PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Με τηλεχειρισμο.HELP!!!



NUKE
28-11-07, 01:05
Παιδια παιδευομαι απο το πρωι και τελικα δεν τα καταφερα...Ακουστε το προβλημα και αν μπορειτε απαντηστε μου συντομα γιατι θα επρεπε να το εχω ετοιμο μεχρι μεθαυριο το πρωι...

Εχω φτιαξει εναν τηλεχειρισμο που εδειξα σε ενα αλλο θεμα.Τεσπα.Ειναι τετρακαναλος και χρησιμοποιει το HT12D.Μετραω τη διαφορα δυναμικου μεταξυ γειωσης και καθε εξοδου και οταν παταω το κουμπι για την συγκεκριμενη εξοδο εχω ταση 0V ενω οι αλλες εχουν 4,5V.

Το προβλημα ειναι οτι θελω να ανοιγοκλεινω 4 RELE.Χρησιμοποιωντας το κυκλωμα του site:

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=441

αυτο που καταφερνω ειναι να ανοιγουν τα αλλα 3 ρελε και οχι αυτο που θελω.Δηλαδη γινεται ακριβως το αντιστροφω.

Τι να κανω?Βοηθεια....!!!Μου ερχεται να τα σπασω ολα γιατι το προβλημα νομιζα πως το ειχα λυσει αλλα μονο για το ενα ρελε...

DT200
28-11-07, 08:51
Για να καταλάβω , το είχες φτιάξει να δουλεύει κανονικά και
με τα τέσσερα ρελέ και κάποια στιγμή χάλασε μόνο του ?.

NUKE
28-11-07, 10:04
Οχι.Δεν μπορεσα να το τελιωσω.Γιατι οπως ειπα οταν πατας το κουμπι για το ενα καναλι αυτο στην εξοδο δινει δυναμικο 0 ενω τα αλλα 3 δινουν 4,5βολτ.Ετσι διεγειρονται τα αλλα 3 ρελε...

Αν μετρησω με βαση τη θετικη τροφοδοσια ολα ειναι ενταξει.Αλλα αυτο δεν μπορει να συνδεθει με το κυκλωμα διεγερσης ρελε.Δεν ξερω αν με καταλαβαινεται...

eebabs2000
28-11-07, 15:21
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εσύ θες το ρελέ στη συγκεκριμένη έξοδο να ενεργοποιείται με δυναμικό μηδέν; Αν ναι υπάρχουν υπάρχουν τρόποι να γίνει αυτό π.χ. βάζοντας μια πύλη ΝΟΤ στην έξοδο και μετά το κύκλωμα του site...

DT200
28-11-07, 17:22
Αν τα ρελέ σου τροφοδοτούνται με 5 βολτ
τότε υπάρχει εύκολη λύση (Θα βάλουμε ΡΝΡ τρανζίστορ)
αν όχι τότε θέλει αρκετή δουλίτσα.

Περιμένω απάντηση

edit:

Αν έχει χρησιμοποιήσει ρελέ με δύο εξόδους
ίσος σε βολεύει να χρησιμοποιήσεις την άλλη έξοδο ,
αυτό θα έλυνε το πρόβλημα .

NUKE
28-11-07, 20:26
Λοιπον,τελικα εφτιαξα αυτο ωστε να ειναι PNP.

http://home.att.net/~wzmicro/rf.html

Δουλευει σωστα αλλα εχει ενα προβλημα.Με το που τροφοδοτειται ανοιγουν και τα 4 ρελε και μενουν αναμενα μεχρι να δωσω εντολη για να αναψει το σωστο οποτε κλεινουν τα αλλα τρια.

Τι να κανω?

Σκεφτηκα το εξης...Το Ledaki αναβει καθε φορα που ο δεκτης λαμβανει σημα.Θα βαλω ενα τρανζιστο που να αποκοπτει το ρευμα απο τα τρανζιστορ που διεγειρουν τα ρελε ετσι ωστε στην αρχη να μην εχουν ρευμα και να μενουν κλειστα.Με το που λαμβανει σημα το ledaki θα αναβει και θα διεγειρει το τρανζιστορ ωστε να αφηνει να περασει ρευμα στα τρανζιστορ που διεγειρουν τα ρελε και ετσι θα ανοιγει τοτε μονο αυτο που θελω...

Πως την βλεπεται την ιδεα?Και πως θα γινει?

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως...

DT200
28-11-07, 21:29
Λογικά ο δέκτης θα είναι συνέχεια στην “πρίζα”,
άρα πρόβλημα αυτό υφίσταται μόνο μία φορά και τέλος ,
γιατί να ασχοληθείς πάρα πέρα ?


edit:

Το κύκλωμα που είχες φτιάξει στην αρχή που είναι ?

NUKE
28-11-07, 22:01
Αυτο ειναι.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο αλλα δεν εχει τα ρελε.

http://uk.geocities.com/starguider2/wireless_autoguide_system_files/RF_Receiver_sch_pict.gif


Δεν το θελω για να το εχω καπου σταθερο...Θελω να μετακινειται και θα δουλευει με μπαταριες.Οποτε θα κανω αυτο που λεω παραπανω και θα ειμαι ενταξει.Τι λετε?

DT200
28-11-07, 22:51
Φίλε NUKE με έχει απασχολήσει πολύ το πρόβλημά σου και το μελέτησα αρκετά ,
το μόνο λάθος που βρήκα είναι ότι στο σχέδιο χρησιμοποιεί πύλες NAND
ενώ το ολοκληρωμένο που δίνει (74HC02N) είναι NOR πράγμα που με κάνει
να πιστεύω ότι εκεί είναι το λάθος διότι με NAND θεωρητικά δουλεύει κανονικά και
αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να κρατάει το ρελέ κουμπωμένο μέχρι την επόμενη εντολή.

NUKE
28-11-07, 23:26
Ναι,αυτο κανει...Δηλαδη λες να προσθεσω μια τετοια πυλη?Μηπως μπορεις να μου πεις πως να το κανω?Απλα να βαλω ενα αλλο ολοκλρηρωμενο?(Μιλαμε για το ελληνικο κυκλωμα,ετσι?)

Σε ευχαριστω πολυ παντως που ασχολεισαι...

DT200
29-11-07, 08:55
Μιλάω για το αρχικό σου κύκλωμα.

Και δεν είναι σωστό να προσθέσεις ένα ακόμα ολοκληρωμένο
αλλά να αντικαταστήσεις το υπάρχων με ένα που θα έχει μέσα πύλες NAND
Δεν ξέρω βέβαια τι θα γίνει με την περίπτωση
κατά την οποία παίρνει ρεύμα για πρώτη φορά .

NUKE
29-11-07, 12:23
Ναι, αυτο εννοω και εγω.Απλα επειδη εφτιαξα το δευτερο σχεδιο πρεπει να προσθεσω αλλο ενα ολοκληρωμενο.Πως θα γινει ομως αυτο τελικα?Απλη αντικατασταση?Με ποιο ολοκλρηρωμενο?

Για να μην παιδευομαι,αυτοπου λεω δεν ειναι καλη ιδεα?Επειδη πρεπει να το εχω ετοιμο σημερα...

DT200
29-11-07, 18:12
Δύστυχος δεν ξέρω ποιο ic είναι κατάλληλο για αντικατάσταση με αυτό που έχεις.
Χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο .
Αυτό που με ενοχλεί είναι αυτή η δυσλειτουργία
του ic που κατά την τροφοδοσία κουμπώνει όλα τα ρελέ ,
αν τα αποσυνδέσεις όλα από πάνω του και του δόσεις μόνο τάση τι κάνει ?

NUKE
29-11-07, 20:56
Οταν λες να τα αποσυνδεσω?
Παντως οταν δινω μονο ταση οι 4 εξοδοι με την γειωσει εχουν ολες δυναμικο 4,5βολτ.Και οταν πατησω ενα κουμπι.Οι 3 εξοδοι εχουν 0.

Γιατι να παιδευομαστε?Να μην κανω αυτο που λεω να τελειωνει?Θα βαλω ενα μονο τρανζιστορ ακομα και ολα θα ειναι ενταξει...Ε?

NUKE
30-11-07, 22:56
Λοιπον,εχω ενα λεδ και οταν μετραω το θετικο του ακρο με την γειωση εχω διαφορα δυναμικου 4,4 βολτ.Οταν παταω ενα κουμπι αναβει το λεδ και η διαφορα δυναμικου γινεται 2,7βολτ.Πως μπορω να εκμεταλευτω αυτη την αλλαγει ετσι ωστε οταν παταω το κουμπι και αναβει το λεδ να οδηγειται ενα ρελε?

Πηγα να το κανω παλι με νπν τρανζιστορ αλλα εμενε παντα ανοιχτο.Οπως γραφτηκε και παραπανω θελω μαλλον pnp αλλα δεν ξερω την συνδεσμολογια.Μπορει να μου την πει καποιος?

NUKE
01-12-07, 19:36
Τελικα τα καταφερα,εφτιαξα τον τηλεχειρισμο και δουλευει οπως ακριβως θελω....

DT200
02-12-07, 20:13
Πώς το έφτιαξες τελικά ?
(καλό είναι να λέμε στο τέλος τι κάναμε διότι τα θέματα τα παρακολουθούν και άλλοι )

NUKE
03-12-07, 02:09
Μιλωντας για το δευτερο κυκλωμα εβαλα ουσιαστικα στον συλεκτη του 2ν3904 ενα ρελε 5βολτ το οποιο οταν οπλιζε εδινε την γειωση στα 4 τρανζιστορ που ελενχουν τα 4 ρελε.Τιποτα σπουδαιο.

astanapane
16-03-09, 22:49
μπορεις να αναιβάσεις το κύκλωμα να το δούμε? γιατι δεν καταλαβα για πιο απο ολα μιλας....και εγω το εφτιαξα και εχω το ιδιο προβλημα.

Οταν δίνεις ταση στο δεκτη αναβουν και τα 4 LED που εχω συνδεσει.

PyroGeorge
19-03-09, 19:19
Nuke βρήκες άκρη με το ρελε τελικα??