PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταριες



NUKE
22-01-08, 14:34
Λοιπον παιδια,ψαχνω μπαταριες φτηνες απο 6 βολτ και πανω που να είναι ικανές να δώσουν 1-2 αμπερ για λιγα δευτερολεπτα αλλα μικρες.
Ας πουμε η 9volt μπαταριες θα ηταν οτι πρεπει αλλα μπορουν να δωσουν τοσο μεγαλο ρευμα?

Βασικα ειχα δει κατι πολυ μικρες μολυβδου αλλα δεν ξερω απο που να τις βρω.

Τι προτεινετε για φτηνο,μικρο και ικανο να δωσει για λιγα δευτερολεπτα 1-2 αμπερ?

leosedf
22-01-08, 14:52
Νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο http://www.powertoolsuk.co.uk/webcat/details.asp?ProductCode=62866&ID=1058 το οποίο υπάρχει και ελλάδα, μάλιστα είναι πιό φτηνό απ οτι δείχνει στο site. Δίνει 6V 7Ah


Ξέχασα τον παράγοντα μικρό, αυτο είναι σαν ενάμιση πακέτο τσιγάρα.

NUKE
22-01-08, 16:44
Τα εχω υποψιν μου αυτα αλλα παρα ειναι μεγαλα.Στα ιδια χρηματα παιρνω 12 βολτ 1Αμπ μολυβδου...

Εχω δει κατι πολυ μικρες μπαταριουλες μολυβδου στο μισο μεγεθος απο αυτην και ακομα πιο μικρη αλλα δεν ξερω που την βρισκω.

Chris Valis
22-01-08, 17:08
Όταν και εγώ χρειάστηκα κάτι τέτοιο έβαλα μια μικρή από bluetooth handsfree (εσύ θα ήθελες δύο στην σειρά)... Αλλά ήθελα πιό πολύ ρεύμα.

για πόσα δευτερόλεπτα θέλεις 2Α;

Πάντως μια (πολύ καλής) αλκαλική 9V σίγουρα μπορεί να σου δώσει πάνω άπο 3Α για πάνω από λεπτό.

NUKE
22-01-08, 17:10
Μαλλον 2-3 δευτερολεπτα ειναι αρκετα.Μπορουν να δωσουν τοσο ρευμα τοσο μικρες μπαταριες?

Chris Valis
22-01-08, 17:13
Χαλαρά! όπως επίσης και πολύ ρεύμα δίνουν και οι μικρές λιθίου ειδικά οι CR2032 και πάνω...

Chris Valis
22-01-08, 17:20
δες και τις μπατταρίες lithium thionyl αν και μάλλον θα τις βεις (αν τις βρεις) ακριβές...

lynx
22-01-08, 19:26
νομιζω οτι οποιαδηποτε μπαταρια μπορει να σου δωσει για μερικα δευτερολεπτα τα 2Α που θες! :roll:
πχ μια 9V ειναι ~250mAh για δοκιμασε αν θα τα καταφερει να σου βγαλει 2000mA

NUKE
22-01-08, 20:09
Λοιπον,θα τα δοκιμασω αυτα αυριο μαλλον.Αλλα μια ερωτηση.Αν απο ολες αυτες τις μπαταριες τραβηξω οντως τοσο ρευμα,θα μπορει την επομενη εστω μερα να δωσει παλι?Μαλλον οχι.Για αυτο ψαχνομαι σε κατι που να φορτιζει ευκολα οπως μολυβδου.

lynx
23-01-08, 00:56
οπως ειπα παραπανω οποια μπαταρια και να παρεις πιστευω θα σου δωσει οσο ρευμα και αν της ζητησεις... ομως αν δεν ειναι στις προδιαγραφες της αυτο που ζητας, τοτε απλα θα αδειασει πιο γρηγορα! :roll: μια τυπικη ΑΑ μπορει να δωσει ~2500mAh που συμενει οτι επι 1 ωρα μπορεις να τραβας 2,5Α ομως αν τραβηξεις 5Α η μπαταρια θα κρατησει λιγοτερο απο 1 ωρα... αν η μπαταρια σου ειναι επαναφορτιζομενη την φορτιζεις και την ξαναχρησιμοποιεις μετα.

θα σου προτεινα να δοκιμασεις μια 9V απλη εφοσον η ταση που βγαζει σε καλυπτει και λογω οτι ειναι στο μεγεθος που θες... αν δεις οτι μενεις ικανοποιημενος τοτε περνεις μια 9V επαναφορτιζομενη. :roll:

Nemmesis
23-01-08, 01:14
αν επιτρεπεται που γιατι χρειαζεσε τοσο ρευμα? ετσι απλα γιατι με εφαγε η αγονια :)

NUKE
23-01-08, 15:26
Αναφλεξη πυροτεχνηματων με περιεργο τροπο.Ισως σε λιγο καιρο μικρυνω κατα πολυ αυτο το ρευμα αλλα ακομα ψαχνομαι.

stom
23-01-08, 16:20
Μια μπαταρια θα δωσει οσο ρευμα της επιτρεπει η εσωτερική της αντίσταση..... Ετσι απο μια ΑΑ δεν θα παρουμε ποτέ 5 Α..
Σκεφτομαι μηπως θα εκανες καλυτερη δουλεια αν χρησιμοποιουσες πυκνωτές.. (τα κτηνακια που βαζουν στους ενισχυτες αυτοκινητων)
ετσι θα ειχες εξασφαλιζμενη την επαναληψιμοτητα, αλλα και την αμεση φορτιση....

Nemmesis
23-01-08, 16:27
οι μπαταριες απο κινιτα ειναι μεγαλες σε μεγεθος? γιατι φανταζομαι 2 παλιες 3.6v σε σειρα ειναι υπεραρκετες να δωσουν το ρευμα που θελεις μιας και ειναι 700mAh τουλαχιστον.

gsmaster
25-01-08, 00:57
Εγώ έχω να προτείνω ένα πάκ απο 5-6 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 1,2V / 2500mAh .

Είχα πάρει για την ψηφιακή μου κάτι SANYO πριν κανα δυο χρόνια αλλα είναι ακριβές οι άτιμες ~12 ευρώ το ζευγάρι. Σίγουρα θα βρεις και φτηνότερες άλλης μάρκας.

lynx
26-01-08, 05:54
Μια μπαταρια θα δωσει οσο ρευμα της επιτρεπει η εσωτερική της αντίσταση..... Ετσι απο μια ΑΑ δεν θα παρουμε ποτέ 5 Α..

και ποσο ειναι η εσωτερικη αντισταση μιας ΑΑ μπαταριας και δεν θα παρει ποτε 5Α? τουλαχιστον 2Α θα παρει για μερικα δευτερολεπτα που του χρειαζονται?

@Nuke το εκανες?

nikoskourtis
02-02-08, 03:14
Φιλε μου νομιζω η καλυτερη λυση ειναι οι πυκνωτες παραλληλα με τις μπαταριες αν θες μεγαλο ρευμα για μικρο χρονο. Απο επαναφορτιζομενες οι καλυτερες για μεγαλα ρευματα ειναι οι νικελιου-καδμιου.
βεβαια οι νικελιου-μεταλλου κυκλοφορουν πολυ τελευταια (για οικολογικους λογους κυριως αλλα και επειδη εχουν μεγαλυτερη χωρητικοτητα) αλλα αν βρεις νικελιου-καδμιου δινουν μεγαλυτερο ρευμα.

www.clevermarket.gr
βρηκα φθηνες επαναφορτιζομενες.

NUKE
02-02-08, 19:15
Δεν ξερω.Μαλλον θα ψαξω να βρω καλωδιο νικελιου χρωμιου για να κατεβασω τα αμπερ.Η 9βολτ μπαταριες ειναι οτι πρεπει για αυτο που θελω να κανω....

lynx
02-02-08, 23:24
Δεν ξερω.Μαλλον θα ψαξω να βρω καλωδιο νικελιου χρωμιου για να κατεβασω τα αμπερ.Η 9βολτ μπαταριες ειναι οτι πρεπει για αυτο που θελω να κανω....

παλυ εσκισα ο επιστημονας? :mrgreen:

NUKE
03-02-08, 20:45
?????? :)

lynx
03-02-08, 21:49
πλακα σου κανω... :D ειπες οτι με την 9V εκανες την δουλεια σου ετσι?

NUKE
03-02-08, 22:20
Γενικα,απο οτι ειδα ειναι οριακο....Οποτε θα κοιταψω να κατεβασω καπως τα amper.

Παρολα αυτα αν καποιος δει ποτε που πουλανε πολυ μικρες 12βολτες μπαταριες μολυβδου,κατω απο 1Ah ας μου πει....

lynx
03-02-08, 22:42
Γενικα,απο οτι ειδα ειναι οριακο....Οποτε θα κοιταψω να κατεβασω καπως τα amper.

Παρολα αυτα αν καποιος δει ποτε που πουλανε πολυ μικρες 12βολτες μπαταριες μολυβδου,κατω απο 1Ah ας μου πει....

ειναι ο οριακο και θα κατεβασεις τα Α? :roll: μια 9V μπαταρια δεν δινει πολυ ρευμα...τι εννωεις δεν σε καταλαβα? και παραπανω αναφερεις κατι για καλωδιο νικελιου-χρωμιου που δεν το καταλαβα και αυτο.

NUKE
03-02-08, 23:31
Λοιπον,οντως δεν τα εγραψα και πολυ καλα.....


Ο ολος σκοπος ειναι να πυρωνει ενα συρμα για 1-2 δευτερα.Αυτο που χρησιμοποιω τωρα θελει περιπου 1-2 αμπερ.Οι μπαταριες ομως οι 9βολτ δεν μπορουν να το κανουν.Εχουν πολυ μεγαλη πτωση τασης....

Οποτε θα προσπαθησω να βρω ενα καλωδιο που να πυρωνει με λιγοτερο ρευμα και αυτο ειναι καλωδιο νικελιο-χρωμιου....

lynx
03-02-08, 23:49
δες αν μπορει να γινει τιποτα με το νημα απο καμοια λαμπα... :roll:

NUKE
04-02-08, 00:04
Το εχω σκεφτει και γινεται αλλα θελω πολυ.Δεν εχει νοημα να καταστρεφω λαμπες για αυτον τον σκοπο.Παρηγγειλα συρμα για να δοκιμασω και θα δουμε....

Τεσπα.Το θεμα εχει ληξη εκτος και αν καποιος βρει καμοια απο αυτες τις μπαταριες μολυβδου που λεω...Ευχαριστω...

gsmaster
04-02-08, 01:09
Οι μικρότερες μπαταρίες μολύβδου 12V που έχω δεί είναι 1,3Ah

leosedf
04-02-08, 09:52
http://www.pyrotechs.org/component/option,com_gallery2/Itemid,27/?g2_itemId=1065&g2_imageViewsIndex=1
Μάντεψε ποιανού είναι :P

Γιατί παράγγειλες σύρμα? έχω έναν μπόγο εδω πέρα που δεν τον χρειάζομαι θα στον έστελνα. Θα σου στείλω αυτό που έχω αλλα θα κάνεις τον κόπο να το ξεμπερδέψεις λίγο γιατί εγώ δεν έχω τον χρόνο.

NUKE
04-02-08, 15:55
Δεν πειραζει.4 ευρω μου πηρε....Ποιανου ειναι η σελιδα?

Σε ευχαριστω παρα πολυ....Μπας και καταφερουμε και φτιαξουμε κανα ωραιο συστημα τηλεχειρισμου!


Ωχ,τωρα καταλαβα.Δικια σου!χεχεχεχε....Ωραιος.Αρχισες να το στηνεις σιγα σιγα....

Βασικα δεν εχω καταλαβει ακομα....Τι να σου πω... :roll:

leosedf
04-02-08, 16:07
Δεν είναι δικιά μου αλλα πολοί φίλοι βάζουμε υλικό εκεί. Ενός φίλου απο αλάσκα είναι.

lynx
04-02-08, 16:45
σε τι χρησιμευει αυτο το συρμα ρε παιδια και το εχετε αγορασει?!

leosedf
04-02-08, 18:01
Είναι ίδιο με αυτό που βάζουν σε αερόθερμα η πιστολάκια για τα μαλλιά. Μόνο που είναι πιό λεπτό.

Nemmesis
04-02-08, 18:57
leo αυτο με το ρυζι γιατι το εκανες? καιγετε ωραια?

leosedf
04-02-08, 19:01
Ρύζι γλασέ μετα απο επεξεργασία (βάση τις γραφές του Dr. Shimizu μεγάλη η χάρη του εις τους αιωνας των αιωνων ημην) γίνεται SGRS a.k.a. Soluble glutinus rice starch.

Κοινώς άμυλο ρυζιού, δεν έχει καμία σχέση με καύση αλλα με δέσιμο μίγματος, (αν βάλεις αλεύρι στη σάλτσα σου θα γίνει τσιμέντο). Απλά το ρύζι στο κάνει και πιό αδιάβροχο και σκληρό. (Σάν το πουλί της νιότης).

Nemmesis
04-02-08, 19:09
χαχαχα πουλί της νιότης.... οκ καταλαβα ;)

pl4tonas
22-05-08, 10:10
Για το θέμα του σύρματος πυράκτωσης, θα πρότεινα να χαλάσεις μεταβλητές αντιστάσεις σύρματος. Το δοκίμασα στο παρελθόν και δουλεύει μια χαρά. Μια αντίσταση 2.2Κ ή 5Κ μας προσφέρει αρκετά μικρά κομματάκια που πυρακτώνονται με μερικά βολτς και λιγότερο από 1 αμπερ.
Για μπαταρίες, καλές είναι αυτές από κινητά και ψηφιακές φωτογραφικές. Μπορείς να ενώσεις και 2 παράλληλα. Οι CR3032 μπορούν να ενωθούν παράλληλα και να δώσουν το ρεύμα που θέλεις.
Υπάρχουν και οι CR123 σε επαναφορτιζόμενη και μη μορφή. Δίνουν άνετα 2Α.

NUKE
22-05-08, 11:47
Με την 9βολτ την κλασσικη μαλλον θα τα καταφερω....Με μικρα κομματακια συρματος....

staaronis3
21-09-08, 22:36
Για το θέμα του σύρματος πυράκτωσης, θα πρότεινα να χαλάσεις μεταβλητές αντιστάσεις σύρματος.
Αυτό ετοιμαζόμουν να προτείνω (σχεδόν). Υπάρχει σύρμα από αυτό που έφτιαχναν παλιά τις αντιστάσεις το οποίο μπορείς να πάρεις και είναι πολύ οικονομικό. Τέτοιο χρησιμοποιούμε στο σχολείο για να λυγίσουμε plex glass. Βγαίνει σε διαφορετικές εκδόσεις αντίστασης/μέτρο.

Kirchhoff
22-09-08, 19:44
Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στις μπαταρίες λιθίου-πολυμερών (Li-Po), χρησιμοποιούνται συχνά στον μοντελισμό (rc αυτοκίνητα, αεροπλάνα, ελικόπτερα κ.λπ.) γιατί είναι μικρές, ελαφριές και είναι σχεδιασμένες να δίνουν τα υψηλά ρεύματα που απαιτούνται από τα μοτέρ των ηλεκτροκίνητων μοντέλων. Οπότε νομίζω ότι τα 1-2 αμπέρ που ζητάς τα καλύπτουν οι περισσότερες μπαταρίες και με το παραπάνω. Επίσης η κάθε κυψέλη li-po δίνει γύρω στα 3.7V οπότε βρίσκεις συνήθως στα 3.7V-7.4V-11.1V με μια, δύο και τρείς κυψέλες συνδεδεμένες σε σειρά. Και νομίζω ότι θέλουν κάποια παραπάνω προσοχή στη χρήση & φόρτισή τους σε σχέση με τις άλλες μπαταρίες γιατί έχουν διάφορες ιδιοτροπίες (και άμα αρπάξουν γίνονται σαν βεγγαλικό! – πάντα τις παρακολουθείς όταν τις φορτίζεις ή τις χρησιμοποιείς). Δεν ξέρω αν σου κάνουν, μια ιδέα έριξα, μπορείς να το ψάξεις περισσότερο αν σε ενδιαφέρει

aezakmninos
16-07-12, 01:37
Χαλαρά! όπως επίσης και πολύ ρεύμα δίνουν και οι μικρές λιθίου ειδικά οι CR2032 και πάνω...
η CR2032 δίνουν 3 Α η δίνει ανά 2-3 δευτερόλεπτα η τελειώνουν μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα λογικά θα τελειώνουν (μήπως έχεις παρακαλώ να μου πρωτινής κόπια μπαταρία με 1 μέχρι 3 Α που να κραταεί για μερικά λεπτά ? Σίγουρα δεινού 3 Α η CR2032 ανά 2-3 δευτερόλεπτα η τελειώνουν μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα λογικά θα τελειώνουν (μήπως έχεις παρακαλώ να μου πρωτινής κόπια μπαταρία με 1 μέχρι 3 Α που να κραταεί για μερικά λεπτά ?

Κυριακίδης
16-07-12, 10:38
Αυτό κάνει τίποτα?
http://www.youtube.com/watch?v=QUC505hnwI4&feature=related