PDA

Επιστροφή στο Forum : Το PC δεν βλέπει τον εξωτ. USB HD...



Γιώργος Ανώνυμος
17-12-07, 13:18
Καλή βδομάδα,

ενώ μέχρι τώρα το PC έβλεπε τον εξωτερικό δίσκο 80Gb USB, ξαφνικά (!) σταμάτησε να τον διαβάζει δηλ. ενώ τον αναγνωρίζει δεν τον εμφανίζει καν στο MyComputer...

Υπόψη πως ο δίσκος δεν τα έχει παίξει καθότι δουλεύει κανονικά σε άλλο PC...

Επίσης δοκίμασα απεγκατάσταση-εγκατάσταση των USB ports στο DeviceMgr, χωρίς αποτέλεσμα...

Ιδέες?

Χαιρετισμούς
Γιώργος

Nemmesis
17-12-07, 13:31
σε αλλη θυρα USB δουλευει? το λεω γιατι και εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα με ενα flashaki αλλα οταν δοκιμασα σε αλλη USB ολα οκ... για ποιο λογο εγινε ολο αυτο ομως δεν ξερω

Γιώργος Ανώνυμος
17-12-07, 15:02
αρνητικό, δεν δουλεύει σε καμμία από τις USB θύρες!!!

Strange...

GEWKWN
17-12-07, 15:53
δοκιμασε αλλο καλωδιο.

joke
17-12-07, 17:31
Αλλες συσκευές σε usb δουλέβουν?

gsmaster
17-12-07, 18:03
Τι τροφοδοσία έχει? μήπως παίρνει ρεύμα απο την USB? αν ναι τότε δοκίμασε να το συνδέσεις κατευθείαν στη μητρική, και όχι σε USB HUB Τα hub συνήθως δεν δίνουν πολύ ρευμα

radioamateur
17-12-07, 20:17
Κλασσική περίπτωση όταν πας να συνδέσεις εξωτερικό σε παλαιότερο υπολογιστή.Θα τον συνδέσεις στις usb θύρες της μητρικής και όχι σε κάρτα με εξόδους usb και θα παίξει ακόμα και σε usb 1.1 με την προϋπόθεση ότι λειτουργουν οι θύρες που προανέφερα.Βεβαια θα περιμένεις.... μπορεί να μην στο αναγνωρίσει με τη πρώτη φορά και καλό θα ήταν να αποσυνδέσεις οποιαδήποτε άλλη συσκευή που θα μπορούσε να τραβήξει ρεύμα από usb.

lynx
18-12-07, 00:20
εγω λεω να κανεις ενα backup και μετα να πατησεις ενα καλο format και θα λυθουν ολα! :D

Mπορεις πριν το φορματ να συγουρευτεις οτι ειναι softwariko το προβλημα αν κατεβασεις μια live εκδοση
του linux πχ το Ubuntu/Kubuntu και το τρεξεις χωρις εγκατασταση! αν εκει δεις οτι δουλευει ο σκληρος σου δισκος
κσνεις αυτο που σου ειπα στην αρχη :wink:

P.S σε περιπτωση που σου τον βλεπει και μπορεις να μπεις μεσα, μην γραψεις κατι στο σκληρο απο το linux! αν ειναι παλαιου τυπου το file system του μπορει να ειναι unsafe και να χασεις δεδομενα! πειραματα κανουμε μονο οταν δεν κινδυνευουν πολυτιμα δεδομενα! :D

PANOS_
18-12-07, 02:13
έχω και εγώ έναν 80gb 2,5" usb σκληρο.
η μητρική μου ώμος λόγω υπερφόρτωσης απο usb συσκευές δεν έχει ρεύμα να δώσει.
δουλεύει μόνο αν μεσολαβεί κάποιο hub. για δοκίμασε το!

Γιώργος Ανώνυμος
08-01-08, 11:01
Τελικά το πρόβλημα ας πούμε ότι λύθηκε με την χρήση μίας PCI κάρτας με εξόδους USB και Firewire.

Η λύση με το Hub δεν δούλεψε καθώς επίσης και κάποιες ρυθμίσεων των XP μέσα από δικτυακά forum...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Γιώργος

sakis
08-01-08, 13:15
κλασσικη απαντηση ...σαν να ηρθε απο υπαλληλο που δουλευει στα multirama...προσωπικα δεν συμφωνω ....φυσικα ενα φορματ καθε λιγο να φρεσκαρουν τα πραγματα ειναι καλο αλλα απο την αλλη δεν κανεις φορματ για ενα τετοιο προβλημα ..... ι σως τα pc να ειναι και θεμα αντιληψης

εγω ας πουμε στο γραφειο μου εχω εαν μηχανημα P3/450 mhz / 512 ddr2 με avg antivirus και spy boot για spy ware το μηχανημα δουλευει ασταματητα καθε μερα απο το 1999 και μετα....... φορματ εκανα μια φορα για να περασω XP και μετα αλλη μια φορα μετα απο 5 χρονια γιατι σε καποια απεγκατασταση ενος προγραμματος προφανως ξηλωσα και καποια πραγματα απο τα XP που ηταν μαλλον απαραιτητα και τα γραφικα δεν ηταν και πολυ καλα στον ΙΕ ....

απο την αλλη ομως εγω δεν κατεβαζω τιποτα που δεν χρειαζομαι δεν βλεπω ταινιες στον υπολογιστη και ουτρε παιζω παιχνιδια ..... τελος οι εφαρμογες που εχω να τρεξω ειναι σε γενικες γραμμες πολυ ελαφριες ......οποτε το μηχνημα τρεχει τρελλα !!!!!!

τροφοδοτικα αλλαξα κανα δυο μεχρι που βρηκα λυση και για αυτο και τωρα εχω να αλλαξω τροφοδοτικο κανα τεσσαρι χρονια .... α ναι και ενα αλλο εχω μονο ενα προγραμμα για την καθε δουλεια ....δλδ για ιντερνετ μονο internet explorer οχι και mozila ....... ιδιο για ολα ασ πουμε για εικονα εχω power dvd τιποτα αλλο ....και παει λεγοντας ....

MHTSOS
08-01-08, 21:08
εγω ας πουμε στο γραφειο μου εχω εαν μηχανημα P3/450 mhz / 512 ddr2


Λίγο δύσκολο να έχεις Pentium 3 και μνήμη DDR2. Ή SDRAM ή RDRAM θα έχεις.

sakis
08-01-08, 21:29
κεκτημενη ταχυτητα sdram εναι ..... ειπαμε το μηχανημα τρεχει τρελλα χα χα χα χα χα

ευχαριστω για την διορθωση

lynx
08-01-08, 23:12
κλασσικη απαντηση ...σαν να ηρθε απο υπαλληλο που δουλευει στα multirama...προσωπικα δεν συμφωνω ....φυσικα ενα φορματ καθε λιγο να φρεσκαρουν τα πραγματα ειναι καλο αλλα απο την αλλη δεν κανεις φορματ για ενα τετοιο προβλημα .....

Σακη... οταν εχεις να κανεις με windows καλο ειναι να ξερεις και εναν software engineer απο την ιδια την Microsoft για να σε σωζει! 8)

sakis
09-01-08, 00:06
διαφωνω ...... προφανως δεν καταλαβες το τι ηθελα να πω στο ποστ μου ..... το βασικοτερο κατα τη γνωμη μου παντα ειναι να κρατας το μηχανημα απλο ενα προγραμμα για καθε δουλεια ....δεν κατεβαζουμε σαβουρες .... και κανουμε και καποια πραγματα by the book τα μηχανακια που αγοραζουμε μπορουν να κανουν παρα πολλα πραγματα αλλα οσι ολα ομως που σημαινει αμα το ξεσκιζεις το μηχανημα ....ε ναι φυσικα μετα θελεις και ενα μηχανικο της μικροσοφτ απο πισω .... χμ και κατι αλλο δεν ειμαι υπερμαχος ουτε του γκαιτς ουτε των windows αλλα δουλευουν ....

απο την αλλη ωραιο ειναι εσεις οι πληροφορικαριοι οπου λετε βαλε linux να καθαρισεις .....προφανως να ειναι και ετσι αλλα οταν ομως τα linux φτασουν να κανουν τα ιδια ( ακριβως ) πραγματα με τα windows τοτε σιγα σιγα θα αποκτησουν και παρομοια προβληματα .....

μην ξεχνας οτι μυρια ανθρωποι την ψαχνουν πως θα πηδηξουν τα windows σαφως περισσοτεροι απο αυτους που εχει ο μπιλλ για να τα κραταει σταθερα ......

α ναι και κατι αλλο για το μηχανημα μου ετσι για να σε βοηθησει μηπως και οταν εχεις την συνολικη εικονα για αυτο να μου πεις και μενα γιατι αφου δουλευει ασταματητα απο 9,30 που παω το πρωι στο γραφειο μεχρι και τωρα που σου γραφω 12,00 βραδυ καθε μερα σχεδον απο το 1999 !!!!!!

εχω win xp service pack 2 και δεν εχω κανει ανβαθμισει ποτε !!!!! μα ποτε !!!!!

ολα καλα !!!!! καλη συνεχεια

lynx
09-01-08, 06:22
Καλημερα!


το βασικοτερο κατα τη γνωμη μου παντα ειναι να κρατας το μηχανημα απλο ενα προγραμμα για καθε δουλεια ....δεν κατεβαζουμε σαβουρες .... και κανουμε και καποια πραγματα by the book τα μηχανακια που αγοραζουμε μπορουν να κανουν παρα πολλα πραγματα αλλα οσι ολα ομως που σημαινει αμα το ξεσκιζεις το μηχανημα ....ε ναι φυσικα μετα θελεις και ενα μηχανικο της μικροσοφτ απο πισω .... χμ και κατι αλλο δεν ειμαι υπερμαχος ουτε του γκαιτς ουτε των windows αλλα δουλευουν ....

δεν θα ηταν καλυτερα αν το λειτουργικο που εχεις σου επετρεπε τετοιου ειδους "ατασταλειες" χωρις να ειναι σε βαρος της συνολικης
αξιοπιστειας του? ...και εμενα don't worry δεν με πληρωνει το linux, ουτε εγω το πληρωνω! :D :D




απο την αλλη ωραιο ειναι εσεις οι πληροφορικαριοι οπου λετε βαλε linux να καθαρισεις .....προφανως να ειναι και ετσι αλλα οταν ομως τα linux φτασουν να κανουν τα ιδια ( ακριβως ) πραγματα με τα windows τοτε σιγα σιγα θα αποκτησουν και παρομοια προβληματα .........

Οι διαφορες διανομες linux τα τελευταια χρονια ειναι εξησου καλες αν οχι καλυτερες απο Windows... χωρις τα προβληματα των windows, ενας τροπος υπαρχει για να βεβαιωθεις, αν τα δοκιμασεις! Click me! (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download)

ο μονος λογος που πιθανον να σε κανει να μην τα κρατησεις προς το παρον μονιμα, ειναι διοτι καποιες εφαρμογες των windows και συσκευες (λογω drivers) ισως να μην δουλευουν σωστα ή και καθολου... (διστοιχος ο Wine emulator δεν μπορει να κανει τα παντα...) και εγω windows τρεχω τωρα... ως ποτε ομως? σιγα σιγα οι εταιριες μεταφερουν τα προιντα τους στο linux.



μην ξεχνας οτι μυρια ανθρωποι την ψαχνουν πως θα πηδηξουν τα windows σαφως περισσοτεροι απο αυτους που εχει ο μπιλλ για να τα κραταει σταθερα ...............

η δομη ενως linux συστηματος δεν επιτρεπει ευκολα την εξοπλωση ιων καθως και να τα "πηδηξεις" οπως αναφερεις.
αν θες στοιχεια ευχαριστως! ...το ιντερνετ ειναι στην διαθεση σου! 8)



α ναι και κατι αλλο για το μηχανημα μου ετσι για να σε βοηθησει μηπως και οταν εχεις την συνολικη εικονα για αυτο να μου πεις και μενα γιατι αφου δουλευει ασταματητα απο 9,30 που παω το πρωι στο γραφειο μεχρι και τωρα που σου γραφω 12,00 βραδυ καθε μερα σχεδον απο το 1999 !!!!!!

εχω win xp service pack 2 και δεν εχω κανει ανβαθμισει ποτε !!!!! μα ποτε !!!!!

ολα καλα !!!!! καλη συνεχεια

καλη συνεχεια και σε εσενα και give it a try.. :wink: