PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη κεφαληs laser



G.POL
08-11-07, 13:08
Καλημερα παιδια :D
Θα'θελα να ρωτησω κατι.
Παραγγειλα μια κεφαλη για ενα cd player AIWA.
Στο κουτακι τηs απ'εξω εχει μια εικονα οτι και καλα θα πρεπει να την πιασω με ειδικο αντιστατικο γαντι για να την αλλαξω.εγω αυτο το πραγμα δεν το διαθετω.
Υπαρχει καποιs αλλοs τροποs για να την αλλαξω?
Και στην τελικη αν δεν υπαρχει,που μπορω να προμηθευτω τετοιο γαντι?
Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Lykos1986
08-11-07, 13:29
Γενικός όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν αυτήν την ετικέτα ή απλά έχουν μια υπόδειξη που λέει ότι δεν πρέπει να το πιάσεις με γυμνά χέρια γιατί θα το καταστρέψει ο στατικός ηλεκτρισμός του χεριού σου. Στην πραγματικότητα όμως μόνο λίγα από αυτά τα εξαρτήματα παθαίνουν όντος ζημιά από κάτι τέτοιο. Η κεφαλή που λες δεν νομίζω να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Για καλό και για κακό όμως μπορείς να πιάσεις πρώτα ένα καλά γειωμένο αντικείμενο (όπως το καλοριφέρ) και μετά να πιάσεις την κεφαλή. Φυσικά είναι ένας μπακάλικος τρόπος αυτός που λέω αλλά πολλές φορές βοηθάει αρκετά!


PS:
Πώς και πήρες κεφαλή!!! Συνήθως αυτές είναι πιο ακριβές από την ίδια την συσκευή ή γενικότερα δεν συμφέρουν καθόλου…

G.POL
08-11-07, 13:53
Γενικός όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν αυτήν την ετικέτα ή απλά έχουν μια υπόδειξη που λέει ότι δεν πρέπει να το πιάσεις με γυμνά χέρια γιατί θα το καταστρέψει ο στατικός ηλεκτρισμός του χεριού σου. Στην πραγματικότητα όμως μόνο λίγα από αυτά τα εξαρτήματα παθαίνουν όντος ζημιά από κάτι τέτοιο. Η κεφαλή που λες δεν νομίζω να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Για καλό και για κακό όμως μπορείς να πιάσεις πρώτα ένα καλά γειωμένο αντικείμενο (όπως το καλοριφέρ) και μετά να πιάσεις την κεφαλή. Φυσικά είναι ένας μπακάλικος τρόπος αυτός που λέω αλλά πολλές φορές βοηθάει αρκετά!


PS:
Πώς και πήρες κεφαλή!!! Συνήθως αυτές είναι πιο ακριβές από την ίδια την συσκευή ή γενικότερα δεν συμφέρουν καθόλου...
25¤ την βρηκα.(KSS 213F).
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια

brainman
09-11-07, 12:28
εκτος απο γαντια υπαρχουν και κατι σαν λουρακια για το χερι καπου στα 8 euro το βρηκα.
:wink:

GREG11
09-11-07, 15:01
Μην ανησυχείς δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν την πιάσεις με γυμνά χέρια.

Μην ξεχάσεις όμως να βγάλεις το jumper που έχει, για να λειτουργήσει η κεφαλή.
:D

G.POL
09-11-07, 19:39
Ok παιδια ναστε καλα
Ευχαριστω και παλι

chip
10-11-07, 09:43
Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)

G.POL
10-11-07, 12:55
Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)
Καλα μιλαμε δεν παιζεσαι...
Ωραιοs :wink:

antonis_x
14-11-07, 12:52
εγω καποτε οταν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω μια κεφαλη laser απλα στο χερι που επιανα την κεφαλη ειχα τυλιξει ενα συρμα(γυμνο καλωδιο) το οποιο κατεληγε σε κατι καλα γειωμενο(ετυχε διπλα μου να εχω καλοριφερ),η κεφαλη δεν επαθε τιποτα και δουλευει μια χαρα.

gdaou
23-03-10, 19:26
Είναι κρίμα που δεν διάβασα το παρόν θέμα πριν να αντικαταστήσω την κεφαλή στο cd player μου. Σαν αποτέλεσμα, έχω θόρυβο όταν μειώνεται η ένταση κάποιου τραγουδιού.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω τα πράγματα ή θα πρέπει να αγοράσω νέα κεφαλή και να κάνω (γειωμένος αυτή την φορά) από την αρχή την διαδικασία;

sakis
23-03-10, 23:08
Μην ανησυχείς δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν την πιάσεις με γυμνά χέρια.

Μην ξεχάσεις όμως να βγάλεις το jumper που έχει, για να λειτουργήσει η κεφαλή.
:D


αυτο που λες ειναι λαθος .... Παντελως .... αν αγγιξεις τα ηλεκτρονικα της κεφαλης με τα δακτυλα σου ο στατικος ηλεκτρισμος που υπαρχει στο σωμα σου μπορει να στειλει την κεφαλη αμμεσα

Αντιθετα αν εισαι πολυ προσεκτικος και την πιασεις με γυμνα χερια αλλα μονο απο τα πλαστικα της μερη εχεις καποιες πιθανοτητες να την γλυτωσεις ....

και μην βιαστεις να γραψεις οτι αλλαξες την κεφαλη την επιασες και δεν παθε τιποτα γιατι δεν ειναι ετσι

ο υπογρφων εχει αλλαξει κανα δυο τρεις εκατονταδες κεφαλες

sakis
23-03-10, 23:09
Είναι κρίμα που δεν διάβασα το παρόν θέμα πριν να αντικαταστήσω την κεφαλή στο cd player μου. Σαν αποτέλεσμα, έχω θόρυβο όταν μειώνεται η ένταση κάποιου τραγουδιού.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω τα πράγματα ή θα πρέπει να αγοράσω νέα κεφαλή και να κάνω (γειωμένος αυτή την φορά) από την αρχή την διαδικασία;


το προβλημα που περιγραφεις δεν δειχνει να εχει καμμια σχεση με την κεφαλη

ισως αν μπορεσεις να το περιγραψεις σωστοτερα να μπορεσει καποιος να σε βοηθησει

soulhealer
24-03-10, 00:03
επειδή έχω κι εγώ πρόβλημα με κεφαλή roadstar ραδιοcd φορητό.
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν παίζει το cd.. όταν βάζω δίσκο μέσα
το cd γυρίζει αργά και μετά σταματά.. η εικόνα που δείχνει τα tracks δείχνει "00" .. και δεν παίζει τπτ..έχω τελικά πρόβλημα με κεφαλή? υπάρχει τρόπος να φτιαχθεί??

υ.γ.
συγνώμη από τον φίλο που δεν άνοιξα νέο θέμα και χρησιμοποίησα το δικό του

gdaou
24-03-10, 11:10
το προβλημα που περιγραφεις δεν δειχνει να εχει καμμια σχεση με την κεφαλη

ισως αν μπορεσεις να το περιγραψεις σωστοτερα να μπορεσει καποιος να σε βοηθησει

Ίσως η λέξη Θόρυβος δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια. Στην ουσία υπάρχει παραμόρφωση του ήχου. "Τζιρτζιρίζει" όπως όταν έχει σπάσει η μεμβράνη-κώνος ενός μεγαφώνου ηχείων. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν παίζει η μουσική. Όταν πατήσω pause σε κάποιο κομμάτι δεν ακούγεται τίποτα.

vagos_89
22-08-16, 11:59
Καλησπέρα! Βρήκα το θέμα και είπα να γραψω εδώ χωρις να ανοιξω καινούργιο. Εχω ενα hifi στερεοφωνικό aiwa cx-ns111ez το οποίο απο προχθες σταματησε να διαβαζει οποιοδηποτε αντιγραμμενο cd, τα γνησια οσα δικίμασα τα επαιζε ολα κανονικά. Το ανοιξα και καθαρισα καλα την κεφαλη παρολο που δεν ειχε γενικα σκονη η συσκευη αλλα παλι τιποτα, παιζει μονο τα γνησια. Η κεφαλη που εχει ειναι η kss 213F την οποια βρηκα στα 24 ευρω περιπου. Βλεπω οτι εχει ενα τριμερακι πανω, αν προχωρησω σε αντικατάσταση χρειάζεται κάποια ρυθμιση η νεα κεφαλη ή μολις την βάλω παιζει κατευθείαν?

xsterg
22-08-16, 18:26
Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)

η αντισταση που υπαρχει στο λουρακι δεν υπαρχει για αυτον τον λογο. υπαρχει για προστασια του χρηστη αν απο ατυχια συνδεθει σε ενα σημειο με υψηλο δυναμικο (πχ σε φαση πριζας). ειναι για να προστατευσει τον χρηστη απο ηλεκτροπληξια.

toni31
23-08-16, 00:35
Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)


η αντισταση που υπαρχει στο λουρακι δεν υπαρχει για αυτον τον λογο. υπαρχει για προστασια του χρηστη αν απο ατυχια συνδεθει σε ενα σημειο με υψηλο δυναμικο (πχ σε φαση πριζας). ειναι για να προστατευσει τον χρηστη απο ηλεκτροπληξια.


Για δύο λόγους είναι τους οποίους περιγράφετε και οι δύο πολύ σωστά.
Προστασία του χρήστη πρώτα, όπως πολύ σωστά είπε ο Χρήστος, διότι αν είσαι με ένα απλό καλώδιο συνδεδεμένος στην γείωση και εκεί που επισκευάζεις ή ελέγχεις μια συσκευή ακουμπήσεις κάτι που έχει ζωντανά 220V, μετά θα έχεις σοβαρό πρόβλημα οπότε με 1ΜΩ θα παραμείνεις ζωντανός.
Ο άλλος λόγος είναι για την αποφόρτιση του εξαρτήματος ή της συσκευή που έχουμε στον πάγκο μας όπως πολύ σωστά περιέγραψε ο chip.


Να προσθέσω ότι κάθε σοβαρός επαγγελματίας τεχνικός που σέβεται και σκέφτεται τον εαυτό του πρωτίστως, έπειτα αυτό που έχει στα χέρια του, κατΆ επέκταση τον πελάτη που του ανήκει και κλίνοντας την αλυσίδα το μεροκάματο του, θα πρέπει να έχει τουλάχιστον τα βασικά υλικά προστασίας, για να εργαστεί αυτός με ασφάλεια και έπειτα να παραδώσει την εργασία του χωρίς έξτρα χρεώσεις που βγήκαν στην πορεία, από λάθος αντιμετώπιση υλικού:wiink:. Θεωρίες του τύπου πιάσε το καλοριφέρ ή την βρύση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο ακούγεται, είναι για τους χομπίστες και τους ερασιτέχνες.