PDA

Επιστροφή στο Forum : STK1000



eebabs2000
31-10-07, 13:46
Γνωρίζετε μήπως αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=c21W_LQRvaA) το αναπτυξιακό πόσο κάνει και που μπορούμε να το βρούμε...

Lykos1986
31-10-07, 15:33
Μμμ… φαίνετε πολύ εντυπωσιακό!!! Είναι όλο ένα αναπτυξιακό ή είναι διάφορα modules συνδεδεμένα μεταξύ τους;

stom
31-10-07, 18:52
Με 532 δολαριακια, +60 μεταφορικα + φπα + εκτελωνισμο αλλα 70 ευρω, στην πορτα σου... απο την απαραδεκτη digikey.

th_shak
31-10-07, 20:21
Το STK1000 είναι για τριανταδιάμπιτους AVR. Ελπίζω να το ξέρεις αυτό, γιατί δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς ερασιτεχνικά με τριανταδιάμπιτους επεξεργαστές που υπάρχουν μόνο σε συσκευασίες QFP και BGA και είναι για εξειδικευμένες δουλειές, όπως DSP (και φυσικά δύσκολα τους βρίσκεις στην Ελλάδα).

chip
01-11-07, 09:17
Γιατί είναι απαράδεκτη η Digi-Key???

stom
01-11-07, 09:24
Γιατι ενω εχει το gr.digikey.com και στην αρχη δεν χρεωνε φπα και εκτελωνισμο, βαζοντας τιμες σε ευρω, αποφασισε αυτο να μην ισχυει μονο για την Ελλαδα.
Δλδ το ιδιο προιον στην ιδια τιμή εμπεριεχει εκτελωνισμο και μεγαλο μερος των μεταφορικων για την γερμανια, αλλα οχι για την ελλαδα.
Οι τιμες ομως παρεμειναν ιδιες.

Μπορει βεβαια με την διαφορα δολαριου ευρω να συμφερει να παραγγειλει κανεις σε δολαρια, ΑΛΛΑ η διαφορα αντιμετωπισης στον εκτελωνισμο μεταξυ χωρων της ευρωπαικης ενωσης παραμενει..

chip
01-11-07, 10:10
:( :( :( :(
Μάλλον η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών είναι πολύ μικρή... και δεν τους συμφέρει να διατηρήσουν κάποιο γραφείο στην ελλάδα που θα αναλαμβάνει εκτελονισμούς κλπ...
Δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός απαράδεκτοι γιατί κατάστημα είναι και κοιτά τα συμφέροντα της... αλλά... υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλίες που κάνουν πορτοκάλια.. :lol:
Και σίγουρα η ATMEL ίσως είναι περισσότερο απαράδεκτη αν υποτεθεί οτι δεν μπορούμε να αγοράσουμε από αλλου....

stom
01-11-07, 10:21
Δεν μιλαμε για γραφειο στην ελλαδα και τετοια...
Απλο ειναι. Τη δουλεια την αναλαμβανε εξ ολοκληρου η UPS απλα το κοστος το πληρωνε η digikey.
Το εχω κανει.
Καποια στιγμή απλως αλλαξαν πρακτικη και επιαν οτι τον εκτελωνισμο να τον πληρωνει ο τελικος χρηστης.
Αλλα αυτό εγινε μεροληπτικα μονο για την Ελλαδα και χωρις να αλλαξουν οι τιμες για την ελλαδα (οι οποιες ειναι ιδιες για ολες τις χωρες του Ευρω)
μονο που παντου αλλου συμπεριλαμβανεται και ο εκτελωνισμος, φπα κλπ. Αυτο ειναι το απαραδεκτο της υποθεσης.
Με αλλα λογια αν θελει καποιος να παραγγειλει, ας τα παραγγείλει σε μια διευθυνση στη γερμανια και μετα να του τα στειλον απο κει..
ΘΑ του ερθει σημαντικα φτηνοτερα.

Η λειτουργια τοπικου γραφειου ειναι τελειως αλλο πραγμα και εχει να κανει με την τοπικη υποστηριξη χρηστων.. Η digikey ομως ειναι supermarket....

eebabs2000
01-11-07, 13:12
Οπότε το ξεχνάω για 'δω Ελλάδα...

stom
01-11-07, 13:26
Επειδη προκειται για αναπτυξιακό, κανε μια ερωτηση στον εδω αντιπροσωπο, micrelec.....
Ποτε δεν ξερεις...

eebabs2000
01-11-07, 13:32
Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή διεύθυνση; Το συμπάθησα ρε παιδί μου, μόλις είδα τον τύπο να παίζει super mario έμεινα... Ευχαριστώ για όλα