PDA

Επιστροφή στο Forum : Ponyprog2000



fkdpbpar
11-12-07, 20:11
Χαίρεται, έχω τα εξής προβλήματα στο προγραμματισμό του ΑΤtiny2313 με το ponyprog2000, έχω συνδέσει τον μικροελεγκτή με μία σειριακή του υπολογιστή που έχει 25pins. (1ο σχήμα)
1ον) Η θύρα αυτή με τα 25 pins είναι σειριακή του εκτυπωτή ή θύρα επικοινωνιών?
2ον) Όταν πάω να προγραμματίσω, στις ρυθμίσεις του ponyprog2000 και συγκεκριμένα στο setup-> Interface setup, ποιες ρυθμίσεις επιλέγω, port setup, serial ή parallel και ακριβώς από κάτω ποιό απ' όλα COM1, COM2 ή LPT1? (Σχήμα 2ο, 3ο).
3ον) Όταν πάω να προγραμματίσω μου βγάζει το μύνημα του σχήματος 4, πατάω Ignore ενώ φαίνεται να προγραμματίζει καθώς φορτίζει κανονικά στο τέλος μου βγάζει μύνημα "Write failed" και δεν το προγραμματίζει, τι ακριβώς συμβαίνει?
Να πω επίσης ότι όταν το ponyprog διαβάζει μου βγάζει επίσης το μύνημα του σχήματος 4, πατάω Ιgnore και στην συνέχεια το διαβάζει σωστά και μου εμφανίζει το περιεχόμενο του chip. Ο μικροελεγκτής δουλεύει σωστά καθώς έχω ξαναπρογραμματίσει σε άλλο υπολογιστή.

th_shak
11-12-07, 20:58
Η θύρα που έχει 25 pins (ροζ χρώμα συνήθως) είναι η παράλληλη (η σειριακή έχει 9 Pins και είναι αρσενική). Για να προγραμματίσεις θα πρέπει να φτιάξεις το STK200/300 dongle και το setup στο ponyprog πρέπει να είναι όπως στη φωτογραφία που στέλνω.

fkdpbpar
11-12-07, 21:04
Το STK200/300 dongle είναι adaptor από 25 pins για 9 pins? Αν είναι αντάπτορας αυτό τότε έχω πάρει ήδη.

gsmaster
12-12-07, 00:02
Στα πολύ παλιά PC (εποχής pentium 1 το πολύ) είχαν σειριακή 9πιν και 25πιν. Τα σήματα που κουβαλάνε είναι τα ίδια... Απο τότε και μετά μόνο η παράλληλη έχει 25πιν

fkdpbpar
12-12-07, 11:35
Ρύθμισα το setup αλλά και πάλι όταν πάω να προγραμματίσω μου βγάζει το μύνημα του σχήματος 4 και κάνω πάλι την ίδια διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Που οφείλεται αυτό το πρόβλημα?