PDA

Επιστροφή στο Forum : Φούρνος μικροκυμάτων...απορία



Erevos
18-11-07, 14:00
Εχω μια απορία και πιστεύω πως μπορείτε να μου την λύσετε :D .Ο φούρνος μικροκυμάτων,απο ότι διαβασα,λειτουργεί στα 2,4Ghz.Δηλαδή τι είναι στην ουσία?Ένας πομπός που εκπέμπει στα 2,4Ghz?Αν δηλαδή κατασκευάσεις ενα τέτοιο πομπό....μπορείς να ζεστανείς μια μεριδα φαγητό??? :lol:

sigmacom
18-11-07, 15:11
Ναί, αν κατασκευάσεις ένα πομπό που να εκπέμπει παλμικά στους 2.4 GHz, ισχύ 800W+ και να την διοχετεύεις μέσα σε μικρών διαστάσεων θωρακισμένο κλωβό, το φαγητό που θα βάλεις μέσα στον κλωβό θα ανεβάσει θερμοκρασίες από την τριβή του βίαιου στροβιλλισμού των μορίων του νέρου που περιέχει, και θα ψηθεί.

Αν κάτι λείπει από όσα είναι bold ανωτέρω, δεν θα έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

petros10
19-11-07, 10:38
Να μου επιτρέψτε και μένα μία απορία.
Άκουσα ότι ένα test για να δεις αν ο φούρνος μικροκυμάτων σου είναι ακίνδυνος για τον άνθρωπο, είναι να βάλεις το κινητό σου μέσα, να κλείσεις τη πόρτα και να το καλέσεις από άλλο τηλέφωνο. Αν κουδουνίσει τότε σημαίνει ότι ο φούρνος σου είναι επικίνδυνος για τον άνθρωπο όταν λειτουργεί. Είναι σωστό αυτό το test? Και αν ναι, υπάρχουν φούρνοι μικροκυμάτων που να τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας?
Ευχαριστώ

nitako
19-11-07, 14:01
Να μου επιτρέψτε και μένα μία απορία.
Άκουσα ότι ένα test για να δεις αν ο φούρνος μικροκυμάτων σου είναι ακίνδυνος για τον άνθρωπο, είναι να βάλεις το κινητό σου μέσα, να κλείσεις τη πόρτα και να το καλέσεις από άλλο τηλέφωνο. Αν κουδουνίσει τότε σημαίνει ότι ο φούρνος σου είναι επικίνδυνος για τον άνθρωπο όταν λειτουργεί. Είναι σωστό αυτό το test? Και αν ναι, υπάρχουν φούρνοι μικροκυμάτων που να τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας?
Ευχαριστώ

θελεις να πεις αν ειναι θωρακισμενο το κουτι του φουρνου?

Erevos
19-11-07, 15:43
Και όταν λέμε θωρακισμένος κλώβος.....ποιο είναι αυτό το υλικό που τον κάνει θωρακισμένο?

Τρελός Επιστήμονας
19-11-07, 16:51
Η λαμαρίνα και το μεταλλικό πλέγμα.

ALAMAN
19-11-07, 17:34
Ναί, αν κατασκευάσεις ένα πομπό που να εκπέμπει παλμικά στους 2.4 GHz, ισχύ 800W+ και να την διοχετεύεις μέσα σε μικρών διαστάσεων θωρακισμένο κλωβό, το φαγητό που θα βάλεις μέσα στον κλωβό θα ανεβάσει θερμοκρασίες από την τριβή του βίαιου στροβιλλισμού των μορίων του νέρου που περιέχει, και θα ψηθεί.

Αν κάτι λείπει από όσα είναι bold ανωτέρω, δεν θα έχεις το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Έτσι είναι, το φουρνάκι εκπέμπει ραδιοκύμματα τα οποία χτυπάνε πάνω στα μόρια του νερού του φαγητού και τα ταλαντώνουν.
Δουλεύει και με λιγότερη ισχύ απλα χρειάζεται περισότερη ώρα. Τα συνηθησμένα και τα καλά είναι απο 800W και πάνω :D


Να μου επιτρέψτε και μένα μία απορία.
Άκουσα ότι ένα test για να δεις αν ο φούρνος μικροκυμάτων σου είναι ακίνδυνος για τον άνθρωπο, είναι να βάλεις το κινητό σου μέσα, να κλείσεις τη πόρτα και να το καλέσεις από άλλο τηλέφωνο. Αν κουδουνίσει τότε σημαίνει ότι ο φούρνος σου είναι επικίνδυνος για τον άνθρωπο όταν λειτουργεί. Είναι σωστό αυτό το test? Και αν ναι, υπάρχουν φούρνοι μικροκυμάτων που να τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας?
Ευχαριστώ
Δεν το έχω ακούσει αυτό το πείραμα αλλα είναι πολύ σωστό για να δοκιμάσεις πόσο επικίνδυνο είναι.
Νομίζω όμως οτι το κουτί πρέπει να είναι γειωμένο.

gsmaster
19-11-07, 20:33
Ένας άλλος τρόπος είναι μια δίοδος Shottky παράλληλα με ένα led. Τα πόδια της διόδου πρέπει να είναι ολόκληρα για να λειτουργούν ώς κεραίες. Το led ανάβει οποτεδήποτε τα πόδια της διόδου "πιάνουν" σήμα RF. ;)

karion
20-11-07, 07:39
Είστε σίγουροι παιδιά για το πείραμα με το κινητό;
Πήγα–χθες-σένα μαγαζί με ηλεκτρικά είδη ενός φίλου και δοκιμάσαμε όλες
τις συσκευές μικροκυμάτων γύρο στις 25 από κάθε μάρκα και τύπο και σε όλες το σήμα του κινητού «πέρναγε».;Όλες υπό τάση
Τι να πω;

“Karion”

nitako
20-11-07, 07:50
Μηπως θα έπρεπε ομως οι συσκευές στο μαγαζί να ηταν γειωμένες?

PCMan
20-11-07, 09:42
Στον δικό μου φούρνο που δοκίμασα πεφτει λίγο το σήμα αλλά όχι τελείως..

Τρελός Επιστήμονας
20-11-07, 10:08
Η καλή θωράκιση κοστίζει πολύ. Ας μη νομίζουμε ότι οι εταιρείες κάνουν ό,τι καλύτερο για την υγεία μας γιατί τότε θα έχαναν πολλά χρήματα... Απλώς χρησιμοποιούν όση θωράκιση χρειάζεται ώστε η ακτινοβολία που διαρρέει από το φούρνο να μην είναι επικίνδυνη.

^Active^
20-11-07, 11:41
Γι΄αυτο καλυτερα να μην καθεστε απο πανω απο τον φουρνο οταν ψηνετε κατι ..και οσο το δυνατον πιο μακρια!! :wink:

lynx
20-11-07, 12:53
αν δεν εχουν επαρκης θωρακιση για 1W ακτινοβολια... τοτε γιατι εχουν θωρακιση? :roll:

PiCBuRn3r
21-11-07, 00:04
αν δεν εχουν επαρκης θωρακιση για 1W ακτινοβολια... τοτε γιατι εχουν θωρακιση? :roll:
Σε τι συχνότητα όμως ? Τα κινητά παίζουν στους 900/1800mhz, όχι στους 2400mhz...

lynx
21-11-07, 03:55
αν δεν εχουν επαρκης θωρακιση για 1W ακτινοβολια... τοτε γιατι εχουν θωρακιση? :roll:
Σε τι συχνότητα όμως ? Τα κινητά παίζουν στους 900/1800mhz, όχι στους 2400mhz...

μην με αναγκασεις να ανοιξω το bluetooth και να βαλω το κινητο μεσα στο φουρνο... 8)

PCMan
21-11-07, 05:42
Μην κάνεις τον κόπο άδικα, μιά χαρά δουλεύει :D

Chris Valis
21-11-07, 12:15
Σε τι συχνότητα όμως ? Τα κινητά παίζουν στους 900/1800mhz, όχι στους 2400mhz...

Τότε βάλε το wifi ap σου μέσα για να δεις αν θα το πιάνεις... Αλλά άσε μην κάνεις τον κόπο, ακόμα ένα urban legend thread... Βαριέται κανείς και να απαντάει (βλέπε παπαρολόγιον).

Φιλικά πάντα,
Χρήστος

PiCBuRn3r
21-11-07, 14:41
Σε τι συχνότητα όμως ? Τα κινητά παίζουν στους 900/1800mhz, όχι στους 2400mhz...

Τότε βάλε το wifi ap σου μέσα για να δεις αν θα το πιάνεις... Αλλά άσε μην κάνεις τον κόπο, ακόμα ένα urban legend thread... Βαριέται κανείς και να απαντάει (βλέπε παπαρολόγιον).

Φιλικά πάντα,
Χρήστος

Δεν έχω φούρνο μικροκυμμάτων οπότε είμαι λίγο άκυρος σε αυτό το thread :D :lol: :lol:

soulhealer
29-12-07, 23:56
είχα διαβάσει μια έκθεση για τους φούρνους μικροκυμάτων και αυτό που μου έμεινε τελικά είναι ότι δεν πρέπει να τους φοβάσαι..
πρώτων γιατί η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που εκπέμπουν δεν υπάρχει περίπτωση να διαφύγουν του κλωβού εκτός κι αν έχει χαλάσει η πόρτα ή η διάτρυτη
μεμβράνη που έχει επάνω έχει αλλοιωθεί.. οι τρυπούλες στη μεμβράνη έχουν τέτοιο μέγεθος ώστε να μην μπορεί το μήκος κύματος των μικροκυμάτων να την διαπεράσουν..
και μην Γελιέστε.. τα 800W που γράφουν επάνω οι περισσότεροι φούρνοι είναι τα παραγόμενα watt και όχι αυτά που καταναλώνει η συσκευή (τα οποία και είναι πολύ περισσότερα)

sigmacom
30-12-07, 03:47
Είχε γίνει μια εκτενής ανάλυση παλαιότερα εδώ (http://www.techteam.gr/index.php?s=&showtopic=105589&view=findpost&p=368426).
(αν οι mods δεν επιθυμούν την ανωτέρω παραπομπή, ας την διαγράψουν)

Τρελός Επιστήμονας
30-12-07, 13:00
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο με σωστά βαθμονομημένα όργανα μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις. Όλα τα άλλα είναι ενδείξεις. Η αλήθεια είναι ότι τα όρια της επικινδυνότητας των ακτινοβολιών μετακινούνται κάθε τόσο προς τα κάτω διότι πάντα ανακαλύπτεται κάποια καινούρια επίδραση που δεν γνωρίζαμε πριν. Γι' αυτό λοιπόν ας εφαρμόσουμε τη συνετή αποφυγή των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, όπως έλεγε και ο Λιολιούσης (καθηγητής του Πανεπιστημίου). Αν θα πρέπει να φοβόμαστε; "Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες" που έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι!