PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοαντισαση πισω παρμπριζ αυτοκινητου



G.POL
06-11-07, 20:21
Καλησπερα.
Βαζονταs σε λειτουργια την αντισταση,παρατηρησα εδω κ λιγεs μερεs οτι αργει να ξεθολωσει το τζαμι.κοιταξα τουs ακροδεκτεs και ειναι μια χαρα.μετρησα ταση βγαζονταs τουs,εδειξε περιπου 12,5 βολτ.οταν τουs εβαλα πανω πηρα ενδειξη 8 βολτ. Πρεπει να εχει τοση πτωση τασηs?
Ti συμβαινει?
Ευχαριστω θερμα

gsmaster
06-11-07, 20:46
Έχεις πτώση τάσης πάνω στα καλώδια τροφοδοσίας της αντίστασης. Ίσως κάποιο να είναι έτοιμο να κοπεί, ή έχει πάρει υγρασία και ανέβηκε η αντίστασή του.

ice25
06-11-07, 21:36
μαλών πρόβλημα "γειωσης" έχεις από την μια πλευρά πρέπει να δίνει στο σασί(-) κοίταξε που πάει και ρίξε σπρέι στο σημείο που βιδώνει η τριψτο λίγο.

αν συνεχίζει να έχει προβ,ψάξε και το (+)βρες από πιο ρελε δίνει και τράβα από εκεί νέο καλώδιο και είσαι οκ.

G.POL
07-11-07, 00:03
Ευχαριστω και παλι.θα τσεκαρω καθ θα ενημερωσω :wink:

nikoskourtis
07-11-07, 00:43
ψάξε και το (+)βρες από πιο ρελε δίνει και τράβα από εκεί νέο καλώδιο και είσαι οκ.

Κοιτα μηπως φταιει και το ρελε (αντισταση επαφων λογω τοξου) και οχι το καλωδιο.

HORIZONS
15-11-07, 17:20
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι

babisko
15-11-07, 18:05
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι

Υπάρχουν ειδικοί μαρκαδόροι, των οποίων η μελάνη είναι αγώγιμη και χρησιμοποιούνται για αυτόν ακριβώς τον σκοπό: Να επιδιορθώνουν τις κομμένες - κατεστραμμένες γραμμές πάνω στο τζάμι. Δεν γνωρίζω που μπορείς να βρεις τέτοιους μαρκαδόρους, αλλά ρωτώντας σε ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων ή καταστήματα ηλεκτρονικών ίσως γνωρίζουν.

HORIZONS
15-11-07, 22:22
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι

Υπάρχουν ειδικοί μαρκαδόροι, των οποίων η μελάνη είναι αγώγιμη και χρησιμοποιούνται για αυτόν ακριβώς τον σκοπό: Να επιδιορθώνουν τις κομμένες - κατεστραμμένες γραμμές πάνω στο τζάμι. Δεν γνωρίζω που μπορείς να βρεις τέτοιους μαρκαδόρους, αλλά ρωτώντας σε ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων ή καταστήματα ηλεκτρονικών ίσως γνωρίζουν.
Thanks a lot babisko.Θα δοκιμασω να το ψαξω και οτι βρω :wink:

G.POL
15-11-07, 23:13
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι
Καλησπερα φιλε.
Γιαυτο που ζηταΣ η λυση λεγεται: permatex cod:15067

Kαι cod:21351

ΔιαλεγεΙΣ και περνεΙΣ

HORIZONS
16-11-07, 01:41
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι
Καλησπερα φιλε.
Γιαυτο που ζηταΣ η λυση λεγεται: permatex cod:15067

Kαι cod:21351

ΔιαλεγεΙΣ και περνεΙΣ
Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια G.POL

lynx
16-11-07, 04:09
δες και εδω...

http://www.loctite.gr/int_henkel/loctite_gr/index.cfm?pageid=107&layout=2
http://www.midwayautosupply.com/pc-12020-434-loctite-rear-window-defogger-tab-adhesive-21351.aspx

G.POL
16-11-07, 14:56
Κατι αναλογο.......Εχει καποιος υποψη του του τι θα μπορουσα να κανω προκειμενου να επιδιορθωσω την κομμενη γραμμη πανω στο τζαμι??Ξερετε τωρα, με το πανι τριψε τριψε ξεφτισε, ξερω εγω......
Παντως μου εχουν πει οτι φτιαχνετε.Υπαρχει κατι
Καλησπερα φιλε.
Γιαυτο που ζηταΣ η λυση λεγεται: permatex cod:15067

Kαι cod:21351

ΔιαλεγεΙΣ και περνεΙΣ
Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια G.POL :wink: