PDA

Επιστροφή στο Forum : install linux



johny16
31-01-08, 16:10
καλησπερα παιδια εχω το λειτουργικο των linux με τις βασικες του λειτουργιες. το προβλημα ειναι οτι ειναι σε μορφη ISO και δεν μπορω να το κανω install οπως ολα τα αλλα λειτουργικα.
κανω διπλο κλικ επανω του και μου λεει "πως θελετε να ανοιξετε το προγραμμα επιλογη απο ιντερνετ η απο λιστα".Σκεφτηκα να κανω εγκατασταση το winrar το εκανα και βλεπω οτι μπορω να ανοιξω τον φακελο χαρηκα για λιγο μου ειχε διαφορες επιλογες να ξεζιπαρω κανω λοιπον την επιλογη startboot αλλα τπτ μου βγαζει μνμ οτι δεν υπαρχει το σωστο cd μετα κανω μια αλλη επιλογη που μου εχει και μου βγαζει να μια επιφανεια που μου λεει οτι μπορω να κανω Install το Mozzila το Hotbird και αλλο ενα προγραμμα μου εσπασε τα νευρα κανω λοιπον το εξης κλεινω το pc το ξαναξεκιναω και επιλεγω να κανω boot απο το cd αλλα και παλι τπτ μου ξεκιναει τα xp! ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ???? :twisted:

pit21
31-01-08, 16:16
αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να ανοιγει με το Daemon tools.δοκιμασε το!
ειναι μικρο κ απλο!

αν δεν αποτελειται απο ενα αρχει μονο αλλα απο ενα φακελο εχε υποψη οτι μερικες φορες πρεπει να ξεzipαρεις καποια αρχεια που εχει μεσα κ τα οποια οταν ανοιξουν θα εννοθουν.γι'αυτο αν εχει πολλα αρχεια zip η rar καλυτερα κανε extract πρωτα κ υστερα συνεχισε με daemon

johny16
31-01-08, 16:23
και που το βρισκω το Daemon tools?

pit21
31-01-08, 16:30
εδω: http://www.daemon-tools.cc/dtcc/download.php?mode=ViewCategory&catid=5
αλλιως κανε αναζητηση στο goοgle για daemon tools

johny16
31-01-08, 16:37
λοιπον τελικα το ειχα το daemon tools το εκανα εγκατασταση ξεζιπαρα και τα αρχεια τωρα τι κανω?

pit21
31-01-08, 16:56
ξεκινας το daemon κ βγαινει κατω στη γραμμη εργασιων.
πατας:δεξι κλικ-virtual cd/dvd rom-set number of devices-επιλεγεις 1
μετα :αριστερο κλικ-device 0-βρισκεις τον φακελο των linux κ ανοιγεις ενα αρχειο(δν πρεπει να σου βγαλει κ πολλα)

μετα απο αυτο ειναι σαν να εχεις βαλει το cd-rom των linux στο pc.μετα προχωρα κανονικα οπως με καθε αλλο προγραμμα απο cd(ο υπολογιστης μου,install κτλ)

αυτα σε γενικεσ γραμμες φανταζομαι θα δουλεψει. αν οχι δν μπορω να ξερω

NUKE
31-01-08, 16:57
Φιλε,χωρις παρεξηγηση,τι τα θες τα linux χωρις να ξερεις να ανοιγεις ενα ISO ?

lynx
31-01-08, 17:29
ρε παδια! τα ISO τα καιμε σε κανενα cd με προγραμματα οπως το nero κλπ... τι διαδικασια ειναι αυτη που περιγραφης pit21? :roll:
Johny16 πολυ καλα εκανες που αποφασισες να δοκιμασεις το linux! :D ποιο εχεις?

pit21
31-01-08, 17:41
ναι ηθελα να το πω κ αυτο αλλα δν προλαβα...
παντως εγω ετσι το κανω ειναι το ιδιο πραμα.αν θες δοκιμασε το.
στην ουσια φτιαχνεις ενα virtual dvd-rom στο οποιο μπορεις να φορτωσις τα iso.
Α!κ εχε υποψη οτι αυτη τη φορα ηταν iso θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο!γι'αυτο ειπα το daemon.καλυπτει ευρυ φασμα σε image files!

johny16
31-01-08, 18:14
εχω τα ubuntu 7.10 και οσον αφορα το θεμα για το οτι δεν ξερω να ανοιγω ενα iso θα ρωτησω εγω κατι εσυ φιλε μου τα ξερεις απο τοτε που γενηθηκες? εγω προσωπικα πρωτη φορα πεφτω σε τετοια περιπτωση.

chip
31-01-08, 18:18
Johny ....
Weep walking...!

johny16
31-01-08, 18:30
τωρα μου βγαζει οτι δεν μπορει να διαβαστει το cd-rom απο το λειτουργικο μηπως να βαλω σε ενα αδιο cd τα αρχεια που εχω ξεζιπαρει μεσω nero?

johny16
31-01-08, 18:30
τωρα μου βγαζει οτι δεν μπορει να διαβαστει το cd-rom απο το λειτουργικο μηπως να βαλω σε ενα αδιο cd τα αρχεια που εχω ξεζιπαρει μεσω nero?

lynx
31-01-08, 18:34
εχω τα ubuntu 7.10 και οσον αφορα το θεμα για το οτι δεν ξερω να ανοιγω ενα iso θα ρωτησω εγω κατι εσυ φιλε μου τα ξερεις απο τοτε που γενηθηκες? εγω προσωπικα πρωτη φορα πεφτω σε τετοια περιπτωση.

Δεν νομιζω να το ειπε κακοπροαιρετα ο Nuke... 8)
ναι..καψε το ISO σε ενα αδειo CD.

johny16
31-01-08, 19:16
α οκ παρα :cry: ξηγηση λοιπον λοιπον απο το θεμα του cd προχωρησα με το daemon tools το προβλημα ειναι στην εγκατασταση αφου ωραια και καλα το κανω εγκατασταση και κανω επανεκινιση μου επιλεγω να μπω στα linux ΑΛΛΑ εκει που μου δειχνει οτι φορτωνει μετα μου βγαζει οτι εχει καποιο error το buffer στον ελεγχο που κανει και εχει λογικο 0 και μετα μου βγαζει μια εντολη που λεει πατα help για να μπεις στο ρεμπερτοριο εντολων γραφω εκει 4-5 εντολες που εχει παταω return ξανακανει τον ελεγχο τπτ.και δεν μπορω να μπω στο λειτουργικο :cry:

NUKE
31-01-08, 20:15
οχι ρε φιλε,μην το παιρνεις ετσι.Απλα τα linux ειναι καπως πιο δυσκολα.Και αν δεν ξερεις καποια απλα πραγματα πιστευω οτι ειναι χαζο να βαλεις linux.

Πολλοι νομιζουν οτι με το που βαλουν linux θα γινουν αυτοματως χακερ....και αλλοι το κανουν για να την λενε στους αλλους οτι και καλα εχουν linux.....

gsmaster
31-01-08, 20:27
Μήπως, λέω μήπως, πρέπει υποχρεωτικά να γραφτεί το iso σε cd και να κάνεις επανεκκίνηση το pc με το cd μέσα για να ξεκινήσει απο το cd και να μπεί στο Linux?
Πώς θα γίνει φορμάτ στο δίσκο για να περαστούν τα linux, μέσα απο τα windows?

Δεν ξέρω, εγώ ηλεκτρονικός είμαι.

:P

johny16
31-01-08, 21:45
μα το cd εχει μεσα τα linux απλα ειναι συμπιεσμενα τα αποσυμπιεσμενα αρχεια ειναι πανω στην επιφανεια εργασιας και το cd ειναι μεσα στον υπολογιστη αλλα οταν παει να μου κανει boot τα linux μου βγαζει μια μαυρη οθονη που μου κανει ελεγχο στο buffer ι/ο.
οσον αφορα αυτο που λες nuke θα σου απαντησω δεν το κανω για κανενα απο τους παραπανω λογους απλα τα θελω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι σαν τα vista και οτι ειναι πολυ χρησιμα αμα μαθεις να τα χειριζεσαι.

lynx
31-01-08, 22:48
οχι ρε φιλε,μην το παιρνεις ετσι.Απλα τα linux ειναι καπως πιο δυσκολα.Και αν δεν ξερεις καποια απλα πραγματα πιστευω οτι ειναι χαζο να βαλεις linux.

Nuke δεν ειναι ακριβως ετσι...δεν χρειαζεται να εισαι expert για να τρεχεις ενα λειτουργικο οπως το Ubuntu...

Johny16 καψε το ISO αρχειο σε ενα CD και μετα κανε reset ξεκινωντας απο την μοναδα που εχεις το cd του ubuntu...
φροντισε ομως να εχεις κανει backup οτι συμαντικο εχεις στο σκληρο δισκο.

johny16
01-02-08, 00:35
λοιπον παιδες τα καταφερα μπηκα στην επιφανεια εργασιας των linux και θα κανω εγκατασταση απο κει.τωρα καθως πηγα να τα κανω εγκατασταση εφτασα μεχρι την κατανομιση των δισκων μου ειχε διαφορες επιλογες η μια ηταν χρηση ολου του δισκου η αλλη χρηση του μεγαλυτερου ελευθερου χωρου του δισκου (που δεν το καταφερε τελικα) και μετα κατονομη με το χερι το επελεξα και μου εβγαλε τον σκληρο μου δισκο εκτος απο αυτο ομως μου εβγαλε και το κοματι του σκληρου το οποιο το ειχα κανει εγω particion μεσω των χp ελα ομως που οταν εκανα επιλογη μου εβγαλε οτι δεν εχω ορισει βασικο συστημα αρχειων.εκανα διαφορους συνδιασμους αλλα τπτ.επισης οταν εβαλα να ακουσω μουσικη μου εβγαλε σφαλμα επισης οταν πηγα να συνδεθω στο ιντερνετ δεν ηταν οπως στα windows ειχε name user domain user κατι τετοια λες και χειριζομαι windows nt sorry για το πρηξιμο αλλα πρωτη φορα ανακατευομαι με αυτο το λειτουργικο και εκτος αυτου εχω αφησει και λιγο το διαβασμα για να ασχοληθω μ αυτο σημερα :oops: ευτηχως εχω 3 μερες ακομα μεχρι την β εξεταστικη! και παλι sorry για το πρηξιμο. :wink:

GeorgeK
01-02-08, 02:01
Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις "άλλο" Linux .
Η διανομή που έχεις (Ubuntu) είναι από τις πιό εύχρηστες , μαζί με την SUSE .
Αν δεν ξέρεις πολλά από Linux θα σου πρότεινα να ξανακατεβάσεις το Ubuntu
αλλά να επιλέξεις αυτό που θα λέει Live CD . Αυτό το βάζεις σε ένα CD και όταν
ξεκινήσει ο υπολογιστής θα φορτώσει το Linux χωρίς να το εγκαταστήσει .
Όσο περίεργο και αν είναι θα δουλεύει κανονικά σαν να ήταν εγκατεστημένο .
Έτσι μπορείς να παίξεις μαζί του χωρίς να μπλέκεις με εγκαταστάσεις .
Ακόμα μπορείς να δεις με αυτό τον τρόπο και άλλες διανομές και να δεις
ποια σου αρέσει περισσότερο .

lynx
01-02-08, 11:01
Αν δεν ξέρεις πολλά από Linux θα σου πρότεινα να ξανακατεβάσεις το Ubuntu
αλλά να επιλέξεις αυτό που θα λέει Live CD . Αυτό το βάζεις σε ένα CD και όταν
ξεκινήσει ο υπολογιστής θα φορτώσει το Linux χωρίς να το εγκαταστήσει .
Όσο περίεργο και αν είναι θα δουλεύει κανονικά σαν να ήταν εγκατεστημένο .
Έτσι μπορείς να παίξεις μαζί του χωρίς να μπλέκεις με εγκαταστάσεις .
Ακόμα μπορείς να δεις με αυτό τον τρόπο και άλλες διανομές και να δεις
ποια σου αρέσει περισσότερο .

δεν χρειαζεται να το ξανακατεβασει...
απλα κανει boot απο το CD που εχει φτιαξει και επιλεγει να μπει στο ubuntu χωρις να το κανει εγκατασταση.

manos_3
01-02-08, 11:28
καλησπερα παιδια εχω το λειτουργικο των linux με τις βασικες του λειτουργιες. το προβλημα ειναι οτι ειναι σε μορφη ISO και δεν μπορω να το κανω install οπως ολα τα αλλα λειτουργικα.
κανω διπλο κλικ επανω του και μου λεει "πως θελετε να ανοιξετε το προγραμμα επιλογη απο ιντερνετ η απο λιστα".Σκεφτηκα να κανω εγκατασταση το winrar το εκανα και βλεπω οτι μπορω να ανοιξω τον φακελο χαρηκα για λιγο μου ειχε διαφορες επιλογες να ξεζιπαρω κανω λοιπον την επιλογη startboot αλλα τπτ μου βγαζει μνμ οτι δεν υπαρχει το σωστο cd μετα κανω μια αλλη επιλογη που μου εχει και μου βγαζει να μια επιφανεια που μου λεει οτι μπορω να κανω Install το Mozzila το Hotbird και αλλο ενα προγραμμα μου εσπασε τα νευρα κανω λοιπον το εξης κλεινω το pc το ξαναξεκιναω και επιλεγω να κανω boot απο το cd αλλα και παλι τπτ μου ξεκιναει τα xp! ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ???? :twisted:

Βάλε και καμιά τελεία...

ice25
01-02-08, 22:23
Το ubuntu είναι από τις πιο εύχρηστες και φιλικές διανομές.είναι παραμετροποιησημο.μπορεί να τρέξει θέματα με το beryl η το compiz που ξεπερνάνε το αερο.έχει πολύ καλή υποστήριξη.

εγώ αυτό χρησιμοποιώ (έχω πετάξει τα xp)

αυτό που σου λέει ότι δεν έχει οριστεί το σύστημα αρχείων
κάνεις edit το partion και το κάνεις προσαρτήσει στο / σαν σύστημα βάζεις reisfs ή ext3

επισης κάνεις και ένα μικρο partition σαν swap 2-5gb

όσο για δίκτυο και έτσι.τα ρυθμίζεις μετά.αν δυσκολευτής άστο στο αυτόματο

αν και προτείνω να δοκιμάσεις πρώτα με το live cd να δεις αν σου αρέσει.

μια επισις εύχρηστη διανομή είναι το mandriva 2008.

και οι δυο είναι ότι πρέπει για αρχάριους χρήστες...αλλά αν χρειασθεί μπορούν να παίξουν και ρόλους πιο δύσκολους με την εγκατάσταση των απαραιτήτων πακέτων

jeik
01-02-08, 23:27
ΠΩ ΠΩ παιδια ιδρωσα μονο που σας διαβαζα.
σουπερ προσπαθειες και οδηγιες , γουσταρω.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
(κι εγω ηλεκτρονικος ειμαι δεν σκαμπαζω βαθεια τα PC)

nikoskourtis
02-02-08, 01:43
Δε νομιζω οτι μπορεις να εγκαταστησεις linux μεσα απο windows με virtual drive. Πιστευω οτι οταν θα κανει επανεκινηση ο υπολογιστης θα χρειαστει να διαβασει απο το cd/dvd αρχεια. Ισως βεβαια να γινεται κι απ το δισκο μια χαρα. Ομως σκεψου οτι το cd αυτο ειναι και live cd ωστε να ξεκινας το λειτουργικο απο κει ανα πασα στιγμη που θα σημβει κατι, ή που θα θες να δοκιμασεις κατι.
Εγω θα εγραφα το iso σε δισκακι.

ice25
02-02-08, 13:05
Σίγουρα με iso δισκάκι και boot από αυτό σορυ που δεν διευκρίνισα.

αν και γίνετε να τρέξεις linux μέσα στα xp και xp μέσα από τα linux αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.(δεν χρειάστηκε)

αν μέσα στα Linux χρειαστούμε να τρέξουμε κάποιο πρόγραμμα xp το τρέχουμε με το wine

basilis_00
02-02-08, 15:57
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω...Γενικα το Linux σαν λογισμικο ειναι πιο καλο απο Xp σε αποψη ιων και τετοια αλλα και σε αποψη ποσα βαρια εφαρμογη ειναι!!! ηθελα να επιχειρισω να βαλω και γω αλλα το παλικαρι μου φαινετε οτι αρκετες δυσκολιες αντιμετωπισε!!!

συγχωρεστε με ειμαι καινουργιος στο forum αλλα πορωμενος με hardware!!! συνεχιζω να μαθαινω!!! γι αυτο μπηκα και στη ομαδα εδω!!!
συνεχιστε ετσι εχετε απο τα καλυτερα forum!!!

lynx
02-02-08, 16:16
παιδια μια ερωτηση θελω να κανω...Γενικα το Linux σαν λογισμικο ειναι πιο καλο απο Xp σε αποψη ιων και τετοια αλλα και σε αποψη ποσα βαρια εφαρμογη ειναι!!! ηθελα να επιχειρισω να βαλω και γω αλλα το παλικαρι μου φαινετε οτι αρκετες δυσκολιες αντιμετωπισε!!!

η δομη ενως linux συστηματος δεν επιτρεπει ευκολα την εξοπλωση ιων... η εγκατασταση ειναι απιστευτα απλη γραφεις το ISO σε ενα κενο
CD μεσω καποιου προγραμματος που να υποστιριζει iso αρχεια (πχ nero) κανεις boot τον υπολογιστη σου απο το CD και στο μενου που σου βγαζει εχεις την επιλογη να δοκιμασεις το linux χωρις εγκατασταση ή να προχωρισης σε εγκατααταση του, φυσικα χωρις εγκατασταση σερνεται...

ο φιλος παραπανω δεν γνωριζε τι ακριβως να κανει με το iso και μαλλον δεν εχει αρκετη εμπειρια και απο υπολογιστες, γιαυτο αντιμετωπιζε προβληματα. Το linux ειναι κατι που ολλοι οσοι ασχολουνται με υπολογιστες πιστευω θα πρεπει να δοκιμασουν.

Ubuntu
http://www.ubuntu.com/getubuntu

Kubuntu
http://www.kubuntu.org/

Mandriva
http://www.mandriva.com/

basilis_00
02-02-08, 18:02
ωραια θα το δοκιμασω και θα σου πω whiz (λευτερη). καταλαβα τι κανουμε!!!! βασικα ολοι οι συμφοιτητες μου το χρησιμοποιουν εκτοσ απο μενα...θα ηθελα να σε ρωτησω αν εγκαταστησω και το linux μαζι με τα windows θα αρχισει να σερνεται ο υπολογιστης??? νομιζω οτι ειναι η χρυση τομη μεχρι να το μαθω να το χειριζομαι καλα!!!

lynx
02-02-08, 22:17
θα ηθελα να σε ρωτησω αν εγκαταστησω και το linux μαζι με τα windows θα αρχισει να σερνεται ο υπολογιστης??? νομιζω οτι ειναι η χρυση τομη μεχρι να το μαθω να το χειριζομαι καλα!!!

οχι... 8) ο υπολογιστης σερνεται οταν εχει βαρυνει το λειτουργικο επειδη εχεις εγκαταστησει και τρεχεις δεκαδες προγραμματα ταυτοχρονα ή οταν καποια εφαρμογη απετει περισοτερη επεξεργαστικη ισχυ απο αυτη που ειναι διαθεσιμη.