PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασία αρχείου κατά της αντιγραφής



eebabs2000
06-02-08, 16:57
Γεια σας... Θέλω να δώσω σε κάποιον ένα αρχείο word ή pdf το οποίο να είναι μόνο και μόνο για ανάγνωση. Ψάχνω λοιπόν ένα πρόγραμμα το οποίο θα είναι προφανώς μέσα στον ίδιο φάκελο με το αρχείο και θα τo ελέγχει. Δεν πρέπει να επιτρέπει στο χρήστη να το κάνει copy-paste σε άλλο φάκελο ή δίσκο ή να το αντιγράφει μαρκάροντάς το μέσα από το κείμενο καθώς και να του απαγορεύει την εκτύπωση. Κάθε φορά που πάει να κάνει κάτι απ' αυτά να του ζητάει κωδικό που θα εχώ ορίσει εξαρχής. Αρχικά σκέφτηκα να το φτιάξω το πρόγραμμα με C++ αλλά οι γνώσεις μου σ' αυτήν δεν μου επιτρέπουν τόσο δύσκολες εφαρμογές, πέρα ότι δεν έχω χρόνο να το μελετήσω... Θα μου πείτε ότι ζητάω πολλά, αλλά όσοι ασχολούνται με υπολογιστές πιστεύω ότι όλο και κάτι θα γνωρίζουν...
Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...
Τhanks :!:

gsmaster
06-02-08, 18:25
Λύση Α: Δώστο σε χαρτί.
Λύση Β: Με .pdf γίνεται να μην εκτυπώνεται και να μην αντιγράφεται. Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά έχω πετύχει pdf το οποίο δεν μπορούσα να το εκτυπωσω. Να ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και "διορθωτικές λύσεις" σε αυτό το κλείδωμα...

dikos
06-02-08, 19:32
.pdf που δέν μπορούσες να τυπώσεις;
Κουφό μου ακούγετε. :shock:

Nemmesis
06-02-08, 20:59
.pdf που δέν μπορούσες να τυπώσεις;
Κουφό μου ακούγετε. :shock:

οχι το εχω παθει και εγω σε κατι datashee... και επισης καποια αλλα datasheet οταν τυπωνονται δεν τυπωνουν τις εικονες αλλα μονο το κειμενο...

GEWKWN
06-02-08, 21:10
Κοιτα αυτο που λες λεγεται lazer lock
Το συστημα αυτο περιλαβνει την
προστασια αντιγραφης και λειτουργει
με τον εξις τροπο:
οπως ειναι γνωστο τα αρχεια ειναι
σε δυο μερη στον φυσικο χωρο
1) Στο συστημα των αρχειων.
2) Στον φυσικο χωρο του δισκου.
αν στο συστημα των αρχειων και
στον φυσικο χωρο το μεγεθος δεν ειναι
ιδιο τοτε το αρχειο δεν μπορει να αντιγραφει
διοτι δεν θεωρουν τα windows οτι το αρχειο
ειναι καλο και ετσι δεν αντιγραφεται
(χρηση cd-ron για το αρχειο).
για την εκτυπωση τωρα δεν ξερω αν σου πω κατι
ελπιζω να σε βοηθησα

plouf
07-02-08, 00:25
ανοιξε το εγγραφο με το OpenOffice και File->Export PDF

στο τελαυταίο TAB εχει επιλογή ασφαλείας και τα κάνει αυτά που θές

eebabs2000
07-02-08, 13:10
Λύση Α: Δώστο σε χαρτί.
Λύση Β: Με .pdf γίνεται να μην εκτυπώνεται και να μην αντιγράφεται. Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά έχω πετύχει pdf το οποίο δεν μπορούσα να το εκτυπωσω. Να ξέρεις όμως ότι υπάρχουν και "διορθωτικές λύσεις" σε αυτό το κλείδωμα...

Το έγγραφο είναι περίπου 350 σελίδες και αν του το δώσω σε χαρτί σίγουρα θα το βγάλει φωτοτυπία...


Κοιτα αυτο που λες λεγεται lazer lock
Το συστημα αυτο περιλαβνει την
προστασια αντιγραφης και λειτουργει
με τον εξις τροπο:
οπως ειναι γνωστο τα αρχεια ειναι
σε δυο μερη στον φυσικο χωρο
1) Στο συστημα των αρχειων.
2) Στον φυσικο χωρο του δισκου.
αν στο συστημα των αρχειων και
στον φυσικο χωρο το μεγεθος δεν ειναι
ιδιο τοτε το αρχειο δεν μπορει να αντιγραφει
διοτι δεν θεωρουν τα windows οτι το αρχειο
ειναι καλο και ετσι δεν αντιγραφεται
(χρηση cd-ron για το αρχειο).
για την εκτυπωση τωρα δεν ξερω αν σου πω κατι
ελπιζω να σε βοηθησα
M' Αυτόν τον τρόπο ανοίγει όμως? Πως θα του το αντιγράψω από μένα αλλά να είναι κλειδωμένο γι' αυτόν, αν μπορείς πες μου περισσότερα, μιας και δεν έχω ψαχτεί...


ανοιξε το εγγραφο με το OpenOffice και File->Export PDF

στο τελαυταίο TAB εχει επιλογή ασφαλείας και τα κάνει αυτά που θές

Τι είναι το ΤΑΒ? δεν έχω το OpenOffice έχω παλιό υπολογιστή (win98) μπορώ να κανω κάτι?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απ' ότι βλέπω κάτι πάει να βγει...

GEWKWN
07-02-08, 13:16
θα γραψεις ενα cd με χρηση προγραματος που υποστιριζει lazer lock
αν και η λυση του plouf μου φαινεται καλυτερη.

plouf
07-02-08, 21:39
ανοιξε το εγγραφο με το OpenOffice και File->Export PDF

στο τελαυταίο TAB εχει επιλογή ασφαλείας και τα κάνει αυτά που θές

Τι είναι το ΤΑΒ? δεν έχω το OpenOffice έχω παλιό υπολογιστή (win98) μπορώ να κανω κάτι?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απ' ότι βλέπω κάτι πάει να βγει...[/quote]

το openoffice το κατεβάζεις δωρεάν από www.openoffice.org
παίζει και στα 98 (ακόμα)

ΤΑΒ είναι οι καρτέλες οτα πατήσεις export θα ανοιξει ενα παράθυρο με επιλογές
σε πολές καρτέλες (του στυλ σελιδοδείκτες) η τελευταία έχει τις επιλογές

eebabs2000
08-02-08, 09:32
ΟΚ ευχαριστώ πολύ... Θα το δοκιμάσω και αν κολλήσω κάπου, θα ποστάρω και πάλι!!!

eebabs2000
13-02-08, 21:04
Λοιπόν κατάφερα τελικά να φτιάξω pdf που να μην εκτυπώνονται και να μην αντιγράφεται το κέιμενο, με το OpenOffice. Με ποιο τρόπο θα μπορούσα τώρα να το κάνω αυτό το αρχειάκι να μην αντιγράφεται από φάκελο σε φάκελο?

babisko
13-02-08, 22:22
Συνονόματε, δεν γνωρίζω πως μπορείς να μην επιτρέπεις την αντιγραφή του αρχείου σε άλλο φάκελο, αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις το παρακάτω για τους υπολογιστές:

ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ, ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.

Αν το αρχείο βρίσκεται σε δίσκο του οποίου το σύστημα αρχείων είναι NTFS, μπορείς να ορίσεις τα δικαιώματα των χρηστών, ώστε να είναι μόνο για ανάγνωση. Αν όμως κάποιος χρήστης έχει δικαιώματα administrator, τότε πάλι δεν προστατεύεται με τίποτε.

Ακόμη και το pdf που έκανες για να μην εκτυπώνεται και να μην αντιγράφεται το κείμενο (ή τμήμα του κειμένου), σε δευτερόλεπτα ξεπερνιέται. Αν θέλεις, στείλε μου ένα pdf προστατευμένο να σου το επιστρέψω απροστάτευτο.
Αυτό που θέλω να πω είναι με τίποτε δεν μπορείς να αποκλείσεις κάποιον που γνωρίζει τον τρόπο, και θέλει να "σπάσει" κάποια προστασία ενός αρχείου ή ενός προγράμματος. Απλά κάνεις δύσκολη την ζωή εκείνων που δεν γνωρίζουν το τρόπο.

Φιλικά
Μπάμπης

eebabs2000
13-02-08, 22:32
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, κατάφερα ακόμα και να κλειδώσω την ανάγνωση, δηλαδή να ζητάει κωδικό για να το διαβάσει, αυτό δεν νομίζω να το ανοίξει τόσο εύκολα... Αλλά πως θα γίνει? Έχω κάνει κάποια δουλειά και θέλω να την προστατέψω, δε μπορεί να τα αφήνουμε όλα ελεύθερα... Εκείνο όμως που ψάχνω δεν είναι να κλειδώσω την ανάγνωση αλλά την αντιγραφή από φάκελο σε φάκελο. Θέλω με λίγα λόγια να φτιάξω ένα αρχείο που να μπορεί μόνο να το διαβάσει. Κατά τα άλλα να είναι αμετακίνητο! Κανένα πρόγραμμα με κωδικό δεν υπάρχει? (μάλλον όχι από 'τι κατάλαβα)

Τρελός Επιστήμονας
13-02-08, 22:40
Να πω και εγώ μια "χαζή" ιδέα; Λοιπόν, αν το αρχείο μπορεί να διαβαστεί αλλά όχι να αντιγραφεί ή να εκτυπωθεί, τότε με τη βοήθεια μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής μπορεί να φωτογραφηθεί η κάθε σελίδα από την οθόνη και να αποθηκευτεί στον Η/Υ σαν jpeg. Μετά, ο φίλος μας μπορεί, αν θέλει, να δακτυλογραφήσει από την αρχή τις σελίδες. Άρα, πού είναι η κρυπτογράφηση; Ουδέν κρυπτόν...

eebabs2000
13-02-08, 22:45
Να πω και εγώ μια "χαζή" ιδέα; Λοιπόν, αν το αρχείο μπορεί να διαβαστεί αλλά όχι να αντιγραφεί ή να εκτυπωθεί, τότε με τη βοήθεια μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής μπορεί να φωτογραφηθεί η κάθε σελίδα από την οθόνη και να αποθηκευτεί στον Η/Υ σαν jpeg. Μετά, ο φίλος μας μπορεί, αν θέλει, να δακτυλογραφήσει από την αρχή τις σελίδες. Άρα, πού είναι η κρυπτογράφηση; Ουδέν κρυπτόν...

χαχαχα, του βάζεις ιδέες... Υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά πιστεύω ότι αυτός δε τα ξέρει και όλα τα κόλπα και ούτε θα κάτσει να φωτογραφίσει (και πόσο μάλλον να δαχτυλογραφίσει) 350 σελιδες που είναι το έγγραφο, αν δεν μπορεί άμεσα να τις αντιγράψει...

babisko
14-02-08, 07:27
Να πω και εγώ μια "χαζή" ιδέα; Λοιπόν, αν το αρχείο μπορεί να διαβαστεί αλλά όχι να αντιγραφεί ή να εκτυπωθεί, τότε με τη βοήθεια μιας ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής μπορεί να φωτογραφηθεί η κάθε σελίδα από την οθόνη και να αποθηκευτεί στον Η/Υ σαν jpeg. Μετά, ο φίλος μας μπορεί, αν θέλει, να δακτυλογραφήσει από την αρχή τις σελίδες. Άρα, πού είναι η κρυπτογράφηση; Ουδέν κρυπτόν...

χαχαχα, του βάζεις ιδέες... Υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά πιστεύω ότι αυτός δε τα ξέρει και όλα τα κόλπα και ούτε θα κάτσει να φωτογραφίσει (και πόσο μάλλον να δαχτυλογραφίσει) 350 σελιδες που είναι το έγγραφο, αν δεν μπορεί άμεσα να τις αντιγράψει...

Και γιατί να τις δακτυλογραφήσει; Μπορεί να χρησιμοποιήσει OCR (Optical Character Recognition).
Και είπαμε, ΟΤΙ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ, ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ.

eebabs2000
14-02-08, 09:38
OK, εκείνο που κατάλαβα είναι ότι δε μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα... Θα του το δώσω έτσι όπως το κλείδωσα ως τώρα αλλά αν το δω σε άλλα χέρια θα του αλλάξω τα φώτα, ηλεκτρονικός δεν είμαι?? χαχα

eebabs2000
19-09-08, 13:50
Κοιτα αυτο που λες λεγεται lazer lock
Το συστημα αυτο περιλαβνει την
προστασια αντιγραφης και λειτουργει
με τον εξις τροπο:
οπως ειναι γνωστο τα αρχεια ειναι
σε δυο μερη στον φυσικο χωρο
1) Στο συστημα των αρχειων.
2) Στον φυσικο χωρο του δισκου.
αν στο συστημα των αρχειων και
στον φυσικο χωρο το μεγεθος δεν ειναι
ιδιο τοτε το αρχειο δεν μπορει να αντιγραφει
διοτι δεν θεωρουν τα windows οτι το αρχειο
ειναι καλο και ετσι δεν αντιγραφεται
(χρηση cd-ron για το αρχειο).
για την εκτυπωση τωρα δεν ξερω αν σου πω κατι
ελπιζω να σε βοηθησα

Που μπορώ να το βρω το lazer lock? Όσο κι αν έψαξα δε το βρήκα στο νετ. Ήθελα να τη δοκιμάσω και αυτή τη λύση.

GEWKWN
19-09-08, 15:22
δεσ για την καινουρια εκδοση
"MARATHON"

eebabs2000
19-09-08, 22:03
Υπάρχει κάποιο link να μάθω κάτι παραπάνω ή και κάποιο demo πρόγραμμα για δοκιμή και αν κάνει να το αγοράσω, γιατί όσο έψαξα δεν είδα κάτι σχετικό...

Chris Valis
23-09-08, 13:26
http://www.laserlock.com/