PDA

Επιστροφή στο Forum : τι προγραμμα ειναι το ΕΖ-SCSI



IOANNIS
23-10-07, 18:21
εχω ενα σκανερ snapscan600 τις agfa. το καλωδιο απο την μερια που συνδεετε στο σκανερ ειναι scsi 50 pin ενω απο του υπολογιστη την πλευρα ειναι σειριακο 25 pin. οταν συνδεω το σκανερ στον υπολογιστη δεν τον αναγνωριζει γιατι χρειαζετε να εγκαταστησω λεει πρωτα ενα προγραμμα το ΕΖ-SCSI ( το διαβασα στο manual του σκανερ) γιατι αλλιως δεν βρισκει την θυρα του υπολογιστη. εψαξα στο ιντερνετ και μου βγαζει ενα σωρο προγραμματα και δεν ξερω πιο ειναι το σωστο. οποιος ξερει κατι ας βοηθησει..... :)

gsmaster
23-10-07, 21:08
Μήπως το σκάνερ συνδέεται σε παράλληλη θύρα?
Μήπως το σκάνερ έχει πάνω του αλλο ένα 25πιν για να συνδεθεί εκεί εκτυπωτής?

tasosmos
23-10-07, 23:21
Αν ειναι παλιο scsi σκανερ τοτε χρειαζεται να εχεις controller scsi στο πισι, πχ adaptec 2904.

electronic
23-10-07, 23:58
Όπως ακριβώς λες και στο μύνημα σου το καλώδιο είναι scsi. Οπότε χρείαζεσε οποσδίποτε κάρτα adaptec η οποία θα σου δίνει σαν είσοδο 25πινι θύρα. Μην κάνεις και πολλές δοκιμές με τις θύρες στο pc γιατί θα πάρεις στο χέρι την m/b.


Γιώργος.

IOANNIS
24-10-07, 12:15
λοιπον σας παραθετω 2 φωτο μηπως και βγαλουμε ακρη.....
στην παρακατω φωτο φαινετε η πισω μερια του σκανερ με το καλωδιο στην 50 pin θυρα scsi.

IOANNIS
24-10-07, 12:28
σε αυτη την φωτο φαινετε η 25 pin (ροζ) στην οποια συνδεεται η αλλη πλευρα του καλωδιου του σκανερ.
αν καποιος γνωριζει καποιους controller scsi η οποιαδηποτε αλλη γνωμη ευπροσδεκτη.... :)

aeonios
24-10-07, 14:42
εχω ενα σκανερ snapscan600 τις agfa. το καλωδιο απο την μερια που συνδεετε στο σκανερ ειναι scsi 50 pin ενω απο του υπολογιστη την πλευρα ειναι σειριακο 25 pin. οταν συνδεω το σκανερ στον υπολογιστη δεν τον αναγνωριζει γιατι χρειαζετε να εγκαταστησω λεει πρωτα ενα προγραμμα το ΕΖ-SCSI ( το διαβασα στο manual του σκανερ) γιατι αλλιως δεν βρισκει την θυρα του υπολογιστη. εψαξα στο ιντερνετ και μου βγαζει ενα σωρο προγραμματα και δεν ξερω πιο ειναι το σωστο. οποιος ξερει κατι ας βοηθησει..... :)

http://www.adaptec.com/en-US/support/scsi_soft/EZ-SCSI/EZ-SCSI_5.0/

badsak
24-10-07, 14:44
Η Θυρα που υπαρχει στον υπολογιστη σου ειναι η κλασικη παραλληλη και οχι scsi.
Χρειαζεσαι καποιον controller scsi οπως ο κλασικος adaptec 2904.
Στην παραλληλη δεν προκειτε να δουλεψει ποτε!!!!!!! :wink: :wink:

tasosmos
24-10-07, 17:39
Θα ελεγα αφου δεν εχεις ηδη controller να μην ασχοληθεις καθολου και να αγορασεις ενα καινουργιο σκανερ.
Ο 2904 που ειναι απο τους πιο φτηνους που μπορεις να βρεις εχει καμια 40αρια € ενω με 60-70 βρισκεις καινουργιο σκανερ που ειναι και αρκετα καλυτερο απο αυτο που εχεις.

IOANNIS
25-10-07, 00:31
σας ευχαρισττω πολυ για τις απαντησεις σας!!! :)