PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως αντιμετωπίζετε τον καπνό των κολλήσεων?



robotakias
11-11-07, 08:53
Γεια χαρά σε όλους! Θέλω να μου πείτε αν σας ενοχλεί ο καπνός που βγαίνει όταν κάνουμε κολλήσεις και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε? Χρησιμοποιείται κάποιο ανεμιστηράκι για να τον διώχνει προς την αντίθετη μεριά? :idea: Φοράτε κάποια μάσκα όπως αυτή που έχουν στα χειρουργία? :idea: Σας ρωτάω γιατί στη δουλειά κάνουμε αρκετές κολλήσεις και είναι ενοχλητικός ο καπνός και θέλω να βρω μια λύση σε αυτό το θέμα.. :-k :-k :thinking:

- Ευχαριστώ εκ των προτέρων -

phoebus
11-11-07, 10:50
H μάσκα είναι όσο νανε ενοχλητική αν τη φοράς συνεχώς λόγο δουλειάς, αυτό που έχω ακούσει είναι με πρόχειρη αντλία αέρα που "ρουφάει κοντά στο μέρος που κολάς και στέλνει αλλού τους καπνούς (εκτός σπιτιού αν είναι δυνατό). Αλλά τώρα το χειμώνα δε ξέρω αν κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει, μήπως κάνει ρεύμα πχ και φέρνει κρύο μέσα.

Radiometer
11-11-07, 10:59
Όντος ο καπνός είναι ενοχλητικός γιαυτό έχω βάλει έναν ανεμιστήρα 12 V δίπλα στην πλακέτα που κάνω τις κολλήσεις και έναν σωλήνα ίδιας διαμέτρου με τον ανεμιστήρα και το στέλνω τον καπνό έξω στο παράθυρο.
Το έχω κάνει αυτό διότι δουλεύω μέσα στο δωμάτιο μου.

Lykos1986
11-11-07, 12:09
Και εγώ δουλεύω μέσα στον δωμάτιο οπότε και έχω και το ίδιο πρόβλημα… Χρησιμοποιώ την λύση του Radiometer αλλά με δύο fan των 8cm τα οποία ρουφάνε τον αέρα.

Βασικά με την νέα οδηγία που επικρατεί πλέον στα ηλεκτρονικά, ο παραγόμενος καπνός δεν είναι και τόσο βλαβερός για τον άνθρωπο… αλλά το καλύτερο είναι να μην τον αναπνέει!

gsmaster
11-11-07, 12:54
Στο σπίτι έχω ένα ανεμιστηράκι να φυσάει σε χαμηλές στροφές ίσα ίσα να δυαλύει τον καπνό πριν μου έρθει στα μούτρα.

joke
11-11-07, 15:03
Παίζει σημασια και η ποιότητα της κόλλησης.Πιο παλιά ενα καλάι που χρησιμοποιούσα μύριζε πολύ έντονα και άσχημα τωρα αυτο που χρησιμοποιώ μυρίζει πολύ λιγοτερο .Επίσης η πιο ενοχλητική μυροδιά πιστεύω πως είναι της σολτερόνης (μετα πρέπει να ανοίξεις παράθυρο).

PCMan
11-11-07, 16:16
Εγώ δεν τον αντιμετοπίζω. Αν και ο καπνος παει πανω στα μουτρα μου, δεν με ενοχλει και τόσο γιατι απλά δεν αναπνέω την ώρα που κολλάω.
Αν πάλι μαζευτεί πολύς καπνός και γίνει θάλαμος αερίων ανοίγω τον αποροφιτήρα που έχω στον τοίχο

electronic
11-11-07, 17:48
Καλήσπέρα. Εγώ έχω βάλει ένα μικρό ανεμιστηράκι πάνω στο κολλητίρι και φυσάει προς την πλακέτα. Οπότε δεν μουθ έρχετε καθόλου καπνός στα μούτρα. Ευτιχώς όμως δεν δουλέυω μέσα στο σπίτι.....

kopla
11-11-07, 18:36
Ελάτε ρε παιδιά ... τι καπνός ? Με πόσα Watt κολλητήρι κολλάτε? 800W?
Ίσα που βγαίνει ο καπνός, δεν γίνεται και ντουμάνι.
Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ τπτ. Είμαι κοντά στην πλακέτα όταν κολλάω αλλά όχι απο πάνω της

Lykos1986
11-11-07, 18:39
Ελάτε ρε παιδιά ... τι καπνός ? Με πόσα Watt κολλητήρι κολλάτε? 800W?
Ίσα που βγαίνει ο καπνός, δεν γίνεται και ντουμάνι.
Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ τπτ. Είμαι κοντά στην πλακέτα όταν κολλάω αλλά όχι απο πάνω της

Δεν νομίζω πως ο καπνός έχει να κάνει με το πόσα watt είναι το κολλητήρι σου αλλά νε την κόλληση που χρησιμοποιείς.

Φυσικά και δεν γίνεται ντουμάνι και κανένας δεν πιστεύω πως κάθετε ακριβός πάνω από την πλακέτα (εξάλλου δεν μπορείς να δουλέψεις με άνεση έτσι) αλλά καλό θα ήταν να μην αναπνέεις έστω και αυτόν τον λίγο καπνό…

kopla
11-11-07, 19:41
Το είπα με μεγάλη έκπληξη γιατί ναι βγαίνει καπνός, αλλά όχι για να βάλω fan υπολογιστή..

thanos
12-11-07, 00:27
Το θεμα δεν ειναι μονο ο καπνος και η μυρωδια αλλα και οι ατμοι του μολυβδου και των αλλων βαρεων μεταλλων που απελευθερωνονται με το λιωσιμο της κολησης οποτε καλο ειναι να απομακρυνωνται αν ειναι δυνατον :roll:

MHTSOS
12-11-07, 21:39
Εγώ δυστυχώς κάθομαι ακριβώς πάνω από την πλακέτα γιατί συνήθως κολλάω σε μικροσκόπιο οπότε όλος ο καπνός μου έρχεται στα μούτρα, για αυτό και εγώ τον εισπνέω για να μην διαφεύγει στην ατμόσφαιρα και μολύνει το περιβάλλον. Χωρίς πλάκα όμως αν δουλεύεις πολλές ώρες και αναγκάζεσαι να αναπνέεις τους καπνούς από το flux μετά έχεις έναν μεγαλοπρεπή πονοκέφαλο :hammer:

HORIZONS
15-11-07, 16:10
Εγώ δεν τον αντιμετοπίζω. Αν και ο καπνος παει πανω στα μουτρα μου, δεν με ενοχλει και τόσο γιατι απλά δεν αναπνέω την ώρα που κολλάω.
Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι εφοσον αναπνεει και το δερμα σου απο τους πορους καλο θα ηταν να απομακρυνεις ευθεις εξ αρχεις τους καπνους κολλησης :wink:
Δεν ξερω ποια ειναι βεβαια η δικη σου αποψη.

thanassis
20-11-07, 12:09
εγώ προσωπικά όταν κολλάω τον φυσάω μόνος μου τον καπνό γιατί αλλιώς δεν παλεύεται.... τι αντλίες και τι φουρφούρια...... :P

Τρελός Επιστήμονας
20-11-07, 12:44
Λοιπόν, το καλύτερο σύστημα που έχω δει είναι μια εγκατάσταση με σωλήνες εξαερισμού πάνω από τους πάγκους εργασίας. Πάνω από κάθε θέση εργασίας υπάρχει απαγωγός σωλήνας με χοάνη που συνδέεται με τον κεντρικό σωλήνα και στην έξοδο του αέρα υπάρχει φίλτρο. Αυτά μόνο σε σοβαρές επιχειρήσεις υπάρχουν Εγώ, προσωπικά, κολλάω με το συνηθισμένο τρόπο αποφεύγοντας να αναπνέω τον καπνό. Συχνά φυσάω πάνω στη πλακέτα για να διαλυθεί ο καπνός και ανοίγω το παράθυρο για να απομακρυνθεί. Το καλοκαίρι είναι ΟΚ αλλά το χειμώνα παγώνουμε λίγο. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

HORIZONS
20-11-07, 15:43
Σωστος ο thanassis!!! :lol:

gsmaster
20-11-07, 18:29
εγώ προσωπικά όταν κολλάω τον φυσάω μόνος μου τον καπνό γιατί αλλιώς δεν παλεύεται.... τι αντλίες και τι φουρφούρια...... :P

Μετά απο μια ώρα όμως, τα χείλια σου θα είναι τόσο ξερά και θα τα νοιώθεις ζαρωμένα, εκτός του ότι το φύσα φύσα συνέχεια σε κουράζει περισσότερο.


Τρελός Επιστήμονας, αυτό που λες το έχω δει και εγώ, αλλά δεν το είδα και πολύ βολικό καθώς περιορίζει τον χώρο εργασίας. Ενα άλλο θέμα είναι, μετά αυτός ο σωλήνας που καταλήγει, φιλτράρεται, ή αφήνεται στον αέρα έτσι ώς έχει?

Τρελός Επιστήμονας
20-11-07, 20:13
Φιλτράρεται και καταλήγει στην ατμόσφαιρα. Δεν περιορίζει το χώρο εργασίας γιατί κρέμεται πάνω από τους πάγκους.

antonis_x
20-11-07, 20:22
κατα τη γνωμη οταν κολλας συμβατικα εξαρτηματα δεν εινα τοσο τραγικα τα πραγματα,δεν αναπνες τον καπνο,και σιγα τον καπνο που βγαινει.οταν κολλας smd που χρειαζεται να εισαι πιο κοντα για να μη σου βγαινουν τα ματια τοτε τα πραγματα αλλαζουν αλλα και παλι χωρις να υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.