PDA

Επιστροφή στο Forum : LED indicator για 6V (4x1.5volt) pack μπαταρια. Καμια ιδεα?



Gynaikas
23-01-08, 04:35
Θελω να φτιάξω εναν indicator όπως αναφερω στο θεμα (παραλληλα σε pack 4x1.5V AA αλκαλικες μπαταριες εμποριου). Πρεπει να ειναι οσο πιο μικρος σε διαστασεις και με 3 LED: πρασσινο οταν ειναι full κιτρινο οταν ειναι στη μεση και κοκκινο οταν θελουν αλλαγη. Απλα δεν ξερω σε τι ευρος voltage θεωρειται ενα τετοιο pack ως full, medium και low voltage. Καμια ιδεα για υλοποιηση? Ξερετε τρεχω σε αγωνες με 1/10 θερμικο RC αμαξακι και η εταιρια το πουλαει 30 ευρω!!! Εγω δεν τα δινω! ΧΑΧΑ Υπαρχουν αληθεια LED με συγκεκριμενο ευρος voltage? Δηλαδη να λειτοθργουν πχ. το ενα απο 6V μεχρι 5V, το αλλο απο 5V μεχρι 4.5V κτλπ??? Ξερω οτι αυτο σαν κατασκευη ειναι παναπλη με resistors αλλα οπως προανεφερα θελω να ειναι οσο πιο μικρο γινεται και με τη λιγοτερη δυνατη καταναλωση! Διαφωτιστε με ρε τσακαλια!!! Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΥΓ) Το ονομα μου ειναι Γιαννης και σπουδαζω Ηλεκτρολογος μηχανικος στον τομεα ΣΑΕ. Οποιος θελει βοηθεια σε PLC, κλασικο αυτοματισμο, χειρισμο μεσω Labview και Matlab μπορς το κατα δυναμιν.

ΥΓ2)Πρωτο post! Καλως σας βρηκα!

DT200
23-01-08, 09:06
Φίλε Gynaika καλός ήρθες .
Η κατασκευή πού ζητάς ακούγεται εύκολη αλλά με απασχόλησε αρκετά ,
Το εμπόδιο είναι ο μικρός όγκος , η ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και φυσικά
Η αξιοπιστία , όλα αυτά νομίζω ότι θα τα βρεις σε ένα 8πινο μ/ε όπου θα μετρά την τάση και
Θα αποφασίζει ποίο led να ενεργοποιήσει και μάλιστα να το κάνει φλας για ακόμα μικρότερη κατανάλωση .
Το κόστος του μ/ε είναι 2,5 με 3,5 ευρώ και αν δεν ξέρεις προγραμματισμό θα στον κάνω εγώ

chip
23-01-08, 09:33
καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Δες το LM3914 ολοκληρωμένο.
Βέβαια κάτι ανάλογο μπορεί να γίνει πάμφθηνα, (κάνοντας κάποιους συμβιβασμούς) με ένα LM324 που περιέχει 4 τελεστικόυς ενισχυτές.... (υποθέτω θα έχεις κάποια έστω και μικρή γνώση απο θεωρεία τελεστικών)
Δυστυχώς σε ποιες τάσεις θεωρούνται φορτισμένες οι μπαταρίες και σε ποιές όχι δεν το ξέρω αλλα πιστεύω με λίγο ψαξιμο στο google θα το βρεις εύκολα
Αν το κύκλωμα απλά ελέγχει μπαταρίες θυμήσου να βάλεις κάποια αντίσταση στην είσοδο του μετρητή που θα φτιάξεις γιατι η σωστή μέτρηση γίνεται υπό φορτίο.

billys7
23-01-08, 11:30
Φίλε Gynaika, την έχω αυτή τη συσκευούλα. Είναι ένα ολοκληρωμένο στο οποίο σε κάποια από τα pins του είναι συνδεμένα led νομίζω οκτώ στον αριθμό, ένα σε κάθε pin, δείχνοντάς σου τη "ποσότητα " του φορτίου της μπαταρίας. Όλα πάντα είναι ενδεικτικά και ποτέ για 100% εμπιστοσύνη. (Βέβαια δεν έχεις πρόβλημα γιατί είσαι στο έδαφος). Μόλις μπορέσω θα δω ποιο ολοκληρωμένο είναι και θα ποστάρω.
Μια απορία, γιατί χρησιμοποιείς απλές αλκαλικές μπαταρίες?

Φίλε DT200 αν το κάνεις, θα με ενδιέφερε να διαβάσω το πρόγραμμα.

Gynaikas
23-01-08, 12:05
...4 cells μου δινουν 6V ενω πχ ΝιΜΗ μου δινουν 4.8-5V max. Τα 6V ειναι απαραιτητα για τα high speed-high torque servo που χρησιμοποιω και χαριν βάρους προτιμω να τα βγαλω απο 4cell alkaline παρα απο 4cell επαναφορτιζομενες. :wink: Ειλικρινα μπορει καποιος να μου πει απο ποσα Volt και κατω αρχιζει να τα "φτυνει" το pack? Βασικα τι μεγεθος εχουν τα ολοκληρωμενα που αναφερετε? Δεν μπορει να γινει με LED που εχουν Von και Voff (αν υπαρχουν στο εμποριο)?

Βασικα ειδα το LM3914 και ειναι φινο αλλα θελω 0-6V input ενω αυτο παει μεχρι 5. Ξερω οτι με μια R πεφτω στα 5 μια χαρα αλλα θα εχω καταναλωση στην αντισταση(κακο!!!).... :? Επίσης θελω ουσιαστικα απο 4-6V μετρηση, οχι απο 0-5 το τποιο συνεπαγεται λιγοτερα LED(καλο!!!)

chip
23-01-08, 13:16
Η αντίσταση στην είσοδο η πίο σωστά οι 2 αντιστάσεις (γιατί θα είναι διαιρέτης) θα είναι στην περιοχή των KΩ οπότε η κατανάλωση θα είναι ασύμαντη. παρ όλα αυτά θα ήταν λάθος επιλογή να βάλεις διαιρέτη τάσης
Αυτό που πρέπει να κάνεις είνα να πειράξεις την τάση REF ADJ πειράζοντας λίγο τις τιμές των R1, R2 ή το ποιο εύκολο βάζοντας ένα τρίμμερ 5KΩ οπότε θα ρυθμίσεις ακριβώς σε πόσα βολτ θα αντιστοιχεί το άναμα του κάθε LED.

Nemmesis
23-01-08, 13:38
...4 cells μου δινουν 6V ενω πχ ΝιΜΗ μου δινουν 4.8-5V max. Τα 6V ειναι απαραιτητα για τα high speed-high torque servo που χρησιμοποιω και χαριν βάρους προτιμω να τα βγαλω απο 4cell alkaline παρα απο 4cell επαναφορτιζομενες. :wink: Ειλικρινα μπορει καποιος να μου πει απο ποσα Volt και κατω αρχιζει να τα "φτυνει" το pack? Βασικα τι μεγεθος εχουν τα ολοκληρωμενα που αναφερετε? Δεν μπορει να γινει με LED που εχουν Von και Voff (αν υπαρχουν στο εμποριο)?

Βασικα ειδα το LM3914 και ειναι φινο αλλα θελω 0-6V input ενω αυτο παει μεχρι 5. Ξερω οτι με μια R πεφτω στα 5 μια χαρα αλλα θα εχω καταναλωση στην αντισταση(κακο!!!).... :? Επίσης θελω ουσιαστικα απο 4-6V μετρηση, οχι απο 0-5 το τποιο συνεπαγεται λιγοτερα LED(καλο!!!)

φιλε ξερεις καποια πραγματα αλλα τα εχεις καπως μπερδεμενα στο μυαλο σου... για να κανεις πτωση τασης με μια αντισταση πρεπει να ξερεις ποσα ρευμα θελεις να τραβιξει η συσκευη εκτος αν εννοεις να συνδεσεις παραλληλα την αντισταση στη μπαβταρια πραγμα που ειναι λαθος... το LM3914 δουλευει απο 3 μεχρι 15 ολτ απο οτι ξερω... επισης πρεπει να ξερεις οτι η μπαταριες αν ξεφορτιζονται δεν πρεφτει γραμμικα και η ταση τους... αυτο γινεται μονο οταν εχεις καποιο φορτιο στην μπαταρια... δλδ οταν μια μπαραρια ειναι "πεσμενει" οταν την μετρας χωρις φορτιο μπορει να δειχνει 1,4v αλλα μολις βαλεις φορτιο θα πεσει κατακορυφα στο 0,5 (αυτες οι τιμες που αναφερω ειναι απλα ενδεικτικες...) το καλητερο που πιστευω εχεις να κανεις ειναι εναν απλο διαιρετη τασης που οταν πεφτει η ταση κατω απο ενα οριο (νομιζω 4.5v ειναι καλα) θα αναβει ενα λεντακι... θα εχεις και ελαχιστη καταναλωσει οταν οι μπαταριες ειναι γεματες (κανα 2-3 mA) αφου δεν θα αναβει το λεντ και θα αναβει το λεντ μονο οταν η μπαταριες ξεφορτιστουν τοσο ωστε οταν δουλευει καποιο απο τα σερβο η ταση να πεφτει κατο απο το οριο που εχεις βαλει εσυ... αλλα ολο αυτο νομιζω οτι ειναι αχρηστο εκτος αν παιρνεις μερος σε αγωνες... επειδη εχω και εγω θερμικο rc ξερω οτι οταν πεισουν οι μπαταριες αρκετα η οταν χασει το σημα απο τον πομπο τα σερβο περνουν μια θεση οπου το καρμπιλατερ ειναι τερμα κλειστο και οι ροδες τερμα αριστερα...

Gynaikas
23-01-08, 14:23
...η αντισταση υπολογιζεται ΑΝΕΤΑ αν κανω DC simulation σε EWB. Βασικά τρεχω σε αγωνες HPI club racng και open κατηγοριες (φοραω μοτερ .18 μοντιφαρισμενο, σκετος χαρος αλλα απαγορευεται σε ΕΛΜΕ και EFRA αγώνες ). Οσο για τις μπαταριες εχεις απολυτο δικιο! Ο καλυτερος τροπος λοιπον ειναι να εχς "κοτσαρισμενο" ενα πολυμετρο και να μετρησω, δηλαδη πειραμα! Μετα ολα ειναι καπως πιο ευκολα ε? Εκτιμω πολυ τη βοηθεια ολων σας και αναμενω περισσοτερες ιδεες αν σας επιτρεπει ο χρονος σας και θελησετε ασχοληθειτε με το θεμα μου.

Gynaikas
23-01-08, 14:25
Η αντίσταση στην είσοδο η πίο σωστά οι 2 αντιστάσεις (γιατί θα είναι διαιρέτης) θα είναι στην περιοχή των KΩ οπότε η κατανάλωση θα είναι ασύμαντη. παρ όλα αυτά θα ήταν λάθος επιλογή να βάλεις διαιρέτη τάσης
Αυτό που πρέπει να κάνεις είνα να πειράξεις την τάση REF ADJ πειράζοντας λίγο τις τιμές των R1, R2 ή το ποιο εύκολο βάζοντας ένα τρίμμερ 5KΩ οπότε θα ρυθμίσεις ακριβώς σε πόσα βολτ θα αντιστοιχεί το άναμα του κάθε LED.

Χμμμμ....βασικα ειναι καλη ιδεα αλλα θα βγει μεγαλουτσικο ετσι δεν ειναι..? :?

Nemmesis
23-01-08, 15:22
παιδια μαλλον το νομιζετε πολυ ποιο ευκολο το να δουλεψει απλα ενας διαρετης τασης... δλδ ενταξη να κανετε ενα λεντα να ανοιβει σε κακοια ταση... αλλα για να ειναι και ακριβες αυτο που θες να κανεις πρεπει εχεις μια σταθερη ταση με την οποια να να συγκρινεις την ταση απο τον διαιρετη τασης και ετσι θα αναβει η οχι το λεντ... αν το οδηγεις το REF ADJ με απλα εναν διαιρετη τασης μην περιμενεις και ακριβεια... γιατι ο διαιρετης τασης θα αλλαζει την εξοδο του αναλογα με την εισοδο του οποτε θα εχεις σφαλμα... αν αντιθετος το REF ADJ το ρυθμισης πχ στα 3.3v με μια ζενερ τον θα ειχες παντα μια σταθερη ταση για να κανεις συγκριση... και ξαναλεω οτι το καλητερο ειναι να κανει το λεντ να αναβει ΜΟΝΟ οταν θελουν αλαγη οι μπαταριες γιατι ετσι θα εχεις της ελαχιστη δυνατη κατανωλοση... και το μικροτερο μεγεθος αφου μιλαμε για ενα 8πιν lm741 μια ζενερ και 3-4 αντιστασεις... βεβαια εσυ αποφασιζεις τι θελεις να κανεις...
και μια ασχετη ερωτ... το μοτερ σου πως το κανεις calibration?

Gynaikas
23-01-08, 15:54
παιδια μαλλον το νομιζετε πολυ ποιο ευκολο το να δουλεψει απλα ενας διαρετης τασης... δλδ ενταξη να κανετε ενα λεντα να ανοιβει σε κακοια ταση... αλλα για να ειναι και ακριβες αυτο που θες να κανεις πρεπει εχεις μια σταθερη ταση με την οποια να να συγκρινεις την ταση απο τον διαιρετη τασης και ετσι θα αναβει η οχι το λεντ... αν το οδηγεις το REF ADJ με απλα εναν διαιρετη τασης μην περιμενεις και ακριβεια... γιατι ο διαιρετης τασης θα αλλαζει την εξοδο του αναλογα με την εισοδο του οποτε θα εχεις σφαλμα... αν αντιθετος το REF ADJ το ρυθμισης πχ στα 3.3v με μια ζενερ τον θα ειχες παντα μια σταθερη ταση για να κανεις συγκριση... και ξαναλεω οτι το καλητερο ειναι να κανει το λεντ να αναβει ΜΟΝΟ οταν θελουν αλαγη οι μπαταριες γιατι ετσι θα εχεις της ελαχιστη δυνατη κατανωλοση... και το μικροτερο μεγεθος αφου μιλαμε για ενα 8πιν lm741 μια ζενερ και 3-4 αντιστασεις... βεβαια εσυ αποφασιζεις τι θελεις να κανεις...
και μια ασχετη ερωτ... το μοτερ σου πως το κανεις calibration?

Οκ κι αυτο καλο ειναι απλα λιγη βοηθεια με το κυκλωμα γινεται? Όμως ο LM741 θελει 10V supply...ετσι δεν είναι??? Εγω ουσιαστικα το μονο supply που εχω ειναι τα (maximum) 6Volt του pack! Όσον αφορα το μοτερ αναφέρεσαι στη "μοντιφα" που έκανα η στην ρυθμιση των βελονων του καρπυρατερ?

DT200
23-01-08, 19:11
Φίλε DT200 αν το κάνεις, θα με ενδιέφερε να διαβάσω το πρόγραμμα.


program VOLT_LED

'ÄïêéìáóìÝíï ìå ôïí PIC12F675 óôá 4 MHz
'óôï pin GP4 ðåñíåé ôçí áíáëïãéêÞ êáé êÜíåé Ýîïäï GP0,GP1,GP2

DIM TEMP AS WORD
DIM QQ AS BYTE

TRISIO=%00011000 ' I/O PIN
CMCON= %00000111 ' (SOS) ÁÐÅÍÅÑÃÏÐÏÉÇÓÇ ÓÕÃÊÑÉÔÇ
ANSEL =%00001000 ' ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝ3
OPTION_REG.7=0 ' ÅÍÅÑÃÏÐÏÉÇÓÇ PULL UP ÔÙÍ PINS
WPU= %00000000 ' ÅÍÅÑÃÏÐÏÉÇÓÇ PULL UP ÔÙÍ ÅÎÏÄÙÍ
GPIO=255
DELAY_MS(1000)
ARXH:
temp = Adc_Read(ANS3)
IF TEMP>900 THEN GPIO=%00000100 GOTO AA END IF
IF TEMP>500 THEN GPIO=%00000010 GOTO AA END IF
IF TEMP<=500 THEN GPIO=%00000001 GOTO AA END IF

AA&#58;
DELAY_MS&#40;10&#41;
GPIO=0
DELAY_MS&#40;100&#41;
GOTO ARXH

END.


καλά παιχνίδια !

Υ.Γ. μην ξεχάσεις τις αντιστάσεις στα LED

Gynaikas
23-01-08, 19:16
Με χαρα σου ανακοινωνω οτι δεν καταλαβα ΧΡΙΣΤΟ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ Να χ__ω μεσα στα πτυχια...αμα δεν ψαχτεις απο μονος σου η σε δουλεια μαυρα μεσανυχτα απο ηλεκτρονικα...

Anyway αυτο που εγραψες υποτιθεται θα με βοηθήσει σε κατι η προοριζεται για αλλου? Οχι τιποτα αλλο μη βγαλω τα ματια μου τσαμπα! :lol:

DT200
23-01-08, 20:47
αυτό που εγραψες υποτιθεται θα με βοηθήσει σε κατι η προοριζεται για αλλου? Οχι τιποτα αλλο μη βγαλω τα ματια μου τσαμπα! :lol:



αυτά νομίζω ότι θα τα βρεις σε ένα 8πινο μ/ε όπου θα μετρά την τάση και
Θα αποφασίζει ποιο led να ενεργοποιήσει και μάλιστα να το κάνει φλας για ακόμα μικρότερη κατανάλωση .
Το κόστος του μ/ε είναι 2,5 με 3,5 ευρώ και αν δεν ξέρεις προγραμματισμό θα στον κάνω εγώ

Αυτό το προόριζα για εσένα αλλά δεν σε είδα ζεστό και για αυτό δεν ασχολήθηκα άλλο
αλλά αφού το ζήτησε ο φίλος billys7 το έφτιαξα για όποιον ενδιαφέρετε.
το καλό είναι ότι το δοκίμασα πριν το ποστάρω και είναι εντάξει.

το μόνο πρόβλημα είναι ότι το led ανάβει για 10mS και σβήνει για 100mS και το έκανα για
οικονομία , αν σε κάποιον δεν αρέσει απλά να αλλάξει τους αριθμούς που είναι στην ρουτίνα ΑΑ

επίσης οι ότι οι τάσεις είναι τυχαίες, πού συμένει ότι στην περίπτωση του Gynaika δεν θα δουλέψει σωστά , άρα θέλει αλλαγή.

billys7
24-01-08, 00:19
Φίλε Γιάννη σε ευχαριστώ.

Gynaikas
24-01-08, 03:21
Ρε παιδια μαθρα μεσανυχτα εχω!!! Πως προγραμματιζεις? Γραφεις κωδικα? Που? Πως το περνας στο ολοκληρωμενο...η ειναι καποιος κωδικας για simylation se kapoio CAD προγραμμα???Καλα ε αν σας ακουγονται επιεικως "M4l4K1ES" οι ερωτησεις μου πειτε το...σας καταλαβαινω και συγνωμη αν σας κανω να καραφλιαζετε με αυτα που ακουτε!!! :?

DT200
24-01-08, 08:47
Φίλε Gynaika μην ανησυχείς για τίποτα , αυτό που βλέπεις είναι ένα πρόγραμμα γραμμένο
για μικροεπεξεργαστή PIC και αφού δεν το ξέρεις καθόλου το αντικείμενο θα στο προγραμματίσω εγώ και
θα στο στείλω , στείλε μου τα στοιχεία σου με π.μ. και ένα τηλ. Για να μιλήσουμε.

Υ.Γ. από ότι έχω καταλάβει ξέρεις να κολλάς με κολλητήρι , σωστά ?
Διότι θα πρέπει να κολλήσεις τα LED και τις αντιστάσεις .

Υ.Γ.2 επειδή θα έχουμε πρόβλημα με τις σωστές τιμές της τάσης (άδειες , μέσες , γεμάτες)
Θα στο φτιάξω αυτοπρογραμματιζόμενο ώστε να μπορείς να αλλάζεις τις ενδείξεις κατΆ επιλογήν

billys7
24-01-08, 11:28
Υ.Γ.2 επειδή θα έχουμε πρόβλημα με τις σωστές τιμές της τάσης (άδειες , μέσες , γεμάτες)
Θα στο φτιάξω αυτοπρογραμματιζόμενο ώστε να μπορείς να αλλάζεις τις ενδείξεις κατΆ επιλογήν
πάντα μου γεννάς απορίες.

Gynaikas
24-01-08, 16:04
Πως σας φανεται αυτό??? 3 αντιστασεις και 3 LED απλα...

Nemmesis
24-01-08, 17:16
γιατι δεν ακους? λες αν γινοταν απλα με 3 αντιστασεις και 3 λεντακια θα σου προτιναμε εμεις ολωκληρα κυκλωματα? με lm3914... με πικ ή με συγκριτες απλα για να σε παιδευουμε? το κυκλωμα που εκανες απλα θα αναβουν και τα 3 λεντακια και οσο πεφτει η ταση θα χαμηλωνει η φωτηνοτιτα τους...

DT200
24-01-08, 18:12
πάντα μου γεννάς απορίες.

ο όρος αυτοπρογραμματιζόμενο ίσος να μην είναι σωστός , αλλά αυτό
που θέλω να πω είναι ότι θα μπορείς να το βάλεις σε μία φάση
εκμαθήσεις ώστε βλέποντας μία τάση ο μ/ε να του λες ότι
αυτή η τάση είναι για άδειο ή μέσω ή γεμάτο.

πού κατ' επέκταση σημαίνει ότι έχει εφαρμογή σε πολλές κατασκευές .

Gynaikas
24-01-08, 22:09
γιατι δεν ακους? λες αν γινοταν απλα με 3 αντιστασεις και 3 λεντακια θα σου προτιναμε εμεις ολωκληρα κυκλωματα? με lm3914... με πικ ή με συγκριτες απλα για να σε παιδευουμε? το κυκλωμα που εκανες απλα θα αναβουν και τα 3 λεντακια και οσο πεφτει η ταση θα χαμηλωνει η φωτηνοτιτα τους...

Ακουω ρε παιδια! :D Δεν βρηκα τον 3914 αλλα πηρα τον LM324Μ (ουσιαστικα 4 comparators) και μια Zener για να φτιαξω 1.23V reference.

Gynaikas
25-01-08, 04:09
Ρε παιδια η μονη πηγη που μετραω και ταυτοχρονα τροφοδοτω LED και ολοκληρωμενο ειναι τα 6Volt!!! Καμια ιδεα για να φτιαξω κανα reference voltage για το "-" του comparator παιζει???

DT200
25-01-08, 08:42
Την zener μαζί με μία αντίσταση θα την βάλεις στο ΄-΄ και
μετά με ποτενσιόμετρα ή αντιστάσεις στο΄+΄ θα συνδέσεις τα 6 Volt

Έχεις κάνει κάποιο σχεδιάκι για να δούμε ?

Gynaikas
25-01-08, 16:07
Αυτο εκανα για να παρετε μια ιδεα, ειναι με εναν comparator απο τους 4 του ολοκληρωμενου. Απλα οπως ειναι, δυστυχως η Zener ΔΕΝ μου δινει reference. μου δινει 0 Volts στην εξομοιωση και 0 volts και πρακτικα στο breadboard με το πολυμετρο. :roll:

DT200
25-01-08, 17:07
το κύκλωμα σου είναι σωστό στην θεωρία και αν δεν
την πάτησες στην πολικότητα της ζένερ τότε θα έπρεπε να πάρεις
μία τάση 'α' στα άκρα της ζένερ.

τι γράφει πάνω της η ζένερ ?

Nemmesis
25-01-08, 18:21
νομιζω οτι εχεις βαλει την ζενερ αναποδα... η ζενερ απο οσο ξερω μπαινει αναποδα και μολις περασει η ενδικτικη της ταση γινετε αγωγιμη με αποτελεσμα να πεφτει η ταση....

DT200
25-01-08, 18:37
στο κύκλωμα πάντως την έχει σωστά .

Gynaikas
25-01-08, 20:36
το κύκλωμα σου είναι σωστό στην θεωρία και αν δεν
την πάτησες στην πολικότητα της ζένερ τότε θα έπρεπε να πάρεις
μία τάση 'α' στα άκρα της ζένερ.

τι γράφει πάνω της η ζένερ ?

Δεν ειναι απλη Zener, ειναι ολοκληρωμενο και συγκεκριμενα το LM385 Ζ-1,2 που υπο σωστη συνδεση θα μου δωσει 1.23V reference.

ΥΓ) Σχετικα με το RC αμαξακι που εχει αναφερθει αρκετες φορες, οποιος ενδιαφερεται να το δει ας παει εδω: http://www.rcuniverse.com/forum/m_5430604/mpage_16/key_/tm.htm ειναι σε αυτη τη σελιδα το Post #396
η εδω: http://www.youtube.com/watch?v=ZzNlsK28dL4

DT200
26-01-08, 10:12
Δεν ειναι απλη Zener, ειναι ολοκληρωμενο και συγκεκριμενα το LM385 Ζ-1,2 που υπο σωστη συνδεση θα μου δωσει 1.23V reference.
δεν σε καταλαβαίνω ! τόσο καιρό μιλάμε ότι θέλεις μικρο όγκο και εσύ αντί να βάλεις
μία απλή ζένερ (που σε υπέρ καλύπτει) πας και βάζεις ένα 8πινο IC , γιατί ?

επίσης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα 1,23V μπορείς να βάλεις όποια τάση θέλεις έως 4V
και βέβαια δεν χρειάζεσαι 4 ζένερ αλλά 1 διότι όλα τα - θα συνδεθούν μαζί

Gynaikas
26-01-08, 13:35
Δεν ειναι απλη Zener, ειναι ολοκληρωμενο και συγκεκριμενα το LM385 Ζ-1,2 που υπο σωστη συνδεση θα μου δωσει 1.23V reference.
δεν σε καταλαβαίνω ! τόσο καιρό μιλάμε ότι θέλεις μικρο όγκο και εσύ αντί να βάλεις
μία απλή ζένερ (που σε υπέρ καλύπτει) πας και βάζεις ένα 8πινο IC , γιατί ?

επίσης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα 1,23V μπορείς να βάλεις όποια τάση θέλεις έως 4V
και βέβαια δεν χρειάζεσαι 4 ζένερ αλλά 1 διότι όλα τα - θα συνδεθούν μαζί

Δεν ειναι οκταπινο. Ειναι ολοκληρωμενο σε case απλου transistor! Δες μονος σου:

DT200
26-01-08, 13:49
ναι σωστά βγαίνει και σε 'τρανζίστορ' .
τελικά έγινε τίποτα ?

lordi
26-01-08, 18:38
Giati den rwtas ton eysta8iou Gynaikas?!!?:)!!aytos sigoura kati 8a xerei!!

Nemmesis
26-01-08, 18:56
any news?
lordi πλιζ γραφε με ελληνικους χαρακτηρες...

ασχετο :roll: αλλα το rc το εχεις μονοταχητο? στο βιντεο δεν ακουσα να κανει αλλαγη...

Gynaikas
26-01-08, 23:09
LOL θα τον ρωτησω!!! ΧΑΧΑΧΑ Συναδελφε... :D

Το RC διταχυτο ειναι απλα αλλαζει πολυ νωρις γιατι την πρωτη την αφηνει με μιας ολη κατω!!!Ακομα και με Foam αν δεν εισαι σε καθαρο ασφαλτοταπητα πιστας γραφει ολη την πρωτη! Ακου πιο προσεκτικα και θα καταλαβεις

gsmaster
27-01-08, 22:24
Η κουβέντα για τα LOL κτλ μεταφέρθηκε εδώ -> ρε παιδιά τι σημαίνει αυτό το LOL (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7036)

Η συζήτηση για το led indicator κτλ μπορει να συνεχιστεί.

:)

Gynaikas
29-01-08, 03:55
Παιδια δουλεψε το reference οποτε προχωραω κανονικα!!! Τωρα πρεπει να βοηθησω ενα φιλαρακι να κανει αποχαλκωση στην πλακετα γιατι κατα τα αλλα μπορει και τυπωνει με το scanner!