PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλανες κολλησεις στη διατρητη



orestis1987
22-10-07, 21:14
Όταν θέλουμε να κολλησουμε 2 εξααρτηματα και πανω σε ένα κοινό κόμβο πώς θα το κανουμε στη διατρητη? Θα χρησιμοποιήσουμε συνεχομενες θέσεις- τρυπες της διατρητης και θα ενώσουμε τα συρματακια ή μόνο μέσω της κολλησης θα γινει η ενωση?

gsmaster
22-10-07, 21:35
Όπως σε βολεύει.

Nemmesis
23-10-07, 01:07
"Θεσσαλονίκη. Η πόλη που γράφεται με δύο "σ" και διαβάζεται με δύο "λ" "
δεν επιασα τι εννοεις... και σορρυ για το οfftopic..

orestis1987 εγω βαζω τα εξαρτηματα ετσι ωστε να ειναι κοντα και ετσι να κανω το κυκλωμα με οσο το δυνατον λιγοτερα καλωδια

orestis1987
23-10-07, 20:27
Nemesis δεν υπαρχει δηλαδη περιπτωση να μην περναει ρευμα οταν η συνδεση γινεται μεσω της κολλησης ετσι; Δηλαδη τα συρματακια των εξαρτηματων δεν ειναι απαραιτητο να ακουμπουν; Αρκει να εχουν κολληση μεταξυ τους;

Nemmesis
24-10-07, 02:33
ακριβως... αφου η κολληση ειναι μεταλλο αρα και αγωγος..

orestis1987
24-10-07, 03:12
Στο αλλο ποστ με τους πομπους πως θα προσεχω να μην καψω καποιο εξαρτημα;

Nemmesis
24-10-07, 12:50
ακου εγω τη εκανα στην αρχη οταν ημουνα μικρος... πρωτα ετριβα την διατρητη με συρμα για τα πιατα... (το ψιλο) και εβαζα ΛΙΓΟ καλαη στον χαλκο ωστε να ειναι ετοιμο με λιγο ζεσταμα να κολλισει... εβαζα το τρανζιτρορακι στην θεση του αλλα δεν κολλουσα τα ποδαρια του ολα μαζι... κολλουσα πχ 1ποδαρακι απο το τρανζιστορ και μετα κατι αλλο ενα πυκνωτη πχ ετσι αφυνα χρονο στα εξαρτηματα να κρυοσουν...
αυτα προς το παρων... οτι χρειαστεις εδς ειμαστε...

υγ. μην μας εχω που με βλεπεις η μαλλον καλητερα που με διαβαζεις εχς καψει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλα τρανζιστορακια... αφου κα φανταστεις μεχρι και led δεν μου αναβε αφου το κολλησα...

orestis1987
24-10-07, 16:37
Ευχαριστω πολυ φιλε

Η διατρητη θελει πρασπαθεια και δεν εχω εμπειρια......Αλλα προσπαθω!!
Το προβλημα ειναι οτι αμα καει κατι παει ολο το κυκλωμα μετα ετσι;

pit21
24-10-07, 18:29
δν νομιζω να πεταξεις κ ολο το κυκλωμα επειδη καηκε ενα εξαρτημα...Σιγα!ειναι σχετικα ευκολο.Παντως εγω το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετοπιζω(ειμαι σχετικα απειρος) με τις διατρητες ειναι οτι δν ειναι καθαρες κ εχει τυχει να καψω μερικες(εως κ παρα πολλες) απο τις επαφες τις...Γι'αυτο θελει κ προσοχη μην υπερθερμανεις την πλακετα.

otakis
24-10-07, 23:31
Ευχαριστω πολυ φιλε

Η διατρητη θελει πρασπαθεια και δεν εχω εμπειρια......Αλλα προσπαθω!!
Το προβλημα ειναι οτι αμα καει κατι παει ολο το κυκλωμα μετα ετσι;

giati na kolliseis to exartima k oxi mia basi (l.x. thiliki akidoseira) oste na min ta kais, mexri na parei to xeri sou mprosta stis kolliseis.
sorry, alla de exo ellinika edo pou eimai!

Nemmesis
25-10-07, 02:15
τσιφτης ο απο πανω :P
αλλα θα ειναι σαν να κανεις διατρηρη breadboard :D

pit21
25-10-07, 10:56
Συγνωμη παιδια...κατι λιγο ανοητο.. Ξερω τις διατρητες κ ξερω οτι υπαρχει η μεθοδος της αποχαλκωσης αλλα δν ξερω τι εναι το breadboard...Εξηγηση...?

antonis_x
25-10-07, 11:19
δες στο "εξαρτηματα και datasheets"==>το θεμα"breadboard....συνδεσεις"