PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με αποδοση του PC



pit21
29-11-07, 17:55
Γεια σε ολους...
Εδω κ 4 χρονια εχω ενα υπολογιστη με χαρακτηριστικα:
AMD Athlon XP 2200+(1,8GHz)
512 Ram
κ καρτα γραφικων ge-force FX5700LE 256MB
350W τροφοδοτικο

Στην επαιζε ενα παιχνιδι(το Far cry)στο High κ δν κολλαγε πουθενα!
μετα απο καμποσο καιρο κ μερικα format καταληξε σημερα να μην παιζει το ιδιο παιχνιδι ουτε στις low ρυθμισεις :shock:

Κατι ουσιωδες δν εχω αλλαξει μηπως ξερετε τι μπορει να φταιει?

lynx
29-11-07, 18:15
κανε ενα clean install του λειτουργικου σου με ολλα τα απαιτουμενα και ξαναδοκιμασε...
αν δεν αλλαξει κατι κατεβασε καποια benchmark οπως το 3DMARK, και μετρησε την αποδοση του
υπολογιστη σου, μετα βλεποντας και κανοντας... :wink:

phoebus
29-11-07, 18:17
Δοκίμασε μήπως θέλει καινούργια drivers για κάρτα γραφικών?
Τι εννοείς "δε παίζει", δηλαδή "΄σέρνεται το παιχνίδι ή δεν ξεκινάει καθόλου?

Πάντως κάτι από λογισμικό είναι πιστεύω γιατί έπεζα και εγώ το Far Cry (στα low αν θυμάμαι σωστά) αλλά με απλούστερο υπολογιστή. (celeron 2400, 512ram, fx5500)

ΥΓ. Τι λειτουργικό έχεις?

pit21
29-11-07, 18:39
ναι σερνετε! Ξεκιναει το παιχνιδι κ κυριως στις σκοτεινες πιστες δυο τερατακια μονο να σου ερχονται κολλαει παρα πολυ! κ δν μπορεις πλεον να παιξεις!!
το περιεργο ειναι οτι καποτε το επαιζε ανετα στο medium ενω τωρα κ στα low μου κολλουσε!
Φαντασου!
windows Xp home τοτε(αυθεντικα κ χωρις service pack) πλεον εχω ξανα XP home 2002 edition(δλδ με τα service pack απο τη μανα του)
drivers για ποιο λογο? αφου στην αρχη το επαιζε με τα driver του παρεχομενου με τη καρτα cd ποιο η διαφορα?

lynx
29-11-07, 18:47
γιατι δεν κανεις αυτο που σου λεω επιτοπου? κατεβασε μερικα καλα benchmark να μετρησης την αποδοση του επεξεργαστη σου και της καρτας γραφικων δες τι γινεται προτα με αυτα...

pit21
29-11-07, 18:54
τωρα κατεβαζω το 3dmark αλλα ειναι 170ΜΒ κ θα κανει καμποση ωρα.λες να κανω λαθος? ξερεις καποιο αλλο καλο bencmmark?

babisko
29-11-07, 19:35
Η απόδοση του υπολογιστή έχει πέσει σε όλα τα προγράμματα ή μόνο σ' αυτό το παιχνίδι;
Αν ναι, τότε κάνε ένα σκανάρισμα για ιούς, worms, trojans και τα συναφή. Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι.

pit21
29-11-07, 19:47
εχω κανει scan με ad aware κ με το avira κ δν βρικε τπτ(οπως συνηθως) αλλα αυτο δν λεει τπτ μια κ το ειχα δοκιμασει παλιοτερα με φρεσκο τον υπολογιστη απο format κ δν γινοταν τπτ οποτε αμφιβαλλω αν φταιει κατι τετοιο
Δυστυχως σε απλα προγραμματα δν γινεται να δεις αν ο υπολογιστης ζοριζεται. παντως παρομοια συμπτωματα εχω προσεξει κ σε αλλα παιχνιδια οπως το hitman contracts

HORIZONS
29-11-07, 22:07
εχω κανει scan με ad aware κ με το avira κ δν βρικε τπτ(οπως συνηθως) αλλα αυτο δν λεει τπτ μια κ το ειχα δοκιμασει παλιοτερα με φρεσκο τον υπολογιστη απο format κ δν γινοταν τπτ οποτε αμφιβαλλω αν φταιει κατι τετοιο
Δυστυχως σε απλα προγραμματα δν γινεται να δεις αν ο υπολογιστης ζοριζεται. παντως παρομοια συμπτωματα εχω προσεξει κ σε αλλα παιχνιδια οπως το hitman contracts
Για δοκιμασε και με αυτο.
http://fileforum.betanews.com/sendfile/1043809773/3/spybotsd15he-beta2.exe

tek1
10-11-08, 23:18
xoris pareksighsh kane ena format kai tha dhs:001_rolleyes:

manos_3
10-11-08, 23:25
Δεν είναι λύση να κάνουμε για κάθε πρόβλημα format...

PCMan
11-11-08, 03:46
Αφού λες ότι μετά απο μερικά φορμάτ το έπαθε, μπορεί να μην φταίει το λειτουργικό.
Άνοιξε πρώτα το κουτί σου και καθάρισε όπου βλέπεις σκόνη, ΕΙΔΙΚΑ μέσα στις ψύκτρες.
Αν συνεχίσει τότε κάνε ένα φορμάτ όπως λένε τα παιδιά και βάλε ΜΟΝΟ τα απαραίτητα και το παιχνίδι που παίζεις. Αν παίζει κανονικά τότε έφταιγαν κάποια προγράμματα που βάρυναν το pc.

Κάνε ένα τέστ τωρα αν θες. Κλείσε όλα τα προγράμματα που τρέχουν (Πάτα Ctrl + Alt + Del και πήγαινε στην καρτέλα διεργασίες. Πάνε πάνω στο explorer.exe, κάνε δεξί κλίκ και πάτα τερματισμός δέντρου διεργασιών. Θα κλείσουν τα πάντα. Ύστερα θα πας αρχείο, νέα εργασία και θα γράψεις explorer). Πήγαινε τώρα να ανοίξεις το παιχνίδι σου και δες αν έχει διαφορά στην ταχύτητα. Αν έχει τότε θες format σίγουρα. Όλα αυτά αφού καθαρίσεις το pc.

Αφού τα κάνεις όλα αυτά και παίξει κανονικά, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει όπως ήταν, μπορεί με τον καιρό να διαπιστώσεις το ίδιο. Αυτο θα αφείλεται 1)σε διάφορα προγράμματα που του βάζεις με τον καιρό τα οποία του καταναλώνουν μνήμή(ΕΙΔΙΚΑ antivirus antispyware κτλ.) και 2) σε ..σκόνη. Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κιάλλη μνήμη. Άλλα 512 θα ήταν αρκετά. Στην δεύτερη χρειάζεσαι καθάρισμα :)

Ελπίζω να βοήθησα :)

GEWKWN
12-11-08, 17:28
Αφού λες ότι μετά απο μερικά φορμάτ το έπαθε, μπορεί να μην φταίει το λειτουργικό.
Άνοιξε πρώτα το κουτί σου και καθάρισε όπου βλέπεις σκόνη, ΕΙΔΙΚΑ μέσα στις ψύκτρες.
Αν συνεχίσει τότε κάνε ένα φορμάτ όπως λένε τα παιδιά και βάλε ΜΟΝΟ τα απαραίτητα και το παιχνίδι που παίζεις. Αν παίζει κανονικά τότε έφταιγαν κάποια προγράμματα που βάρυναν το pc.

Κάνε ένα τέστ τωρα αν θες. Κλείσε όλα τα προγράμματα που τρέχουν (Πάτα Ctrl + Alt + Del και πήγαινε στην καρτέλα διεργασίες. Πάνε πάνω στο explorer.exe, κάνε δεξί κλίκ και πάτα τερματισμός δέντρου διεργασιών. Θα κλείσουν τα πάντα. Ύστερα θα πας αρχείο, νέα εργασία και θα γράψεις explorer). Πήγαινε τώρα να ανοίξεις το παιχνίδι σου και δες αν έχει διαφορά στην ταχύτητα. Αν έχει τότε θες format σίγουρα. Όλα αυτά αφού καθαρίσεις το pc.

Αφού τα κάνεις όλα αυτά και παίξει κανονικά, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνει όπως ήταν, μπορεί με τον καιρό να διαπιστώσεις το ίδιο. Αυτο θα αφείλεται 1)σε διάφορα προγράμματα που του βάζεις με τον καιρό τα οποία του καταναλώνουν μνήμή(ΕΙΔΙΚΑ antivirus antispyware κτλ.) και 2) σε ..σκόνη. Στην πρώτη περίπτωση θα χρειαστείς κιάλλη μνήμη. Άλλα 512 θα ήταν αρκετά. Στην δεύτερη χρειάζεσαι καθάρισμα :)

Ελπίζω να βοήθησα :)
+1 και απο μενα για το μυνημα

asterixx25
07-02-10, 13:57
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα παραθέτω το πρόβλημα μου εδώ.
Έχω ενα "αρχαίο" laptop compaq το οποίο σέρνεται στην κυριολεξία.
Για να καταλάβετε όταν το ανοίγω κάνει περίπου 25-30 λεπτά!!! να φορτώσει πλήρως.
Το laptop είναι το παρακάτω (http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c00034174&tmp_task=prodinfoCategory&lc=en&dlc=en&cc=fr&lang=en&product=235687).

Compaq Presario 915EA
Processor Mobile AMD Athlon XP 1800+ (1.53 GHz)
Display 14.1 inch XGA
Chipset Level 2 cache 256 KB integrated
Main System Memory 256 MB (one-dimm) 266 MHz DDR
Hard drive 30 GB Ultra DMA 4200 RPM
Media player 8 X DVD/CD-RW Combo drive
Graphics ATI Mobility Radeon
Video memory 16 MB up to 64 MB shared video memory

Τι μπορώ να κάνω να του αυξήσω την ταχύτητα?
Σημείωση οτι το dvd-rw δεν παίζει καθόλου-είναι χαλασμένο και επίσης η μια θύρα usb είναι και αυτή καμμένη.

JimKarvo
07-02-10, 14:06
Στην θέση σου θα έβαζα ubuntu! Σε γενικές γραμμές είναι εύκολα, και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις..

Τι λειτουργικό έχεις..?

asterixx25
07-02-10, 14:12
Στην θέση σου θα έβαζα ubuntu! Σε γενικές γραμμές είναι εύκολα, και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις..

Τι λειτουργικό έχεις..?

Τα ubundu δεν τα έχω δουλέψει καθόλου αν και απο ενα laptopάκι μικρό που τα είδα φαίνονται πανάλαφρα.
Αυτή τη στιγμή το laptop έχει windows xp home Ελληνικά sp2.

Leonardo
07-02-10, 14:54
Καθαρισε το πρωτα απο την σκονη και αν δεις οτι συνεχιζει ετσι τοτε κανε format και βαλε το sp3 ...Επισης μπες στα BIOS και ελεξε τη μνημη της καρτας γραφικων στα ποσα ΜΒ τρεχει..Για antivirus θα σου προτεινα το Kaspersky..Αυτα απο μενα ,πιστευω να βοηθησα.. :))

JimKarvo
07-02-10, 23:27
Έχω XP σε ποιο παλιό PC! Κάνε format.. Boot όμως, μπορείς να κάνεις?

stom
08-02-10, 08:32
256Mb ram... αυτο ειναι το προβλημα.
Αλλα δεν αξιζει τον κοπο να επενδυσεις σε μνημη σε τετοιο μηχανημα πια.

asterixx25
08-02-10, 11:20
Από οτι βλέπω υπάρχουν 2 λύσεις. Format και αύξηση μνήμης Ram.
Αν ξεκινήσω με format αυτό θα πρέπει να γίνει απο το usb stick αφού το dvd δεν δουλεύει. Τα cd των windows τα έχω. Τι πρέπει να κάνω. Να περάσω τα windows στο stick και μετά να κάνω boot απο το stick?
Επίσης οι drivers πότε μπαίνουν? Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω format και δεν θέλω να κάνω καμιά "πατάτα".

LaLeX
08-02-10, 12:10
Από οτι βλέπω υπάρχουν 2 λύσεις. Format και αύξηση μνήμης Ram.
Αν ξεκινήσω με format αυτό θα πρέπει να γίνει απο το usb stick αφού το dvd δεν δουλεύει. Τα cd των windows τα έχω. Τι πρέπει να κάνω. Να περάσω τα windows στο stick και μετά να κάνω boot απο το stick?
Επίσης οι drivers πότε μπαίνουν? Είναι η πρώτη φορά που θα κάνω format και δεν θέλω να κάνω καμιά "πατάτα".


Κάνε εναν έλεγχο πρώτα αν μπορείς να κάνεις boot απο το usb-stick... Κοίτα στίς ρυθμίσεις του BIOS αν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή. Μπορεί να την δεις σαν Boot from removable disk ή external disk (ή external FDD / external CD/DVD-ROM, κάπως έτσι...). Αυτά βέβαια αφού έχεις συνδέσει το usb-stick στη θύρα.

JimKarvo
08-02-10, 12:21
το boot from External Disk, στο δικό το νέο laptop το έχει σαν επιλογή, αλλά δεν κάνει boot!!
το πιο λογικό είναι να μην κάνει boot από usb..

asterixx25
08-02-10, 18:02
Παδιά τώρα μπήκα στο boot menu και έχει τις εξής επιλογές: ATAPI CD-ROM Drive,
Hard Drive
Floppy Diskette Drive
Network Boot.

Επίσης λέει VGA Memory Size 16MB

Εχώ και κάτι cd που λένε Compaq QuickRestore System Recovery CD.

Κατά διαστήματα όταν σερφάρω μου βγάζει ενα πινακάκι που λέει οτι η εικονική μνήμη του συστήματος είναι ελάχιστη και οτι τα windows θα αυξήσουν την εικονική μνήμη.

Leonardo
08-02-10, 18:37
Για να αυξησεις την εικονικη μνημη του υπολογιστη σου θα πας
υπολογιστης (δεξι κλικ)-->Ιδιοτητες --> Για προχωρημενους --> στις επιδοσεις , ρυθμισεις --> Για προχωρημενους --> Εικονικη μνημη --> αλλαγη, και επελεξε διαχειρηση μεγεθους απο το συστημα, και τελειωνεις.

jim.ni
09-02-10, 02:58
Παδιά τώρα μπήκα στο boot menu και έχει τις εξής επιλογές: ATAPI CD-ROM Drive,
Hard Drive
Floppy Diskette Drive
Network Boot.

αν το pc είναι παλιό και δεν έχει boot από usb υπάρχει λύση για να boot-αρεις
από usb, αρκεί να έχεις floppy drive (ή cd rom drive) :wiink:

Leonardo
09-02-10, 15:59
Ε ναι, εαν εχει cd rom ειναι ευκολοτερο και πιο ευχαριστο απο οτι με usb..Συνηθως στα netbooks κανουν format απο στικακι...

asterixx25
23-02-10, 12:11
1) Πως μπορώ να μεταφέρω το Compaq QuickRestore System Recovery
CD σε usb stick και απο εκεί να επαναφέρω στη συνέχεια το laptop στις
αρχικές εργοστασιακές ρυθμίσεις :confused1:

2) Πως μπορώ να μεταφέρω το CD των Windows σε usb stick και απο εκεί
να κάνω format :confused1:

Leonardo
23-02-10, 16:27
2) Πως μπορώ να μεταφέρω το CD των Windows σε usb stick και απο εκεί
να κάνω format :confused1:[/QUOTE]
Θα βαλεις το cd των windows μεσα στο cd-rom και θα πατησεις δεξι κλικ ανοιγμα φακελου θα τα επιλεξεις ολα και αφου πρωτα θα εχεις συνδεσει το stickaki σου θα τα κανεις μια αντιγραφη ολα οπως ειναι..Υστερα εξοδος απ 'ολα και εισαι ετοιμος για format..

asterixx25
10-04-10, 16:58
Μετά απο πολύ σκάλισμα ανακάλυψα οτι το συγκεκριμένο DVD/CD-RW δεν μπορεί να διαβάσει cd αλλά μπορεί να διαβάσει dvd. Πως γίνεται αυτό ούτε και εγώ δεν ξέρω.
Ετσι λοιπόν αποφάσισα να αντιγράψω με το nero το cd των windows σε dvd έτσι ώστε να κάνω format στον υπολογιστή με dvd.
Βάζοντας το dvd και κάνοντας επανεκίνηση μου βγάζει ενα μήνυμα:
EMM386 Cannot find an unused 62kb range of upper memory to use for an EMS page frame.
Using FRAME=NONE
FRAME=NONE

Τί είναι αυτό και πως μορεί να διορθωθεί ?