PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση ενσωματωμένου ADC του ATMega16 .



ta03
27-10-07, 01:43
Θέλω να χρησιμοποιήσω τα ενσωματωμένα ADC του AVR ATMega16 . Έχει όχτο συνολικά και εγώ χρειάζομαι τα 2 . Τα αλλά 6 Pin του Port μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απλές θύρες εισόδου-εξόδου ταυτόχρονα ;
Επίσης διαβάζοντας το datasheet του μικροελενκτη μπερδεύτηκα όσον αφορά το hardware μέρος του ADC . Θέλει εξωτερική reference τάση σε κάποιο pin ή όχι ; Τα ARef , AVCC και noise canceling με μπέρδεψαν . Η τάση που θα μετρήσω θα είναι από 0 έως 5 volt και ο προγραμματισμος θα γίνει σε bascom.

th_shak
27-10-07, 12:48
Τα αλλά 6 Pin του Port μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απλές θύρες εισόδου-εξόδου ταυτόχρονα ;
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κανονικά σαν είσοδοι ή έξοδοι ανάλογα με την αρχικοποίηση στον καταχωριτή DDRA.


Θέλει εξωτερική reference τάση σε κάποιο pin ή όχι ;
Αν θέλεις να του βάλεις άλλη referecne από την εσωτερική τότε μπορείς, αλλιώς τα συνδέεις όλα (ARef , AVCC) στη VCC.

Αφού λες ότι θα δουλέψεις με τον BASCOM ψάξε στα sample programs και θα βρεις αρκετά παραδείγματα με ADC (πχ ADC.bas).

sigmacom
27-10-07, 13:05
Τα αλλά 6 Pin του Port μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απλές θύρες εισόδου-εξόδου ταυτόχρονα ; Ναι

Θέλει εξωτερική reference τάση σε κάποιο pin ή όχι ;Αν χρησιμοποιήσεις την εσωτερική τάση αναφοράς Vref=2.56V, όχι δεν θα δώσεις εξωτερική τάση στο pin AREF. Μόνο ένα πυκνωτή απόζευξης βαλε.

Τα ARef , AVCC και noise canceling με μπέρδεψαν . Για να μην εισάγεται θόρυβος από το ψηφιακό κομμάτι του AVR στα ADC, φροντίσανε τα ADC να έχουν ξεχωριστό δικό τους pin τροφοδοσίας (AVCC=Analog VCC).
Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, προτείνουν να δώσεις τα 5VDC στο pin AVCC μέσω ενός δικτυώματος με στραγγαλιστικά πηνία και πυκνωτές.
Για καλυτερότερα ( :p ) αποτελέσματα, θα πρέπει να σχεδιάσεις και τις γειώσεις στην πλακέτα ώστε να φτιάξεις ένα common GND point μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών γειώσεων.
Στο pin AREF θα δώσεις εξωτερική τάση αναφοράς αν το θελήσεις. Εκεί κι αν επιβάλλεται δικτύωμα πηνίου/πυκνωτών για πνίξιμο τυχόν παρασιτικών από την τροφοδοσία της πλακέτας!!!

EDIT: με πρόλαβε ο th_shak

ta03
29-10-07, 19:02
Χιλια ευχαριστω! Κατι τελευταιο: Χρησιμοποιωντας την εσωτερικη ταση αναφορας Vref=2.56V , τι τασεις μπορω να κανω δειγματοληψια; 0 μεχρι 2.56V;

ta03
31-10-07, 00:39
;;;

th_shak
31-10-07, 16:52
Λογικό δεν είναι; (ΝΑΙ)

ta03
08-11-07, 16:25
Χιλια ευχαριστω για ολα! Μονο κατι τελευταιο . Εχω ορισει τα pin 2 μεχρι 7 του Porta ως εξοδους. Στα pin 2 μεχρι 7 του porta εχω γραψει καποια bit. Τα Pin 0 και 1 τα χρησιμοποιω μονο για το adc. Ωραια μεχρι εδω. Οταν ενεργοποιω το adc με την εντολη start adc τα δεδομενα στα pin 2 μεχρι 7 διατηρουνται η χανονται ;