PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη κυκλωματος με flip flop!!!



thanosgen
24-11-07, 02:28
παιδια εχω προβλημα με αυτην την εργασια.σκεφτομαι ν ακανω με φλιπ φλοπς αλλα δεν ξερω πως.σκεφτειτε οτι ι σταθμεσ Α Β Γ ειναι ι εισοδοι απο τα dip-switces...ξερετε πως θα τα καταφερω??????????????????????????

Η λειτουργία της δεξαμενής είναι η εξής:
1 :Οταν η στάθμη του νερού κατεβεί στην θέση Α τίθεται σε λειτουργία η αντλία και ταυτόχρονα ανάβει ενδεικτικό LED.
2.Μεταξύ Α & Β ανάβει ενδεικτικό κίτρινο LED για να δείξει ότι η δεξαμενή δεν έχει επαρκή ποσότητα νερού. 3.Μεταξύ Β & Γ σβήνει το
κίτρινο και ανάβει πράσινο LED για να δείξει ότι η δεξαμενή έχει επαρκή ποσότητα νερού. 4. Εάν η στάθμη ανέβει στο σημείο Γ σταματά η λειτουργία της αντλίας και αναβοσβήνει ένα ενδεικτικό LED με συχνότητα 2ΗΖ.
5.Η αντλία μπορεί να ξεκινήσει με χειροκίνητη εντολή εάν η στάθμη είναι μεταξύ Α & Β, αλλά πάντα σταματάει αυτόματα.
6.Για τις ανάγκες καθαρισμού μπορεί να ακυρωθεί η λειτουργία του συστήματος και να αδειάσει η δεξαμενή. Στην περίπτωση αυτή όταν η στάθμη του νερού είναι κάτω από το Α αναβοσβήνει ένα δεύτερο ενδεικτικό LED με συχνότητα 1 ΗΖ.
Ζητείται:
1. Να γίνει μπλοκ διάγραμμα του κυκλώματος λειτουργίας της αντλίας.
2.Να γίνει ο πίνακας αλήθειας για την λειτουργία της αντλίας.

GEWKWN
24-11-07, 15:05
θελεις μπλοκ διαγραμμα ή σχηματικο;

thanosgen
24-11-07, 15:56
πιστευω ενα μπλοκ διαγραμμα θα με βοηθουσε περισσοτερο.......


φιλε αν βρηκες την λυση με σωνεις......

Επιστήμων
24-11-07, 19:08
Ερώτησεις :

- Τα φλιπ-φλοπ στην πραγματικότητα ενεργοποιούνται με γείωση (λογικό "0").
Στο πρόβλημα σου , με τι λογικό ενεργοποιούνται ?
- ψάχνεις λύση ΜΟΝΟ με φλιπ-φλοπ ή μπορείς να έχεις και κάποιες
βοηθητικές πύλες ?

thanosgen
24-11-07, 21:10
δεν με περιοριζει.οτιδιποτε μπορω να χρησιμοποιησω εκτοσ απο PIC16F....
απλα εγω υπεθεσα οτι μονο ετσι μπορει να βγει η ασκηση.οτιδηποτε ιδεες εχετε πειτε μου....
εγω θελω να ενεργοποιητε με λογικο 1 γιατι εκει τηα ωαλω ενα διακοπτακι...
anyway περιμενω απαντησεις αν μπορειτε....

BLitZWinG
24-11-07, 23:57
Για μέχρι πότε είναι αυτή η άσκηση;
Άμα κάνεις λίγο υπομονή θα στην κάνω μέχρι σήμερα(Κυριακή) βράδυ.

Με μια πρώτη ματιά της άσκησης το μπλοκ διάγραμμα περιέχει 5 εισόδους.
(3) 1 για κάθε στάθμη Α , Β , Γ
(1) για την χειροποίητη ενεργοποίηση της αντλίας και
(1) για το άδειασμα της δεξαμενής

Οι έξοδοι του κυκλώματος είναι τα LED σου.
Υποθέτωντας ότι όλα τα LED είναι διαφορετικά μεταξύ τους το κύκλωμα θα έχει
(5) εξόδους.

Μια διευκρίνιση: Όταν λες dip-switches υποθέτω πως το σήμα είναι μόνιμο σωστά;
Δηλαδή ΔΕΝ στέλνουν ένα απλό παλμο στο κύκλωμα όταν ανοιγο-κλείνουν.

thanosgen
25-11-07, 01:38
ναι το σημα ειναι σταθερο.η εργασια ειναι μεχρι λιγες μερες μεχρι τα χριστουγεννα.δεν με πειραζει ο χρονος αρκει να μπορεσεις να την λυσεις...ενα μηνα προσπαθω αλλα τιποτα δεν καταφερα...αν μπορεις φιλε θα περιμενω.....

BLitZWinG
25-11-07, 12:44
1 ερωτήση ακόμα:

Έχετε κάνει μηχανές πεπερασμένων καταστάσεων mealy και moore στα ψηφιακά;
Εάν όχι τότε πως το κύκλωμα έχοντας εισόδους τα A, B, C, θα ξεχωρίζει για παράδειγμα
πότε η στάθμη του νερού είναι στη θέση Α ή μεταξύ Α&Β; Θα υποθέσω για το παράδειγμα ότι
όταν λέμε πως το νερό είναι στη στάθμη Α θα είναι λίγο πιο κάτω για να μπορώ να ξεχωρίσω αυτές
τις 2 περιπτώσεις.

thanosgen
25-11-07, 13:06
αυτα μεταφορικα τα λεει.δεν θα βαλω πουθενα μηχανη.απλα σκεψου οτι παντα πρεπει να δινεις εναν λογικο 1 σε μια μηχανη η οποια δεν υπαρχει στο κυκλωμα.οταν λεει απο το Α εως το Β εννοει οτι εκει πρεπει να βαλουμε μια καθυστερηση και καλα οτι αργει να γεμισει το νερο.νομιζω απο οτι θυμαμε με το lm555 μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο.
anyway βρες με εσυ τον πινακα αληθειας με της πυλες και τα φλιπ φλοπ που χρειαζοναται και τα αλλα πιστευω θα τα βγαλω....θα περιμενω φιλε μου...........

BLitZWinG
25-11-07, 13:43
Λοιπόν ετοίμασα κάτι πολύ πρόχειρο και πες μου αν σου αρέσει.
'Εχεις 5 εισόδους. Τις Α, Β, C, (dip switch) , D (ξεκίνημα αντλίας χειροκίνητο)
και Ε (σύστημα καθαρισμού).

Η περιγραφή είναι η εξής. Τα 0 και 1 είναι λογικο 0 και 1 αντίστοιχα και τα Χ
συμβολίζουν αδιαφορες τιμές. Το κύκλωμα μπορεί να μεταβεί ΜΟΝΟ σε αυτές τις
7 καταστάσεις. Οι υπόλοιπες είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ.

1) Το νερό ελάχιστα πιο κατω απο τη στάυμη Α (Ουσιαστικά βρίσκεται στη στάθμη Α) -> ανάβει το LED_Α και ενεργοποιείται η αντλία
2) Το νερό μεταξύ Α,Β χωρίς ενεργοποίηση της αντλίας -> ανάβει το LED_(A,B) (κίτρινο)
3) Το νερό μεταξύ Α,Β με ενεργοποίηση της αντλίας -> ανάβει το LED_(A,B) (κίτρινο) και σήμα για ενεργοποίηση της αντλίας.
4) Το νερο μεταξύ Β,Γ -> ανάβει το LED_(Β,C) (πράσινο)
5) Το νερό πάνω από τη στάθμη Γ -> ανάβει το LED με συχνότητα 2 Ηz και σταματά η λειτουργεία της αντλίας.

Όλες αυτές οι καταστάσεις με την προυπόθεση ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα καθαρισμού.
Με την ενεργοποίηση του συστήματος καθαρισμού Ε η δεξαμενή αδειάζει και μόνο οταν πέσει κάτω από τη
στάθμη Α ανάβει το LED με συχνότητα 1 Ηz.

Το κύκλωμα αυτό υλοποιείται μόνο με πύλες AND OR NOT και δεν χρειάζεται flip flops.
Το 555 που είπες είναι ένα timer και το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να χρησιμομποιηθεί είναι για να κάνεις
τα LED να αναβο-σβήνουν με συχνότητα 1 και 2 Ηz. Το κύκλωμα υποθέτω πως μπορείς να το βγάλεις έτσι;

thanosgen
25-11-07, 14:27
bravoooooooooooooooo....
αυτο ζηταω φιλε μου.μονο ενα λαθακι εκανες στον πινακα,δεν εβαλες τον ασο στο led 1hz και το εβαλες στο led 2hz ενω δεν παει εκει...
anyway ωραια ολα αυτα.μπορεις να το βγαλεις με πυλες and or κτλ????απλα να προσεξεις γιατι πρεπει να παρουμε το πιο απλοποιημενο κυκλωμα.γιατι την εργασια θα την κανω σε ραστερ.
α,ρε φιλε με σωνεις ουτε ο καθηγητης μου δεν τα ξερει τοσο καλα...

thanosgen
25-11-07, 14:44
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.......φιλε και κατι ακομα....οn/οff (bar) μεχρι την 4η περιπτωση πρεπει να ειναι 1 παντου για να δουλευει και να γεμιζει με νερο....

BLitZWinG
25-11-07, 14:48
Συγνώμη για τα λάθη αλλά έκανα κάτι πολύ πρόχειρο (μισή ώρα)
για να μου πεις αν σου άρεσε. Το απλοποιημένο κύκλωμα άμα είναι
θα στο κάνω σήμερα αν προλάβω.

thanosgen
25-11-07, 15:09
οκ φιλε μην αγχωνεσε απλα στο ειπα γιατι για να μην βγαλεις απλοποιημενο κυκλωμα,δεν ειναι και ευκολη δουλεια ξερεις....anyway θα περιμενω..

gsmaster
25-11-07, 18:04
Η λογική του φόρουμ είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, όχι να δίνουμε έτοιμες λύσεις. Με το να πάρεις μια έτοιμη λύση δεν μαθαίνεις τίποτα, και την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσεις το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα θα ψάχνεις πάλι να βρείς την λύση απο δώ κι απο εκεί και δεν θα μπορείς να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου.

thanosgen
25-11-07, 18:21
ναι αλλα αμα δεν μαθω μερικα βασικα πραγματα.αυτον τον πινακα τον ειχα βγαλει και εγω.τωρα θελω την βοηθεια του.απλα να μου βγαλει μερικες λυσεις.εχει πολυ δουλεια ακομη.
απλα να ξεκινησω θελω γιατι κολλησα εδω και ενα μηνα εκει....

BLitZWinG
25-11-07, 20:33
Φίλε thanosgen ο GEWKWN έχει δίκιο. Το να σου δώσω μία έτοιμη λύση
δεν θα σε βοηθήσει και πολύ. Για μένα δεν είναι τίποτα γιατί αυτή είναι η δουλειά μου.
Η επιλογή είναι δική σου. Το να σου κάνω το κύκλωμα ειναι υπόθεση 10 λεπτών.
Τόσο μου παίρνει να βάλω τα δεδομένα για να το κάνει ο υπολογιστής με το CAD.
(Δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο να τα κάνω με πίνακες Carnaugh).

Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να θέλεις έτοιμο το κύκλωμα θα το έχεις αύριο.

thanosgen
25-11-07, 21:14
φιλε μου ενα μηνα προσπαθω.απλα θελω να βρω την λυση για να καταλαβω τι γινετε.ετσι κι αλλιως αν καταλαβει τιποτα ο καθηγητης οτι αντεγραψα θα παει χαμενη η εργασια.
οκ θα περιμενω την λυση σου αυριο....να σαι καλα....

BLitZWinG
27-11-07, 00:37
Οκ σύμφωνα με αυτά που μου είπες ο νέος πίνακας αληθείας είναι ο παρακάτω.
Πιστεύω πως μπορείς και μόνος να βγάλεις εύκολα τις εξισώσεις Boolean και
να τις απλοποιήσεις.

Π.χ για την έξοδο LED_A = (A(BAR) AND B(BAR) AND C(BAR) AND D AND E(BAR)) OR
(A(BAR) AND B(BAR) AND C(BAR) AND D(BAR) AND E(BAR)) =>
LED_A = A(BAR) AND B(BAR) AND C(BAR) AND E(BAR)

BLitZWinG
27-11-07, 00:58
Και αν εξακολουθείς να θες το κύκλωμα...

thanosgen
27-11-07, 03:20
ετσι εβγαινε τοσο καιρο....ελεοςςς οτι να ναι εκανα..εγω προσπαθουσα με αλλο τροπο...anyway να σαι καλα ρε φιλε με εσωσες....4 φορα το παιρνω αυτο το κολομαθημα....σε ευχαριστω πολυ....

thanosgen
27-11-07, 17:31
φιλε και κατι ακομα.....με ποιο cad τα εκανες αυτα???με το orcad η καποιο αλλο???

BLitZWinG
28-11-07, 03:32
Γενικά όταν θέλω να να κάνω ένα οποιοδήποτε κύκλωμα με πύλες χρησιμοποιώ
το Quartus II της Altera. Είναι για FPGA development και επίσης το βρίσκω πολύ
εύχρηστο για ψηφιακή λογική. Για το συγεκριμένο κύκλωμα έγραψα VHDL
και το έκανα optimization με το LeonardoSpectrum της Mentor Graphics.

Το Orcad καλό είναι αλλά δεν σου κάνει optimize για να βγάλεις το πιο
απλό κύκλωμα.

Υ.Γ Τσέκαρε το λιγάκι το κύκλωμα. Μην το παραδώσεις όπως είναι.
Άνθρωποι είμαστε λάθοι κάνουμε;)

thanosgen
28-11-07, 14:48
εχεις κανει ενα λαθος στο πινακα αληθειας για το on/offbar εβαλες 3 ασους στη αρχη ενω σου ειπα 4.τεσπα θα το διορθωσω αν μπορω μονος μου...
παντως προσπαθω να το βγαλω με de morgan αλλα δεν βγαινει με τιποτα...εχω την λυση και δεν ξερω πως να το αποδειξω ελεοςςςςςς....αχχχ...

gsmaster
28-11-07, 18:51
Ξέρω κάποιον που είχε την ίδια εργασία πριν 4-5 χρόνια. Το είχε βγάλει με σχετικά λίγες πύλες (2-3 τσιπάκια όλα), αλλά για τον καθαρισμό είχε βάλει ένα διακόπτη 4 επαφών 2 θέσεων. Η αντλία οδηγούταν απο ένα SR flip flop. Δεν θυμάμαι περισσότερα, πάντως το συγκεκριμένο εργαστήριο το πέρασε με 9+....

thanosgen
30-11-07, 16:10
νομιζω το βρηκα...