PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στο pc



johny16
27-01-08, 15:45
γεια σας παιδες εχω ενα προβληματακι στο pc μου υπαρχουν φορες που κολαει το pc μου την ωρα που φορτωνω ενα προγραμμα και εκτος αυτου πεταει μια μπλε οθονη κολαει ο ηχος και πρεπει να κανω επανεκιννηση.Και δεν ειναι μονο αυτο οσες φορες εχω κανει επαννεκινηση επειδη το απαιτει ενα προγραμμα σβηνει κανονικα το pc αλλα την ωρα που κανει την επανεκιννηση το μονο που κανει ειναι να μου βγαζει μια παβλα πανω αριστερα στην οθονη παταω το reset αλλα παλι τα ιδια οσπου το κλεινω τελιως και ξεκιναει κανονικα αυτο συμβαινει συχνα για φορματ δεν το συζητω εχω κανει αλλα αντιμετοπιζω προβληματα εχω την εντυπωση οτι ειναι ο σκληρος.
ευχαριστω εκ των προτερων!

ignatios67
27-01-08, 20:19
ασε το σκληρο το πρόβλημα αφου δεν ειναι στα windows ειναι στο motherboard

lordi
27-01-08, 22:32
Κατα πάσα πιθανότητα είναι η mobo που είπε και ο Ιγνάτιος!Είχα το ίδιο πρόβλημα, άνοιγα το pc και εμφάνιζε μόνο μια παύλα πάνω αριστερά!Σιγά σιγά άρχισε να μην ανοίγει καν!Ελπίζω να μην έχεισ το ίδιο πρόβλημα!

babisko
28-01-08, 07:27
Συμφωνώ με τους παραπάνω. Άνοιξε το κουτί και πρόσεξε αν πάνω στη motherboard υπάρχουν φουσκωμένοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές.
Προκαταβολικά σου λέω ότι αν υπάρχουν φουσκωμένοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, μην ψάξεις να βρεις για να τους αντικαταστήσεις, γιατί απλά δεν θα βρεις τέτοια χωρητικότητα σε τόσο μικρό μέγεθος, ώστε να χωράνε. Είμαι παθών και το γνωρίζω.

manos_3
28-01-08, 10:18
Μάλλον το πρόβλημα υφίσταται σε αλλαγές στο software(drivers).Κατά την γνώμη μου κάνε ένα ωραίο formaτι και άν συνεχιστεί το πρόβλημα άλλαξε τον σκληρο σου...

johny16
28-01-08, 15:03
μαλιστα δλδ δεν υπαρχει τροπος να φτιαχτει great καμια μητρικη που να υποστηριζει επεξεργαστη 478 στα 533 υπαρχει? α και κατι αλλο πηρα ενα καινουριο πολυμηχανημα hp4280 και ενω στην αρχη εκανε σκαναρισμα οταν δεν ειχα βαλει ολους τους drivers τωρα που τους εχω βαλει ολους και ειναι ολα οκ την ωρα που παω να σκαναρω πεταγεται ενα μνμ που λεει οτι δεν γινεται να σκαναρεις επειδη η συσκευη χρησιμοποιειται απο αλλο προγραμμα! κλαπς :cry:

Nemmesis
28-01-08, 15:51
ε τοτε εγω λεω να κανεις ενα καλο φορματ και μετα ψαχνεις για hardware problem...

ice25
28-01-08, 19:50
sofware driver??και μόνο παύλα πάνω αριστερά κατά το boot??δεν νομίζω..φορτώνονται στο τελικό στάδιο.θα σου έβγαζε το διαγνωστικό απο το Bios.εκεί που μετράει την μνήμη..όταν με το κάλο ξανά ανοίξει ψάξε στο γουγλη για το memtest.και τέσταρε την μνήμη.αν δεν είναι αυτό τότε πας για mobo..


α κατά το reset με το κουμπί δεν αποφορτίζονται πυκνωτές και έτσι που τυχών έχουν πρόβλημα..άλλα εξηγητε γιατί πρέπει να το κλείσεις τέλειος

manos_3
29-01-08, 14:08
Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα...Λοιπόν δοκίμασε το εξής:
Πήγαινε στην διαχείριση συσκευών και κατόπιν συσκευές συστήματος.Εκεί έχει κάποιους drivers με ονόματα όπως hp8014 ή hpikh7.Βρες τους(αρχίζουν όλοι με hp)και πάτα ιδιότητες και επανεκκίνησε τους. Άν και πάλι δεν φτιάξει απεγκατάστησε τελείως την συσκευή(όχι μόνο το πρόγραμμα αλλά βγάλε και το καλώδιο) και κάνε μία επαναφορά συστήματος.Έπειτα δοκίμασε εγκατάσταση σε άλλη USB θύρα...