PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΥΧΝΙΑΣ 813- ΕΡΩΤΗΣΗ



tzitzikas
15-12-07, 21:48
Εχω ενα πομπο μεσαιων με μια 813 στην εξοδο στα 1400 βολτ dc ανοδο, που δουλευει 2 χρονια ακριβως 24 ωρες το 24ωρο, αρκετα καλα συντονισμενος χωρις να κοκκινησε ποτε η λαμπα. Θελω να ρωτησω αν πιστευεται οτι τα εχει φαει τα ψωμια της η λυχνια με τοσες ωρες λειτουργειας γιατι εχω την εντυπωση οτι σαν να εχει πεσει το σημα τελευταια.

itta-vitta
15-12-07, 23:00
Φίλε μου όσο περνάει ο καιρός κάποια στιγμή θα δεις ότι πέφτει το ανοδικό ρεύμα (συντονισμού). Πάντως στα 1400 η 813 δουλεύει "μαλακά". Είπες ότι δουλέυει 24 ώρες Χ 2 χρόνια δηλ 24Χ365Χ2=17520 ώρες. Νομίζω πρέπει να αλλαχτεί. Κάτι θυμάμαι για 10000 ώρες λειτουργίας χωρίς να είμαι σίγουρος. Όπως είπα αν το ανοδικό ρεύμα είναι αυτό που πρέπει δεν έχεις πρόβλημα. Φυσικά μπορείς να την τεστάρεις και με γέφυρα κατά την ώρα λειτουργίας της, να δεις αν υπάρχει πτώση ισχύος.

itta-vitta
15-12-07, 23:25
Το όριο των 10000 ωρών πρέπει να ισχύει με την μέγιστη ανοδική τάση της λυχνίας που είναι 2500 βολτ.

kostas30
16-12-07, 00:50
φιλε μου αν δεν δεις τα ρευματα της λυχνιας να εχουν παρει τον κατήφορο ανοδου- οδηγου η λυχνια ειναι μια χαρα - ακομα υπαρχει μια θεωρια που διαβασα σε ενα manual μεγαλης λυχνιας για να αυξησεις την ζωη της : ανοιγουμε το μηχανημα κανονικα με τασεις και ρεύματα κατασκευαστη και χαμηλώνουμε την ταση των νηματων μεχρι να πεσουν ελάχιστα τα ma στην ανοδο δηλαδη αν η λυχνια εχει ταση νηματων 7,5 βολτ και τραβαει 1 αμπερ στην ανοδο μολις παει στα 990 ma και το αφηνουμε εκει, η ταση στα νηματα μπορει να εχει παει στα 7,0-7,2 βολτ. με αυτον τον τροπο σχεδον διπλασιάζεται η ζωη της λυχνιας, αν θα βρω την δημοσίευση θα την ανεβασω. :wink: :wink: :wink:

tzitzikas
16-12-07, 11:34
το ρευμα ανοδου παραμενει σταθερο στα 180 ma. οπως επισης και του οδηγου πλεγματος. προσφατα αλλαξαμε μια γειωση. αρχιγα γειωναμε το μηχανημα σε ενα σωληνα εξαερισμου ο οποιος ερχοταν μεσα απο την γη και εβγαινε στην επιγανεια της. επειδη μας ξηλωσαν την γειωση αυτη βαλαμε μεσα στην γη ενα πασσαλο απο συμπαγες χαλκο υψους μεριπου 1μισι μετρο και καθετα στην γη. απο τοτε σαν να ειδα μια διαφορα χωρις αυτη η αλλαγη να επηρεασει τα ρευματα.

Τρελός Επιστήμονας
16-12-07, 18:32
Από όσο γνωρίζω από τα βιβλία που διάβασα κατά καιρούς, οι Αμερικανοί εκδίδουν 2 διαφορετικά σετ στοιχείων λειτουργίας για τις λυχνίες εκπομπής. Τα CCS (Continuous Commercial Service) για συνεχόμενη λειτουργία και τα ICAS (Intermittent Commercial and Amateur Service) για διακοπτόμενη και ερασιτεχνική λειτουργία. Τα πρώτα εξασφαλίζουν χρόνο ζωής τουλάχιστον 5000-10000 ώρες ανάλογα με τον τύπο της λυχνίας. Τα δεύτερα τουλάχιστον 500 ώρες κατά μέσο όρο. Για την 813, η μέγιστη τάση συνεχόμενης λειτουργίας σε διαμόρφωση ανόδου είναι 1600V και για διακοπτόμενη - ερασιτεχνική είναι 2000V. Είσαι λοιπόν στην πρώτη περίπτωση και η λυχνία σου πρέπει να αντέχει φυσιολογικά τουλάχιστον 10000 ώρες. Το ανοδικό ρεύμα και η ισχύς εξόδου είναι το τελικό κριτήριο, όπως έγραψαν οι προλαλήσαντες. Όσο βγάζει ισχύ, άστη να δουλεύει. Μόλις πέσει, πέτα την στην ανακύκλωση και βάλε καινούρια.