PDA

Επιστροφή στο Forum : καλλωδιο δικτυου...



Nemmesis
24-01-08, 20:39
λοιπον το ρουτερ που εχω βγαζει 2 εξοδους ethernet και εγω εχω συνδεμενη μονο την μια... και αφου ειχα μια καρτα δικτυου ειπα να συνδεσω και το παλιο πισι με το ιντερνετ... ετσι πηγα και αγορασα 25μετρα καλλωδιο (τοσο χρειαζομουν για να περασω το καλλωδιο ακριβως απο εκει που θελω... αλλα το συνδεω και δεν γινετε τπτ... δεν αναβει καν το λεντακι απο το ρουτερ οτι εχω βαλει καλλωδιο στην θυρα... το καλλωδιο το μετρισα και ειναι οκ... επισης επειδη μαλλον θα ρωτησετε ΔΕΝ ειναι φτιαγμενο για συνδεση απευθειας απο πισι σε πισι και η καρτα δυκτιου εγινε αυτοματα η εγκατασταση της απο τους drivers των windows... λετε να ειναι πολλα τα 25μετρα και για αυτο να μην συνδεετε?

billys7
24-01-08, 21:08
Σχετικά με το αν είναι πολλά τα 25 μέτρα εξαρτάται πάντα από την ποιότητα του καλωδίου. Χάνεις σε ταχύτητα, αλλά τα λαμπάκια θα ανάβανε, εκτός και το καλώδιο είναι πολύ χάλια,που δεν το νομίζω, ή κομμένο αλλά είπες ότι το μέτρησες. Τοποθέτησες σωστά τα χρώματα του καλωδίου στα βίσματα?
Δε δοκιμάζεις να το συνδέσεις στο καλώδιο του άλλου υπολογιστή για να δεις και αν το σετάρισμα της κάρτας είναι οκ?

DT200
24-01-08, 21:08
λετε να ειναι πολλα τα 25μετρα και για αυτο να μην συνδεετε?
όχι , αλλά αν μπορείς πήγαινε το PC δίπλα στο ρούτερ και με ένα άλλο καλώδιο κάνε μία προσπάθεια

billys7
24-01-08, 21:18
Αλλαγές βλέπω!

NUKE
24-01-08, 21:25
Εχω συνδεσει 40 μετρα και δουλευε...Μαλιστα ειχε σχετικα καλη ταχυτητα..Με 10αρα καρτα επιανε 7,7.

Nemmesis
24-01-08, 22:06
στο καλλωδιο δεν εβαλα τα βυσματα εγω... αλλα στο μαγαζι οπου το αγορασα... θα δοκιμασω να παω κοντα το αλλο πισι... παντος θεμα καρτα δεν πρεπει να ειναι... γιατι αλλαξα το καλλωδιο του πισι που ειναι κοντα με ρουτερ για να δω αν φταιει το πισι η το καλλωδιο και μαντεψτε το καλλωδιο ειναι...

Nemmesis
24-01-08, 22:07
Αλλαγές βλέπω!

what do you mean? :roll:

billys7
24-01-08, 22:56
Δε ξαναρίχνεις άλλο ένα μέτρημα με το πολύμετρο στο καλώδιο?




Αλλαγές βλέπω!
Συγνώμη φίλε Nemmesis, αυτό πήγαινε στο Γιάννη, γιατί κάπως αλλαγμένο τον βλέπω τελευταία, έτσι πιο άγριο.

billys7
24-01-08, 23:08
Φρένο.
Η σύνδεση για να είναι σωστή πρέπει να είναι έτσι ή patch cross

sv9cvk
24-01-08, 23:09
Καταρχην το καλωδιο πρεπει να ειναι τουλαχιστον UTP cat 5e η καλυτερο :!:
τα 25 μετρα δεν ειναι προβλημα σε καμια περιπτωση :!:
μετα αν η φωτο ειναι σωστη τοτε το καλωδιο ειναι σωστα τερματισμενο :evil: :twisted:
ΑΛΛΑ ακομα και αν ειναι οι επαφες σωστα πρεπει να ειναι και τα ζευγαρια αλλιως τα λαμπακια θα αναβουν αλλα δεν θα εχεις ταχυτητα :!:
Αναλογα με το πιο προτυπο θελεις 568Α η 568Β κανεις και την συνδεσμολογια
ξεκινοντας πρεπει να βλεπεις απο μπροστα το RJ45 "φισακι" το 1 ειναι το αριστερο πιν
και πρεπει να ειναι

568 Α 568Β

1 ασπρο πρασινο 1 ασπρο πορτοκαλι
2 πρασινο 2 πορτοκαλι
3 ασπρο πορτοκαλι 3 ασπρο πρασινο
4 μπλε 4 μπλε
5 ασπρο μπλε 5 ασπρο μπλε
6 πορτοκαλι 6 πρασινο
7 ασπρο καφε 7 ασπρο καφε
8 καφε 8 καφε

Και οι δυο πλευρες πρεπει να ειναι με την ιδια σειρα αλλιως ......
:head: Αν στο εφτιαξε καποιος απο το μαγαζι που το πηρες τοτε ισως εκανε αγγαρεια και τα εβαλε οπως οπως και κατσε εσυ να προσπαθεις να κανεις δουλεια
:hammer: http://users.myqnet.gr/~electronic/568A_568B.htm
Τελος η πρεσσα που το τερματισαν στο μαγαζι ισως να ειναι ελατωματικη και να μην πιεσε καλα τις επαφες στο καλωδιο μου εχει τυχει αρκετες φορες :ok:
Χρηστος :idea:

socrates82
24-01-08, 23:31
Λοιπόν. Αν δοκίμασες και ειδες πως φταίει το καλώδιο τότε: Όσα καλώδια έχω φτιάξει στη ζωή μου είναι σαν το δεύτερο σχήμα σου. Ποτέ δεν έχω συναντήσει συνδεσμολογία σαν το πρώτο σχήμα όταν έχουμε router πάντα έτσι? Στην αρχή έκανα το λάθος να τα βάζω όπως να ναι αρκεί να είναι στην ίδια σειρά και στα δύο βίσματα RJ-45. Λάθος μεγάλο και το έμαθα αργότερα όταν έκανα κάποιες εγκαταστάσεις με μακρυά καλωδίωση. Η σειρά τον καλωδίων πρέπει να είναι σαν την εικόνα πιο κάτω. Αν έχεις πένσα για RJ-45 φτιάξτο μόνος σου. Αλλιώς πήγαινε στο μαγαζί που το πήρες και βάλτον να στο ξαναφτιάξει έτσι. Πολλοί για πρόχειρη δουλειά αντί για πένσα το κάνουν με ένα πενσάκι λεπτό ένα ένα pin και άλλοι πάλι με τα δόντια!!!!!!!!!! Αλλά όχι για μόνιμη λύση, προς θεου. Η σειρα είναι αυτή που φαίνεται στην εικόνα αλλά πρέπει να κοιτάς το βισματάκι από την πλευρά που είναι το κλιψάκι και τα pins να είναι προς τα πάνω. Ελπίζω να βοήθησα.

socrates82
24-01-08, 23:33
Ουπς με προλαβε ο συνονόματος. Οπότε άντε καλή σύνδεση.

Nemmesis
24-01-08, 23:37
οκ... tnks guys... για να μην καθομαι να παιδευομαι θα παω αυριο στον Π@π@ρ@ να το δοκιμασουμε εκει... ο οι υπολογιστες και οι 2 δοκιμαστικα με κοντο καλλωδιο και δουλευουν κανονικοτα και οι 2....

DT200
25-01-08, 09:13
Αλλαγές βλέπω!
Ναι ! είμαι πολύ Άγριος !!!!!!!! :twisted:


Εσύ πάντα με μαρτυράς , μία με την συνάντηση και μία με την εικόνα .
θα πρέπει να σε προσέχω ! :lol:

electronic
25-01-08, 09:34
Καλημέρα και από εμένα.

Χρήστο αυτό το site υπάρχει ακόμα. Το είχα ξεχάσει.. :lol:

:hammer: http://users.myqnet.gr/~electronic/568A_568B.htm

Μου φένετε θα πρέπει να μαζέψω τις σελίδες όλες και να τις κάνω ένα site.

Σε ευχαριστώ πολύ....

Για το καλώδιο έχεις απόλυτο δίκιο.

Γιώργος

chip
25-01-08, 12:18
Με 25 μέτρα καλώδιο καλής ποιότητας παίζουν (έχω βάλει και πολύ περισσότερο αλλά το καλώδιο ήταν AMP (κορυφαία αμερικάνικη εταιρεία))
Από την άλλη με καλώδιο κινέζικο...μου χει τύχει να δημιουργεί προβλήματα... Παίζει ρόλο και η κάρτα δικτύου του PC πόσο ευαίσθητη είναι. (πχ 2-3 IBM laptop που μου έχουν πετύχει όλα είχαν προβλήματα όταν τα καλώδια ήταν φτηνιάρικα)
Το καλώδιο πρέπει να είναι όπως στο σίτε που αναφέρθηκε προηγουμένως.
http://users.myqnet.gr/~electronic/568A_568B.htm
Επειδή μάλιστα συνδέεται σε router θα παίζουν και οι δύο συνδεσμολογίες (και Patch και Cross)