PDA

Επιστροφή στο Forum : ...tranzistor



kopla
27-10-07, 22:37
Καλησπέρα........
Έχω κάτι απλό... αλλά έχω ψιλο-κολλήσει. Χρησιμοποιώ το CNY37 .. που είναι ένας οπτο-διακόπτης. Το led φωτίζει συνεχεια το tranzistor και ειναι συνεχεια ON. Θέλω όταν το τρανζ. είναι OFF (δλδ όταν διακοπεί η ακτίνα) να ανάβει ενα LED. Το θέμα είναι ότι υπάρχει και μC στη μέση για να διαβάζει το τρανζ... αν είναι ON ή OFF. Πως το κάνω αυτό με μόνο τα: tranzistor, καποια/ες αντιστασεις (pull up στον collector ή down στον emitter) ..και το LED ?

:P Thnx

robotakias
28-10-07, 20:52
Απ'οτι κατάλαβα δεν θες να χρησιμοποιήσεις τον μικροελεγκτή, έτσι δεν είναι.. Αν ναι, προτείνω να βάλεις στην έξοδο του CNY37 ένα τρανζίστορ (π.χ. BC549) το οποίο θα δουλεύει σαν αντιστροφέας. Οπότε όταν δεν θα υπάρχει ακτίνα, δηλ. όταν το CNY37 είναι OFF άρα δεν θα υπάρχει τάση στην έξοδο του, θα παίρνεις μιά τάση π.χ. 5 V στην έξοδο του BC549 και απο εκεί θα οδηγείς το led που θές.

kopla
30-10-07, 17:13
Ναι, δεν θελω το LED να το αναβει ο μC. Δοκίμασα και αυτό που λες αλλά δεν πετυχαίνει. Η τάση στο CNY αλλάζει απο 0.62 σε 0.73 ... και ο μC θα τα διαβάσει ως 0 και τα δυο. Ο στόχος μου ήταν να χρισιμοποιήσω πολύ λίγα transistors, όχι αλλο pin του μC και όχι τελεστικό. Τελικά έβαλα τελεστικό και δούλεψε