PDA

Επιστροφή στο Forum : Όργανο ανάγνωσης θερμοκρασιών ;;;



filarhos
24-10-07, 01:25
Καλησπέρα θα ήθελα να δω τι θερμοκρασίες αναπτύσουν κάτι πυκνωτάκια στο ραδιόφωνο (έχει συναισθηματική αξία :( ) που επισκευάζω μήπως και το πρόβλημα που αντιμετώπίζω (μετά από λίγο σταματάει να λειτουργεί) λυθεί με αντικατάσταση και τοποθέτηση ψυκτρών. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι θερμόμετρο να πάρω σκεφτόμουνα για αυτά που δεν χρειάζεται να τα ακουμπήσεις (νομίζω ότι δουλεύουν με υπέρυθρες) δεν θέλω να δώσω όμως και πολλά χρήματα αλλά να μην χαλάσει και αμέσως. Έχω ακούσει για την εταιρία Fluke τι λέει αυτή; Σε τι μαγαζιά μπορώ να βρω τέτοια θερμόμετρα; Σημείωση θα χρησιμοποιηθεί και σε άλλες εργασίες (όπως μέτρηση θερμοκρασίας επεξεργαστή κτλ). Τι μου προτείνεται για ερασιτεχνική χρήση και μέχρι πόσους βαθμούς είναι λογικό να δουλεύουν τα πυκνωτάκια;;;

DT200
24-10-07, 08:32
http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=Infrared+Thermometer

gsmaster
24-10-07, 18:57
Με το θερμόμετρο υπερύθρων, δεν θα μπορέσεις να σημαδέψεις ακριβώς το εξάρτημα που θέλεις.

Καλύτερα πάρε ένα θερμόμετρο που να παίρνει θερμοζεύγος.

filarhos
24-10-07, 23:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά το θέλω και για άλλες δουλειές.
Πρόταση από καταστήματα της Ελλάδας γιατί είναι δύσκολο από εξωτερικό;

BillGeo
03-11-07, 19:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά το θέλω και για άλλες δουλειές.
Πρόταση από καταστήματα της Ελλάδας γιατί είναι δύσκολο από εξωτερικό;

Εχω δει σιγουρα στον Φανο, μαλλον θα εχουν και αλλα αντιστοιχα μαγαζια

dmitspan
24-02-11, 19:36
ψιλοσχετική ερώτηση για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

με τι είναι κολλημένα τα 2 άκρα στο τέλος του θερμοζεύγους τύπου Κ ;

tasosmos
24-02-11, 19:41
Με τιποτα, τα λιωνουν μεταξυ τους.
Ερασιτεχνικα μπορεις να το κανεις με ηλεκτροποντα.

Βασικα μαλλον θα ηταν καλυτερα να ανοιξεις καινουργιο θεμα παρα να ξεθαψεις ενα 3 χρονων...

dmitspan
24-02-11, 20:04
μπορεί κάποιος συντονιστής να το μεταφέρει.

δεν έχω ηλεκτροκόλληση για τόσο μικρά καλώδια, μεγάλο φανοποιείας μόνο και αυτό δεν κάνει. αν τα ενώσω και κολλήσω με εποξική κόλλα μετάλλων δύο συστατικών ή με κολλητήρι και καλάι θα έχω διαφορά στην ανάγνωση θερμοκρασίας;

tasosmos
24-02-11, 20:15
Ηλεκτροποντα ειπα, οχι ηλεκτροκολληση. Εχει μεγαλη διαφορα το ενα με το αλλο.

Δεν νομιζω οτι θα παιξει με οποιονδηποτε αλλο τροπο, σιγουρα δεν θα παιξει με καλαι.

Γιατι δεν παιρνεις ενα ετοιμο θερμοζευγος απο ενα εγχωριο μαγαζι ηλεκτρονικων ή απο εξωτερικο? Μπορεις να βρεις με <5€ σιγουρα.
Ειναι αρκετα πιο δυσευρετα τα αντιστοιχα συρματα που χρειαζεσαι για να φτιαξεις μονος σου.

dmitspan
25-02-11, 10:30
έχω ένα καλό ζεύγος με πιο χοντρά σύρματα απ'αυτά των ανταλλακτικών για τα ψηφιακά θερμόμετρα αλλά με κομμένη άκρη γι'αυτό θέλω να το φτιάξω. θέλω να το συνδέσω σε PID για boiler

dmitspan
26-02-11, 17:07
λοιπόν έκανα μετρήσεις.
Χρησιμοποίησα: ψηφιακό θερμόμετρο MASTECH MS6500 με θερμοζεύγος Κ
και PID συνδεδεμένο μέσω διακόπτη 2 επιλογών σε θερμοζεύγος Κ από ψηφιακό θερμόμετρο και θερμοζεύγος Κ (το καλύτερο και καλά που έλεγα παραπάνω) στο οποίο είχα ενώσει τις άκρες και τις έχω κολλήσει με εποξική κόλλα μετάλλων 2 συστατικών.

Οι μετρήσεις έγιναν παράλληλα, συγκρίνοντας το ψηφιακό θερμόμετρο με το pid και ο διακόπτης στην έκαστη θέση.

Σαν δείγμα είχα ένα ποτήρι με βραστό νερό, ένα ποτήρι με παγάκια και ένα ποτήρι με κρύο νερό.

έβαζα τα θερμοζεύγη στα ίδια σημεία σε ακτίνα 2 εκατοστών το πολύ. Συμπεράσματα μετά από απότομες και ομαλές αλλαγές (μεταξύ θερμοκρασιών)
- Και τα τρία έδειχναν την ίδια θερμοκρασία
- Το "φτιαχτό" θερμοζεύγος αργούσε πιο πολύ να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία.
- Το ψηφιακό θερμόμετρο έδειχνε άμεσα την αλλαγή της θερμοκρασίας, πχ από 03 πήγαινε 65 ενώ στο pid ανέβαινε με κλίμακα των 10 περίπου. Αυτό πρέπει να ναι θέμα γενικώς του PID γιατί και με το ίδιο θερμοζεύγος που δοκίμασα που χα στο πολύμετρο το ίδιο έκανε.

Οπότε θα χρησιμοποιήσω το θερμοζεύγος του πολύμετρου να τελειώνω :)

Αν θέλει κάποιος συντονιστής ας το μεταφέρει σε νέο θέμα γιατί τελικά το ανέλυσα πολύ το θέμα και ίσως αξίζει ένα δικό του :)