PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλησπέρα , μια μικρή βοήθεια (αυτόματο τάισμα σκύλου)



john2
04-11-07, 23:11
Καλησπέρα
Διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το φορουμ αλλά δεν γράφω . Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης κτιρίων σε ΤΕΕ και μου αρέσει πολύ να διαβάζω τις διάφορες κατασκευές σας, άσχετα εάν πολλές φορές δεν καταλαβαίνω τι γράφεται μιας και δεν έχω τις γνώσεις. Θα ήθελα εάν γίνεται να με βοηθήσετε σε κάτι που θέλω να φτιάξω . Θα ήθελα να κατασκευάσω ένα μηχανισμό ο οποίος κάθε 12 ώρες να ελευθερώνει μια ποσότητα τροφής ( για τον σκύλο μου) μιας και δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω κάθε μέρα και το σκυλάκι μένει ατάιστο..! Μπορεί να σας φαίνετε γελοίο αυτό που θέλω να φτιάξω αλλά πραγματικά θα με σώσει ( και τον σκύλο !!)
:lol:

gsmaster
04-11-07, 23:47
Την μεγαλύτερη δυσκολια την βλέπω στο μηχανικό κομμάτι της κατασκευής, το πώς δηλαδή θα κινείται το όλο σύστημα.

Σε μια ταίστρα για ενυδρίο που έχω δεί, είναι ένας κύλινδρος όπου έχει μέσα μια σωλήνα τρύπια σε μια άκρη. Γυρίζει ο κύλινδρος, και πέφτει πάντα σταθρή τροφή. Σαν τις ζαχαριέρες που πέφτει σταθρή ποσότητα κάθε φορά, άσχετα πόσο έχει μέσα το δοχείο. Βέβαια εδώ οι ποσότητες είναι μεγαλύτερες οπότε αλλάζουν τα δεδομένα.



ΥΓ Καλό είναι να βάζουμε έναν κατατοπιστικό τίτλο στα θέματα που ανοίγουμε.

eebabs2000
05-11-07, 00:24
Όπως είπε και ο gsmaster το δύσκολο είναι το μηχανικό μέρος της κατασκευής, όσο αφορά το κύκλωμα υπάρχουν κάτι χιλιάδες τρόποι για να ελέγχεις το σύστημά σου. Εγώ δίνω μία ιδέα παρακάτω αλλά δε ξέρω κατα πόσο θα κάνει γιατί είναι πολύ πατεντιάρικο. Σόρυ για τη προχειρότητα του σχεδίου αλλά το έκανα με τη ζωγραφική των win.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις περσίδες που βάζουν στις σωλήνες των απορροφητήρων έξω από τα σπίτια, και να τις ανοιγοκλείνεις με έναν ηλεκτρομαγνήτη δηλαδή ένα πηνίο και ένα σιδερένιο πυρήνα όπως το σύστημα που έχουν τα κουδούνια για να χτυπάνε. Πάνω απ' τις περσίδες θα βάζεις την τροφή και μόλις παίρνει ρεύμα το πηνίο από κάποιο κύκλωμα που μπορούμε εύκολα να σου προτείνουμε ο σιδερένιος πυρήνας θα ανοίγει τις περσιδες και θα αδειάζει λίγο τροφή. Μόλις το κύκλωμα κόβει το ρεύμα θα επανέρχονται οι περσίδες στη θέση τους και θα σταματά το άδειασμα... Καλές κατασκευές!!!

Επιστήμων
05-11-07, 16:04
Προσωπικά θα σου πρότεινα κάτι όπως την φωτογραφία .
Ειδικά άν βρείς και βάλεις κάποιο μοτέρ απο μηχανισμό
υαλοκαθαριστήρων ή παραθύρων αυτοκινήτου ... θα είσαι
"αρχηγόπουλο ".

Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις ένα κατάλληλο χρονοκύκλωμα.

john2
05-11-07, 17:07
Καλησπέρα
Σας ευχαριστώ παρά πολύ .Θα υλοποιήσω την ιδέα του Επιστήμων μιας και μου φαίνεται ποιο απλή στην κατασκευή και μπορώ εύκολα να βρω τα υλικά . Ας υποθέσουμε ότι θα βάλω ένα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες το οποίο δουλεύει με 12V συνεχές . Με πιο τρόπο θα το ενεργοποιώ – απενεργοποιώ ?. Σκέφτηκα κάποιο κύκλωμα με ρελε και κάποιο χρονοδιακόπτη…

Nemmesis
05-11-07, 22:36
οριστε και η δικη μου αποψη...
πιστευω οτι η εικονα τα λεει ολα...
αν θες εχω και το πως θα γινει το κυκλωμα αλλα δεν ξερω το τι θελεις να χρησιμοποιησεις δλδ.. μονο κανα μικροδιακοπτη και κανα απλο χρονοδιακοπτη η θα κανεις κατι ποιο πολυπλοκο?...


http://www.postimage.org/PqWHXyr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=PqWHXyr)

υγ. τα ζωα δεν χρειαζονται μονο φαι

john2
06-11-07, 00:37
Καλησπέρα
Φίλε Nemmesis θέλω να το ταΐζει 1 φορά την ημέρα και όχι για παραπάνω από 2 μερες . Δυστυχώς λόγο δουλείας δεν προλαβαίνω να πηγαίνω εγω κάθε μέρα , και για να μην στέλνω συνεχεία ξένους προτιμώ να φτιάξω αυτό. Το συγκεκριμένο είναι κυνηγόσκυλο και δεν θέλει πολλά χάδια , προσπαθώ όμως να το φροντίζω …

lynx
06-11-07, 02:01
οι ιδεες το παιδιων ειναι ευκολα πραγματοποιησημες....

προσωπικα μου αρεσει του Nemmesis και γινεται πολυ ανετα απο fiber glass...
βγαζωντας μερικα χωρισματα μπορεις να φτιαξεις 1 ή 2 θεσεις για τροφη και νομιζω
ειναι ακριβως αυτο που ζητας. Για να μην γυριζει σενεχεια το μοτερ μπορεις να βαλεις ενα
button που θα κοβει την παροχη στο μοτερ οταν ο μηχανισμος ειναι στην καταλληλη θεση...

ενας απλος χρονοδιακοπτης για οικιακες συσκευες ενα τροφοδοτικο και ενα μοτερ ικανο να
περιστρεψει τον μηχανισμο ειναι οτι σου λειπει μετα!

(βεβαια αυτο στην περιπτωση που σε ενδιαφερει να δουλευει για 1 ταισμα)


μερικοι φθηνοι χρονοδιακοπτες...

http://www.tele.gr/html/132.HTM

Good luck! :D

stamatis32
07-11-07, 20:53
Μαγκες φοβερά τα σχέδια σας αλλά έχω την εντύπωση ότι ο σκύλος αν μυρίσει φαγητό στο κουτί, θα φάει όλη την κατασκευη :lol:
φιλικά...

tasosmos
07-11-07, 21:33
Μπορεις να τοποθετησεις το δοχειο με την τροφη ψηλα πχ σε καποιο ραφι ωστε να μην το φτανει και να περναει η τροψη απο ενα σωληνα για να φτανει στο πιατακι του.

soulhealer
10-11-07, 21:14
παιδιά νομίζω ότι με μια ηλεκτροβαλβίδα θα κάνει την δουλειά του.. όταν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και σχέδιάκι
η ηλεκτροβαλβίδα θα ανοίγει ένα κλαπέ και θα πέφτει το φαγητό.. κατασκευή αλουμινίου να μην σκουριάζει και όλα καλά
το ίδιο θα κανεις και για νερό με ένα φλοτερ..

nitako
11-11-07, 14:44
Να ρωτήσω κατι? Γιατί θέλεις αυτοματισμό?
Αν δηλαδή του βάλεις μπόλικο φαγητο δεν θα φαει και θα σταματήσει αμα χορτάσει?

(Αν ειπα χαζομάρα μη βαράτε ειμαι ασχετος με κατοικίδια) :roll:

soulhealer
11-11-07, 16:35
ο σκύλος όσο του βάλεις τόσο θα φάει.. μια μπουκιά.. μια μπουκιά .. μια κατσαρόλα ..μια κατσαρόλα..
(μην το δοκιμάσετε σπίτι..!!)
δεν έχει αίσθηση κορεσμού..
άσε που νομίζω ότι είναι καιρός να μπουν και τα κατοικίδια στον κόσμο της τεχνολογίας :)

tasosmos
11-11-07, 17:50
Το αν καταλαβαινει ποσο τρωει εξαρταται απο τον σκυλο και το πως τον εχεις μαθει.
πχ ενα κοπροσκυλακι που εχω τωρα μολις φαει μισο μπωλακι σταματαει και μετα ακομα και με το χερι να του δωσεις το παιρνει και το αφηνει στην ακρη ενω ενα λαμπραντορ που ειχα παλιοτερα οντως ετρωγε οσο εβρισκε, μια φορα δεν μπορουσε να περπατησει απο το βαρος!
Με το νερο παλι πολλα σκυλια αν εχουν περισσεμα βουτανε μεσα ποδια ή το χυνουν.

Επι του θεματος προφανως με ηλεκτροβανες, φλοτερ κτλ θα ηταν πιο "καλο" το αποτελεσμα αλλα παραπανεβαινουμε απο αποψη κοστους κι αφου δεν ειναι καμια εφαρμογη που απαιτει ακριβεια νομιζω ειναι υπερβολη.

Nemmesis
12-11-07, 00:17
εγω πιστευω οτι ειναι στον χαρακριτα του σκυλιου αν θα φαει μεχρι σκασμου... τωρα για το θεμα μας... πιστευε πως οι αποψεις περει κλαπε και περσιδες απλα δεν προκειτε να δουλεψουν... για 2 βασικους λογους... οι ηλεκτρομαγνητες δεν ειναι τοσο δυνατοι να ελενξουν ενα κλαπε διαμετρου 10εκ και μαλιστα να ανοιξουν και να κλισουν σε στανταρ χρονο ωστε να πεσει και η στανταρ ποσοτητα τροφης.. και 2 οι τροφη για σκυλους δεν ειναι και το πιο ρευστο υλικο στον κοσμο ωστε να ελεγχετε απλα με ενα κλαπε... βαλτε την φαντασια σας να δουλεψει και θα δειτε τι θα συμβει... τωρα για τον νερο... απλα ενα κλαπε ειναι οκ. αρκει μονο να μην ειναι ορατο στον σκυλο γιατι μετα απο λιγο καιρο τηα το μαθει και θα το παταει μονος που οποτε θελει (τουλαχιστον ο δικος το εκανε)... επισης ασχετο αλλα καπως σχετικο... καλο δοχειο για τροφη και νερο ειναι το γυαλι απο πορτα πλυντηριων ρουχων, ειναι ανθεκτικα... το λεω για ο δικος οταν πειναει αρχιζει το παταει με το ποδι λιγο πλαγια για να κανει θορυβο και να τον ταισουμε... αυτα απο μενα

soulhealer
29-12-07, 23:24
γιατί όχι ένα κλαπέ? το μονο που θα χρειαστεί είναι μια ηλεκτροβαλβίδα που θα του ανοιγοκλείνει το κλαπέ.. δύναμη ταχυτητα ακρίβεια στιν κινηση..
αλλά και πάλι είναι το πόσα θέλει να ξοδέψει ο άνθρωπος.. και όπως αναφέρατε θέλει αρκετή φαντασία

steliosm
30-12-07, 10:18
Ο μηχανισμός που θα ταΐζει τον σκύλο έχει να κάνει και με το φαγητό που τρώει ο σκύλος.
Στην περίπτωση που το σκυλί τρώει ξηρά τροφή, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ενα σκληρο χάρτινο κουτί για την τροφή που θα τοποθετήσεις κατακόρυφα και στο κάτω μέρος στα πλάγια να ανόιξεις ενα 'πορτάκι' το οποίο θα ανοιγοκλείνεις με ένα servo (από αυτά που έχουν τα R/C). Θα πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο που θα κρατάς το πορτάκι ανοικτό ώστε να μην αδείασεις όλο το κουτί.
Χρησιμοποιώντας ένα servo γλυτώνεις το να φτίαξεις πλακετάκι για να οδηγήσεις μοτεράκι και επιπλέον όλοι οι μC μπορολυν να οδηγήσουν ενα servo εύκολα.

Nemmesis
30-12-07, 15:40
ρε παιδια ωραια τα λετε... αλλα δεν προκιτε να δουλεψει με ενα απλα κλαπε...

1)"πλάγια να ανόιξεις ενα 'πορτάκι' το οποίο θα ανοιγοκλείνεις με ένα servo (από αυτά που έχουν τα R/C)"
τα servo αυτα που δες απλα δεν διαθετουν αυτη την δυναμη που χρειαζετε για να σταματισει την ροη της τροφης... ακομα και αν το πορτακι ειναι
μικρο (10χ10εκ)...
2) "ενα σκληρο χάρτινο κουτί" ουτε και αυτο ειναι σοβαρη λυση γιατι αν βραχει τι θα γινει? επισης τι μεντεσες θα μπει στο πορτακι? το πορτακι πως
θα συνδεθει με το σερβο? με σελοτειπ? δεν νομιζω...

μια αλλη λυση ειναι να κανει ο φιλος 4-5 κουτια που ο πατος τους θα ειναι με μεντεσε και με μια ασφαλεια... οταν ειναι η ωρα θα ενας ηλεκτρομαγνητης θα τραβαει την ασφαλεια και θα πεφτει το φαγητο... ετσι θα μπορει να εχει και διαφορετικο μενου ο σκυλος μας :lol:

PiCBuRn3r
30-12-07, 16:41
Υπάρχουν, servo με αρκετή ροπή (αλλά και κόστος). Αλλά στην θέση τους μπορούν να μπουν βηματικοί κινητήρες ή μοτέρ π.χ. από υαλοκαθαριστήρες....

Επιστήμων
31-12-07, 00:08
Χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μου αλλά
σκεφτηκε κανείς τι θα γίνει αν την ώρα που πάει
να κλείσει το πορτάκι υπάρχει ανάμεσα ένα κομματάκι ξηράς
τροφής ? Στην καλύτερη περίπτωση , πιστεύω εγώ , απλά δεν
θα κλείσει το πορτάκι .

Nemmesis
31-12-07, 00:14
Επιστήμων αυτο ακριβως θελω να πω με τα τοσα μνμτ μου αλλα τπτ...

steliosm
31-12-07, 00:15
Λαθος, ειχα την εντυπωση πως το σκυλι ηταν μεσα στο σπιτι. Μπορεις να κανεις μια ωραια κατασκευη απο ακρυλλικο τοτε.
Εξαρτατε πως ανοιγεις/κλεινεις το πορτακι. αν το τοποθετησεις με τροπο ωστε ο μικρος μεταλικος μεντεσεσς ειναι πανω στον πατο του κουτιου και το πορτακι ανοιγει ξεκινωντας απο τις 90 μοιρες και πηγαινοντας σιγα - σιγα προς 0 μοιρες τοτε το μονο προβλημα που θα σου τυχει ειναι να μην κλεισει το πορτακι χωρις ομως να ελευθερωθει η ροη του φαγητου. Το servo θα ζεσταθει αρκετα προσπαθωντας να παρει την θεση που πρεπει και η καταναλωση του ρευματος θα αυξυθει.

Tintin
01-01-08, 16:18
Αρχικα καλή χρονιά και χρόνια πολλά!!Εύχομαι το 2008 να μας βρει με ακόμα περισσότερες κατασκευές!! Λοπόν τώρα στο θέμα μας.Οι κατασκευές και του νεμεσις αλλά και του επστήμωνα είναι πάρα πολύ καλές και εύκολα πραγματοποιήσιμες.Εχω χρησιμοποιήσει παρόμοιο μηχανισμό στο ενυδρείο μου για αυτόματο ταίσμα των ψαριών.Μπορεί να γίνει πολύ απλά με έναν κινητήρα συνεχούς τάσης που θα στριφογυρίζει τον άξονα σε κάθε κατασκευή και για τον έλεγχό του μπορείς ναχρησιμοποιήσεις ένα 555 με ενα ρελέ στην έξοδο σε περίπτωση που δεν το σηκώνει ο χρονιστής.Ετσι υπολογίζεις πόση τροφήθέλεις να πέφτει μετά το πέρας συγκεκριμένου χρόνου και απλά ρυθμίζεις τον 555 με ένα πολύστροφο τριμμερ πόσο χρονο θα σου δινει παλμό για την κίνηση του κινητήρα.Το σήμα μπορείς να το παίρνεις από έναν χρονοδιακόπτη του εμπορίου.Ελπίζω να βοήθησα !!!

TeslaCoil
04-01-08, 18:37
Τελικα την κατασκευη την φτιαξατε?
τι εγινε? εχω δυο ιδεες
για κατι εντελος διαφορετικο και πιστευω πιο ευκολα εφαρμοσιμο και απο πλευρας υλικων

αν ειναι να το σχεδιασω και το ποσταρω

εκτος αν η κατασκευη εχει εφαρμοστει

Edit01 μια ιδεα ειναι μια ντιζα με ενα μοτερ να ανοιγει μια κονικη καταπακτη

στο ZIP εχω σε εικονες τα σχεδια στο περιπου
καθως και 2 αρχεια ειναι σε SKP απο το προγραμμα του Google , SketchUp 6
το οποιο ειναι δωρεαν , για μπορεσεις να το δεις πιο αναλυτικα

http://rapidshare.com/files/81245624/Automatos_Skilotaistra_Koniko_Sxedio.zip.html

Η αλλη ιδεα ειναι να υπαρχει να σπιραλ που να ανοιγει προς τα κατω για πεφτει το φαγητο με ενα συρματοσχοινο
το συρματοσχοινο θα ειναι κομπλαρισμενο σε ενα μοτερ
με δυο τερματικου διακοπτες θα ανοιγει και θα κλινει

με ενα χρονοδιακοπτη πινακα που εχει 24h ρυθμιση
τον χρονοδιακοπτη πινακα που αναφερω , αναβει το βραδυ και κλινει το πρωι ενα προβολεας η γενικα φωτα
οποτε οταν ο διακοπτης αυτος δινει ρευμα
με μερικα ρελε και ενα δευτερο χρονικο πινακα ή ενα 555 θα μπορεις να ριθμισεις τα δευτερολεπτα η ενα με 2 λεπτα που χρειαζονται για να γεμισει η "γαβαθα" ( ΜΙΑΜ!!! )

το κυκλωμα για το οποιο μιλαω κανει και για τα δυο σχεδια που λεω ή τα σχεδια των υπολοιπων συναδελφων

θελω σχολια :) για να δω αν οι δυο ιδεες που προτινω εχουν καποια μιονεκτηματα κυριος

καλη ορεξη :roll: :twisted: