PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης με PCL82



IOANNIS
22-10-07, 18:34
Ο παρακάτω ενισχυτης με την PCL82 ακούγεται πολύ πιο γλυκά απ'οτι με την PCL86.
και μερικες φωτο....
http://rapidshare.com/files/64381547/PCL86_images.zip.html
σορρυ που τις φορτωσα στο rapidshare αλλα ηταν μεγαλες και δεν χωρουσανε ουτε με το zip!

xazopartalos
22-10-07, 18:46
Παλι ζωγραφησες φιλε Γιαννη????????????????? :lol: :lol: :lol:

IOANNIS
23-10-07, 11:08
μετα απο 3 ωρες σε λειτουργια ολα δουλευουν τελεια!! :) οταν εχθες βραδυ τελειωσα και την τελευταια συνδεση τον καλωδιων, και τον δοκιμασα 3 ωρες ηρθε η κοπελια μου, της αρεσε και ηθελε να τις τον δωσω..... και πειτε μου τι να εκανα... τις τον εδωσα...... :( τελευταια φωτο σημερα το πρωι....

itta-vitta
23-10-07, 11:38
Γιά σου Γιάννη. Μήπως μπορεις να ανεβάσεις το σχέδιο να το δούμε; Πολύ ωραία η κατασκευή σου.
Η pcl82/ecl82 είναι λαμπάρα. Η διαφορά τους, αν θυμάμαι καλά είναι στην τάση των νημάτων. Η πσλ λειτουργεί με 16 βολτ ενώ η εσλ με 6,3. Για να είναι μια λυχνία καλή δεν είναι απαραίτητο να είναι μεγάλη σε μέγεθος. Επίσης για είναι μια κατασκευή καλή δεν είναι απαραίτητο να είναι μεγάλη. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν γυναίκες, στις οποίες αρέσουν τέτοιες κατασκευές.

xazopartalos
23-10-07, 15:06
Καμια φωτογραφια απο το εσωτερικο μπωρεις να μας δειξης?????

IOANNIS
23-10-07, 18:04
σημερα η αυριο θα σκαναρω το σχεδιο και θα το ανεβασω. γενικα δεν αρεσουν στις γυναικες τετοιες κατασκευες αλλα οταν το ειδε ηταν λεει (γλυκουλι μικρο και ομορφο.... :) ) και ετσι ηθελε να το παρει.... :)
χρηστο επειδη ειναι σπιτι τις πλεον το ενισχυτακι, οταν θα παω, θα το ανοιξω να το βγαλω φωτο απο μεσα!

IOANNIS
25-10-07, 00:46
και το σχεδιο!!!

xazopartalos
25-10-07, 10:48
Ωραιο το σχεδιο αλλα ο Μ/Σ τροφοδοσιας γιατι ειναι ετσι ????????????

Panoss
25-10-07, 11:01
Φίλε Γιάννη, είσαι Κρήτη βλέπω, οπότε δεν θα ξέρεις να μου πεις για Αθήνα.
Ρε παιδιά, από που μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα εξαρτήματα απο Αθήνα?

itta-vitta
25-10-07, 11:03
Ωραιο το σχεδιο αλλα ο Μ/Σ τροφοδοσιας γιατι ειναι ετσι ????????????

Ειναι σύνδεση μπακ του μπακ. Πιθανόν για οικονομία ή αν του βρισκόταν οι μ/σ για να μη παραγγείλει άλλους, ή για το μέγεθος δηλ να μη του βγεί ο μ/σ τροφοδοσίας μεγαλύτερος, σε περίπτωση που χρησιμοποιούσε άλλον. Την έχω δουλέψει κι εγώ αυτή τη διάταξη.

IOANNIS
25-10-07, 11:52
ο Μ/Σ τροφοδοσιας ειναι ετσι για οσα ειπε ο itta-vitta αλλα το συμαντικοτερο ειναι το εξεις : εαν χρεισημοποιησουμε ενα Μ/Σ τροφοδοσιας 220V/220V τοτε μετα την γεφυρα ανορθωσης στην θετικη γραμμη τροφοδοσιας θα πρεπει να χρεισημοποιησουμε ενα πηνιο απο 4Η εως 6Η ( δηλαδη το δευτερευον ενος μ/ς τροφοδ. απο 20-30 βολτ ) για να φιλτραρουμε τον βομβο. ενω με την συνδεσμολογια μπακ του μπακ εξαλειφουμε τον βομβο τελειος και με ποιο απλο τροπο!!!
Υ.Γ : η συνδεσμολογια μπακ του μπακ την χρεισημοποιουμε ( παντα κατα την γνωμη μου ) για ρευματα το πολλη μεχρι 200-300mA και παλι ζεστενεται υπερβολικα ο μ/ς!!!

itta-vitta
25-10-07, 13:59
ο Μ/Σ τροφοδοσιας ειναι ετσι για οσα ειπε ο itta-vitta αλλα το συμαντικοτερο ειναι το εξεις : εαν χρεισημοποιησουμε ενα Μ/Σ τροφοδοσιας 220V/220V τοτε μετα την γεφυρα ανορθωσης στην θετικη γραμμη τροφοδοσιας θα πρεπει να χρεισημοποιησουμε ενα πηνιο απο 4Η εως 6Η ( δηλαδη το δευτερευον ενος μ/ς τροφοδ. απο 20-30 βολτ ) για να φιλτραρουμε τον βομβο. ενω με την συνδεσμολογια μπακ του μπακ εξαλειφουμε τον βομβο τελειος και με ποιο απλο τροπο!!!
Υ.Γ : η συνδεσμολογια μπακ του μπακ την χρεισημοποιουμε ( παντα κατα την γνωμη μου ) για ρευματα το πολλη μεχρι 200-300mA και παλι ζεστενεται υπερβολικα ο μ/ς!!!



Έτσι είναι για τον βόμβο. Έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει.

xazopartalos
25-10-07, 15:34
Ευχαριστω για την διευκρινιση. :wink: :wink:

Giannis511
25-10-07, 15:46
ο Μ/Σ τροφοδοσιας ειναι ετσι για οσα ειπε ο itta-vitta αλλα το συμαντικοτερο ειναι το εξεις : εαν χρεισημοποιησουμε ενα Μ/Σ τροφοδοσιας 220V/220V τοτε μετα την γεφυρα ανορθωσης στην θετικη γραμμη τροφοδοσιας θα πρεπει να χρεισημοποιησουμε ενα πηνιο απο 4Η εως 6Η ( δηλαδη το δευτερευον ενος μ/ς τροφοδ. απο 20-30 βολτ ) για να φιλτραρουμε τον βομβο. ενω με την συνδεσμολογια μπακ του μπακ εξαλειφουμε τον βομβο τελειος και με ποιο απλο τροπο!!!
Υ.Γ : η συνδεσμολογια μπακ του μπακ την χρεισημοποιουμε ( παντα κατα την γνωμη μου ) για ρευματα το πολλη μεχρι 200-300mA και παλι ζεστενεται υπερβολικα ο μ/ς!!!ua

ενα μπαλαστ απο λαμπες φθοριου ,20βατ π.χ., θα εκανε δουλεια σε αυτην την περιπτωση?

xazopartalos
25-10-07, 19:14
Εγω με τις αντοιστιχες ECL82 που η διαφορα τους ειναι η ταση στα νηματα ειχα μεγαλο αποτελεσμα το λεω επειδη το δοκιμασα και χωρις μπαλαστ και ειχε διαφορα.