PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα HELP με εγκεφαλο απο rally 8v



cybermike
30-10-07, 22:05
εχω προβλημα με τον εγκεφαλο του αμαξιου μου και θελω βοηθεια. εχω ενα rallye 8v και
εχει βραχηκυκλωσει ο συναγερμος. θελω να τον καταργησω και να βαλω αλλο, αλλα πρωτα πρεπει να βρω τι κανουν τα pin 8,9 και 24 στον εγκεφαλο οπου και ειναι συνδεδεμενος ο συναγερμος. ψαχνω αλλα δε βρισκω πουθενα διαγραμμα. ο εγκεφαλος ειναι μονοφισος iaw8p.16 να ξερει κανεις τι κανουν τα συγκεκριμενα pin η αν εχει εστω ιδεα που μπορω να βρω το σχεδιαγραμμα του εγκεφαλου θα ημουν ευγνομων...

ice25
30-10-07, 22:50
καλησπέρα φίλε μου.συναγερμός συνδεμενος στον εγκέφαλο??και πως ξέρεις ότι είναι βραχυκυκλωμένος?

δεν παίρνει μπρος το αμάξι?αν είναι ιταλικός πιθανών να σου έχουν κόψει την εντολή για την αντλία βενζίνης.οπότε ίσως γι'αυτο και να μην παίρνει μπρος.

εκτός και αν ο συναγερμός είναι συνδεμενος μέσο can bus οπού τις εντολές και τα κοψίματα τα δίνει ψηφιακά στον εγκέφαλο.οπότε τα καλώδια που λες είναι can low και can hig.και το άλλο είναι απλός το (-)το σασι


Υ.Γ. πολλές φορές οι αντιπροσωπείες κατηγορούν το συναγερμό για διάφορα κούλα του εγκεφάλου(στο 99%) των περιπτώσεων είναι μ@/ιες.μου έχει τύχει μονό που πήγα μαζί με τον ιδιοκτήτη (καθώς εγώ πέρασα το συναγερμό)στην αντιπροσωπεία και ζήτησα από τον εκεί τεχνικό να μου εξηγήσει πως ακριβός θα μπορούσε να γίνει η ζημιά και φυσικά αφού αράδιασε ένα σορό μπαρούφες οι οποίες και απαντήθηκαν μια μια,οπότε και αναγκάστηκε να ζητήσει συγνώμη(την γλυτοσανε χωρίς μήνυση για δυσφήμιση απο την εταιρεία που δούλευα)

τσπ δώσε λεπτομέρειες μπας και σε βοειθισουμε.οπός και χρονολογία κατασκευής αυτοκινήτου

cybermike
31-10-07, 03:22
ειναι της magneti marelli μονοφυσος εχει 35 pin και ειναι μοντελο 97
δεν εχω προβλημα με το αυτοκινητο προς το παρων γιατι μεσω ΟΒΔ εχω
καταργησει το ιμομπιλαιζερ. θελω να δω τι κανουν για να τα καταργησω τελειως
κοινως κοφτακι να μην εχω την ενοια μη μαφησει καμια μερα στο ξεκαρφωτο.
απο τοτε που καταργησα το ιμο μου κανει και κατι κουλα το υδραβλικο για να μην πω και για το
aircondition. στα βιζματακια ομως ειναι διαφωρετικα απο τα εργοστασιακα. τι να πω δεν ξερω τι παιζει.
και το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει το ιδιο μοντελο συναγερμου να αγωρασω, να το συνδεσω και να ξεμπερδευω.
ο συναγερμος παντως δεν ειναι εργοστασιου και σε οσους ηλεκτρολογους πηγα δεν ξερουν καν τι μαρκα ειναι γιατι
δεν ειναι εργωστασιακος. το εργοστασιο ειχε keypad lock το οποιο δεν υπηρχε καν απο οταν το πειρα (μεταχ.).
αν υπαρχει καμια σελιδα σχετικη ειναι καλοδεχουμενη.

lynx
31-10-07, 05:10
δεν νομιζω να υπαρχει Peugeot 106 που να εχει can bus....

για τον τον TU5J2 κινητηρα και τον εγκεφαλο τις magneti marelli 8P16 τα pins που αναφερεις ειναι:

8 Air conditioning Engine running - AC ON 11-14 V

9 Air conditioning Engine running - AC compressor ON 11-14 V

24 Air conditioning Engine running - AC compressor ON 11-14 V

Τα pin 8-9 ειναι διπλα διπλα, με το 24 να βρισκεται πλαγιως κατω απο το 9


Αν δεν εχεις εμπειρια καλυτερα να μην βαλεις χερι και να πας σε καποιο ειδικευμενο συνεργειο να σου τον
αποσυνδεσει.

ice25
01-11-07, 00:01
ούτε εγώ νομίζω.οπός και συναγερμός που να συνδέετε απευθείας στον εγκέφαλο του.μαλών για το imobilazer λέει.αλλά με παραξένεψε συναγερμός τρία καλώδια.αλλά απ'οτι βλέπω το προηγούμενο ποστ μάλλον για κάποια σχέση με το aircondition το κόβω παρά για συναγερμό

παντός γνώμη μου.imobilazer aircondition συναγερμός δεν μου κωλανε μαζί τα τρία.αν έχει πρόβλημα ο συναγερμός γιατί απενεργοποιησες το imob(οι συναγερμοί έχουν δικό τους imob,και δεν απενεργοποιείτε από obd).. αν αυτό που λες ότι είναι συναγερμός και αν όντως ισχύουν τα pin οπός είναι γραμμένα πιο πάνω είναι παράλογο.ο συναγερμος δεν γραφει πανω κατι??
μια φωτο?τηλεχειριστιρια εχεις??την σειρινα του την βρικες??[/img]