PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακά κυκλώματα - Κεντρικό Σύστημα θέρμανσης---SOLVED



patridas595
04-12-07, 12:24
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω. :D :D
Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος που κατέχει το άθλημα να με βοηθήσει με ένα κύκλωμα που πρέπει να πραγματοποιήσω σαν εργασία.Να ξεκαθαρίσω ότι δεν θέλω μασημένη τροφή και αν γίνετε όποιος έχει MSN να το λύσουμε μαζί όσο πιο διεξοδικά και αναλυτικά γίνεται γιατί είναι πραγματικά ενδιαφέρον.Η εργασία έχει ως εξής :

Σε ένα σπίτι το κεντρικό σύστημα θέρμανσης αποτελείται από 2 λέβητες διαφορετικής ισχύος για λόγους οικονομίας.Υπάρχουν 3 συνολικά κυκλώματα θερμαντικών σωμάτων που ΔΕΝ λειτουργούν πάντα ταυτόχρονα.Κάθε κύκλωμα έχει δικό του θερμοστάτη που δίνει εντολή για την παροχή ζεστού νερού και κάθε λέβητας έναν κυκλοφορητή που παρέχει το ζεστό νερό στο κύκλωμα κατανάλωσης.Το σύστημα δουλεύει ως εξής:
- Όταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης Τ1 λειτουργεί μόνο ο πρώτος (μικρός) λέβητας
-Όταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης Τ2 λειτουργεί μόνο ο δέυτερος (μεγάλος) λέβητας.
-Όταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης Τ3 λειτουργούν και οι 2 λέβητες.
-Κάθε καυστήρας λειτουργεί εφόσον λειτουργεί και ο αντίστοιχος λέβητας και η θερμοκρασία του νερού είναι μικρότερη των 80o C .
-Κάθε κυκλοφορητής λειτουργεί εφΆ όσον λειτουργεί και ο αντίστοιχος λέβητας και η θερμοκρασία του νερού είναι μεταξύ 40o C κ 80o C.
-Όταν η θερμοκρασία ξεπεράσει τους 80o C σταματάει η λειτουργία όλων και αναβοσβήνει ένα LED με συχνότητα 1,5 Ηz
-Υπάρχει χειροκίνητη λειτουργία όλων τον καυστήρων και λεβητών.

ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ:
1) Οι πίνακες αληθείας λειτουργίας καυστήρων και κυκλοφορήτων.
2) Οι απλοποιημένες συναρτήσεις λειτουργίας των ανωτέρω μηχανημάτων
3) Μελέτη και υλοποίηση σε ράστερ των πιο πάνω λογικών συναρτήσεων

Θεωρήστε ότι οι θερμοστάτες και το αισθητήριο θερμοκρασίας νερού είναι μικροδιακόπτες (dip switch)

Για την ανάπτυξη του παραπάνω ψηφιακού κυκλώματος μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ολοκληρωμένα κυκλώματα οποιασδήποτε τεχνολογίας.


Ευχαριστώ προκαταβολικά για το MSN στείλτε μου PM[/b]

Lykos1986
04-12-07, 15:24
Να φανταστώ πως είσαι στο Τμήμα Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης; Δεν έχω ακούσει το θέμα (γιατί δεν βρίσκομαι στην σχολή) αλλά ο τρόπος που τα γράφεις μου θυμίζει κάτι….

Τώρα για το θέμα σου. Το έχεις προχωρήσει καθόλου; Έχεις κάνει κάτι; Από ότι βλέπω είναι κάτι πολύ απλό… θα μου πεις πως δεν είναι απλό για εμένα που δεν ξέρω ακόμα αρκετά πράγματα, αλλά η αλήθεια είναι πως μπορείς με τις απόλυτα βασικές γνώσεις να το φτιάξεις! Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι έναν κωδικοποιητής (για τον χρόνο του led μιλάμε αργότερα…) οπότε ψάξε λίγο για κωδικοποιητές στα βιβλία σου και στο Internet και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις εδώ είμαστε.

PS: Αυτό που κάνεις είναι να πάρεις ένα χαρτί να γράψεις τις λογικές καταστάσεις που μπορεί να έχει η είσοδος, τις λογικές καταστάσεις που θες να έχει η έξοδος για την κάθε διαφορετική είσοδο και μετά κάνεις απλοποιήσεις με τους πίνακες για το κάθε pin εξόδου. Οι λογικές συναρτήσεις που θα βγάλεις για το κάθε pin γίνονται λογικά κυκλώματα με χρήση AND, OR και NOT πύλες. Ουσιαστικά ένας τυφλοσούρτης…

patridas595
04-12-07, 20:15
Nαι στο τεί θεσσαλονίκης είμαι.Απλά δεν τα πάω καλά με τα ψηφιακά κ δυσκολεύομαι να την κάνω.Ευχάριστώ για τις πληροφορίες αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι παρόμοιο στο ίντερνετ γιατί απλά δεν ξέρω πώς να ψάξω :cry:

ignatios67
15-01-08, 16:07
καλο ειναι να καθυσεις να το φτιαξεις μονος σου για να μαθεις
Αν σου το φτιαξει καποιος αλλος πως περιμενεις να καταλαβης τι γινετε;
το κυκλωμα ειναι αρκετα απλο με 2 lm35 (απο το βιβλιο της national μπορεις ναδεις πως δουλευουν αυτα ) και με 2-3 πυλες να κανεις απο εκει και περα οτι θες