PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροελεγκτής - Θόρυβος



kopla
30-11-07, 17:47
Καλησπέρα.

Έχω ενα μΕ. Όταν καταλάβει ανερχόμενο μέτωπο στο hardware interrupt pin τότε ανάβει ένα LED. Στο επόμενο ανερχόμενο πάλι μέτωπο, το σβήνει.
Στο breadboard, όταν πλησιάσω μια τάση πχ 15Volt στο καλώδιο που συνδέω το hardware interrupt pin με 0 και 5 volt (εγώ για τσεκάρισμα), το καταλαβαίνει και ανάβοσβήνει το LED πολύ γρήγορα (50Hz της ΔΕΗ ..).
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα στην PCB που ετοιμάζω ?

kopla
30-11-07, 18:05
Έτσι είναι η πλακέτα.
Η 4Κ7 αντίσταση είναι pullup γιατί το στρογγυλό pin που συνδέεται είναι ανοιχτός συλλέκτης. Ανάμεσα από την smd αντίσταση περνάνε τα 12 volt.
Να υπάρχει πρόβλημα ?? Εντάξει, άλλο το breadboard... στο pcb όμως?
Υπάρχει κενός χώρος πάνω απο τις αντιστάσεις και αριστερά των 12 volt.... να τραβήξω καμία γραμμή με γείωση δίπλα ?

:?:

EDIT: το grid που φαίνεται είναι 2.54 χ 2.54 mm

evdokimosk
30-11-07, 18:15
Μήπως έχεις βάλει σολντερίνη για την κόλληση?

kopla
30-11-07, 18:20
Δεν το εχω κατασκευάσει το κύκλωμα.. είναι στο breadboard.
Πρέπει να σιγουρευτώ πρώτα για το θόρυβο, γτ είναι μεγάλη η πλακέτα. (~250 τρύπες)

gsmaster
30-11-07, 23:52
Το σήμα από που έρχεται? έχεις περιορισμούς στα ρεύματα που καταναλώνεις? Αν μπορεις, βάλε μια ισχυρή pull-down

kopla
01-12-07, 02:45
Η γραμμή με τα 12V είναι από σταθ. τάσης των 3Α. Περίπου 2Α παρά, θα περνάνε μόνιμα (όταν λειτουργούν οι κινητήρες).
Pull down... που λες ? Στα 12 Volt ?

Το πιο νέο layout είναι είναι στην εικόνα...
Ίδια χρώματα πάλι. Πλέον, το ΓΚΡΙ είναι γείωση
Τα επικίνδυνα σημεία είναι τα ΠΡΑΣΙΝΑ

Chris Valis
01-12-07, 14:53
kopla δώσε μας το κύκλωμα σε εκείνο το σημείο να δούμε τι έχεις κάνει. Μάλλον θα συμφωνήσω με το pull-up / pull-down που αναφέρθηκε πριν.

kopla
01-12-07, 16:16
Το κυκλωμα σε εκείνο το σημείο ειναι στο πιο πάνω ποστ...
Οι pullup (5V - κίτρινο) smd αντιστάσεις είναι οι 2 μεσσαίες... και οι συλλέκτες οι 2 πράσινες στρογγυλές επαφές.

RFΧpert
01-12-07, 17:30
Καλησπέρα.

Έχω ενα μΕ. Όταν καταλάβει ανερχόμενο μέτωπο στο hardware interrupt pin τότε ανάβει ένα LED. Στο επόμενο ανερχόμενο πάλι μέτωπο, το σβήνει.
Στο breadboard, όταν πλησιάσω μια τάση πχ 15Volt στο καλώδιο που συνδέω το hardware interrupt pin με 0 και 5 volt (εγώ για τσεκάρισμα), το καταλαβαίνει και ανάβοσβήνει το LED πολύ γρήγορα (50Hz της ΔΕΗ ..).
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα στην PCB που ετοιμάζω ?
Εντελει το προβλημα ειναι σε σχεση με interrupt pin του MCU η ψαχνουμε κατι αλλο? Γιατι στα σχεδιακια εμενα τρανζιστορ με πολωσεις μου βγαζει... οτι ειναι, και με εχεις μπερδεψει λιγο :!: Ειδικα στο δευτερο οπου ξαφνικα τα "κρισιμα" :!: :?: σημεια γιναν δυο απο ενα πριν :!: Δηλαδη? Εκτος απο το interrupt εχεις και αλλο προβλημα? κατι μας εχεις πει λιγακι μπερδεμενα, και ψαχνεις αλλα αντ'αλλων... εντελει μου φαινεται...
ΞΕκαθαρισε ΠΙΟ ειναι το προβλημα σου ωστε εντελει να συγκεκριμενοποιησεις και την λυση :wink:

kopla
01-12-07, 17:57
Εντάξει.
Το πρόβλημα είναι ένα. Μήπως τα 12 Volt (κόκκινο) επηρεάσουν το/τα πράσινα pins που είναι οι συλλέλτες. Έχω 2 ανοιχτούς συλλέκτες... οι pullup αντιστάσεις τους είναι οι 2 μεσσαίες (4Κ7).
Απλά στη ζωγραφική χρωμάτισα και τους δύο συλλέκτες με πράσινο, ενώ πριν μόνο τον ένα.

RFΧpert
01-12-07, 18:20
Εντάξει.
Το πρόβλημα είναι ένα. Μήπως τα 12 Volt (κόκκινο) επηρεάσουν το/τα πράσινα pins που είναι οι συλλέλτες. Έχω 2 ανοιχτούς συλλέκτες... οι pullup αντιστάσεις τους είναι οι 2 μεσσαίες (4Κ7).
Απλά στη ζωγραφική χρωμάτισα και τους δύο συλλέκτες με πράσινο, ενώ πριν μόνο τον ένα.

Αλλο καταλαβα εγω στο αρχικο μηνημα σου :!:

Λοιπον αν το θεμα ειναι αν θα επηρεαστουν επαγωγικα οι συλλεκτες απο το ρευμα που διαρρεει την γραμμη των +12 (αληθεια ΠΟΣΟ υπολογιζεις να ειναι σε ηρεμια και ποσο σε κορυφες?), τοτε η απαντηση ειναι πως τυπικα οχι. Η ερωτηση βεβαιως ειναι, οι δυο συλλεκτες εχουν 4Κ7 στα +5 για καποιο συγκεκριμενο λογο? Τι οδηγουν αυτοι? Το λεω γιατι ενα τρανζιστορ πχ 2Ν3904 σε λειτουργεια διακοπτη δεν χρειαζεται απαραιτητα 4Κ7 στον συλλεκτη για 5-0 Βολτ αφου και με 1Κ θα δουλευε αψογα, χωρις "υπερευαισθησια". Γιατι λεω πχ δεν εχεις βαλει 100Κ (προσπαθω να δημιουργησω μια απορια, που ισως σου δωσει "καποια" λυση σε κατι)? Εκτος αν η γραμμη που βρισκεται δεν ειναι μονο εισοδος, αλλα εχει και αλλα στοιχεια που θα λειτουργησουν πανω της προπαθωντας να τραβηξουν σε 0 οποτε αν αυτα δεν αντεχουν το απαιτουμενο ρευμα για πτωση τασεως 5βολτ σε 1Κ και χρειαζεσαι οντως μεγαλυτερη αντισταση φορτιου εκει για μικροτερο ρευμα φορτου. Αλλα αν δεν εχει, γιατι επελεγει η 4Κ7 και οχι 10Κ, 47Κ, 100Κ, η 1Κ?
Κατι ακομα. Οι αντιστασεις επιφανειακης στηριξης ειναι 1206 η 0805? Οπως και να εχεις τηρησει τις ελαχιστες απαιτουμενες προδιαγραφες αποστασεων πιστας με pad γιατι κατι ειδα...

Αληθεια οι... βασεις των τρανζιστορ αυτων απο ΤΙ οδηγουνται και πως?

RFΧpert
01-12-07, 18:30
Χμμμ... τωρα που το ξανακοιταξα... Τα τρανζιστορ που ειπες εννοεις οτι ειναι εξοδοι του MCU? Δηλαδη μερος του pinout του MCU βλεπουμε εδω? Αν ναι εντελει Open Collector μας κανει εξοδο του MCU και οχι Interrupt input. Σωστα?

ΥΓ 2Α απο την πιστα +12 που βλεπω χλωμο το κοβω...

kopla
01-12-07, 18:50
RFXpert, ευχαριστώ κατ'αρχήν για το ενδιαφέρον σου και τη βοήθεια.

Οι συλλέκτες είναι από το εξάρτημα CNY37 που είναι opto interrupter. Ναι, αυτό που με νοιάζει είναι μήπως επηρεαστούν επαγωγικά.
Οι αντιστασεις ειναι 0805 .. και δεν εχω τηρήσει γενικα αποστάσεις :P Έχω κανει και αλλη πλακέτα το ίδιο σκ@τ@ απο αποστάσεις και κανένα προβλημα.
(Έχω κανει πειράματα με το UV tube και ξέρω τα όρια)

Το παχος της γραμμής των maximum 2A είναι 0.5mm

kopla
01-12-07, 18:54
EDITs

- Όχι ο ίδιο σκ@τ@, ... παραπάνω στην προηγούμενη.
- Ναι, μέρος του pinout. Με τον collector συνδέεται τελεστικός για άλλες δουλειές :D , ΙΝΤ του μικροελεγκτή αλλά και digital input. Χρειάζομαι και interrupt και polling

kopla
01-12-07, 19:58
Το open collector transistor δεν παίζει καλά με 1Κ, θέλει 4,7Κ.
Επίσης έκανα μία αλλαγή και τα 12v τα περνάω από αριστερά και όχι από κάτω απο τα smd. Επιπλέον το πάχος έγινε από 0.5mm σε 0.8mm

Κάτι άλλο τώρα, έβαλα smd 0 ohm για jumper και θα περάσουν 12v με 500mA ρεύμα. Νομίζω ότι είναι 1/8W.
Το ερώτημα είναι... υπάρχει περίπτωση να λιώσει ?

RFΧpert
04-12-07, 18:15
Λοιπον η γραμμη στα 0.8mm ειναι σιγουρα ΟΚ. Για την 0Ω θεωρω οτι δεν θα εχεις προβλημα με 0.5Α
Πολυ καλα εκανες και αλλαξες την δρομολογηση των +12 περνωντας τα απ'εξω αντι απο ενδιαμεσα σε 0805 υλικα.
Ενταξει και για την αντισταση φορτιου συλλεκτη αφου ειναι για οπτοτρανζιστορ. Δεν βλεπω κατι κρισιμο ετσι οπως το περιγραφεις τωρα. :wink: