PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά δεδομένων μέσω καλωδίων 220V



DT200
21-11-07, 16:25
Θα ήθελα να μάθω, με ποιόν τρόπο μπορώ να περάσω ψηφιακά σήματα
μέσω των καλωδίων της ΔΕΗ εντός του σπιτιού μου .
Έχω δει κάποια προϊόντα που το κάνουν αυτό και πιστεύω ότι είναι πολύ χρήσιμο.

Lykos1986
21-11-07, 19:09
Φίλτατε Γιάννη, δες λίγο αυτό εδώ για αρχή: http://www.maxim-ic.com/products/powerline/

chip
22-11-07, 10:09
αν δεν θες να πας σε μεγάλες ταχύτητες δες το
LM1893 έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και χρόνια αλλά πιθανόν να το βρείς εύκολα (μουτσιούλης, MAR, Φανός...)
Υπάρχει και ένα παρόμοιο της ST αλλά δεν θυμάμαι ....κατι σε 5050 νομίζω (κοίταξα για M5050 δεν είναι... :cry: )

DT200
22-11-07, 10:28
Πολύ ωραίες αυτές οι δύο λύσης που μου δίνετε ,
αλλά μήπως ξέρει κάποιος την φιλοσοφία με την οποία δουλεύουν αυτά τα πράγματα .

chip
22-11-07, 11:21
απλά προσθέτουν στο σήμα της ΔΕΗ ένα υψήσυχνο σήμα και διαμορφώνουν εκεί τα DATA. στο datasheet του LM1893 απ οτι θυμάμαι έχει σχετική θεωρεία.

Hary Dee
12-07-09, 02:37
Χαιρετώ την κοινότητα! Αν και το θέμα έχει πιάσει αράχνες, θα ήθελα να ρωτήσω...
1. Τι συχνότητες θα ήταν καλό να χρησιμοποιηθούν;
2. Τι είδους διαμόρφωση προτείνετε;
3. Τι ένταση πρέπει να έχουν τα σήματα;

Ψάχνω στο internet για σχετικές πληροφορίες αλλά δεν βγάζω άκρη :saad:
Όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα... για να το κάνω πτυχιακή μου!

HFProject
12-07-09, 06:15
Συσκευές τέτοιες υπάρχουν ήδη.
http://en.wikipedia.org/wiki/Power_line_communication

Μάλιστα, υπάρχει και κίνημα εναντίον της χρήσης τους :
http://tech.groups.yahoo.com/group/UKQRM/
http://www.mf2fm.com/blog/index.php?entry=entry090428-072239

Γαληνίτης
12-07-09, 10:40
Θα προσθέσω την εμπειρία μου με την επικοινωνία μέσω δικτύου, αν και στην περίπτωσή μου πρόκειται για τηλεφωνική επικοινωνία και όχι μεταφορά data.
Πριν μερικά χρόνια εγκατέστησα στο σπίτι μου 5 τηλεφωνικές συσκευές ενδοεπικοινωνίας μέσω του δικτύου. Με επιλογή κωδικού (αριθμού) κλήσης και σύνδεση στο δίκτυο μέσω της πρίζας. Λειτούργησαν άψογα, χωρίς πρόβλημα και με εξυπηρέτησαν πολύ. Χρειάστηκε μόνο να επέμβει στους πίνακες της ηλεκτρικής εγκατάστασης του σπιτιού ηλεκτρολόγος και να αλλάξει την τροφοδοσία κάποιων από τις χρησιμοποιούμενες πρίζες, ώστε να είναι όλες στην ίδια φάση. (Αναγκαία προυπόθεση για την επικοινωνία μεταξύ των συσκευών).
Εδώ και δυο χρόνια όμως, παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα. Κάποιες από τις συσκευές παρουσιάζουν έντονο θόρυβο. Δεν πρόκειται για πρόβλημα των συσκευών, αλλά του δικτύου. Συγκεκριμένα το δίκτυο έχει θόρυβο, που δυσκολεύει σοβαρά και εμποδίζει τη συγκεκριμένη χρήση.

briko
12-07-09, 14:02
Εδώ και δυο χρόνια όμως, παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα. Κάποιες από τις συσκευές παρουσιάζουν έντονο θόρυβο. Δεν πρόκειται για πρόβλημα των συσκευών, αλλά του δικτύου. Συγκεκριμένα το δίκτυο έχει θόρυβο, που δυσκολεύει σοβαρά και εμποδίζει τη συγκεκριμένη χρήση.


Εδώ είναι και το μυστικό της υπόθεσης όσο στο κύκλωμα της ΔΕΗ δεν υπάρχουν συσκευές που παράγουν ηλεκτρονικό θόρυβο το σύστημα δουλεύει τέλεια, αν όμως βάλεις κάποια συσκευή π.χ. σποτ ηλεκτρονικό (αυτό είναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ) δεν δουλεύει τίποτε και άντε να βάλεις εσύ την συσκευή αυτή ψάχνεις την βρίσκεις , βάζεις κάποιο φίλτρο και πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα . Αν την συσκευή την έχει βάλει κάποιος γείτονας ο οποίος έχει την ιδία φάση με εσένα τι γίνετε? Άστο καλύτερα.
Θυμάμαι σε άλλη εταιρία που δούλευα και είχαμε τέτοιες συσκευές ερχόταν επιστροφές συνέχεια χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα

Hary Dee
12-07-09, 18:32
Συσκευές τέτοιες υπάρχουν ήδη.
http://en.wikipedia.org/wiki/Power_line_communication

Μάλιστα, υπάρχει και κίνημα εναντίον της χρήσης τους :
http://tech.groups.yahoo.com/group/UKQRM/
http://www.mf2fm.com/blog/index.php?entry=entry090428-072239
Το ότι υπάρχουν ήδη τέτοιες συσκευές (και κοστίζουν μια περισουσία!) δεν με απασχολεί. Το θέμα είναι να το υλοποιήσω εγώ!

Ευχαριστώ για τα links! Αν και με μπέρδεψε λίγο η wikipedia ως προς το τι κομμάτι του φάσματος τελικά χρησιμοποιείται...

@Γαληνίτη: Δηλαδή κάποιες άλλες συσκευές είναι που σου παρασιτούν το δίκτυο; Ή στα καλά καθούμενα το δίκτυο έπιασε θόρυβο;

@briko: Καλά, αυτές οι θορυβοβόρες συσκευές... στις συχνότητες του δικτύου μας βρήκαν να παριστούν;! Παρασιτούν σε όλο το φάσμα; Και αυτό το "Θυμάμαι σε άλλη εταιρία που δούλευα και είχαμε τέτοιες συσκευές ερχόταν επιστροφές συνέχεια χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα" δεν το έπιασα. Επιστροφές λόγω θορύβου ενώ οι συσκευές σας δεν είχαν πρόβλημα;

typografos
12-07-09, 22:33
Hary Dee Το θέμα είναι ενδιαφέρον και για εμένα.



Εδώ και δυο χρόνια όμως, παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα. Κάποιες από τις συσκευές παρουσιάζουν έντονο θόρυβο. Δεν πρόκειται για πρόβλημα των συσκευών, αλλά του δικτύου. Συγκεκριμένα το δίκτυο έχει θόρυβο, που δυσκολεύει σοβαρά και εμποδίζει τη συγκεκριμένη χρήση.

Υποθέτω ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί ήδη αυτή τη δυνατότητα για πάρτη της ή δεν μας αφήνει να το κάνουμε... Εκείνο που γνωρίζω (με επιφύλαξη) είναι ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί το δίκτυο για μεταφορά δεδομένων που αφορούν το ίδιο το δίκτυο.

Επίσης είχα ακούσει :confused1: ότι η ΔΕΗ χρησιμοποιεί το δίκτυό της για μεταφορά data που εξυπηρετεί συμφέροντα παρόχου internet. Ισχύει ? Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

Θα ρωτήσω γνωστό μου ΔΕΗτζή για να μάθω αν είναι έτσι.

jim.ni
13-07-09, 03:36
η tellas ξεκίνησε αν θυμάμαι καλά από την ΔΕΗ και την Γερμανός (και τα ΕΛΤΑ ?)για να δώσει ιnternet μέσω δικτύου ΔΕΗ αλλά δεν προχώρησε το σχέδιο γιατί είχε δοκιμαστεί και απέτυχε, όπως και σε άλλες χώρες(κάτι τέτοιο θυμάμαι :-k)

aeonios
13-07-09, 13:19
Πρόκειται για μια "βρώμικη" τεχνολογία για ευρυζωνική μετάδοση δεδομένων που μόνο προβλήματα δημιούργησε και συνάντησε στην υλοποίηση της.

Σε όλες τις χώρες τους έχουν κράξει για τα προβλήματα που δημιουργεί στους χρήστες του ραδιοφάσματος όπως είπε και στο λίνκ του ο HFProject και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που η συνέχεια τέτοιων θεμάτων είναι ...στα δικαστήρια εαν τυχαίνει να παραμβάλει κυρίως στο φάσμα των βραχέων.

Στο εξωτερικό και δη στις ΗΠΑ χρησιμοποιούσαν σε κάποιες περιπτώσεις που θυμάμαι το φάσμα από 1.6-80ΜΗz με αποτέλεσμα να ταπώνεται οτιδήποτε ακούει σε αυτές τις συχνότητες...

Προσωπικά σαν ραδιοερασιτέχνης είμαι εναντίον σε τέτοιες υλοποιήσεις που παρενοχλούν όχι μόνο τους χομπίστες αλλά και το στρατό (http://ftp.rta.nato.int/public/PubFullText/RTO/TR/RTO-TR-IST-050/$$TR-IST-050-ALL.pdf) αν και γνωρίζω πως υπάρχουν και τεχνικές που δεν εμφανίζουν το θόρυβο αυτό. Υπάρχουν δόξα το θεό οπτικές ίνες και άλλα μέσα μετάδοσης που δεν ενοχλούν.

Oσο για τη ΔΕΗ πράγματι χρησιμοποιούν για σηματοδοσία τις γραμμές. Στο εξωτερικό πάλι έχουν ακόμα και δυνατότητα για απομακρυσμένη ανάγνωση ρολογιών μέτρησης κατανάλωσης, ανίχνευση απάτης σε χρήστες που "παίζουν" με το φ αλλά και network/load management σε υποσταθμούς.

Περισσότερα εδώ (http://www.powerline-plc.info/index_en.html) .

briko
13-07-09, 19:20
@briko: Καλά, αυτές οι θορυβοβόρες συσκευές... στις συχνότητες του δικτύου μας βρήκαν να παριστούν;! Παρασιτούν σε όλο το φάσμα; Και αυτό το "Θυμάμαι σε άλλη εταιρία που δούλευα και είχαμε τέτοιες συσκευές ερχόταν επιστροφές συνέχεια χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα" δεν το έπιασα. Επιστροφές λόγω θορύβου ενώ οι συσκευές σας δεν είχαν πρόβλημα;

Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ?
το ότι τα σποτ φωτισμού με ηλεκτρονικό Μ/Τ είναι ότι χειρότερο από πλευράς ηλεκτρονικού θορύβου
η ότι όταν κάποιος πάει σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα και αγοράζει ενδοσυνεννόηση και αυτή δουλεύει μέχρι να βάλει σποτ ιωδυνης η αυτός η ο γείτονας του και μετά δεν δουλεύει όποτε ως ανίδεος που είναι και αυτός και ο ηλεκτρολόγος και το μαγαζί που του τα πούλησε τα επιστρέφουν σε άθλια κατάσταση

Hary Dee
13-07-09, 21:42
Τι δεν μπορείς να καταλάβεις ?
το ότι τα σποτ φωτισμού με ηλεκτρονικό Μ/Τ είναι ότι χειρότερο από πλευράς ηλεκτρονικού θορύβου
η ότι όταν κάποιος πάει σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα και αγοράζει ενδοσυνεννόηση και αυτή δουλεύει μέχρι να βάλει σποτ ιωδυνης η αυτός η ο γείτονας του και μετά δεν δουλεύει όποτε ως ανίδεος που είναι και αυτός και ο ηλεκτρολόγος και το μαγαζί που του τα πούλησε τα επιστρέφουν σε άθλια κατάσταση
Οκ, το έπιασα!...:blush:

Hary Dee
13-07-09, 21:44
Όμως ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο: Με όλες τις συχνότητες υπάρχει πρόβλημα; Και σε όποια ένταση και να παίξουμε δημιουργούμε υπολογίσιμα παράσιτα; Περίεργο μου φαίνεται...:confused1:

Βέβαια.. δεν έχω προλάβει να ξεκοκαλίσω όοολα τα liks επί του θέματος...

JOHNY+
13-07-09, 21:57
Το θεμα ακουγεται πολυ ενδιαφερων , θα μπορουσαμε να φτιαξουμε δικτυο μεταφορας σηματων μεσω του powerline και να γλιτοσουμε εγκατασταση επιπλεον καλωδιων για απλες εφαρμογες με εντολες και τετεια .

Για τον θορυβο που αναφερθηκε προηγουμενος και για να μην σε επηρεαζει ο γειτονας απο παρασιττα της γραμμης , η να μην τον επηρεαζεις εσυ , οταν περνεται ρευμα απο την ιδια φαση λογικα πρεπει να υπαρχουν ειδικα φιλτρα που τοποθετουνται στον πινακα της ηλεκτρικης εγκαταστασης και αποσβενουν τον θορυβο και τα υψησυχνα σηματα. (διορθωστε με ανα κανω λαθος ).

dovegroup
13-07-09, 22:33
Οπως εχουν πεί και αρκετοί η μετάδοση δεδομένων μέσω δικτύου παροχής ηλεκτρικού ρεύματος παρουσιάζει αρκετά προβλήματα ακόμη και σε πιστοποιημένες συσκευές πρός χρήση.
Σαφώς και πρέπει ο πομπός και ο δέκτης ή τα ζευγάρια RX-TX να βρίσκονται στην ίδια φάση.
Επειδή το θέμα με απασχόλησε σε επαγγελματικό επίπεδο απο το 1989 έως και το 1994 σας αναφέρω πως για μεγάλα Bandwith αλλά και αποστάσεις δεν προτείνετε ακόμη και σήμερα.
Για βιομηχανική ζώνη υψηλού θορύβου ούτε για αστεία.
Οι συσκευές αυτές εχουν φίλτρα και μάλιστα σοβαρά σε αρκετές περιπτώσεις αλλά αφορούν μόνον την δική τους επεξεργασία πληροφοριών και όχι την "βρώμα" που παράγουν στο δίκτυο.
Τώρα για προβλήματα στις ζώνες ερασιτεχνών έχει 2 όψεις το νόμισμα και σαφώς υπεύθυνες πλευρές.
Κατοικώ σε ένα συγκρότημα κτιρίων όπου εχω εναν λεβέντη δίπλα που μου φέρνει ραδιοφάσμα μέσα στο ηλεκτρικό δίκτυο μου.
Αποτέλεσμα τρελαίνετε το συχνόμετρο, η γεννήτρια πολλές φορές και τα ups που δοκιμάζω, αν και έχω "κόψει" τις υψηλές με φίλτρα δεν μπορώ στα καλώδια των συσκευών μου να κάνω το ίδιο κάθε φορά.
Το πρόβλημα επίσης το έχω και στον "αέρα" πχ στα probe που έχω πρός μέτρηση.
Η απάντηση του συνοδεύετε απο χαμόγελο είμαι αδειούχος και δεν κάνω κάτι κακό.
Είμαι φίλος του και δεν θα του κάνω κακό γιατί ο πειραματισμός και η επικοινωνία είναι ενδείξεις ελευθερίας και εξέλιξης.
Ομως στην περίπτωση πρίν 10 χρόνια που άκουγα κρατικό κανάλι στο δίκτυο του τηλεφώνου μου ειχα γίνει έξαλος!!!
Η απάντηση του Π.Ο.Τ.Ε ήταν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, η απάντηση της Ραδιοφωνίας ίδια...