PDA

Επιστροφή στο Forum : γεφυρα στασιμων



Tsalapis
26-10-07, 08:40
γνωριζει καποιος ποιες ειναι οι δυο διοδοι και οι αντιστασεις R1,R2 που δεν εχουν στοιχεια πανω στο σχεδιο?
το οργανο μετρησης των στασιμων πως το ζηταμε σε μαγαζι?
οι μεταβλητες αντιστασεις ειναι τα ποτενσιομετρα?και οταν λεει 30Κ τι ζηταμε?υπαρχει καποιο ευρος που πρεπει να εχουν?
αν καποια διοδο δεν την βρισκω μπορω να βαλω και καποια παρομοια και πως θα ξερω ποια?
πολλες αποριες :D :D αρχαριος :D

RFΧpert
26-10-07, 09:11
R1=52Ω
R2=75Ω
Διοδοι συνηθως εκεινη την εποχη ηταν OA90 ή αντιστοιχες φωρατριες... Τωρα αν βρεις καμμια ΑΑ119 θα ειναι καλα... Ειναι και καποιες 1Νχχχ που κανουν αλλα δεν θυμαμαι καλα ποιες...
Τα ποτενσιομετρα ειναι 30Κ (δεν θα βρεις στο εμποριο, οποτε βαλε ενα 47Κ και ρυθμισε το αφου θα ειναι μονιμα σε μια θεση), και ενα 100Κ

chip
26-10-07, 09:56
Αν δεν βρεί ΟΑ90 ή AA119 πιστεύω οτι το καλύτερο θα ταν να πάρει κάποια δίοδο Schottky πχ BAT85.
Με τις διόδους schottky έχει την ίδια περίπου πτώση τάσης με τις γερμανίου, (οι OA90 και AA119 είναι γερμανίου)

Tsalapis
26-10-07, 10:11
το καλωδιο εισοδου εξοδου πρεπει να ειναι συγκεκριμενου μηκους?
και τα αλλα δυο κομματια ειναι παραλληλα και ποσο κοντα?
και τι ειδος καλωδιο?RG58 ή 75Ω?

Tsalapis
30-10-07, 12:04
υπαρχει καποια διοδοσ για να αντικαταστισω την ΙΝ60 γιατι δεν την βρισκω?
αν χρησιμοποιησω RG213, θα πρεπει να το σκισω ωστε να ακουμπανε τα αλλα δυο καλωδια ή γινεται εξ επαγωγης?
εχω δει και την κεντρικη γραμμη σε καποιες γεφυρες στασιμων τις ντινουν με χαλκο....αυτο γινεται για καποιο λογο?

RFΧpert
30-10-07, 18:35
Προταση μου ειναι να κανεις την γεφυρα σε πλακεττα οπως ειναι στο παρακατω παραδειγμα...

kostas2005
01-11-07, 18:30
Προταση μου ειναι να κανεις την γεφυρα σε πλακεττα οπως ειναι στο παρακατω παραδειγμα...


Αυτό φίλε μου RFXpert κόβει και αρμονικούλες από ότι βλέπω?

RFΧpert
02-11-07, 02:50
:P :twisted: κατι κανει... :wink: τοσο ωστε να τις εξαφανιζει στην ουσια :!:

Tsalapis
02-11-07, 10:07
Εχω παρει ενα κομματι RG213 αλλα δεν ξερω αν θα πρεπει να το γυμνωσω στο σημειο επαφης με τις αλλες δυο γραμμες.Πρεπει να το αφησω οπως ειναι και τι καλωδιο θα χρησιμοποιησω για το FOW ,REF? Αν βαλω πινιοσιρμα 1mm θα κανω δουλεια?

FMTRIKALA
02-11-07, 11:38
καλημερα σε ολους.εχω μια γεφυρα που ειχα παρει απο τον 741(απατεωνα!!!!) η οποια ελεγε οτι μετρουσε και βαττ.τελικα η γεφυρα μετραει μονο στασημα.σκεφτομε να προσαρμωσω στην γεφυρα το κυκλωμα που μετραει και βαττ,αλλα διοδο 1Ν60 δεν βρισκω πουθενα.βρηκα ομως παρομιες που τισ εβγαλα απο την φωραση ραδιοφωνου.κανουνε????

radioamateur
02-11-07, 13:40
Ποιο μοντέλλο είναι η γέφυρα σου;

FMTRIKALA
02-11-07, 15:47
το μοντελο της γεφυρας ειναι zetagi102

Tsalapis
14-11-07, 08:25
Αντι για την 1Ν60 βαλε μια ΟΑ91 και για να μην εχεις προβλημα με την αποσταση που θα βαλεις τα καλωδιο παραλληλα με το κεντρικο .....σε ενα δακτυλιδι απο φεριτι οχι πολυ μεγαλο τιλιξε παραλληλα δυο καλοδιακια 10 φορες.τον φεριτη θα τον περασεις μεσα στο καλωδιο..καλη τυχη

dovegroup
22-11-07, 00:16
1n4148 μιά χαρά δίοδος για αυτό που θέλεις!!!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
16-06-20, 17:30
γνωριζει καποιος ποιες ειναι οι δυο διοδοι και οι αντιστασεις R1,R2 που δεν εχουν στοιχεια πανω στο σχεδιο?
το οργανο μετρησης των στασιμων πως το ζηταμε σε μαγαζι?
οι μεταβλητες αντιστασεις ειναι τα ποτενσιομετρα?και οταν λεει 30Κ τι ζηταμε?υπαρχει καποιο ευρος που πρεπει να εχουν?
αν καποια διοδο δεν την βρισκω μπορω να βαλω και καποια παρομοια και πως θα ξερω ποια?
πολλες αποριες :D :D αρχαριος :D

Εχω αυτή τη γέφυρα και έχω την εντύπωση ότι δεν μετράει καλά αν φτιάξω ένα τεχνητο φορτίο πρέπει να δείχνει 1.2/1 1.3/1?

matthew
16-06-20, 20:35
Εχω αυτή τη γέφυρα και έχω την εντύπωση ότι δεν μετράει καλά αν φτιάξω ένα τεχνητο φορτίο πρέπει να δείχνει 1.2/1 1.3/1?


Θεωρητικά, το dummy load καταναλώνει όλη την ισχύ και δεν επιστέφει τίποτα.
Οπότε λογικά με dummy load θα έχεις μηδενικά επιστρεφόμενα και η γέφυρα θα πρέπει να δείχνει λόγο στασίμων 1:1 και να μετράει σωστά την ισχύ που είναι ρυθμισμένη κατά τη διάρκεια της μέτρησης.
Αλλιώς η γέφυρα θέλει έλεγχο.

FOTIS 1525
16-06-20, 21:25
Mατθαίε αυτό δυστυχώς δεν ισχύει πάντα, ούτε στα αγορασμένα και πολύ περισσότερο στα χειροποίητα dummy load.
Για σοβαρά καλιμπραρίσματα πρέπει να γίνουν συγκρίσεις με επαγγελματικά όργανα μετρήσεων

matthew
17-06-20, 06:02
Mατθαίε αυτό δυστυχώς δεν ισχύει πάντα, ούτε στα αγορασμένα και πολύ περισσότερο στα χειροποίητα dummy load.
Για σοβαρά καλιμπραρίσματα πρέπει να γίνουν συγκρίσεις με επαγγελματικά όργανα μετρήσεων

Ακριβώς! Γι αυτό και είπα συγκεκριμμένα:

Θεωρητικά,...
Στην πράξη είναι αδύνατον να μην έχουμε καθόλου επιστρεφόμενα και να πετυχαίνουμε λόγω στασίμων 1:1, όπως επίσης και να έχουμε μηδενικές απώλειες κατά τη μεταφορά ισχύος, εκτός αν βρεθεί πρακτική εφαρμογή του φαινομένου της υπεραγωγιμότητας στα διάφορα σχετικά κυκλώματα... :001_unsure:
https://en.wikipedia.org/wiki/Superconducting_radio_frequency
http://ecjones.org/hightc.html

SV1EDG
17-06-20, 19:55
Σχετικά είναι όλα. Αν κάποιος κάνει προσεχτική κατασκευή και γνωρίζει καλή θεωρία RF μπορεί να κάνει θαύματα. Το φορτίο που βλέπετε το έχω φτιάξει με αντίσταση από τον 741 και μετρημένο με διακριβωμένο αναλυτή. Ηθελα κάτι για να μπορώ να μετράω και να καλιμπράρω τις γέφυρες που φτιάχνω και το αποτέλεσμα των μετρήσεων μέχρι και τα VHF είναι άκρως ικανοποιητικό. Ισως κάποια στιγμή παίξω με κaνέναν πυκνωτή για να το συντονίσω και στα UHF.

81159 81160 81161

matthew
18-06-20, 21:03
81161
Αυτό αποδεικνύει ότι είπα στο προηγούμενο ποστ.

Στην πράξη είναι αδύνατον να μην έχουμε καθόλου επιστρεφόμενα και να πετυχαίνουμε λόγο στασίμων 1:1

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
18-06-20, 22:52
Στα UHF μετράει αυτή η γέφυρα τη δοκίμασα με ένα αυτοσχέδιο τεχνητό φορτίο 1.3 στα V & 1.6 sta U έδειξε.

matthew
19-06-20, 04:22
Κανονικά θα έπρεπε να δείξει λιγότερα, όπως στη εικόνα που ανέβασε ο SV1EDG, πράγμα που σημαίνει ότι:
1) είτε το αυτοσχέδιο τεχνητό φορτίο δεν είναι 50Ω, ή έστω πολύ κοντά σε αυτή την τιμή,
2) είτε η γέφυρα έχει απόκλιση αν το φορτίο είναι 50Ω ή πολύ κοντά σε αυτή την τιμή.