PDA

Επιστροφή στο Forum : Diamond X510 και ο γειτονας



debergz
04-12-07, 09:30
Καλημερα παιδια.
Πριν 4 μερες έτυχε να στήσω την Χ510 μου σωστότερα γιατι επι χρόνια είχε και έπαιζε τα μαυρα της τα χαλια.
Συγκεκριμένα στον 3μ ιστό που έχω σπίτι έδεσα παράλληλα έναν άλλο 3μ σωλήνα που πάνω του είχα τοποθετήση την 510 γιατι δεν μπορουσα να φτάσω την κορυφή για να τοποθετήσω την κεραία. Τώρα η κεραία ειναι στα 4μ ύψος απο τα κεραμύδια. Εκανα και το απαραίτητο choke ballun κανοντας μια σπείρα στην κάθοδο (aircom +) και στην συνέχεια 20μ καθοδο και κουμπόνει στον ασυρματο.

Χθες παραιπονέθηκε ένας γείτονας ότι έχει πρόβλημα στην τηλεόραση με την ΕΤ1( Ch3 αν θυμαμαι καλα) και ότι οταν πρεσάρω χανει το σήμα.
Οι δοκιμές μου 3 μερες γιντονταν μονο στα VHF. Ετσι χθες κανονοντας καποιες δοκιμες σπίτι μου παρατηρησα οτι οταν πατάω στα VHF έχω καποια μικρα παράσητα σε μερικα καναλια αλλα οταν πατάω στα UHF τοτε έχω σοβαρα παράσητα σε ολα τα κανάλια.

Τι μπορώ να κάνω για να εξαφανήσω το προβλημα. Το θέμα ειναι πως η κεραια παλιοτερα επαιζε λιγο πιο διπλα με αρκετα στασιμα και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Οι κεραιες μου της tv ειναι κανα δυο μετρα πιο κατω απο την 510. Αν μονο ο συγκεκριμενος γειτονας εχει προβλήματα και μονο στο συγκεκριμενο καναλι να υποθεσω πως ο ενισχυτης του εχει κανενα καμενο φιλτρο?

Τα φωτα σας.

aeonios
04-12-07, 10:12
Oι κονέκτορες σου είναι σωστά τοποθετημένοι στο aircom+?
Eχεις μετρήσει την κεραία για στάσιμα;
Το μηχανάκι είναι κατσαβιδιασμένο;
Ο γείτονας μήπως έχει ενισχυτή κινέζικο που μπάζει από παντού;

Η κεραία σου νομίζω δεν θέλει choke balun αλλά πιστεύω πως αυτό το τύλιγμα που μοιάζει με balun το κάνει για να μην κατεβάσει νερά στην κάθοδο ως και κάτω στην περίπτωση που καταφέρει η υγρασία να μπει αλλά και για να μην υπάρχει μεγάλη τάση προς τον κονέκτορα σύνδεσης.

Επίσης αν την μοντάρεις σωστά τότε το πρόβλημα είναι σίγουρα από την κάθοδο σου + κονέκτορες

Οδηγίες για την κεραία σου είναι εδώ: http://www.rfparts.com/diamond/pdfdocs/X500.pdf

debergz
04-12-07, 10:23
Οι connectores καλοι φαινοντε.
Μετρησα για βραχηκυκλωμα κ δεν ειχα προβλημα. Στασιμα στα VHF που μετρησα εχω απο 1 μεχρι 1.4 στις συχνοτητες που με ενδιαφερουν. Στα UHF δεν την μετρησα περιμενω την γεφυρα απο εναν φιλο. Κ το προβλημα ειναι οτι δυσκολα να την κατεβασω απο εκει που ειναι. Τα νευρα μου παλιοτερα γιατι δεν ειχα προβληματα και τα στασιμα εκαναν τρελους χορους? Ας διορθωθει το προβλημα με τον γειτονα και σε εμενα κανω μια αλλαγη τα καλωδια της TV και το ενισχυτη γιατι ισως να φταιει αυτο επειδη τα καλωδια περνανε διπλα διπλα απο την καθοδο.

Θα δω σημερα αν αλλοι γειτονες εχουν προβλημα και αν δεν εχουν τοτε κινεζιλα μου μυριζει. Οποτε θα παρω εναν Matel ενισχυτη (προτεινετε κατι καλυτερο;) για εμενα να τον αλλαξω αυτον που εχω και θα παω πρωτα να κανω μια δοκιμη σε αυτον να δω αν διορθωνει το προβλημα του.

gRooV
04-12-07, 12:05
Ελεγξε επίσης μήπως παρεμβάλλεται βίντεο μεταξύ της κεραίας και της τηλεόρασης στον γείτονα! Συνήθως έχουν μάπα tuner και μπάζει!

Τρελός Επιστήμονας
04-12-07, 12:49
Σε ένα φίλο μου υπήρχε ακριβώς αυτό το πρόβλημα στα κάτω κανάλια UHF. Η αιτία ήταν υπερφόρτωση του κεντρικού ενισχυτή της πολυλατοικίας. Η λύση που δώσαμε ήταν να τοποθετηθεί ένας σταυρός αρσενικός με 2 θηλυκές εξόδους στην είσοδο του ενισχυτή. Στη μια θέση συνδέθηκε η κεραία και στην άλλη ένα stub λ/4 από άριστης ποιότητας ομοαξονικό καλώδιο 75Ω (από ψηφιακή ραδιοζεύξη). Το καλώδιο κοβόταν σιγά-σιγά μέχρι να κάνει notch στη συγκεκριμένη συχνότητα και το πρόβλημα διορθώθηκε. Σημασία έχει να είναι καλής ποιότητας οι σύνδεσμοι και το καλώδιο.

debergz
04-12-07, 14:10
To stub ηταν βραχηκυκλωμενο?

Γιώργος Ανώνυμος
04-12-07, 15:08
Αντιμετωπίζω και εγώ στην περιοχή μου πρόβλημα του... γείτονα!

Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω πως ενώ η TV παίζει άψογα όλη την ημέρα, το βράδυ εμφανίζει παράσιτο. Βέβαια εκ πρώτης δεν μοιάζει με παρεμβολή αλλά με απώλεια σήματος και επιπλέον ειναι συνεχής, δηλ. δεν παραπέμπει σε press-to-talk!!!

Χρησιμοποιώ ενισχυτή κεραίας λόγω διανομής του σήματος σε πολλές λήψεις...

Έχω εντοπίσει δύο κεραίες 144-146M πέριξ (εντός 300μ.) αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος!

Το βράδυ ανεβάζει υγρασία σε συνδιασμό με χαμηλή θερμοκρασία και το μυαλό μου πάει και εκεί!!!

Σε μία προσπάθεια να κάνω trace τις συνδέσεις, ξεκινώντας από την κεραία μέχρι και το καλώδιο τοίχου της TV, δεν διαπίστωσα τίποτα το επιλήψιμο.

Καμμιά ιδέα?

Χαιρετισμούς
Γιώργος

aeonios
04-12-07, 15:12
Σε παρόμοιο περιστατικό με εμένα που ενοχλούσα στα UHF έφταιγε ένας ενισχυτής κεραίας (κινέζικος κυριολεκτικά )στους γείτονες που κάνανε παράπονα τον οποίο είχαν τοποθετήσει εσωτερικά λίγο πριν την τιβι.

Μολις αναγκαστηκαν να τον αλλάξουν ως δια μαγείας σταμάτησαν και τα προβλήματα με τις παρεμβολές.

RFΧpert
04-12-07, 18:02
Θα πω ενα "κουφο μυστικο" που καποιοι λιγοι παλαιοτεροι μπορει και να ξερουν...
ΟΞΥΔΩΣΗ ΜΕΤΑΛΛΩΝ! Αν σε μια εγκατασταση κεραιας τοσο εκπομπης οσο και ληψεως, με τον καιρο (και την βροχη, που λεει και το τραγουδι :lol: ), εμφανιστει ΣΚΟΥΡΙΑ σε σημεια ενωσεων, ακομα και γειωσεως (ιστου, βαση κεραιας, κοννεκτορες, διασυνδεσεις ενεργων η παθητικων στοιχειων, κα) υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να παρατηρησουμε ταυτοχρονες "παρασιτικες εκπομπες" απο και προς το κεραιοσυστημα, ενω μεχρι προσφατα ποτε δεν υπηρχε προβλημα! Η ΣΚΟΥΡΙΑ δυστυχως δημιουργει κρυσταλλικες δομες, και παρουσιαζει φαινομενο ΦΩΡΑΣΗΣ :!: σε ληψη ενω λειτουργει αντιστοιχως σε δημιουργεια μη γραμμικων προιοντων σε εκπομπη...

jeronimo
04-12-07, 18:09
Μήπως στον ίδιο ιστό έχεις και καμία κεραία τηλεόρασης

debergz
04-12-07, 19:19
Οι κεραιες τηλεορασης ειναι στον ιδιο ιστο αλλα εχουν πανω απο 2μ διαφορα με την 510.
Πρωτρεπει ο γειτονας και μετα διορθωνω το δικο μου προβλημα. Ετσι και αλλιως τα καλωδια απο τις κεραιες μεχρι τον ενισχυτη ειναι για αλλαγμα οπως τα ειδα και θα δοκιμασω να βαλω εναν καλυτερο ενισχυτη αν δεν διορθωθει το προβλημα διαφορετικα.

jeronimo
04-12-07, 22:38
Το είχα πάθη και εγώ νομίζω ότι εκπέμπουν και οι κεραίες της τηλεόρασης

debergz
05-12-07, 01:23
Μα τα στασιμα ειναι μηδενικα. 1:1 στα VHF και 1.2:1 στα UHF. Αν παρεμβαλαν οι κεραιες στην εκπομπη τοτε τα στασιμα θα ηταν για κλαματα. Τελος παντων περισοτερες δοκιμες αυριο μαλλον σημερα καλυτερα μιας και ειναι ξημερωματα και εδω ειμαστε να τα συζητησουμε.

jeronimo
05-12-07, 05:58
Φίλε μου debergz αυτοί που γνωρίζουν πολύ καλά λένε ότι τα στάσιμα ποτέ δεν είναι πραγματικά 1:1 εν πάση περιπτώσει θα έλεγα να βάλεις τις κεραίες VHF-UHF σε διαφορετικό ιστό από αυτόν της τηλεόρασης και να δοκιμάσεις.

radioamateur
05-12-07, 19:02
Τα πραγματικά στάσιμα τα βλέπεις ακριβώς κάτω απο την κεραία...Που έκανες τις μετρησεις;
Σου προτείνω να αλλάξεις θέση στην κεραια σου εκπομπή σου, να τη σηκώσεις ...ψηλότερα μακριά από κεραίες TV και να μη δώσεις αναφορά σε κανένα.

Ακόμα και εάν σας ενοχλεί ένας ερασιτέχνης & δεν βλέπετε ΤV.Προστατέψτε τον.Μην το καρφώνετε!!!

debergz
06-12-07, 10:10
Επειδη το προβλημα πρεπει να ειναι απο μαπα εγκατασταση της TV τοσο η δικια μου οσο και του γειτονα λεω να κανω για αρχη μια σωστη εγκατασταση για μενα και αν λυθει το προβλημα τοτε βλεπω τι θα γινει κ με τον γειτονα. Οποτε θελω λιγο την βοηθεια σας. Εχω δυο κεραιες TV μια VHF και μια UHF και θελω να δωσω σημα σε τρεις γραμμες οπου στην συνεχει συνδεοντε στην 1η γραμμη μια τηλεοραση στην 2η γραμμη μια τηλεοραση και στην τριτη γραμμη τρεις τηλεορασεις. Τι εξοπλισμο θα χρειαστω και ποιας εταιρειας προτεινετε. Για τους ενισχυτες Beam εχετε ακουσει καλα λογια η και αυτοι μπαζουν?

Παρατηρησα οτι οταν εκπεμπω με χαμηλη ισχυ τοτε το προβλημα σχεδον εξαφανιζετε.

Ευχαριστω

amiga
06-12-07, 10:33
Σε πια περιοχή είσαι? έχεις οπτική επαφή με το βουνό? ρωτάω γιατί αν έχεις δυνατό σήμα τότε δεν πρέπει να βάλεις προενισχυτή απλά έναν ενισχυτη γραμμής αν έχεις πολά μέτρα καλλώδιο. Οι προενισχυτές χωρίς θωράκιση μπάζουν!! Αν βάλεις προενισχυτή καλύτερα να έχει και εξασθενιτή στις εισόδους για να ρυθμίσεις την ενίσχυση που θέλεις και να μην έχεις πιθανό "μπούκομα".

debergz
06-12-07, 10:56
Καστορια ειμαι. Οπτικη ναι εχω προς το παρον.Προς το παρον γιατι θελουν να πανε αλλου τους πομπους.Φωναζουν οι οικολογοι.
Απο οτι ξερω απο τα TV συστηματα τωρα εχω εναν μικτη στον ιστο εναν ενισχυτη κατω απο την σκεπη και εβαλα ενα διακλαδωτη για να παρει σημα και μια ακομα Tv.

Μιλωντας με φιλους ραδιοερασιτεχνες μου λενε οτι επεσα στην περισταση. Οτι ειναι θεμα τύχης γιατι παραπονα με κανανε κανα 3 ατομα. Συγκεκριμενα μ λεει αν βαλεις την κεραια κανα 3μ δεξια η αριστερα απο εκει που την εχεις τωρα ισως και να μην εχουν ουτε γραμμη απο παρασιτα. Γιαυτο και εκει που την ειχα παλιοτερα δεν ειχα προβληματα. Οποτε προς το παρον με βλεπω να παιζω με τα 5watt (τουλαχιστον ανοιγω τα repeater) και αργοτερα ανοιξη θα γινουν δοκιμες και νεα εγκατασταση. Την τυχη μ μεσα.

sigmacom
06-12-07, 20:39
Θα έβαζα και στοίχημα ότι δεν είναι θέμα αρμονικών κλπ.

Σενάριο Α: Χιόνια στην ΕΤ1 στα VHF, όταν πατάς PTT
Το δικό σου carrier περνάει μέσα στο tuner (μάπα φίλτρα ενισχυτή και tuner ως συνήθως), το AGC της τηλεόρασης σε βλέπει σαν ένα γαϊδουρινό σήμα και θεωρεί φρόνιμο να κατεβάσει την ενίσχυση του tuner. Το carrier της ΕΤ1 πάει κι αυτό περίπατο κατά πολλά dB...

Σενάριο Β: Παρεμβολές σε όλα τα κανάλια UHF, όταν πατάς PTT
Το δικό σου carrier περνάει μέσα στον ενισχυτή (μάπα φίλτρα ενισχυτή - κλασσικό...) και τον οδηγεί στον κόρο (intermodulation).

Πιθανές λύσεις:
1. Όπως ήδη ειπώθηκε, φίλτρα notch 144/432 MHz σε κάθε κεραία που έχει "ενόχληση"
2. Μετακινείς την κεραία σου ώστε να βρίσκεσαι στο backlobe των κεραιών τηλεόρασης
3. Αλλάζεις ενισχυτές στους γείτονες (με δικά σου έξοδα φυσικά...)
4. Αυξάνεις το ύψος του ιστού σου ώστε στην είσοδο του κοντινότερου ενισχυτή με κεραία στραμμένη πάνω σου, να μην φτάνεις με πάνω από -35 dBm

badsak
06-12-07, 20:52
Θα έβαζα και στοίχημα ότι δεν είναι θέμα αρμονικών κλπ.

Σενάριο Α: Χιόνια στην ΕΤ1 στα VHF, όταν πατάς PTT
Το δικό σου carrier περνάει μέσα στο tuner (μάπα φίλτρα ενισχυτή και tuner ως συνήθως), το AGC της τηλεόρασης σε βλέπει σαν ένα γαϊδουρινό σήμα και θεωρεί φρόνιμο να κατεβάσει την ενίσχυση του tuner. Το carrier της ΕΤ1 πάει κι αυτό περίπατο κατά πολλά dB...

Σενάριο Β: Παρεμβολές σε όλα τα κανάλια UHF, όταν πατάς PTT
Το δικό σου carrier περνάει μέσα στον ενισχυτή (μάπα φίλτρα ενισχυτή - κλασσικό...) και τον οδηγεί στον κόρο (intermodulation).

Πιθανές λύσεις:
1. Όπως ήδη ειπώθηκε, φίλτρα notch 144/432 MHz σε κάθε κεραία που έχει "ενόχληση"
2. Μετακινείς την κεραία σου ώστε να βρίσκεσαι στο backlobe των κεραιών τηλεόρασης
3. Αλλάζεις ενισχυτές στους γείτονες (με δικά σου έξοδα φυσικά...)
4. Αυξάνεις το ύψος του ιστού σου ώστε στην είσοδο του κοντινότερου ενισχυτή με κεραία στραμμένη πάνω σου, να μην φτάνεις με πάνω από -35 dBm






Συμφωνω απολυτα εκ πειρας με τον sigmacom!!!!

debergz
06-12-07, 21:46
Σιγα να μην τους αλλαξω τους τζαμπατζηδικους ενισχυτες τους.Τις μαπα εγκαταστασεις εγω θα τις διορθωσω?
Να ανεβει η κεραια πιο ψηλα με τιποτα. Ηδη με τον αερα κουναει αρκετα. Το προβλημα μαλλον ειναι λογο των διπλανων καλωδιων της δεη οποτε θα μεινει ετσι και ανοιξη θα μετακινηθει πιο πισω ωστε να "κρυβεται". Τωρα θα δοκιμασω να γειωσω τον πυλωνα μου μπας και διορθωθει το προβλημα και θα παιζω QRP. Βρηκα κατι σχεδια για φιλτρακι αν εχετε κ εσεις κανενα σχεδιο με χαρα μ να το δω.

debergz
07-12-07, 14:00
Βρηκα αυτο το φιλτρακι αλλα δεν ξερω πως θα κανω τα πηνια. Καμια βοηθεια?
http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/swxfiltr/swxfiltr.htm#4.

cristos68
08-12-07, 11:52
Για να σου υπολογίσω το πηνίο θα πρέπει να μου πεις την διάμετρο του σύρματος που θα χρησιμοποιήσεις καθώς και την διάμετρο του τύμπανου που θα τυλίξεις το πηνιο.Ενας υπολογισμός τωρα,για 30nH: Θα πρέπει να τυλίξεις δυο σπείρες κολλητά σε 5mm τύμπανο με διάμετρο σύρματος 0,5mm………