PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή χρονόμετρου



mesgior
22-10-07, 19:39
Ποσο ευκολο ( και οικονομικό) ειναι να φτιαξω ένα χρονόμετρο που να μετράει με ακριβια μεγαλύτερη απο pico-sec ?

gsmaster
22-10-07, 20:06
Και που θα χρησιμοποιηθεί αν επιτρέπεται?

Μετράς περισσότερες επαναλήψεις απο το γεγονός σου και το διαιρείς. Και πάλι δύσκολο να πιάσεις τέτοια ακρίβεια.

mesgior
22-10-07, 20:11
exw skeftei mia kataskeui gia thn metrisi apostasis.
den kserw an einai efikto.
Me ena pompo stelno ena sima se mia radiofoniki sinxotita.O pompos katagrafi tin ora pou to estile
Enas dektis radiofonou pou pernei to sima katagrafi tin ora pou to elage.
me tin aferesi ton dio xronon ksero posi ora "taksidepse to sima"
me tin taxitita pou simatos pou einai sta8eri pollaplasiazontas ton xrono brisko apostasi
Einai eukoli mia tetia kataskeui ??

gsmaster
22-10-07, 20:34
Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Το αν είναι εύκολη μια τέτοια κατασκευή είναι σχετικό, εξαρτάται απο την απόσταση που θέλεις να μετρήσεις, τις γνώσεις σου, και το χρόνο που θέλεις να διαθέσεις.

mesgior
22-10-07, 21:56
Το θέλω για απόσταση περιπου 300 μετρα. Πρεπει να διαθετουν και τα δυο ( πομπος και δέκτης) καταγραφικο ώστε να να αποθηκέυουν τους χρόνους εκπομπης και ληψης. Γνώσεις εχω ελάχιστες, χρόνο πολύ και όρεξη απιστευτη. Μπορει κάποιος να με βοηθήσει? Πόσο περιπου θα μου κόστιζε μια τετοια κατασκευή??
Ο δέκτης θα είναι ένα απλό ραδιόφώνο , ενω ο πομπός 8α έχει εμβλέλεια εωσ 300 μέτρα.
Ευχαριστώ

Nemmesis
23-10-07, 00:10
αποψη μου ειναι οτι το πιο δυσκολω ειναι να συνχρονισεις τα 2 ρολοια ετσι ωστε οταν κανεις την αφερεση να βρισκεις ΜΟΝΟ τον χρονο που ταξιδεψε το σημα...

pet
23-10-07, 02:07
μυρίζομαι τσόλκα :lol:

NOE
23-10-07, 05:02
μυρίζομαι τσόλκα :lol:
τι εννοεις?

φίλε mesgior νομίζω ότι αυτό που σκέφτηκες δεν είναι εφικτό, να το κατασκευασεις ο ίδιος εννοώ....
Έχεις υπόψην σου με τι ταχύτητα ταξιδέυει το σημα του πομπού? με την ταχύτητα του φωτώς ταξιδευει... περίπου 299.792.458μετρα/sec στο κενό, στην ατμόσφαιρα ταξιδευει με λιγο (ελαχιστα) ποιο μικρή ταχύτητα. για να μπορέσεις να μετρήσεις μία τόσο μικρή χρονική διάρκεια θα πρέπει να ξέρεις πόσο καθυστερεί ο πομπός να αποκρυθεί (δηλαδή να εκπέμψει από τη στιγμή που έδωσες το σήμα) πόσο καθυστερεί ο δέκτης να αποκρυθεί και πόσο καθυστερούν τα χρονομετρα που θέλεις να φτιάξεις να αποκρυθούν, πρακτικά τα ηλεκτρονικά στοιχεία που μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο και να τα χρησημοποιήσουν είναι πααααααρα πολύ αργόστροφα σε σχέση με αυτό που θέλεις να μετρήσεις. Δεν είναι τυχαίο που το ποιο οκριβές ρολόι στον κόσμο δεν είναι ηλεκτρονικό αλλά πυρηνικό, μετράει δηλαδή την δραστηριότητα ενώς ενεργοποιημένου ισοτόπου του άνθρακα και γνωρίζοντας την σταθερά διασπασης του ως προς τον χρόνο υπολογίζεται ο χρόνος.

aeonios
23-10-07, 07:52
μυρίζομαι τσόλκα :lol:

Aυτόν τον τσόλκα; http://www.tsolkas.gr/greek/greek.html

eebabs2000
23-10-07, 09:55
Να ένας ωραίος τρόπος για τη μέτρηση της ταχύτητας του φωτός!!!

http://physics.teiath.gr/scripta/velocity.pdf

chip
23-10-07, 11:06
Είναι πολύ δύσκολο να κατασκευάσει κάποιος αρχάριος κάτι τέτοιο... Πιθανόν να απαιτούνται και ατομικά ρολόγια όπως είπαν... και όπως φυσικά χρησιμοποιεί το GPS. Πιστεύω οτι το καλύτερο είναι να βασιστεί κανείς στην τεχνολογία του GPS και αν δεν του αρκεί το GPS να το επεκτίνει με της μεθόδους της διαφορικής μέτρησης με GPS, όπως κάνουν δηλαδή όλοι σε τέτοιες περιπτώσεις και πέρνουν μεγάλη ακρίβεια (λίγων εκτοστών αν δεν κάνο λάθος). Τέτοιες μεθοδοι χρησιμοποιιούνται σε αεροδρόμια, σε γεωργικές εφαρμογές (το τρακτέρ πάει μόνο του στο χωράφι) κλπ. Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα και έτσι δεν ξέρω να πω πως ακριβώς κατασκευάζεται.... αλλά σίγουρα θα βρείς πολλά στο Internet.,.,. Νομίζω επίσης και η τεχνική εκλογή έχει δημοσιεύσει άρθρα σε τέτοια θέματα (όχι κατασκευές) που περιγράφουν τον τρόπο λειτουργίας.

thanos
23-10-07, 11:34
Ειναι αδυνατο να γινει με ραδιοκυματα χαμηλης συχνοτητας..αλλα με χρηση λειζερ ή μικροκυματων ειναι εφικτο αν και δυσκολο να υλοποιηθει.
Υπαρχουν κυαλια και διοπτρες που χρησιμοποιουν υπερυθρα λειζερ και κανουν αυτη τη δουλεια και τα ρανταρ της τροχαιας δουλευουν με παρομοιο τροπο.

ta03
23-10-07, 12:53
Τα ρανταρ της τροχαιας νομιζω δουλευουν αξιοποιωντας το φαινομενο doppler .

NOE
23-10-07, 21:10
Τα ρανταρ της τροχαιας νομιζω δουλευουν αξιοποιωντας το φαινομενο doppler .

++++1