://www.neazoi.com/page/RADIOPART/vivlioHlia/am50.jpg 50watt! Με μια κεραία 45-50μετρα μέχρι που θα ακούγομαι? Μπορώ να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό από pc? Πόσο θα κοστίσει? Και ότι άλλο χρήσιμο νομίζεται πείτε! Ευχαριστώ ! :twisted: :shock:

Τελικά Marconi+ τι μηχάνημα θα κατασκευάσεις;

NUKE
27-10-07, 12:50
Παντως απο οτι εχω καταλαβει για τροφοδοτικο θα χρησιμοποιησει το τροφοδοτικο του PC!!!

Marconi+
27-10-07, 16:47
Θα δούμε παιδιά! :twisted:

electronic
27-10-07, 20:39
Παντως απο οτι εχω καταλαβει για τροφοδοτικο θα χρησιμοποιησει το τροφοδοτικο του PC!!!



Αγαπητέ φίλε μου γιατί βιάζεσε να βγάλεις συμπεράσματα.

Και το τροφοδοτικό από το PC είναι ότι πρέπει για να τροφοδοτήση ένα PLL σαν αυτό υπάρχει στις πωλήσεις.

Η ισχύ του είναι 20watt carrier και 40-50watt PEP. Η τάση τροφοδοσίας του είναι από 12-13,8 volt 6-7Αμπέρ.

Άρα το τροφοδοτικό του PC είναι ιδανικό για την τροφοδοσία του παραπάνω μιας και βγάζει 12 volt 15 amper. :D :lol:

radioamateur
04-11-07, 18:46
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ LINK_1 (http://www.freewebs.com/antreas555/sxediaamhffm.htm)

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ LINK_2 (http://sw6hmu.tripod.com/)

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ LINK_3 (http://qrp-electronics.tripod.com/)