PDA

Επιστροφή στο Forum : avr και lcd



kwstakis
13-11-07, 01:40
γεια σας θα ηθελα καταρχην να ευχαρηστησω τους παντες γιατι μεσα απο το σαιτ εμαθα αρκετα πραγματα για μικροελεγκτες!!!!και μου εχει μπει στο μυαλο να μαθω να παιζω και με τισ lcd!μπορει να μου πει καποιος πως να ξεκινισω ....καποιο site...η καποιο βιβλιο..οτιδηποτε???οπως φαινεται παραπανω η λιγη εμπειρια μου ειναι πανω σε avr οποτε και μαυτους θελω να συνεχισω...ευχαρηστω
α και κατι ακομα εχω καποιες σημειωσεις απο γλωσα c αλλα για υπολογιστες εχουν σχεση για lcd??sorry αν ειπα βλακεια :oops:

stom
13-11-07, 08:34
Η γνωση μιας γλωσσας οπως η C μπορει να σου κανει τη ζωή πολυ εύκολη οταν μπλεξεις με σχετικως πολυπλοκα πραγματα.
Ως προς το lcd, για αρχή μπορεις να χρησιμοποιησεις ετοιμες βιβλιοθηκες , να γραψεις δικες σου , η απλα να το κανεις σε assembly.
Πρακτικως το HD 4478 οδηγει τα περισσοτερα.
Ριξε μια ματια εδώ http://www.myke.com/lcd.htm
Επισης εδώ
http://www.tuxgraphics.org/electronics/ για ολοκληρωμενα παραδειγματα

Οσο για C compiler σε Avr, μπορεις παντα να ασχοληθεις με τον δωρεαν avr Gcc.
Για κατι ποιο συμμαζεμενο δοκιμασε και codevision http://www.hpinfotech.ro/html/download.htm
η 2kbyte version για αρχη ειναι πολυ καλή.

Και ενα πολυ χρησιμο βιβλιο. http://www.smileymicros.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=26&MMN_position=2:2

kwstakis
13-11-07, 09:31
συγνωμη ισως παρελειπσα να πω καποια πραγματα.οτι προγραμα εχς φτιαξει το εχω κανει σε asemply απλα εχω κατι σημειωσεις για pc σε γλωσα c!πως να εμφανιζει στην οθονη και τετοια αυτο ρωτησα αν ειναι τα ιδια και στην lcd!ειχα φτιαξει ενα κυκλωμα αυτο με τουσ διακοπτες!!!ε και λεω να μαθω και με επεξεργαστη...

stom
13-11-07, 09:36
Καλη η assembly, αλλα οχι για ολα τα πραγματα....
Στη πραξη δεν κανεις και πολυ διαφορετικα πραγματα, απλα εδω δεν εχεις λειτουργικό, οθονη πληκτρολογιο..
Βεβαια υπαρχει τροπος να κανεις redirect την printf να γραφει στο lcd, αλλα ΑΦΟΥ πρωτα ασχοληθεις μαζι του...

gsmaster
13-11-07, 18:04
Πιστεύω να έχεις διαβάσει αυτό...
http://www.hlektronika.gr/files/index.php?act=view&id=43
Λέει ότι ακριβώς χρειάζεσαι για να οδηγήσεις την οθόνη με οποιοδήποτε τρόπο.

kwstakis
13-11-07, 21:28
το εχω διαβασει αλλα οπως ειπα οτι εχω μαθει ειναι πανω σε avr και δεν θα ηθελα να τα μπερδεψω...για αυτο ψαχνω να μαθω πανω σε avr να γραφω για αρχη απλα πραγματα..

GeorgeK
14-11-07, 02:53
Για αρχή μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμους κώδικες και αφού δείς οτι δουλεύουν
να τους μελετήσεις και να τους αλλάξεις να κάνουν αυτό που θές .
Ποιόν AVR χρησιμοποιείς ;

kwstakis
14-11-07, 23:33
ναι αν ξερεις που θα βρω τετοια παραδειγματα θα με βοηθουσες παρα πολυ!!!δουλευω με τον attiny26 και at90s1200.εχει καταργηθει ο δευτερος αλλα εχω αρκετους...

GeorgeK
15-11-07, 03:16
Ο κώδικας που προσπάθησα για πρώτη φορά ήταν από το avrfreaks.net .
Θα τον βρείς στα project με το όνομα "LCD Control for mega 8515" .
Μην ξεχάσεις να αλλάξεις το include file .

Είναι αρκετά απλός για να ξεκινήσεις , αργότερα θα είσαι σε θέση να
φτιάξεις καλύτερο . Αφού έχεις και δεύτερο AVR , προσπάθησε να κάνεις
τον κώδικα , να παίρνει τους χαρακτήρες που θα εμφανίσει , από την σειριακή
θύρα . Έτσι από τον άλλο AVR θα στέλνεις απλώς τι να εμφανιστεί .
Συνήθως οι περισσότεροι αυτό κάνουν μετά από λίγο καιρό για να εξοικονομούν
ακίδες Ι/Ο .

Αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε πάλι .

kwstakis
15-11-07, 20:24
μαλον η lcd που εχω δεν τεριαζει με αυτην που χρειαζετε :oops: :oops: σε ευχαρηστω πολυ παντως.το δικο μου γραφει πανω displaytech 162 απο οτι διαβασα δεν κανει..

GeorgeK
16-11-07, 01:44
Δε νομίζω πως οι διαφορές θα είναι πολλές , όμως μάλλον για
αρχή θα είναι δύσκολο αν δεν δείς κάτι έτοιμο να δουλεύει .
Μπορείς να αγοράσεις μια ζητώντας τη να έχει ελεγκτή Hitachi .
Κοστίζουν περίπου 8 Ευρώ

kwstakis
16-11-07, 18:03
θα θα προσπαθησω να βρω τις αλαγες γιατι με αυτο display εχω φτιαξει ενα μετρητη...με ετοιμο κωδικα και δουλευει!!!αν δεν το βρω θα παω να αγορασω μια.σε ευχαρηστω και παλι

kwstakis
29-11-07, 00:53
αφου περασε λιγος καιρος και εμαθα βασικα πραγματα τωρα αρχιζω και πειραματιζομαι...ξερει καποιος να μου πει πια εντολη θα δοσω(assembly)ωστε το μηνυμα που δεινω να γεινει κυλιομενο????

DT200
29-11-07, 09:02
Έχεις ακόμα την ίδια οθόνη που αναφέρεις πιο πάνω ή
πήρες άλλη με κοντρόλερ Hitachi ?

kwstakis
29-11-07, 16:14
οχι δεν αλαξα εχω την ιδια αλλα απο οτι καταλαβα δεν εχω καποιο προβλημα....

gsmaster
29-11-07, 18:06
Υπάρχουν 2 τρόποι....

1)
Υπάρχει η εντολή shift display όπου μπορεί να είναι είτε αριστερά είται δεξιά ανάλογα με κάποιο bit που έχει. κάθε φορά που η οθόνη θα πάρει αυτή την εντολή, θα μετακινήσει τα γράμματα μια θέση.
Φαντάσου την οθόνη ότι λειτουργεί σαν μια οθόνη 2*40. Μπορεί να έχεις μια οθόνη 2*16, αλλά μπορείς να γράψεις στον 20ο χαρακτήρα μιας γραμμής, απλά δεν θα εμφανιστεί αν δεν κάνεις shift σε εκείνο το σημείο.
Στην ουσία με την εντολή shift ορίζεις ποιά 16αδα απο τους 40 χαρακτήρες κάθε γραμμής θα εμφανιστεί στην οθόνη.


2)
Ο άλλος τρόπος και πιο εύκολος, είναι να γράφεις και να σβήνεις διαδοχικά την οθόνη, απλά θα γράφεις κάθε φορά σε διπλανή θέση στην οθόνη.

kwstakis
30-11-07, 00:09
ευχαρηστω πολυ!!!!!τον δευτερο τροπο θα επρεπε να τον ειχα σκεφτει :evil: :evil: