PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση λάμπας πυρακτώσεως 220V με led υψηλής ακτινοβο



x_plos
14-11-07, 19:47
Θέλω να αντικαταστήσω μια λάμπα πυρακτώσεως 220V σε φως αεροπλοϊας με led υψηλής ακτινοβολίας έχει κανείς ιδέα για καμιά κατασκευή;

NUKE
14-11-07, 23:04
ποσα watt ειναι η λαμπα?

x_plos
15-11-07, 15:07
ποσα watt ειναι η λαμπα?
Παίρνει από 70 έως 100 watt. Όσο μεγαλύτερη είναι βέβαια τόσο το καλύτερο. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

gsmaster
15-11-07, 19:26
Δεν έχουν σχέση τα Watt της λάμπας με την φωτεινότητα που μπορούν να αποδόσουν. Πχ οι λεγόμενες λάμπες οικονομίας καταναλώνουν πολύ λιγότερα Watt και αποδίδουν την ίδια φωτεινότητα.

Τώρα για να κάνεις κάτι με led με παρόμοια φωτεινότητα και ειδικά στα 220V και στο μέγεθος μιας λάμπας είναι αρκετά δύσκολο. Αν αποφασίσεις να ρίξεις με κάποιο τρόπο την τάση σε 10-20V με καμια 1-2Α ρεύμα, το συζητάμε.

TeslaCoil
14-12-07, 01:45
Η φωτεινοτητα μιας Λαμπας πυρακτοσεος ειναι 10 με 20 Lm/ Watt
οποτε για να κανεις μια λαμπα πυρακτωσεως με led δεν σε συνφερει
εκτος αν βρεις ετοιμο kit με led απο καποιο καταστημα με το τροφοδοτικο του
και παλι ειναι ακριβα

γνωμη μου ειναι να ψαξεις να βρεις κατι ετοιμο και αν δεν σου κανει να βαλεις ηλεκτρονικη Λαμπα η φθοριου , με καπιο σκαφακι στεγανο απο την βροχη ( IP 54 64 )

αλλα δεν καταλαβα καλα τι εννοεις φως αεροπολοιας?
ποιος ο σκοπος του , ποσες ωρες θα λειτουργει
θα ειναι σταθερο , περιστρεφομενο

αν ειναι αυτο που φανταζομαι δεν νομιζω πως εχουν πυρακτωσεως αλλα καποιου αλλου τυπου λαμπες με αεριο , που ειναι για 1000δες ωρες λειτουργειας σε σκαφακι IP54 ανω

αν θες πες λιγα λογια με ενδιαφερει το θεμα εγκυκλοπεδικα
Ισως και καμια φωτογραφεια του , σχεδιο site :roll:

moutoulos
14-12-07, 22:16
Θέλω να αντικαταστήσω μια λάμπα πυρακτώσεως 220V σε φως αεροπλοϊας με led υψηλής ακτινοβολίας έχει κανείς ιδέα για καμιά κατασκευή;
Σε τι βάση είναι ?? Απλή λάμπα εννοείς??.
Αν ναι δεν αξίζει να φτιαχτεί, υπάρχει έτοιμη απο 7 - 30ε ανάλογα τα LED,
και ανάλογα το φώς, ψυχρό - θερμό κτλ.
Παραθέτω την παρακάτω των 7ε με το εσωτερικό κύκλωμα.

:D Όλα αυτά βέβαια αν έχω καταλάβει καλά τη θές :)

Ααα ξέχασα ... κατανάλωση στα 220VAC ---- 1W.