PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια συναρτήσεων



pas2007
24-10-07, 13:47
Γειά σας αγαπητό forum.
Επιδή είμαι αρκετά άσχετος ακόμα με τα ηλεκτρονικά και θέλω να φτιάξω μια γεννήτρια συναρτήσεων αλλά με συγκεκριμένες προδιαγραφές για την σχολή μου μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια sites με κυκλώματα και βοήθεια για την κατασκευή της. Το project θα γίνει πάνω σε breadboard.
Τις προδιαγραφές της γεννήτριας θα τις προσθέσω σε λίγο
Αν μπορείτε να βοηθήσετε ευχαριστώ.

chip
24-10-07, 16:49
κάνε αναζήτηση με λέξεις κλειδία function generator, project, και φυσικά...XR2206 ή MAX038 ή ICL8038.

pas2007
24-10-07, 18:13
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Εδώ είναι το πρόβλημα.
Αυτό το project δεν πρέπει να έχει καθόλου ολοκληρωμένα.
Βλέπεις αυτές είναι οι οδηγίες και τίποτα παραπάνω.
Για αυτό έχω κολλήσει τόσο.
Γιατί και τα περισσότερα sites ηλεκτρονικών έχουν γεννήτριες με ολοκληρωμένα, αλλά είπαμε οδηγίες των καθηγητών. Τι να κάνουμε?

ggr
24-10-07, 20:32
To συγκεκριμενο θεμα εχει ξανασυζητηθει στο παρελθον, ριξε μια ματια εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5488

pas2007
24-10-07, 23:30
Οκ τώρα κάτι κάνουμε.
Και ο προηγούμενος συνάδελφος καμμένος ε?
Ευχαριστώ.

chip
25-10-07, 09:58
Εεε όχι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα....Εκτός και ζήτησε δύσκολες προδιαγραφές....που πολύ αμφιβάλο...
Αν οι προδιαγραφές δεν είναι δύσκολες θα μπορούσε να γίνει ακόμα και σαν εγαστηριακή άσκηση σε μία ώρα εργαστηρίου...

antonis_x
25-10-07, 10:11
φιλε pas2007 εχω καποιες ιδεες και καποια ετοιμα σχεδια αλλα αν δεν πεις τι προδιαγραφες ζητας(μεγιστη συχνοτητα,ισχυς εξοδου,τριγωνικο-τετραγωνικο-ημιτονο?,παραμορφωση,κλπ) δεν μπορω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο.

chip
25-10-07, 11:54
Επίσης πρέπει να πεις αν επιτρέπεται να βάλεις τελεστικούς ενισχυτές ή μόνο τρανζίστορ.

pas2007
25-10-07, 17:20
Λοιπόν οι προδιαγραφές είναι οι εξής -------------->>

Περιοχές συχνοτήτων: 10 Hz – 100Hz
100 Hz – 1KHz
1 KHz – 10 KHz
10 KHz – 100 KHz


Έξοδοι: ΗΜΙΤΟΝΙΚΟ ΣΗΜΑ: 0 – 12Vpp.
ΤΡΙΓΩΝΙΚΟ ΣΗΜΑ: 0 – 12Vpp.
ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΣΗΜΑ: 0 – 12Vpp

Για την τροφοδοσία χρειαζόμαστε μετασχηματιστή 2*18V 2A


Μπορούμε να βάλουμε τελεστικούς ενισχυτές, αλλά ολοκληρωμένα μόνο στο τροφοδοτικό (σταθεροποιητές LM).
Αυτά για τώρα.
Βέβαια το πρόβλημα μας είναι πως θα το κάνουμε στο breadboard.
Πάντως ευχαριστώ.

gsmaster
25-10-07, 19:21
Για δοκίμασε αυτό, Δεν θυμάμαι μεχρι πόσο πάει, αλλά με αλλαγές στον C1 σίγουρα μπορείς να αλλάξεις συχνότητα.
Και το ημίτονο δεν είναι τέλειο ημίτονο, αλλά κανείς δενείναι τέλειος. Για την πολυπλοκότητα του κυκλώματος είναι ζούπερ.

antonis_x
30-10-07, 14:38
αυτο που δημοσιευσε ο gsmaster σου κανει ή να ριξω μια ματια να βρω κι εγω κανενα.αν και πιστευω πως για να πραγματοποιηθει σε breadboard ο αριθμος των εξαρτηματων ειναι οτι πρεπει.

pas2007
30-10-07, 17:32
Ναι είναι το καλύτερο που έχουμε μέχρι τώρα.
Αυτό που μας ανησυχεί λίγο είναι η υλοποίηση αλλά θα το παλέψουμε και αυτό.
Τώρα ακόμα είμαστε λίγο στην αρχή αλλά προχωράμε σιγά σιγά.
thanks

aggeloss
13-04-08, 12:07
Είμαι και γω συμφοιτητής με τον φίλο pas και για αυτό το εξάμηνο έχω να υλοποιήσω την ίδια κατασκευή.Το ερώτημα που έχει προκύψει στην ομάδα μου είναι αν ένα κύκλωμα όπως το παραπάνω που δημοσίευσε ο gsmaster για τη γεννήτρια συναρτήσεων χρειάζεται στην έξοδο κάποια ενισχυτική διάταξη ή κάτι τέτοιο.Λίγο που έψαξα στο internet σε διάφορα site δεν κατάφερα να βρώ κάτι που να ταιριάζει για την εργασία μου και όλες οι ενισχυτικές διατάξεις που εντόπισα μου φάνηκαν αρκετά περίπλοκες για να κατασκευαστούν απο ένα φοιτητή 4 εξαμήνου.Ελπίζω στη βοήθειά σας και την εμπειρία σας.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

pas2007
13-04-08, 13:25
Σίγουρα χρειάζεται ενισχυτή αυτή η γεννήτρια.
Αν θυμάμαι καλά στο τέλος πρέπει να μπει για την ρύθμιση στην έξοδο. 0-12vp-p (Δες το αρχείο που σου έβαλα).
Εμείς το περάσαμε πάντως με 8 το CAD. Μας παίδεψε πάρα πολύ αλλά μάθαμε και κάτι.

aggeloss
13-04-08, 14:43
Σε ευχαριστώ πολύ.Ναι είναι όντως δύσκολο το εργαστήριο αλλά σίγουρα πολύ χρήσιμο γιατί μαθαίνεις πολλά πράγματα.Σου είχα στείλει και PM στο forum της σχολής αλλά δεν πρέπει να το έχεις δει(πάντως έβγαλα τελικά ακρη).