PDA

Επιστροφή στο Forum : παραξενο...



Nemmesis
03-12-07, 21:10
http://www.youtube.com/watch?v=PtufuXLvOok

τρελος ο τυπας... αναρωτιεμαι αν μπορουμε εμεις να βρουμε τετοιο λαδακι...

xazopartalos
03-12-07, 21:24
Δεν θα το εκανα ποτε μονο που θα το εβλεπα θα νομιζα οτι απο δευτερολεπτο σε δευτερολεπτο θα καει εστο και να το βλεπω για 5 χρονια!!!!!!!!

nitako
03-12-07, 21:36
Πάντως τα Ανεμιστηρακια ζορίζονται λίγο. :?

thanos
03-12-07, 21:54
Με λαδι για μετασχηματιστες δε θα χει προβλημα λογικα (αλλα ο δισκος και τα drives??) :lol: :lol:

DT200
03-12-07, 22:30
Αυτή είναι μία δικιά μου πετυχημένη απόπειρα για ελαιό-ψύξη του pc.
Αυτό που βλέπετε είναι του επεξεργαστή .

Nemmesis
04-12-07, 01:06
Με λαδι για μετασχηματιστες δε θα χει προβλημα λογικα (αλλα ο δισκος και τα drives??) :lol: :lol:

δεν βρισκονται μεσα το "ενυδριο"

PCMan
04-12-07, 02:10
Εξαιρετική ιδέα !!!!!

Δείτε συζήτηση σε γειτονικό forum http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=217772


Αν μου δοθεί η ευκαιρία δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνω!

chip
04-12-07, 09:35
Το λάδια δεν είναι αγώγιμα και παρέχουν εξαιρετική ψήξη. Σχεδόν οποιοδήποτε λάδι πιστεύω θα έκανε μια χαρά τη δουλειά του. Το οτι δεν γυρνούν οι ανεμιστήρες δεν πειράζει γιατίη θερμότητα φεύγει μέσω του λαδιού και αυτή η μικρή κίνηση του ανεμιστήρα είναι αρκετή για να κυκλοφορήσει το λάδι.
Το κακό είναι οτι δεν μπορει να μπει ο σκληρός δίσκος μέσα στο λάδι γιατί έχει οπή αερισμού που δεν επιτρέπεται να σφραγιστεί και έτσι θα πάρει λάδι και θα καταστραφεί.
Έχει δημοσιεύσει παλαιότερα τεύχος το ΕΛΕΚΤΟΡ με τέτοιο θέμα.

Η μόνη μου απορία είναι η περίπτωση πρόκληση φωτιάς....πολύ δύσκολο βέβαια να συμβεί αλλά αν γίνει τα πράγματα θα ναι δύσκολα...

Επιστήμων
04-12-07, 12:57
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε για τους σκληρούς και τα λοιπά εξαρτήματα
αλλα οι φυσαλίδες στο τέλος ήταν ... ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ !!! :D

debergz
04-12-07, 13:58
Το εχω δει απο κοντα σε μαγαζι υπολογιστων στις σερρες και εμεινα λιγο μ...... οταν το ειδα.

lynx
04-12-07, 15:36
ο ανεμιστηρας μεσα στο υγρο τι θελει? :roll:

Lykos1986
04-12-07, 15:49
ο ανεμιστηρας μεσα στο υγρο τι θελει? :roll:



...Το οτι δεν γυρνούν οι ανεμιστήρες δεν πειράζει γιατί η θερμότητα φεύγει μέσω του λαδιού και αυτή η μικρή κίνηση του ανεμιστήρα είναι αρκετή για να κυκλοφορήσει το λάδι.

PCMan
05-12-07, 20:53
Βρήκα από αυτό το λάδι που βάζουν στους μετασχηματιστές της δεη. Αφυγραμένο λάδι το λένε αυτοί.

Μόλις μαζέψω φράγκα και πάρω καινούρια εξαρτήματα (μητρική/επεξεργαστής/μνήμες κτλ...) θα ψάξω με ποιους τρόπους μπορεί να γίνει το κουτί (να αγοραστεί έτοιμο και να τροποποιηθεί/ενυδρείο/να φτιάξω εγώ από plexi glass) και θα το δοκιμάσω :D

Μέχρι τότε... αγωνία :D

ΥΓ. Πάντως υπάρχει και μία περίπτωση να μην το κάνω αν μάθω ότι με την θερμανση βγαίνουν αναθυμιάσεις οι οποίες είναι βλαβερές..

blackcode
05-12-07, 21:16
πολυ ωραιο ρε παιδια ...ειχα δει και ενα παλιοτερα αλλα εκεινος ειχε εκτος το τροφοδοτικο.
και τωρα μου φαινεται περιεργο!
δεν ειναι λιγακι επικυνδινο να χωσουμε και το τροφοδοτικο μεσα?
δισκοι και αλλα drives εννοειται πως ειναι εκτος φυσικα...

PCMan
05-12-07, 21:22
Λες να 'ναι τα 220V επικίνδυνα και να μην είναι τα χιλιάδες V που έχουν οι μετασχηματιστές της δεη? ;)

kostas30
05-12-07, 22:15
μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας το λάδι θα ζεσταθεί αρα πρέπει να υπάρχει κυκλοφορητής και εξωτερικό ψυγείο για να κρυώνει το λάδι του συστήματος :?

blackcode
06-12-07, 08:17
ειναι μεγαλη η ποσοτητα και νομιζω πως δεν χρειαζεται...
αν ηταν μια μικρη ποσοτητα θα κυκλοφορουσε...επισης στο συγκεκριμενο βιντεο οι φυσαλιδες στο τελος κανουν μια μικρη κυκλοφορια :P

chip
06-12-07, 09:41
Σημασία δεν έχει ούτε η ποσότητα ούτε η κυκλοφορία. Σημασία έχει οτι το λάδι είναι σε κουτί με μεγάλη επιφάνεια και αυτή η μεγάλη επιφάνεια συντελέι στην απομάκρυνση της θερμότητας. αν τώρα το κουτί είναι απο κάποιο πλαστικό που είναι πολύ κακός αγωγός της θερμότητας ενδεχωμένος να υπάρξει πρόβλημα και όντως να χρειαστεί κυκλοφωρητής και ψυγείο. Παρ όλα αυτά πιστεύω οτι και με Plexiglass η αποβολή θερμότητας θα είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα υπερθέρμανσης.

Προσοχή μόνο να μην είναι τοξικό το λάδι της ΔΕΗ. Προσωπικά θα δοκίμαζα με παλαιά μητρική πρώτα και με λάδι μαγηρικό.

PCMan
06-12-07, 10:38
Δεν είναι τοξικό. Παλιά πριν κανα 15 χρόνια είχαν παντού ένα καρκινογόνο που το απέσυραν ευτυχώς. Κλοφέν νομίζω το έλεγαν.

Edison
06-12-07, 14:24
παιδιά το mineral oil είναι το παραφινέλαιο που μπορείται να το πάρετε και από φαμακείο ή από εδώ http://www.mastakas.eu/index.php?opt...id=6&Itemid=93
είναι το χρωματιστό υγρό που καίνε κάτι λάμπες.


ή εδώ 12 ευρώ τα 10 λίτρα
http://www.boutopoulos.gr/shop/product.php?productid=11

είναι το λάδι μέσα στο οποίο βάζουν τους μετασχηματιστές για να μην ανεβάζουν θερμοκρασία όταν λειτουργούν.

εαν δε, περισσέψει μετά την ψύξη του pc τότε άλλες χρήσεις είναι για τα σκασμένα χέρια ιδίως τώρα τον χειμώνα (το γνωστό baby oil είναι παραφινέλαιο), 2-3 σταγόνες στα αυτιά βοηθάει να τα καθαρίσουμε καλλίτερα, αγοράζουμε και μία λάμπα για ειδιλιακή ατμόσφαιρα δίπλα το pc και την ανάβουμε, μπορούμε να το κάψουμε πάνω σε μία αντίσταση και να φτιάξουμε μηχανή καπνού, και αν έχουμε πρόβλημα είναι και καθαρτικό.