PDA

Επιστροφή στο Forum : lcd σε παραλληλη !



manos_ir
07-11-07, 10:36
για σας !
εχω φτιάξει το κύκλωμα με την lcd (αλλα με μια 128x64 KS0108 ) στην παράλληλη θυρα!
και επειδη δεν ειχε το pc παράλληλη αναγκάστηκα να αγοράσω μια (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.611156)

εντομεταξυ δοκιμαζω την οθόνη (απο περιέργεια) με το lcd studio στο παλιο Pc που εχει πανω παράλληλη , και δούλευε κανονικά !

βαζω την κάρτα πανω στο pc...περνάω drivers.... αλλα η οθόνη δεν άναβε(δεν έδειχνε χαρακτήρες) με τπτ !

και αναρωτιέμαι..... παιζει ρολο αυτο που σε ρωταει το πρόγραμμα στην αρχη στο config της οθονης για ΙΟ port το οποίο αφησα στο default -378- και δούλευε κανονικά στο παλιο pc... !

φταίει αυτη η ρύθμιση που δεν βλέπω τπτ ή φταιει η ''φανταστική'' καρτα που αγόρασα?

επίσης! στον οδηγό σας εδω δείχνεται στο τέλος ενα πρόγραμμα(με σπασμένο link) για να βρεις λεει την πόρτα της παράλληλης !
θα εκανε αυτο δουλειά στην περίπτωσή μου ?


ευχαριστώ εκ των προτέρων......

Υ.Γ. ειμαι ασχετος.....οποτε....με απλα ελληνικά παρακαλώ !

Lykos1986
07-11-07, 13:10
Από ότι είδα η κάρτα που πρόσθεσες είναι μια ολοκληρωμένη κάρτα παράλληλης θύρας και όχι κάποια software λύση ή κάποιος αντάπτορας. Το ποιο πιθανόν είναι η μητρική σου να μην έχει δώσει την default διεύθυνση που δίνει στην παράλληλη (την 378 δηλαδή) και να έχει δώσει κάποια άλλη. Δοκίμασε μέσο του προγράμματος (της LCD) να αλλάξεις την διεύθυνση της πόρτας…

GEWKWN
07-11-07, 14:00
Καταρχην δεν πιστευω να εχεις
καποια καρτα απο usb σε παραλληλη
(σε αυτη την περιπτωση δεν γινεται τιποτα
διοτι ο υπολογιστης δινει μια εικονικη access
στην παραλληλη).
Αν ειναι σε μορφη καρτας τοτε απο την διαχηριση
των συσκευων βλεπεις την access του υπολογιστη για την
παραλληλη και εισαι οκ.

manos_ir
07-11-07, 15:10
ναι αλλα που το βλεπω ? ? ?

η καρτα ειναι pci ... την βγαζει κανονικα στην διαχείριση συσκευών ...

αλλα αυτο το OI δεν ξερω πως να το βρω...

τι να το αλλαξω....?
σε τι νουμερο....?

GEWKWN
07-11-07, 20:11
κανεις δεξι κλικ στο ιδιοτητες
πας στην καρτελα "ποροι"
και βαζεις την access που σου δινει
αν δεν καταλαβες απλα γραψε τι σου γραφει
και θα σου γραψω την access.

gsmaster
07-11-07, 20:20
Πρέπει να δουλεύει κανονικά, έχω κι εγώ μια παρόμοια κάρτα (Netmos την βρίσκει στο Device manager) και την έσω δοκιμάσει παίζει κανονικότατα.

Οι USB to LPT δεν κάνουν για την δουλειά που την θές.

Λογικά είνια αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, πρέπει να ορίσεις την σωστή θύρα που παίρνει η κάρτα. Το 378 είναι για LPT1 για LPT2, LPT3 κτλ είναι διαφορετικά. Δες απο το device manager στο Ports (COM & LPT) ποιό νούμερο έχει πάρει η παράλληλη της κάρτας. Εμένα πχ την βρίσκει σαν LPT3.

manos_ir
07-11-07, 21:43
δυστυχώς σαν ltp1 την βλέπει !
οπότε...χαλασμένη κάρτα.....

μα ποιος μίλησε για usb...?

gsmaster
07-11-07, 21:52
Δοκίμασε σε άλλο pc, αμα είναι καινούρια η κάρτα δεν μπορεί να μην δουλεύει...

GEWKWN
07-11-07, 22:03
δεσ αυτο που σου ειπα στην καρτελα ποροι.

manos_ir
07-11-07, 23:10
Δοκίμασε σε άλλο pc, αμα είναι καινούρια η κάρτα δεν μπορεί να μην δουλεύει...
δωκιμασα σε αλλη pci για τυχων conflicts....αλλα τπτ!

τι να το κανω αν δουλευει στο αλλο pc?
σε αυτο την χρειαζομαι!

οσο για τους πορους.....

http://img150.imageshack.us/img150/5210/parallelge8.th.jpg (http://img150.imageshack.us/my.php?image=parallelge8.jpg)

τι θα βαλω δηλαδη στο lcd studio ?

manos_ir
09-11-07, 16:43
τπτ ε?
παω για rma τοτε !

GEWKWN
09-11-07, 19:02
BF00
ειναι η Access.
Φιλικα Γιωργος.

manos_ir
09-11-07, 21:20
με ΒF00

Αναψε η μιση οθονη.... (η οθονη είπαμε σίγουρα δουλεύει...)

το εχουμε ! καμια αλλη ιδεα..... ?

σε ευχαριστω πολυ GEWKWN

gsmaster
10-11-07, 11:32
Η οθόνη αυτή βασικά έχει δύο κοντρολλερ όπου ο κάθε ένας ελέγχει την μισή οθόνη (64*64).
Οι δύο κοντρολλερ έλέγχονται απο τους ίδιους ακροδέκτες και έχουν διαφορετικό μόνο απο ένα πιν Enable που ορίζουν ποιος απο τους δύο θα δουλέψει. έλεγξε αν τα δύο σήματα enable είναι σωστά συνδεδεμένα. Αν το δεξί κομμάτι είναι ανάποδα απο το αριστερό, τότε αλλαξε θέση στα δύο πιν enable.

manos_ir
10-11-07, 16:21
:roll: και πως γινεται αυτο?

gsmaster
10-11-07, 21:26
Το καλώδιο ποιός το έφτιαξε?
Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν νομίζω να είναι αυτό μιας και στο άλλο pc σου δουλεύει....

manos_ir
10-11-07, 23:18
δεν νομίζω να είναι αυτό μιας και στο άλλο pc σου δουλεύει....
thats right !
οποτε?
καμια αλλη ιδεα?
αναβει η μιση !

GEWKWN
14-09-08, 16:50
ρε συ μπας και κοπηκε κανα καλωδιο εσωτερικα;

kasmix
09-02-09, 20:06
παιδια ειμαι καινουριοσ στο site μου αρεσε η ιδεα και ειπα να την κανς βρικα μια οθονη αλλα ειναι με μια μονο σειρα
μπορει να γινει?
θελει αλλασ συνδεσεις??
οποιοσ μπορει να μου απαντισει ευχαριστω

KOKAR
18-02-09, 11:27
δες εδω...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44019

stouras
02-03-09, 12:08
Παιδιά το αντίθετο γίνεται,,,,,,?
δηλαδή αν έχεις μια συσκευή με lcd .. ξεμοντάροντάς την , μπορούμε να πάρουμε τα δεδομένα που θα απεικόνιζε στο pc(για αποθήκευση επεξεργασία κλπ) ???????? :confused1:

gsmaster
02-03-09, 15:40
Ναι γίνεται, αλλά θα πρέπει στην ουσία να κάνεις έναν εξομοιωτή οθόνης που να μεταφράζει τα δεδομένα στο pc. Έχει πολύ δουλειά σε επίπεδο προγραμματισμού.
Κάτι έτοιμο δεν έχω δεί, και δεν νομίζω να υπάρχει.