PDA

Επιστροφή στο Forum : Direct USB Conection



lordi
18-01-08, 00:49
Καλησπέρα,
να σας ρωτήσω!σκέφτομαι να αναζητήσω πληροφορίες και σιγά σιγά να προχωρήσω στην υλοποίηση μιας σύνδεσης απο PC σε PC!Δηλαδή να συνδέω απευθέιας PC με PC μέσω USB και να μεταφέρω αρχεία!Απλά θέλω να μου πείτε αν κάτι τέτοιο είναι δυνατό και αν υπάρχει κάτι για να ξεκινήσω!Ευχαριστώ πολύ!

plouf
18-01-08, 01:11
ta chip της FTDI FT232 κτλ

είναι μετατροπείς απο USB σε RS232 ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ με λογισμικό απο την εταιρία
ειναι η καλύτερη και ευκολότερη μέθοδος....

PCMan
18-01-08, 01:20
Δεν ξέρω πως, αλλά μόνο μην δοκιμάσεις να συνδέσεις έτσι χύμα με ένα καλώδιο 2 pc.

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοφό να ενώσεις δύο ξεχωριστές τροφοδοσίες 5+ & 5- ...

:) :shock:

moutoulos
18-01-08, 01:25
Kalispera,
na sas rwtisw!skeftomai na anazitisw plirofories kai siga siga na proxwrisw stin ylopoiisi mias syndesis USB apo PC se PC!dld na syndew apey8eias pc me pc mesw USB kai na metaferw arxeia!Apla 8elw na mou peite an kati tetoio einai dynato kai an yparxei kati gia na xekinisw!Eyxaristw poly!

Βρε Γιώργο με βάση τους "κανόνες" (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php) δεν γράφουμε με greeklish.
Είναι δυσανάγνωστα :roll: .

lordi
22-01-08, 11:36
ΩΠ!!!Το ξέχασα!!Συγνώμη!!Θα διορθωθεί αμέσως!!!

Στην USB δεν θα ενώσω τις τροφοδοσίες μόο την I/O δεδομένων!!:)

ignatios67
22-01-08, 12:55
Ξεχαστο είναι πολύ πιο εύκολος τρόπος να κάνεις μια σύνδεση δικτύου με cross καλώδιο η μεταφορά με USB flash από οτιδήποτε άλλο
Τρίτη λύση είναι να βγάλεις το δίσκο του δευτέρου Η/Υ και να τον τοποθετήσεις δευτερεύοντα στον πρώτο

radioamateur
22-01-08, 13:36
lordi δες εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751416).Το καλώδιο που ψάχνεις υπάρχει έτοιμο.Ο ποιο εύκολος & οικονομικός τρόπος είναι αυτός γιατί αν τα pc είναι αρχαία δεν θα έχουν ούτε κάρτα δικτύου ή αν μονόδρομος είναι η σύνδεση usb πχ σε internet caffe.
Αν υπάρχουν κάρτες δικτύου χρησιμοποιείς ένα καλώδιο cross για ακόμα μικρότερο κόστος & ποιοτικότερη σύνδεση.

lordi
22-01-08, 21:18
Δίκιο έχεις!!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! :)