PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυρματη συνδεση και αργοτερα AWMN



lynx
10-12-07, 19:34
Με ενα φιλαρακι θελουμε να συνδεθουμε μεταξυ μας...

διαθετουμε και οι δυο ασυρματες καρτες Dlink DWL-G520 η εναερια αποστασια ειναι περιπου 350μ, ο υπολογιστης μου θα απεχει απο την κεραια περιπου 25μ. και ο υπολογιστης του φιλου μου θα απεχει απο την κεραια του περιπου 15μ. Λογω του οτι η αποστασεις της κεραιας με τους υπολογιστες ειναι μεγαλες και ιδιατερα σε εμενα! Σκευτομαστε για καλωδιο το LMR400 για οσο το δυνατον μικροτερες απωλειες, για κεραια σκευτομαστε 60cm δορυφορικα πιατα (απο αυτα που βαζουν για την δορυφορικη τηλεοραση) και καποιο feeder το οποιο δεν εχουμε ακομα καταληξει...

Αν οι υπολογισμοι μας ειναι σωστοι μονο απο το καλωδιο εγω θα χασω περιπου 5db και ο φιλος μου περιπου 3dB, απο το pigtail και τους Ν type connectors λεγεται οτι χανεις περιπου 2dB, εφοσον οι καρτες δυκτιου βγαζουν 15dBm (+/-2) τοτε λογικα εγω εχω στην κεραια μου 8dbm περιπου και ο φιλος μου 10dbm, ενα δορυφορικο πιατο με το feeder του δεν εχω καταλαβει ακριβως ποση απολαβη εχει... αν υποθετικα βαλουμε μια πολυ μικρη απολαβη 9dbi, τοτε εγω εκπεμπω με ισχυ 17dbm και ο φιλος μου 19dBm.

Η ΕΕΤΤ αν δεν κανω λαθος λεει οτι απαγορευεται η εκπομπη ανω των 20dbm οποτε συγουρα και οι δυο βρισκομαστε κοντα
στα ανωτερα ορια εκπομπης...ασχετος αν τα καλωδια που χρησιμοποιουμε ειναι αρκετα μεγαλα. Οι δε αποσταση των
σπιτιων μας δεν νομιζω να θεωρειται πολυ μεγαλη, αν και δεν εχω καταλαβει ποιοι παραγοντες επιρεαζουν το σημα ωστε να υπολογισω σωστα το χασημο λογω αποστασης, εντουτις μου βγενει περιπου -90dB νομιζω οτι η συνδεση ειναι εφικτη με το συγκεκριμενο setup που περιγραφω!

κανω λαθος?

δευτερο θεμα που με απασχολει ειναι η συνδεση με το AWMN που εχω στο μυαλο μου για αργοτερα! απο το forum του AWMN παρατηρησα οτι τις καρτεw Dlink δεν τα συμπαθουν ιδιαιτερα λογω του οτι δεν ρυθμιζεται η ισχυς τους και λογω του οτι δεν εχουν καλη ευαισθησια στο σημα... συγκεκριμενα διαβαζω οτι "ΔΕΝ κανουν για το AWMN" !

πανω σε αυτο εχω αντιρρηση διοτι νομιζω η ισχυς τους ρυθμιζεται καθως επισεις και η ευαισθησια τους ειναι στα -105db και για οσα δεν ειναι, υπαρχει αναβαθμιση firmware!

επικοινωνισα προσφατα με καποιο κομβο του AWMN και μου ειπε οτι για τις καρτες δυκτιου δεν ξερει τι παιζει ομως για την αποσταση της κεραιας με τον υπολογιστη υπαρχει προβλημα! (η αποσταση με τον κομβο ειναι 950μ)

Ευχαριστω παιδια!

thanos
10-12-07, 21:53
To παν ειναι η οπτικη επαφη...Απο κει kαι περα ολα ειναι εφικτα.Η πρεπει να χρησιμοποιησεις μικρου μηκους καλωδιο(καλης ποιοτητας RG213 και πανω)1ον γιατι ειναι πανακριβο και
2ον για να μην εχεις απωλειες.Τα μικροκυματα ειναι ευαισθητα σ αυτα τα πραγματα.Το πιατο αν θυμαμαι καλα εχει απολαβη 24dbi..H αποσταση με τον κομβο ειναι μεγαλη για την Αθηνα με τα κτιρια και το συνοστισμο στα 2,4γιγα. Στο φορουμ του awmn βοηθηθεις καλυτερα.

kostas30
10-12-07, 22:00
Το RG213 είναι απαγορευτικό για αυτές τις συχνότητες μόνο airflex η aircom

PiCBuRn3r
10-12-07, 23:38
Θα περάσεις 25 μέτρα RF καλώδιο?!?! Αυτοκτονία! :shock: :shock: :shock:

Πάρε κανά access point που να κατεβάζει ισχύ, αν παίζει σε client mode και βάλτο με 50cm καλώδιο aircom+ κάτω από κάθε πιάτο. Κατέβασε καλώδιο lan που δεν έχει απώλειες και είσαι κομπλέ... Μέσα από το lan πέρνα και το ρεύμα (PoE, power over ethenet, χαμηλή τάση, όχι 220) και είσαι άρχοντας...
Στο awmn έχω παρατηρήσει ότι προτείνουν τα ovislink, αν και δε τα συμπαθώ...

Με τόσο καλώδιο θα ανέβουν κάποια dbm στην εκπομπή... Στην λήψη όμως τι γίνεται ? :roll:

^Active^
11-12-07, 00:10
Οπως τα λεει και ο φιλος ο PiCBuRn3r παρτε δυο access point κατα προτιμηση Linksys WRT54G (μακρια απο Firmware v7 v8) και με καλωδιο ethernet στελνεις και ταση στην ταρατσα (Power over Ethernet)για να δουλευουν και εισαι κομπλε με 50cm LMR.
Ασε που θα σου παει και πιο φθηνα ετσι .
:D

lynx
11-12-07, 00:47
Παιδια αντιλαμβανομαι απολυτα τα θετικα του AP στην ταρατσα... και εγω τα ιδια με εσας θα προτεινα!
ομως δεν μπορω να το κανω ετσι...οι καρτες υπαρχουν ηδη! το να παρω ενα καλο
AP μαζι με PoE θα μου παει πολυ περισοτερο απο οσο το κοστος 25μ LMR400... (~70Ε)
ενα τυπικο AP κανει 60Ε επισεις ενα AP με PοE παει 200+ ευρω!!! δεν μπορω να τα δωσω!

οι υπολογισμοι που εχω κανει παραπανω ειναι λαθος? δεν βγενει επικοινωνια με αυτο το setup??




To παν ειναι η οπτικη επαφη...Απο κει kαι περα ολα ειναι εφικτα

λεγεται οτι ως 300μ γινεται συνδεση ασχετα αν δεν υπαρχει οπτικη επαφη, δεν ειναι σωστο αυτο?



P.S επισεις κατι αλλο...το πιατο 60cm απλης δορυφορικης τηλεορασης κανει για αυτην την χρηση?
η ο βραχιωνας ειναι σε διαφορετικη αποσταση για τα 2.4GHz?

thanos
11-12-07, 02:32
Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.(δεν ξερω πως ακριβως...)
Δε χρειαζεται να βαλεις ΡοΕ για να δουλεψουν τα ρουτερακια(εγω εχω ενα ovislink και εχει αποδειχτει σκυλι για την τιμη του) φτιαξε ενα τροφοδοτικο 12ν 1,5Α και στειλτα στην ταρατσα μεσω του lan ή με ξεχωριστο καλωδιο.
Οσο για τα πιατα ειναι ιδια με τα δορυφορικα μονο τα feeder αλλαζουν.
Αυτο για τα 300μ ειναι σχετικο... γινεται μεσω ανακλασεων θα εχεις κακο λινκ και θα ενοχλεις και τους αλλους.

lynx
11-12-07, 02:52
Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.

δεν μπορω να χρησιμοποιησω ταρατσοPC ή γινεται οπως τα εχουμε υπολογισει η δεν γινεται καθολου προς το παρον! :roll:

απο μαθηματικης αποψης...βγενει δυκτιο? πως το βλεπετε? εχω κανει καποιο λαθος στους υπολογισμους μου?? και μαλιστα αν το πιατο
εχει απωλαβη 24dBi και οχι 9 που ειχα γραψει παραπανω... τοτε τα αποτελεσματα θα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερα!
το πιατο πρεπει να ειναι και περισοτερο κατευθυντικο απο τις κεραιες Grid οποτε ουτε ιδαιτερος θορυβος και παρεμβολες θα υπαρχουν...

blackcode
11-12-07, 18:42
αν το κανεις με access points π.χ (Linksys) και με το καταλληλο firmware (ddwrt) για να μπορεις να ρυθμισεις την ισχυ εκπομπης και να εισαι μεσα στα επιτρεπτα ορια τα 200 + 300 μετρα δεν ειναι τπτ!
μπορεις να το κανεις και με πανελ ακομη αντι για κεραιες , επειδη ειναι σχετικα κοντινη αποσταση αν και θα προτινα με καποια grid κεραια (equinox,stella , κλπ)

απο το access point με ethernet το στελνεις και μεχρι τον οροφο που θελεις και υπαρχει το POE για να μην τραβας τροφοδοσια και ρευμα στην ταρατσα!
απο εκει και περα διαβασε λιγο ακομη στα φορουμς του awmn , twmn κλπ για να παρεις ιδεες για τον ε(κσ)οπλισμο!
και στα wiki του twmn και το Plugmein του awmn
:)

PiCBuRn3r
11-12-07, 18:55
Μπορεις να βαλεις τις καρτες σε ενα παλιο pc και να το βαλεις στην ταρατσα και να δοuλευει σαν ρουτερ.

δεν μπορω να χρησιμοποιησω ταρατσοPC ή γινεται οπως τα εχουμε υπολογισει η δεν γινεται καθολου προς το παρον! :roll:

απο μαθηματικης αποψης...βγενει δυκτιο? πως το βλεπετε? εχω κανει καποιο λαθος στους υπολογισμους μου?? και μαλιστα αν το πιατο
εχει απωλαβη 24dBi και οχι 9 που ειχα γραψει παραπανω... τοτε τα αποτελεσματα θα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερα!
το πιατο πρεπει να ειναι και περισοτερο κατευθυντικο απο τις κεραιες Grid οποτε ουτε ιδαιτερος θορυβος και παρεμβολες θα υπαρχουν...

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταρατσοπισί... Μπες στο forum του awmn και ψάξε... Θα βρεις πολύ υλικό...
Αν έχεις οπτική επαφή θα βγει το link...

lynx
12-12-07, 00:46
δεν μπορω να χρησιμοποιησω ταρατσοPC ή γινεται οπως τα εχουμε υπολογισει η δεν γινεται καθολου προς το παρον! :roll:





Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ταρατσοπισί... Μπες στο forum του awmn και ψάξε... Θα βρεις πολύ υλικό...
Αν έχεις οπτική επαφή θα βγει το link...

λες να δουλεψει καλυτερα το ταρατσοπισι απο το ταρατσοPC? :hammer: :D

thanos
12-12-07, 01:40
Φιλε Whiz το θεμα δεν ειναι να βγει το λινκ αλλα να βγει ενα καλο λινκ με καλη ταχυτητα.Το λινκ με το φιλο σου στα 300μ θα βγει ανετα πιστευω ακομα και με 25 μετρα καλωδιο.Με το
ΑΡ του awmn στο 1 χιλ ομως θα εχεις προβλημα γιατι το σημαντικοτερο ειναι η καλη ληψη και χαμηλο σημα σημαινει χαμηλες ταχητητες...Εχε υποψην σου οτι το ΑΡ δεν θα σου στελνει σημα απο πιατο αλλα απο omni κεραια.
Κατα τη γνωμη μου σε συμφερει να αγορασεις ενα ρουτερακι 60€ και να κανεις δουλεια σου παρα να δωσεις 70€ για καλωδιο με αμφιβολα αποτελεσματα.(Στο κατω-κατω το ρουτερακι ειναι κατι χρησιμο που θα σου μεινει,τα 25μ LMR τι να τα κανεις? και τηλεοπτικο σταθμο να στησεις τοσο καλωδιο δε σου χρειαζεται...!!!)
PS:Ισως το εχεις κανει ήδη αλλα στο φορουμ του awmn υπαρχει ενα pdf (στα αριστερα) με ονομασια Plug me In ριξε μια ματια εχει τις απαντησεις που χρειαζεσαι... :wink:

PiCBuRn3r
12-12-07, 01:47
λες να δουλεψει καλυτερα το ταρατσοπισι απο το ταρατσοPC? :hammer: :D
LOL! :lol: :lol:


Φιλε Whiz το θεμα δεν ειναι να βγει το λινκ αλλα να βγει ενα καλο λινκ με καλη ταχυτητα.Το λινκ με το φιλο σου στα 300μ θα βγει ανετα πιστευω ακομα και με 25 μετρα καλωδιο.Με το
ΑΡ του awmn στο 1 χιλ ομως θα εχεις προβλημα γιατι το σημαντικοτερο ειναι η καλη ληψη και χαμηλο σημα σημαινει χαμηλες ταχητητες...Εχε υποψην σου οτι το ΑΡ δεν θα σου στελνει σημα απο πιατο αλλα απο omni κεραια.


25m καλώδιο ? Και λες ότι πρέπει να βγάλει καλό link ?



Κατα τη γνωμη μου σε συμφερει να αγορασεις ενα ρουτερακι 60€ και να κανεις δουλεια σου παρα να δωσεις 70€ για καλωδιο με αμφιβολα αποτελεσματα.(Στο κατω-κατω το ρουτερακι ειναι κατι χρησιμο που θα σου μεινει,τα 25μ LMR τι να τα κανεις? και τηλεοπτικο σταθμο να στησεις τοσο καλωδιο δε σου χρειαζεται...!!!)
PS:Ισως το εχεις κανει ήδη αλλα στο φορουμ του awmn υπαρχει ενα pdf (στα αριστερα) με ονομασια Plug me In ριξε μια ματια εχει τις απαντησεις που χρειαζεσαι... :wink:

Έτσι ναι... :wink:

BillGeo
12-12-07, 09:38
Συμφωνω με τους προλαλησαντες.

25μ RF καλωδιο με την ισχυ που βγαζουν οι WiFi καρτες ειναι παρα πολυ!
Δεν θα φτασει τιποτα στην "ακρη" του! Μην το δοκιμασεις καν (my 2 cents).

p.s. Με την λυση του AP δεν χρειαζεσε καν πιατο! Δες: http://www.usbwifi.orcon.net.nz/

^Active^
12-12-07, 13:40
Ενα AP Linsksys wrt54G maximum 70 euro και Power over Ethernet το φτιάχνεις μόνος σου Whiz που τα είδες τα 200 ευρώ????????? Το έχω κάνει πολλές φορές και είναι γελοίο τελείως.

lynx
12-12-07, 19:30
25μ RF καλωδιο με την ισχυ που βγαζουν οι WiFi καρτες ειναι παρα πολυ!
Δεν θα φτασει τιποτα στην "ακρη" του! Μην το δοκιμασεις καν (my 2 cents).

p.s. Με την λυση του AP δεν χρειαζεσε καν πιατο! Δες: http://www.usbwifi.orcon.net.nz/

ειμαι συγουρος οτι θα δουλεψει και με 25μ καλωδιο! :D ισως ομως στην περιπτωση μας να χρειαζεται λιγο καλυτερη οπτικη :roll: απλα ειναι τρελο! δεν συνηθιζεται τετοια λυση! που σκευτομαστε, για να το εξηγησω καλυτερα..απο καλωδια και κονεκτορια και γουρουνο-ουρες θα χασω στην χειροτερη 6dBm μια καρτα ασυρματη οπως η δικη μου εχει εξοδο 15 (+/-2) ακομα και με τις χειριστες επιλογες εχω 16dBm σημα...

βεβεαια δεν λεω οτι ειναι οτι καλυτερο...απλα λεω οτι εχεις σημα για κανεις κατι...




Ενα AP Linsksys wrt54G maximum 70 euro και Power over Ethernet το φτιάχνεις μόνος σου Whiz που τα είδες τα 200 ευρώ????????? Το έχω κάνει πολλές φορές και είναι γελοίο τελείως.

εγω οταν αναφερα 200+ ευρωπουλινια αναφερομουν στο WAP54GP που εχει και PoE

το οvislink WL-5460AP κανει 55Ε αν επιλεξω ξεχωριστα PoE παει χαλαρα ~40Ε, καλυτερα θα ηταν ενα παθητικο PoE που εχει 4-5Ε το ενα, αν δεν φτασει η τροφοδοσια του οvislink θα θες να παρεις ή να φτιαξεις μια καινουργια, κοστος μετασχηματιστη 10Ε? μετα θες και κουτι για να βαλεις το AP μεσα...κοστος περιπου 15Ε ? μετα θες και 25μ UTP καλοδιου.. να πουμε αλλα 15Ε? :roll:

ποσο πηγε η δουλεια ως εδω? κανενα 100αρικο?

οπως ειπα και παραπανω δεχομαι οτι αυτη ειναι η αξιοπιστη λυση! ομως στην περιπτωση μας εχουμε τις καρτες ηδη...και το ταμειο δεν ειναι
διαθεσιμο να σκασει πολλα φραγκα.

lynx
13-12-07, 00:24
να συμπληρωσω οτι εχω ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ με αυτην την ιστορια! διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα posts σας και δεν μπορω να
αντιληφθω πως το "βλεπετε" καποιοι απο εσας ειπατε οτι με αυτο το setup δεν θα παει καθολου σημα στην ταρατσα...

ΣΥΜΦΩΝΩ! AP στην ταρατσα = πιο αξιοπιστο οσον αφορα το κερδος σε σημα!

ομως! ... και μια περιπτωση οπως αυτη που σκευτομαι δουλευει!

παραδειγμα:

εξοδος ασυρματης καρτας 15dBm (+/-2)

χασιμο 25μ καλωδιου και συνδετηρων/pigtails πχ 10dB (!!!)

σημα ως την ταρατσα 5dBm

χρηση κεραιας με κερδος 24dBi

εκπομπη με ισχυ 29dBm (!!!)

εστω και μεγαλυτερες απωλειες να βαλω λογω του οτι η καρτα ισως δεν δουλευει με 15dBm ακριβως, η λογω του οτι οι καιρικες συνθηκες
δεν ειναι καλες (πχ πολυ υγρασια..) ή ξερωγω.... η κεραια δεν ειναι 24dBi ακριβως και ειναι 21 ή 20! παλυ εχω πολυ σημα και πρεπει να το τριμαρω μαλιστα!!!

γενικα το χασιμο απο το καλωδιο μπορεις να το κερδισεις με μια πολυ καλη κεραια!

που σκατα κανω λαθος? τι μου διαφευγει???

κανεις RFατζης μπορει να βοηθησει???

thanos
13-12-07, 03:08
Οπως σου ξαναειπα το λινκ στα 300μ θα βγει..Το αν θα ειναι καλο ή κακο ειναι αλλο θεμα.
Αν δεν εχεις οπτικη επαφη μη το σκεφτεσαι καν.
Με πιατο 20dbi η καρτα σου πρεπει να κατεβαζει ισχυ κατω απο 8db για να εισαι νομιμος.

Το λινκ με awmn στα 950μ δε βγαινει.

Εκτος απο τα εμποδια-ανακλασεις και τις καιρικες συνθηκες συνυπολογισε και το θορυβο.
Τωρα αν επιμενεις να πεταξεις τα λεφτα σου στο καλωδιο για ενα μετριο-κακο λινκ καλως.
Εδω μπορεις να κανεις μερικους βασικους υπολογισμους. >> http://www.qsl.net/pa0hoo/helix_wifi/linkbudgetcalc/wlan_budgetcalc.html

PS:Το δικο μου ovislink καθεται μεσα σε ενα ωραιο αεροστεγες(το χειμωνα)ταπερακι και σε ενα τρυπιο ντυμενο με αλουμινοχαρτο το καλοκαιρι.

lynx
13-12-07, 09:54
Το λινκ με awmn στα 950μ δε βγαινει.

και εγω δεν τον βλεπω! (κυριολεκτικα...) :lol: μεχρι να ανοιξει και κανενας αλλος κομβος καπου ενδιαμεσα
θα προσπαθησουμε με τον φιλο μου να παιξουμε με τις PCI dlink και θα δοκιμασουμε για καλωδιο ενα απο τα τρια
(LMR400/Αircom+/ecoflex-10)

οι ταχυτητες οι τρελες δεν μας καινε! και στο 1Μbit να συνδεθουμε καλα ημαστε! αν δεν γινει τιποτα και παρουμε τα @@ μας... θα πουλησω το καλωδιο και θα παρω κομπολοι :lol:

gRooV
13-12-07, 20:52
παραδειγμα:
εξοδος ασυρματης καρτας 15dBm (+/-2)
Πολύ ισχύ για την απόσταση του λινκ!!!


χασιμο 25μ καλωδιου και συνδετηρων/pigtails πχ 10dB (!!!)
οι απώλειές σου θα είναι 25μ x 0.22/μ = 5.5db + 2db κονέκτορες ( + 2-3db αν βάλεις κάποιο αντάπτορα) = ~8db loss


χρηση κεραιας με κερδος 24dBi
Πάλι καλά που θα βάλεις μεγάλη κεραία!! :P


εκπομπη με ισχυ 29dBm (!!!)
Τελικά βγαίνει 31dbm EIRP, οπότε μπορείς να κατεβάσεις την ισχύ.

Εχεις σκεφτεί όμως τις απώλειες που θα έχεις εσύ στην λήψη σου, οέο;


γενικα το χασιμο απο το καλωδιο μπορεις να το κερδισεις με μια πολυ καλη κεραια!
Πρέπει να καταλάβεις ότι και οι δύο μεριές μιας διασύνδεσης εκπέμπουν και λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι δύο κάρτες έχουν ευαισθησία. Εντάξει εσύ θα παίξεις με μεγάλη κεραία και μεγάλη ισχύ για να σε λάβει ικανοποιητικά η απέναντι κεραία... από την άλλη μεριά όμως κατά πάσα πιθανότατα θα είναι μία omni κεραία γύρω στα 7-8dbi με χαμηλή ισχύ την οποία εσύ θα λαμβάνεις οριακά λόγω της μεγάλης απώλειας στο καλώδιο σου με αποτέλεσμα χαμένα πακέτα/χαμηλά data rate/αποσυνδέσεις.


γενικα το χασιμο απο το καλωδιο μπορεις να το κερδισεις με μια πολυ καλη κεραια!
Αυτό όπως βλέπεις στην προκειμένη περίπτωση δεν ισχύει.

lynx
14-12-07, 00:03
Εχεις σκεφτεί όμως τις απώλειες που θα έχεις εσύ στην λήψη σου, οέο;

Πρέπει να καταλάβεις ότι και οι δύο μεριές μιας διασύνδεσης εκπέμπουν και λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι δύο κάρτες έχουν ευαισθησία. Εντάξει εσύ θα παίξεις με μεγάλη κεραία και μεγάλη ισχύ για να σε λάβει ικανοποιητικά η απέναντι κεραία... από την άλλη μεριά όμως κατά πάσα πιθανότατα θα είναι μία omni κεραία γύρω στα 7-8dbi με χαμηλή ισχύ την οποία εσύ θα λαμβάνεις οριακά λόγω της μεγάλης απώλειας στο καλώδιο σου με αποτέλεσμα χαμένα πακέτα/χαμηλά data rate/αποσυνδέσεις.

μιλας παντα για το AWMN... ετσι? γιατι στο link με το φιλαρακι, δεν θα εχουμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα εφοσον κανεις απο εμας δεν θα χρησιμοποιει κεραιες omni...

επισεις να σε ρωτησω...αν στα 350μ 1-2 πολυκατοικιες μας κοβουν τα ρετιρε τους λιγακι την οπτικη... υπαρχει τροπος να μπορεσω να υπολογισω ποσο ισχυ καταναλωνω εκει... και ποσο ισχυροτερο σημα θα πρεπει να εχουμε για να βγει απροβληματιστα το link εστω και σε
χαμηλες ταχυτητες?


Αν οπως ειπες 15dBm ειναι υπεραρκετα για 350m αυτο μου δινει περιθωρια να ανεβασω ισχυ εως 20dBm για να υπερβω καποια εμποδια σωστα?

Btw...κατι ασχετο, το φιλαρακι ειναι και αυτος καθετος στο να βαλει AP στην ταρατσα! σε πολλες πολυκατοικιες κλεβουν δορυφορικα πιατα κλπ...και διστοιχος και στην δικη του υπαρχει προβλημα! :roll: απο την δικη μου πλευρα απλος δεν το βρισκω cost-effective απο την στιγμη που εχω ηδη ενα μικρο μερος του εξοπλισμου και διοτι το AP στην ταρατσα αν και σαφος ποιο αξιοπιστο κυριως για το AWMN θα μου παει πολυ πανω απο οσο το καλωδιο...

οπως ειπα και στο παραπανω post μου πρεπει να περιμενω αν καποια στιγμη βγει καποιος κομβος του AWMN πιο κοντα απο τα 950μ
διοτι δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα και ενα καρο πολυκατοικιες αρκετα ψιλες για να εχουμε οπτικη.

gRooV
15-12-07, 16:46
μιλας παντα για το AWMN... ετσι? γιατι στο link με το φιλαρακι, δεν θα εχουμε καποιο ιδιαιτερο προβλημα εφοσον κανεις απο εμας δεν θα χρησιμοποιει κεραιες omni...

επισεις να σε ρωτησω...αν στα 350μ 1-2 πολυκατοικιες μας κοβουν τα ρετιρε τους λιγακι την οπτικη... υπαρχει τροπος να μπορεσω να υπολογισω ποσο ισχυ καταναλωνω εκει... και ποσο ισχυροτερο σημα θα πρεπει να εχουμε για να βγει απροβληματιστα το link εστω και σε
χαμηλες ταχυτητες?


Αν οπως ειπες 15dBm ειναι υπεραρκετα για 350m αυτο μου δινει περιθωρια να ανεβασω ισχυ εως 20dBm για να υπερβω καποια εμποδια σωστα?

Btw...κατι ασχετο, το φιλαρακι ειναι και αυτος καθετος στο να βαλει AP στην ταρατσα! σε πολλες πολυκατοικιες κλεβουν δορυφορικα πιατα κλπ...και διστοιχος και στην δικη του υπαρχει προβλημα! :roll: απο την δικη μου πλευρα απλος δεν το βρισκω cost-effective απο την στιγμη που εχω ηδη ενα μικρο μερος του εξοπλισμου και διοτι το AP στην ταρατσα αν και σαφος ποιο αξιοπιστο κυριως για το AWMN θα μου παει πολυ πανω απο οσο το καλωδιο...

οπως ειπα και στο παραπανω post μου πρεπει να περιμενω αν καποια στιγμη βγει καποιος κομβος του AWMN πιο κοντα απο τα 950μ
διοτι δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα και ενα καρο πολυκατοικιες αρκετα ψιλες για να εχουμε οπτικη.

Καταρχήν προταρχικός παράγοντας για μία υψήσυχνη ζεύξη είναι η οπτική επαφή. Αν η οπτική μεταξύ σας δεν είναι καλή θα φανεί στο σήμα και στην ποιότητα αλλά όπως τα λες μάλλον θα παίξει γιατί είναι κοντινή και η απόσταση. εφόσον η απευθείας οπτική κόβεται τότε το λινκ θα παίζει από ανακλάσεις. Σκοπός δεν είναι να ανεβάσεις όσο μπορείς την ισχύ για να παίξει καλά. αλλά το αντίθετο... να μπορέσεις με διάφορους παράγοντες πιάτο/καλώδιο/στόχευση να παίξεις με χαμηλότερη ισχύ.
Τώρα για το θέμα του ap στην ταράτσα δεν μπορώ να σε πείσω εγώ αν δεν είσαι διατεθιμένος να το κάνεις. Δοκίμασε το και βλέπεις. Εσύ θα το χρησιμοποιείς στο κάτω κάτω!! :wink:

TeslaCoil
16-12-07, 05:28
Ενα καλο καλοδιο που χρεισιμοποιητε
ειναι το AIRCOM plus και το RG214 me διπλο πλενταζ

και για να εχουμε και καλο ερωτημα , επειδη μιλας για κοστος

εχεις ρωτισει ποσο στοιχιζει το καλοδιο που θελεις να βαλει το μετρο

3 ευροπουλα ανα μετρο
στην καλυτερη να το βρεις 2,5

25μετρα Χ 3 παρει 70 κατι οπως ειπες

απλα θα το δοκιμασεις θα πεταξεις τα λεφτα σου
ή στην καλυτερη θα εχεις μπολικο καλοδιο να φτιαχνεις ομνι
ή στο αγοραζω στην μιση τιμη απο οτι το αγορασες αν δεν σου παιξει
αν σου παιξει σου κατασκευαζω δυο feeder-κεραιες

αυτα που λες δεν γινονται
αν θες να μαθεις γιατι
μπες στο AWMN και διαβασε
http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/PlugMeIn2.pdf (http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/PlugMeIn2.pdf)
http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/ (http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/)
και τελευτεο αυτο γιατι θα χαθεις
http://info.awmn.net/ (http://info.awmn.net/)

βρες ατομα και συζιτα δες αλλους κομβους
http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=12 (http://www.awmn.net/forum/viewforum.php?f=12)
πηγενε στο συλλογο και μιλησε μαζι τους
http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=16031 (http://www.awmn.net/forum/viewtopic.php?f=12&t=16031)

νομιζω σου εδωσα μπολικο υλικο να δεις και να διαβασεις
με την σειρα που στα εδωσα

αλλιως χανεις τον χρονο σου!!!!!
οπως ακριβως στο λεμε!!!
ετσι ακριβως ειναι

αν δεν εχει τα λεφτα σημερα οκ
καλυτερα
θα διαβασεις το forum του AWMN
και θα δεις οταν θα εχεις και οποτε εχεις χρηματα να παρεις οτι χρειαζεσε μεταχειρισμενο η καινουριο

αυτα απο εμενα και καλο ξημερωμα!!!


ΥΓ η αλλη λυση ειναι να πεταξετε UTP με Hub ανα 80 μετρα
αλλα και αυτο κοστιζει :P
οποτε ας παρετε τα PC και βάλετε σε ενα δωματειο θα στησετε δυκτιο :lol:

lynx
16-12-07, 11:23
@TeslaCoil αν και ασχολουμαι εκ του μηδενος πολυ λιγο καιρο με τα ασυρματα (περιπου 1 εβδομαδα...) απο το AWMN forum και οχι μονο... εχω διαβασει αρκετα πραγματακια! το δευτερο link δεν το ειχα δει! τα περισοτερα μου ειναι ηδη γνωστα, (σε αρκετα ισως ειμαι ημιμαθεις...) ομως γενικα ειναι πολυ ενδιαφερον! :D

βασικα μονο που ασχοληθηκες να μου απαντησεις αυτο μου ειναι αρκετο και σε ευχαριστω... :wink:

τωρα για τα υπολοιπα που εγραψες δεν ξερω τι να πω... βλεπεις οτι ξερω ποσο θα μου κοστισει και το καλωδιο..
αν και μπορεις να βρεις και lmr400 και με 1.50Ε/μ. και 2.20Ε/μ αναλογα την μαρκα/προελευση, σχετικα με το AP δεν ειναι οτι διαφωνω


παντος τα ~30Ε παραπανω που κανει ο εξοπλισμος του AP στην ταρατσα δεν ειναι ο βασικος λογος...απλα ειναι ενας απο τους λογους που εχω αναφερει, αν διαβασεις αναλυτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις πιστευω...



Πρέπει να καταλάβεις ότι και οι δύο μεριές μιας διασύνδεσης εκπέμπουν και λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι δύο κάρτες έχουν ευαισθησία. Εντάξει εσύ θα παίξεις με μεγάλη κεραία και μεγάλη ισχύ για να σε λάβει ικανοποιητικά η απέναντι κεραία... από την άλλη μεριά όμως κατά πάσα πιθανότατα θα είναι μία omni κεραία γύρω στα 7-8dbi με χαμηλή ισχύ την οποία εσύ θα λαμβάνεις οριακά λόγω της μεγάλης απώλειας στο καλώδιο σου με αποτέλεσμα χαμένα πακέτα/χαμηλά data rate/αποσυνδέσεις.

btw... gRooV που πηγε το κερδος της κεραιας στην ληψη? ενα σημα πχ -85dB με κερδος κεραιας ας πουμε 24dBi και απωλειες καλωδιου 8dB δεν γινεται -69dBm στον δεκτη?! -69dBm δεν νομιζεις οτι ειναι υπερ αρκετα?

Chris Valis
16-12-07, 12:11
... lmr400 και με 1.50Ε/μ. και 2.20Ε/μ αναλογα την μαρκα/προελευση...

Που βρήκες lmr400 με 1.5€ το μέτρο να πάρουμε και εμείς; καλύτερα να υπολογίζεις 2.20-3 χωρίς φπα!

Ενδεικτικά:
aircom+ 3.10€/μ http://www.meimaris.com/ProductsByCategory.asp?intSubID=167

aircom+ 2.90€/μ http://www.houseofradio.gr/modules.php?name=catalog&file=product_info&manufacturers_id=&products_id=127

HDF400 2.86 €/μ http://www.priveshop.gr/product.php?code=403622

aircom+ 3.40€/μ http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=439

TeslaCoil
16-12-07, 16:13
@TeslaCoil αν και ασχολουμαι εκ του μηδενος πολυ λιγο καιρο με τα ασυρματα (περιπου 1 εβδομαδα...) απο το AWMN forum και οχι μονο... εχω διαβασει αρκετα πραγματακια! το δευτερο link δεν το ειχα δει! τα περισοτερα μου ειναι ηδη γνωστα, (σε αρκετα ισως ειμαι ημιμαθεις...) ομως γενικα ειναι πολυ ενδιαφερον! :D

βασικα μονο που ασχοληθηκες να μου απαντησεις αυτο μου ειναι αρκετο και σε ευχαριστω... :wink:

τωρα για τα υπολοιπα που εγραψες δεν ξερω τι να πω... βλεπεις οτι ξερω ποσο θα μου κοστισει και το καλωδιο..
αν και μπορεις να βρεις και lmr400 και με 1.50Ε/μ. και 2.20Ε/μ αναλογα την μαρκα/προελευση, σχετικα με το AP δεν ειναι οτι διαφωνω


παντος τα ~30Ε παραπανω που κανει ο εξοπλισμος του AP στην ταρατσα δεν ειναι ο βασικος λογος...απλα ειναι ενας απο τους λογους που εχω αναφερει, αν διαβασεις αναλυτικα τι εχω γραψει θα καταλαβεις πιστευω...



Πρέπει να καταλάβεις ότι και οι δύο μεριές μιας διασύνδεσης εκπέμπουν και λαμβάνουν ταυτόχρονα και οι δύο κάρτες έχουν ευαισθησία. Εντάξει εσύ θα παίξεις με μεγάλη κεραία και μεγάλη ισχύ για να σε λάβει ικανοποιητικά η απέναντι κεραία... από την άλλη μεριά όμως κατά πάσα πιθανότατα θα είναι μία omni κεραία γύρω στα 7-8dbi με χαμηλή ισχύ την οποία εσύ θα λαμβάνεις οριακά λόγω της μεγάλης απώλειας στο καλώδιο σου με αποτέλεσμα χαμένα πακέτα/χαμηλά data rate/αποσυνδέσεις.

btw... gRooV που πηγε το κερδος της κεραιας στην ληψη? ενα σημα πχ -85dB με κερδος κεραιας ας πουμε 24dBi και απωλειες καλωδιου 8dB δεν γινεται -69dBm στον δεκτη?! -69dBm δεν νομιζεις οτι ειναι υπερ αρκετα?

Εχω και εγω και τα παιδεια εδω μεσα ολη την καλη διαθεση να σε βοηθησουμε
με την απαντηση σου
δεν με πιθεις οτι θελεις να ασχολιθεις σοβαρα
αν θελεις να ασχολιθεις με το θεμα και να μαθεις
κοιτα τι κανναν οι αλλοι , και μετα βγαλε δικες σου θεωριες

δεν μπορεις να ανακαληψεις τον τροχο!!!

οταν προτοξεκινησε το δυκτιο κανεις δεν ηξερε τιποτα
ουτε ασυρματες καρτες δυκτιου δεν υπιρχαν στην ελληνικη αγορα ουτε στην ευρωπη
εχεις την τυχη να μαθεις απο την εμπιρια και ακριβοπληρομενα λαθη των παλεοτερων σε αυτο

θα πρεπει να εισαι ή λυκειο η φοιτητης απο οτι καταλαβα

κατσε διαβασε ετοιμη τροφη περνεις
ή παρατατα

lynx
16-12-07, 20:55
... lmr400 και με 1.50Ε/μ. και 2.20Ε/μ αναλογα την μαρκα/προελευση...

Που βρήκες lmr400 με 1.5€ το μέτρο να πάρουμε και εμείς; καλύτερα να υπολογίζεις 2.20-3 χωρίς φπα!

μπορεις να ψωνισεις απο εξωτερικο, αν παλυ οχι...

http://www.wirelesslan.gr/index.php?cPath=25_333&sort=6a&page=1

1.72E/μ τελικη τιμη... αν πας για διακοπες τωρα τα χριστουγεννα ή αν παρεις και αλλα πραγματα που κοστιζουν περισοτερο στην Αθηνα, πιστευω συμφερει. :wink:

Chris Valis
16-12-07, 21:15
μπορεις να ψωνισεις απο εξωτερικο, αν παλυ οχι...

http://www.wirelesslan.gr/index.php?cPath=25_333&sort=6a&page=1

1.72E/μ τελικη τιμη... αν πας για διακοπες τωρα τα χριστουγεννα ή αν παρεις και αλλα πραγματα που κοστιζουν περισοτερο στην Αθηνα, πιστευω συμφερει. :wink:


Σα να μην το ειδες καλά: http://www.wirelesslan.gr/shopping_cart.php?sort=6a&page=2 2.68€ τελική.

Ασε με τους κραχτες... Η κουλούρα των 305μ, ανα μέτρο, είναι πιο ακριβή από ότι 1 μέτρο, για δες τον τιμοκατάλογο στο HDF-400 or CFD-400...
Εγώ θα ξαναπώ, αν βρεις πουθενά κάτω από 2.20 - 3 το μέτρο πες μας και εμάς. Να βρεις όμως, να αγοράσεις όχι τι λένε οι τιμοκατάλογοι. Έκτος και αν γουστάρεις να τα δίνεις (και) στο courier απ' έξω...

gRooV
17-12-07, 17:32
btw... gRooV που πηγε το κερδος της κεραιας στην ληψη? ενα σημα πχ -85dB με κερδος κεραιας ας πουμε 24dBi και απωλειες καλωδιου 8dB δεν γινεται -69dBm στον δεκτη?! -69dBm δεν νομιζεις οτι ειναι υπερ αρκετα?

Πως βρήκες αυτό το -85dB; Από που προκύπτει; Γνωρίζεις την ευαισθησία της κάρτας σου; Εχεις υπολογίσει ότι υπάρχει και εξασθένηση σήματος στον αέρα (Free Space Loss)
FSR(dBm) = 20*log(Ft) + 20*log(R) + 32.45
Στην δική σου περίπτωση το FSR είναι περίπου 90db εξασθένηση (-90db) τα οποία πρέπει να τα υπολογίσεις μεταξύ εκπομπής και λήψης και τα οποία είναι πάντα σταθερά!! Για αυτό προσπαθείς με "άλλα κόλπα" να μεγιστοποιήσεις την λήψη γιατί η εκπομπή αυξάνεται απλά με την αύξηση της στάθμης εξόδου.

P(dBi) = Pt(dBm) + Gt(dBi) - Rt(dBm)

όπου P η ισχύ EIRP, Pt η ισχύς του πομπού, Gt το gain της κεραίας, Rt οι συνολικές απώλειες καλωδίου/κονέκτορες.

lynx
17-12-07, 17:46
gRooV το -85dB ειναι το σημα που φτανει στη κεραια αν οπως ειπες η αλλη μερια εχει omni!

εβαλα οτι η αλλη πλευρα εκπεμπει μονο 8dBm ...μειον το FSL (τυπικα -93dB) βγενει -85dB στην κεραια σωστα?

αν συμφωνεις τοτε με κεραια απολαβης 24dBi και απωλειες καλωδιου 8dB στον δεκτη φτανουν -69dBm αρκετο σημα
για επικοινωνια νομιζω. :roll:

μιλησες για ευαισθησια... η καρτα μου για τα 54 Mbps OFDM, 10% PER, -68 dBm για τα 48 Mbps OFDM, 10% PER, -68 dBm και
για τα 12 Mbps OFDM, 10% PER, -84 dBm

οπου κανω λαθος διωρθωσε με, δεν εγινα μαστορας με 1 εβδομαδα που ασχολουμε...

PiCBuRn3r
17-12-07, 21:11
gRooV το -85dB ειναι το σημα που φτανει στη κεραια αν οπως ειπες η αλλη μερια εχει omni!

εβαλα οτι η αλλη πλευρα εκπεμπει μονο 8dBm ...μειον το FSL (τυπικα -93dB) βγενει -85dB στην κεραια σωστα?

αν συμφωνεις τοτε με κεραια απολαβης 24dBi και απωλειες καλωδιου 8dB στον δεκτη φτανουν -69dBm αρκετο σημα
για επικοινωνια νομιζω. :roll:

μιλησες για ευαισθησια... η καρτα μου για τα 54 Mbps OFDM, 10% PER, -68 dBm για τα 48 Mbps OFDM, 10% PER, -68 dBm και
για τα 12 Mbps OFDM, 10% PER, -84 dBm

οπου κανω λαθος διωρθωσε με, δεν εγινα μαστορας με 1 εβδομαδα που ασχολουμε...

τυπικά 93dB όταν έχεις καθαρή οπτική επαφή... Όταν λες ότι η οπτική είναι έτσι κι έτσι μην περιμένεις και πολλά πράγματα...

Επίσης μην είσαι σίγουρος ότι η κεραία σου (πιάτο + feeder) θα σου δώσει στάνταρ 24dbi...

lynx
23-12-07, 01:13
Ασε με τους κραχτες... Η κουλούρα των 305μ, ανα μέτρο, είναι πιο ακριβή από ότι 1 μέτρο, για δες τον τιμοκατάλογο στο HDF-400 or CFD-400...
Εγώ θα ξαναπώ, αν βρεις πουθενά κάτω από 2.20 - 3 το μέτρο πες μας και εμάς. Να βρεις όμως, να αγοράσεις όχι τι λένε οι τιμοκατάλογοι. Έκτος και αν γουστάρεις να τα δίνεις (και) στο courier απ' έξω...

Ειχα κανει λαθος... συγνωμη Chris Valis! χωρις να το ξερω αναφερομoυν στους κλωνους του LMR400 ( HDF-400, CFD-400,LLC400) και οχι καθαρα στο LMR400. Το WBC400 ειναι ενας ακομη κλωνος ετσι?

LMR400 δεν εχω βρει πουθενα! το WBC400 (2.20E χωρις ΦΠΑ) με την τελικη του τιμη απο Θεσαλλονικη νομιζω βγενει λιγακι πιο οικονομικο σε σχεσει με τους κλωνους που κυκλοφορουν στην Αθηνα... οταν βεβαια μιλαμε για πολλα μετρα!

φερνει κανεις LMR400 αυτης εδω της εταιρειας?

http://www.timesmicrowave.com/products/

καποια απο αυτα ειναι αγνωστου προελευσεως και τα πληρωνουμε οσο ναναι...


σχετικα με το δυκτιο... θα προσπαθησουμε να γινουμε λιγακι πιο μεθοδικοι... :roll: δεν ξερω πως θα ακουστει ομως σκευτομαστε να χρησιμοποιησουμε ενα ρουτερ μαρκας Tilgin VOOD w452...το οποιο βρηκαμε δανικο μαζι με κεραια να το τροφοδοτισουμε απο ενα battery pack με την ταση που χρειαζεται ωστε να μπορει να μεταφερεται και με ενα P990 να κοιταξουμε κατα ποσο ειναι εφικτο να υπαρχει επικοινωνια απο τις πολυκατοικιες μας.

Για να μην αρχισουμε τα ιδια παλυ θα πω οτι δεν γινεται με AP στην ταρατσα τουλαχιστον για τον φιλο μου ειναι αδυνατον!
επισεις, επαναλαμβανω οτι ειμαι νεος σε αυτα, γνωμες ανταλαζουμε οι οποιες βοηθανε περα απο εμενα και αλλους που θελουν να μαθουν.




P.S εχω κανει edit το αρχικο μου ποστ μου και εχω διορθωσει καποια πραγματα που ηταν ανακριβης. Οσο προχωραμε μαθαινουμε και
περισοτερα! :wink:

lynx
24-12-07, 00:33
Σημερα βγηκαμε για δοκιμες με το φιλαρακι...

Αν και φενοταν λιγακι τρελο... η ιδεα μας δουλεψε μια χαρα! και μπορεσαμε να παρουμε καποιες ενδειξεις
για το τι παιζει...
Το Google earth μας βοηθησε να υπολογισαμε και τις αποστασεις που καλυπτε το ρουτερ με χρηση μιας home made
κεραιας και με την omni του.

Δεν ξερω τι εγινε... :roll: εμεις μεσημερακι συνατηθηκαμε...ομως μεχρι να ξεκινησουμε τα τεστ μας πειρε το σουροπο... :D


http://img212.imageshack.us/img212/7940/antenna1jw5.th.jpg (http://img212.imageshack.us/my.php?image=antenna1jw5.jpg)

http://img99.imageshack.us/img99/5233/antenna2iq0.th.jpg (http://img99.imageshack.us/my.php?image=antenna2iq0.jpg)

Λοιπον το vood ειναι ενα απαισιο ρουτερ! :evil: καθως επισεις και το home-made panel! που το υπολογιζω γυρω στα 4dBi ...περιμεναμε κατι παραπανω!


* με την omni του ρουτερ το σημα εκτεινοταν 255μ στη ευθεια με πληρης ορατοτητα και εφικτη συνδεση.

* με τo home-made panel 520μ στην ευθεια με πληρης ορατοτητα και εφικτη συνδεση.

* επισεις η home made ειχε οπισθεια εκπομπη 240μ (υποτιθεται οτι ειναι κατευθυντικη...) :roll:

Αυριο θα μετρησουμε και απο πολυκατοικια σε πολυκατοικια μιας και αποψε δεν ειχαμε διαθεσιμα τα κλειδια για τις ταρατσες μας.
και μιας και ολλα τα εχουμε ετοιμα, θα προσπαθησουμε να κανουμε οσες πιο πολλες δοκιμες μπορουμε ετσι για την εμπερια
πανω στο κτησιμο ενως ασυρματου δυκτιου!

μεσολαβουν και διακοπες τωρα και οσο πιο συντομα κανουμε τις δοκιμες μας τοσο το καλυτερο!


το τοπικ θα καταντησει ημερολογιο στο τελος! :lol: :lol:
αν και ολλα αυτα σε αρκετους απο εδω δεν λενε και πολλα! ισως καποιον νεο να τον βοηθησουν...

TeslaCoil
24-12-07, 08:26
χερομαι που κανεις δοκιμες

θα χαρω να συνδεθητε και να τα πουμε και απο κοντα στον συλλογο του awmn ή καπου αλλου , σε καποια ταρατσα :)

αν θελεις καλη απολαβη δοκιμασε biguad σε πιατο και απο την μια μερια και απο την αλλη

με την omni και το πανελ εχεις θορυβο και απολιες :wink:

το πανελ δεν ειναι και τοσο κατευθιντικο οσο νομιζεις :roll:

ελπιζω να μην χαλασες λεφτα σε καλοδιο σε μετρα οπως ελεγες :roll:

καλη επιτυχια :!:

lynx
24-12-07, 21:50
χερομαι που κανεις δοκιμες

θα χαρω να συνδεθητε και να τα πουμε και απο κοντα στον συλλογο του awmn ή καπου αλλου , σε καποια ταρατσα :)

αν θελεις καλη απολαβη δοκιμασε biguad σε πιατο και απο την μια μερια και απο την αλλη

με την omni και το πανελ εχεις θορυβο και απολιες :wink:

το πανελ δεν ειναι και τοσο κατευθιντικο οσο νομιζεις :roll:

ελπιζω να μην χαλασες λεφτα σε καλοδιο σε μετρα οπως ελεγες :roll:

καλη επιτυχια :!:

Ευχαριστω πολυ TeslaCoil! :D για το μονο καλωδιο που εχουμε δωσει λεφτα ειναι αυτο που βλεπεις στις φωτογραφιες...
θα κανουμε οτι δοκιμες ειναι να κανουμε και βλεπουμε τι θα γινει αργοτερα. Σημερα δεν βγηκαμε που λεγαμε, ειναι οι
ετοιμασιες και τα απροοπτα στην μεση λογω γιορτων.

TeslaCoil
25-12-07, 01:05
Ετσι παει με την ταρατσαδα

δεν μπορεις να εχεις ολα δικα σου

καντε δοκιμες μονο ετσι θα αποφασισετε τι εξοπλισμο θα βαλετε

Επισης αν θελεις μας λες περιοχη
μιπως ειμαι κοντα να πεταχτω καμια μερα για help

lynx
25-12-07, 03:28
Επισης αν θελεις μας λες περιοχη
μιπως ειμαι κοντα να πεταχτω καμια μερα για help

οι γνωσεις σου και η εμπειρια σου χρησιμη! οπως και καθε παιδιου που θελει να προτεινει κατι να δοκιμασουμε! :D

TeslaCoil
04-01-08, 22:35
Επισης αν θελεις μας λες περιοχη
μιπως ειμαι κοντα να πεταχτω καμια μερα για help

οι γνωσεις σου και η εμπειρια σου χρησιμη! οπως και καθε παιδιου που θελει να προτεινει κατι να δοκιμασουμε! :D
Ειμαστε στα κατω πατησια κοντα στο κομβο Ithaka. Αν σε χρειαστουμε και σε βολευει μπορει και να σε καλεσουμε καμοια μερα!

Οπως βλεπεις εχω MSN
χτυπατο να μιλησουμε καποιο απογευμα
ή κυριακη
γιατι πρωϊνα δουλευω

lynx
05-01-08, 20:23
οπως βλεπεις εχω MSN
χτυπατο να μιλησουμε καποιο απογευμα
ή κυριακη
γιατι πρωϊνα δουλευω

you got pm :wink:

panos_panopoulos
27-01-08, 00:29
πώς βλέπετε την κάρτα αυτή: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980764&product=760951 ; μπαίνει βύσμα εξωτερικο; ευαίσθητη ή αναίσθητη;

lynx
27-01-08, 02:36
πώς βλέπετε την κάρτα αυτή: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980764&product=760951 ; μπαίνει βύσμα εξωτερικο; ευαίσθητη ή αναίσθητη;

φυσικα και μπενει... :D δεν ξερω τι αυαισθησια εχει...δεν την γνωριζω σαν καρτα.