PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με πολωση τρανζιστορ!



pit21
15-11-07, 20:12
Γεια σας.Θα ηθελα να ρωτησω κατι απλο το οποιο για πολλους απο εδω ειναι ενα παιχνιδακι γι'αυτο κ την εβαλα στο αναλογο μερος.
Η ερωτηση ειναι απλη:

Αν αποφασιζατε καποια στιγμη να φτιαξετε ενα απλο ενισχυτη με τρανζιστορ(εγω συγκεκριμενα το θελω για να κατασκευασω ενα ταλαντωτη LC σκεφτομαι το 2N2219) θα επρεπε να το πολωσετε. ο πιο συνηθυσμενος τροπος ειναι με διαιρετη τασης. μπορειτε να μου εξηγησετε πως μπορω να βγαλω τις τιμες των αντιστασεων?
το απο που να ξεκινησω βρε αδερφε!
εχω δει τους τυπους αλλα ολες οι ασκησεις ειναι με καποια δεδομενα ωστε να βρεις τα υπολοιπα οχι πολωστε το ταδε τρανζιστορ φτιαξτε κ ενα απλο ενισχυτη με ταση τροφοδοσιας 12V

Ευχαριστω εκ των προτερων!

amiga
16-11-07, 11:04
Στην datasheet λογικά θα γράφεται το ρεύμα ηρεμίας του τραζιστορ.
π.χ. 100mA. Χωρίς το τρανζιστορ να παίρνει οδηγηση ρυθμίζεις την πόλωση ώστα να τραβάει 100mA.

pit21
16-11-07, 11:30
Συγνωμη αλλα δν καταλαβα κ πολλα ετσι οπως το ειπες... :oops:
Μπορεις να μου κανεις ενα παραδειγμα βημα βημα με καποιο τρανζιστορ που σε βολευει?

chip
16-11-07, 12:35
Αυτό που ρωτάς δεν απαντάτε ούτε σε πέντε ούτε σε 50 γραμμές.
Είναι βασική θεωρεία τρανζίστορ. Αρχικά πρέπει να διαβάσει τις πολώσεις και πως υπολογίζονται ρεύματα και τάσεις, μετά κάποιο μοντέλο ασθενου σήματος (Προσωπικά θεωρώ το re το πιο βατό). Διαφορετικά δε γίνεται να υπολογίσεις τις αντιστάσεις. Ακόμα και αν υπολογίσεις ένα ρεύμα δεν θα έχεις ρυθμίσει το σημείο λειτουργίας και φυσικά την ενίσχυση. όλα αυτά πρέπει να είναι 15-20 σελίδες θεωρείας. Με αυτά θα μπόρείς να φτιάξεις ένα απλούστατο ενισχυτάκι.
Μετά βέβαια θα πρέπει να μάθεις και κάποια πράγματα για ταλαντωτές.
Να επαναλάβω αυτό που έχουν πεί και πολύ όλλοι εδώ...ηλεκτρονικά δεν γίνονται μόνο με ψάξιμο στο Internet και σε forum. Θέλει και λίγο διάβασμα θεωρείας

pit21
16-11-07, 13:59
συμφωνω απολυτα με αυτα που λες περι θεωριας.Βασικα δν ζητησα ενα γενικο τροπο.Θελω να μου δωσετε ενα περαδειγμα(στα πλαισια του εφικτου βεβαια αν δν γινεται οκ δν πειραζει) που πολωνετε ενα τρανζιστορ ωστε με την βοηθεια της θεωριας(στην οποια δν εχω δει κατι αναλογο)κ με οδηγο το παραδειγμα σας να κανω τα αναλογα βηματα για το τρανζιστορ που θελω...

Νομιζω πως δν ζηταω πολλα αν ναι ζητω συγνωμη...

Παντως επειδη ειμαι διατεθημενος να διαβασω αν ειπαρχει καποιο βιβλιο για ταλαντωτες κ τρανζιστορ να μου προτεινετε πειτε μου γιατι εψαξα κ δν βρηκα...

RFΧpert
16-11-07, 15:50
Introduction to Radio Frequency Design
-- by Wes Hayward,
1994-2004, The American Radio Relay League, Inc. (ISBN: 0-87259-492-0)

chip
16-11-07, 18:22
Φίλε pit δεν είχα σκοπό "να σου την Πω"...αν ο τόνος μου ήταν τέτοιος συγνώμη....
Τα είπα αυτά απλά γιατί τουλάχιστον σε μένα θα ταν αδύνατο να μπορέσω να εξηγήσω κάτι τέτοιο μέσα από ένα forum... (βέβαια να πω οτι δεν έχω και την καλύτερη μεταδοτικότητα.... :( όταν εξηγώ κάτι..)
Είναι καλύτερα να αρχίσεις με ένα βιβλίο βασικής θεωρείας πριν πας σε RF σχεδίαση... αφού άλλωσε πίσω από κάθε ταλαντωτή κρίβεται ένας ενισχυτής...
Τα βιβλία του Μαλβίνο είναι μία καλή αρχή... (για αναλογικά ηλεκτρονικά)

lynx
16-11-07, 18:34
chip ημουν ετοιμος να απαντησω οτι δεν συμφωνω με την "πολιτικη" σου... τωρα με την απαντηση που εδωσες
καταλαβενω καλυτερα και εγω πως το εννωεις :wink: βασικα θεωρω οτι σε ενα φορουμ που συμετεχουν πολλοι ανθρωποι ειναι πιο ευκολο απο ενα βιβλιο να σου γινει κατι κατανοητο.. οχι μονο διοτι οι γνωστες μπορουν να σε προμηθευσουν με υλικο που δεν μπορει να υπαρξει σε ενα βιβλιο και το οποιο ισως μπορει να βοηθησει περισοτερο απο μια φωτογραφια (animation ή video)... αλλα και γιατι σε ενα βιβλιο δεν μπορεις να κανεις ερωτησεις αν δεν καταλαβενεις
κατι. Φυσικα δεν υποβαθμιζουμε την σημασια ενως βιβλιου! ομως και απο το ιντερνετ γενικα και απο το φορουμ ειδικα...μπορεις να κανεις τα πραγματα πιο ευκολα, εφοσον υπαρχουν δυσκολιες κατανοησης καποιας εννοιας.

φιλε pit21 αν και ειμαι και εγω σχετικα νεος στα ηλεκτρονικα... αργοτερα το βραδακι θα προσπαθησω να σου εξηγησω τα ζητουμενα σου :D

pit21
16-11-07, 19:00
Μη φοβασαι chip δν παρεξηγηθηκα καταλαβα εξ αρχης τον τονο σου κ σε ευχαριστω που εστω εκανες τον κοπο να απαντησεις. ξερω επισης οτι πισω απο ενα ταλαντωτη υπαρχει ενας ενισχυτης. ειχα πειραματιστει με ενα Bc547 του οποιου ειχα ετοιμη την πολωση αλλα κατι πηγαινε στραβα κ αποφασισα να φτιαξω κατι εντελως δικο μου με ενα RF τρανζιστορ το οποιο θα πρεπει να πολωσω για να κανω τον ενισχυτη κ να φτιαξω τον ταλαντωτη...

ευχαριστω πολυ για την προθυμια σου whiz.οποιος ξερει να πει κατι καθε προσπαθεια κ βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη!

chip
17-11-07, 00:06
Ένα πολύ κατανοητό βιβλίο για βασική θεωρεία ηλεκρονικών είναι το Electronic Devices and Circuit Theory των Robert Boylestad και Louis Nashelsky
Αν έχεις πρόσβαση σε κάποια βιβλιοθήκη που το χει καλό είναι να του ρίξεις μια ματιά. Περιέχει πολύ λιγότερα από κάποια σαν του Μαλβίνο αλλά είναι πολύ κατανοητό

Ένα εξαιρετικό βιβλίο για θεωρεία αλλά και καθαρά πρακτικές τεχνικές για RF (το συνιστώ ανεπιφυλακτα σε όσους μπένουν στα RF) είναι το
RF Circuit Design του Chris Bowick (εκδόσεις Newnes)

lynx
17-11-07, 01:43
pit21 μιας και εχεις ασχοληθει λιγακι... υποθετω οτι γνωριζεις τι ειναι PNP και NPN καθως επισεις (C) συλλεκτης, (Β) βαση, (Ε) εκπομπος ετσι? :D

λοιπον ροη ρευματος εχουμε μεταξυ συλλεκτη-εκπομπου οταν υπαρχει ροη μεταξυ βασης-εκπομπου.

Το ρευμα που ρεει τον συλλεκτη-εκπομπο ειναι ισο με το ρευμα που ρεει μεταξυ βασης-εκπομου επι το HFe
που ειναι ο βαθμος ενισχυσης ενως τρανζιστορ (συνηθος 200-300) το ακριβες HFe μπορεις να το δεις στο
datasheet ή ακομα καλυτερα με ενα πολυμετρο που μετραει τρανζιστορ.

Bias ειναι η πολωση ενως τρανζιστορ, δηλαδη η ροη ρευματος μεταξυ βασης-εκπομπου που επιτρεπει
στο τρανζιστορ να ανοιξει...

Υποθετω επισεις οτι γνωριζεις τι ειναι γενικα διαιρετης τασης... χρησιμοποιουμε λοιπον τον διαιρετη προκειμενου
να κανουμε την πολωση στο τρανζιστορ.
Ενα τρανζιστορ πολωμενο στα 0,7V λεγεται "ανοικτο" και επιτρεπει ροη ρευματος απο συλλεκτη-εκπομπο.

Αν δεν γνωριζεις ακριβως τον διαιρετη... φαντασου οτι εχεις 2 αντιστασεις οπως και στην φωτογραφια

http://web.mit.edu/rec/www/workshop/voltage-divider.gif

με τον τυπο που βλεπεις μπορεις να υπολογισεις την ταση του Vout.

κατεβασε επισεις απο αυτο το site την Java εφαρμογη που θα σου δειξει απιστευτα πραγματα! καθως
επισεις θα μπορεσεις να πειραματιστης και με τον διαιρετη τασης που σε ενδιαφερει.

http://www.falstad.com/circuit/

αυτα τα γενικα για αρχη ελπιζω να μην εχω κανει καποιο λαθος σε αυτα που σου ειπα καθως και εγω νεος στα ηλεκτρονικα ... (ας με διορθωσουν τα παιδια...)

οτι απορια δεν καλυψεις και μπορουμε να απαντησουμε.. εδω ειμαστε! :wink:

pit21
17-11-07, 11:39
Λοιπον το link ειναι παρα πολυ καλο! μεχρι στιγμης οσα εχεις πει τα ξερω με μια μικρη απορια.
το HFe ειναι το β στα ελληνικα βιβλια ετσι?κ κατι ακομα. σε ενα πολωμενο τρανζιστορ το Vbe πρεπει να ειναι Vbe>=0.7 η Vbe<=0.7?
Αυτα ομως ειναι λεπτομεριες!

Πρακτικα εχουμε ενα τρανζιστορ κ θες να το πολωσεις με Vcc=12V τι κανεις?
Υπαρχουν πολλοι τροποι να πολωσεις ενα τρανζιστορ?Δλδ αν το πολωσεις με διαιρετη τασης υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι αντιστασεων που μπορεις να βαλεις η υπαρχει ενας μονο "χρυσος" συνδιασμος?

lynx
17-11-07, 15:53
το HFe ειναι το β στα ελληνικα βιβλια ετσι??

ναι το hFE ειναι ειναι το β (beta) βεβαια δεν εχω παει σε σχολη ηλεκτρονικης και δεν
εχω δει πως να γραφουν ομως λεγεται και ετσι... :D



κ κατι ακομα. σε ενα πολωμενο τρανζιστορ το Vbe πρεπει να ειναι Vbe>=0.7 η Vbe<=0.7?
Αυτα ομως ειναι λεπτομεριες!

ενα τρανζιστορ οπως το BC547 θεωρειται ανοικτο στα 0.7V ομως τα τρανζιστορ γερμανιου ανοιγουν
απο πιο χαμηλα 0,15V... φυσικα αγουν και λιγο πιο πανω και λιγο πιο κατω...





Πρακτικα εχουμε ενα τρανζιστορ κ θες να το πολωσεις με Vcc=12V τι κανεις??
Υπαρχουν πολλοι τροποι να πολωσεις ενα τρανζιστορ?Δλδ αν το πολωσεις με διαιρετη τασης υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι αντιστασεων που μπορεις να βαλεις η υπαρχει ενας μονο "χρυσος" συνδιασμος?


ναι υπαρχουν και αλλοι τροποι για να πολωσης ενας τρανζιστορ καποιοι απο αυτους ειναι λιγοτερο
αποδοτικοι...

αν αλλαξεις τις τιμες στον διαιρετη τασης στην java εφαρμογη θα σου λυθει η απορια :wink:
απλα σβησε ορισμενα μερη του για να κανεις το κυκλωμα οσο απλο ειναι και παραπανω στην φωτογραφια...
μετα κανε edit με δεξι κλικ τις αντιστασεις και πειραματισου.

pit21
17-11-07, 17:58
καλα μη φανταστεις οτι εχω παει εγω σε σχολη...απλα το εχω δει γραμμενο κ μου το εχουν αναφερει...Καταληγοντας σε κατι εφαρμοσιμο. θελω να πολωσω το 2Ν2219 με Vcc=12V.Πως κανω τους υπολογισμους για να βρω τον πλεον αποδοτικοτερες τιμες για τις αντιστασεις?
Φανταζομαι πως πρεπει να υπαρχει καποια μεθοδος η γινεται πειραματικα?

lynx
17-11-07, 23:30
καλα μη φανταστεις οτι εχω παει εγω σε σχολη...απλα το εχω δει γραμμενο κ μου το εχουν αναφερει...Καταληγοντας σε κατι εφαρμοσιμο. θελω να πολωσω το 2Ν2219 με Vcc=12V.Πως κανω τους υπολογισμους για να βρω τον πλεον αποδοτικοτερες τιμες για τις αντιστασεις?
Φανταζομαι πως πρεπει να υπαρχει καποια μεθοδος η γινεται πειραματικα?

Ας επιλεξουμε την R1=47K and R2=10K και ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια πηγη οπως ειπες Vin=12v η R1 και η R2 βασει του τυπου που βλεπεις παραπανω θα μας δωσει περιπου 2.0v στην βαση του τρανζιστορ, ο εκπομπος λοιπον θα λειτουργει στα 2.0v - 0.7v (που ειναι η πτωση τασης βασης-εκπομπου) = 1.3v

με τον τυπο R=E/I μπορεις να υπολογισεις τις τιμες των αντιστασεων που θελεις για να περιορισεις το ρευμα στις επιθυμητες τιμες για τον συλλεκτη-εκπομπο...

δεν ξερω αν τα εκανα κατανοητα! :roll: ηταν αρκετα δυσκολο και για μενα μιας και ειμαι newbie οπως ειπα και παραπανω...
ριξε και εσυ λιγο διαβασμα.. και ολλα θα αρχισουν να ξεκαθαριζουν σιγα σιγα...

παρε και αυτο τα καταπληκτικο e-book και ξεκινα απο τα πολυ βασικα ωστε να καλυψεις απο μονος σου οσα πιο πολλα κενα μπορεις και να εχεις μετα πιο συγκεκριμενες ερωτησεις.. καλο διαβασμα! 8)

http://www.bcae1.com/