PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι σημαινει ΟΕΜ..



epistimon
28-01-08, 17:17
Στο pc που πηρα μου εδωσαν τα vista και γραφουν ΟΕΜ.Δηλαδη αυτο ειναι το cd ανακτησης καποιων αρχειων ή το κανονικο cd των windows που μπορω να κανω φορματ??Εχω αυτην την απορια γιατι καπου ειδα οτι τα vista home premium κανουν περιπου 300 ευρω,ενω εγω τα πληρωσα μονο 100 γιατι ειναι ΟΕΜ.Και λεω μηπως δεν ειναι ολοκληρα τα vista αλλα μονο μερικα αρχεια τους...Ξερετε κατι?

leone
28-01-08, 18:31
OEM (Original equipment manufacturer) είναι η έκδοση των Windows που παρέχεται σε έτοιμες συνθέσεις και δεν πωλείται ανεξάρτητα. Πρακτικά σημαίνει πως η έκδοση OEM είναι πλήρης και αφορά κυρίως σε προεγκατεστημένο λογισμικό μαζί με καινούργιο υπολογιστή. Το CD που δίνετε μαζί είναι πλήρες, δηλαδή μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πλήρη κανονική εγκατάσταση στο ίδιο όμως PC σε περίπτωση που χρειαστείς μια φρέσκια εγκατάσταση.

manos_3
29-01-08, 14:17
H OEM έκδοση παρέχεται μόνο σε αγορά νέου υπολογιστή και όχι αυτόνομη...

epistimon
29-01-08, 14:22
Δηλαδη επειδη τα παιρνω μαζι με καινουριο pc μου τα δινουν στη μειωμενη τιμη ε?Αλλιως αν τα παιρνα αυτονομα θα τα πληρωνα πανακριβα?

manos_3
29-01-08, 14:24
Όπως το ειπες...

epistimon
29-01-08, 14:28
Και κατι αλλο...τι σημαινει προεγκατεστημενο λογισμικο?Δηλαδη αν αλλαξω σκληρο θα υπαρχει προβλημα?

manos_3
29-01-08, 15:02
Προεγκατεστημένα είναι και τα Windows στο σκληρό...Και φυσικά αν αλάξεις σκληρό θα χάσεις τα παρών δεδομένα.Αλλά γι'αυτό το λόγο η εταιρία που σου προμηθεύει τον υπολογιστή σου παράσχει κι ένα αντίγραφο των Windows για οποιαδήποτε περίπτωση...

epistimon
29-01-08, 15:16
Δηλαδη αν εγω μεθαυριο θελω να αλλαξω σκληρο μονος μου δεν θα μπορω να βαλω τα vista OEM?

chip
29-01-08, 18:34
Τα ΟΕΜ σημαίνει (όπως είπαν και οι αλλοι) οτι συνοδεύουν ΜΕ ΑΥΤΟ το PC!
Αν δηλαδή πετάξεις το PC (λέμε τώρα) και αγοράσεις άλλο PC τότε δεν έχεις δικαίωμα να τα βάλεις στο νέο PC.
Αν όμως κάνεις μία αναβάθμιση (όπως είπες αλλαγή δίσκου τότε) τα βάζεις κανονικά χωρίς πρόβλημα...
Φυσικά το πότε είναι αναβάθμιση και πότε είναι αλλαγή PC το καταλαβαίνει η Microsoft από τα σειριακά των εξαρτημάτων του PC. Στην πραγματικότητα κρατάει λίγα ψηφία από το κάθε σειριακό (οπότε δεν μπορεί να κατηγορηθεί οτι ελέγχει τους χρήστες αφού δεν έχει όλο το σειριακό) και τα συγκρίνει με το σειριακό αριθμό του νέου εξαρτήματος που βάζεις...
Κάθε εξάρτημα έχει κάποιο βαθμό βαρύτητας (Αναφέρεται στο Site της Mic.) αν αλλάξεις τόσα εξαρτήματα ώστε χάσεις μεγάλο βαθμό (γιατί αθροίζονται) τότε η Microsoft θα καταλάβει οτι ουσιαστικά μιλάμε για άλλο PC οπότε δεν θα σε αφήσει να τα ενεργοποιήσεις. Βέβαια η αλλήθεια είναι οτι εσύ μπορεί να μην έχεις κάνει αλλαγή PC αλλά αναβάθμιση (πχ με αλλαγή μητρική και μόνο έχω δει τα windows να μου λένε οτι άλλαξα PC -γιατί άλλαξαν οι μοναδες όχι μόνο της μητρικής αλλά και της κάρτας δικτύου (Onboard) και της κάρτας γραφικών (on board) και της κάρτας ήχοu (on board) Και από τα dimm Μνήμης (δεν θυμάμαι αν τα dimm δίνουν σειριακό στην Mic) που αναγκαστικά αλάχτηκαν (το τροφοδοτικό δεν έχει σειριακό αριθμό))
Όμως όταν έχεις το δίκιο με το μέρος σου (κάποιοι το κάνουν ακόμα όταν έχουν και το άδικο) η Μicrosoft είναι μαζί σου. Τότε απλά μπορείς να δηλώσεις τα WIN τηλεφωνικά και ενεργοποιούνται χωρίς πρόβλημα
Επίσης τα Win ΟΕΜ έχουν μέγιστο αριθμό εγκαταστάσεων (δηλαδή μην αρχίσεις να κάνεις κάθε μήνα format). Βέβαια νομίζω πως και σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα λίνεται με τηλεφωνική ενεργοποίηση των WIN

epistimon
30-01-08, 16:03
Δηλαδη μπορει να μην μου δινει τον κωδικο ενεργοποιησης αν κανω φορματ συχνα?Εγω κανω ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνου με τις ηχογραφημενες οδηγιες.Ισχυει και κει ή μονο μεσω ιντερνετ?