PDA

Επιστροφή στο Forum : halogen--->xenon bmw e46



billos1989
06-02-08, 19:20
γεια χαρα!
εχω ενα ε46 β μ νν
και εχω αγορασει τα φαναρια ξενον με λαμπτηρες κανονικα...
γνωριζει κανεισ τι αλλο χρειαζομαι για να το τοπο8ετησω πανω στο αμαξι και να παιξουν κανονικα??

lynx
06-02-08, 19:56
ρε παιδια για να βλεπετε εσεις τι φταιμε να τυφλωνομαστε εμεις οι υπολοιποι?

λιγοι ειναι αυτοι που φροντιζουν να φτιαξουν ενα σωστο συστημα XENON...φροντισε και εσυ!

billos1989
07-02-08, 18:21
καποιος αλλος φιλος που να μπορει να με βοηθησει λιγο περισσοτερο?

babisko
08-02-08, 07:43
Τα φανάρια xenon αποτελούνται από τα φανάρια, την λάμπα και το μπάλαστ (έτσι το λένε οι ηλεκτρολόγοι, αλλά είναι τροφοδοτικό υψηλής τάσης, την οποία χρειάζονται οι λάμπες xenon για να ανάψουν). Δεν μπορείς απλά να συνδέσεις τα 12V του αυτοκινήτου στην λάμπα και να λειτουργήσουν.

Για να πάρεις μια ιδέα ρίξε μια ματιά εδώ: http://globalimport.gr/catalog/index.php/cPath/18_99

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-02-08, 08:46
Από την στιγμή μου ο φίλος έχει αγοράσει κομπλέ τα φανάρια με λάμπες ξένον, τότε σίγουρα έχουν ενσωματωμένο το "μπάλαστ" και σίγουρα τα φανάρια δεν θα τυφλώνουν αφού οι προδιαγραφές τους (κρύσταλα, κάτοπτρα κτλ) είναι για ξένον. Αυτό συμβαίνει όταν στα συμβατικά φανάρια τοποθετούμε λάμπες ξενόν. Η σύνδεση τοτε γίνεται όπως και στα προηγούμενα φανάρια που είχε. Το πολύ πολύ να χρειστεί επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου του αυτοκινήτου για την παρουσία φότων ξένον, για να μην βγάζει σφάλμα "καμένης λάμπας"

billos1989
08-02-08, 20:33
Από την στιγμή μου ο φίλος έχει αγοράσει κομπλέ τα φανάρια με λάμπες ξένον, τότε σίγουρα έχουν ενσωματωμένο το "μπάλαστ" και σίγουρα τα φανάρια δεν θα τυφλώνουν αφού οι προδιαγραφές τους (κρύσταλα, κάτοπτρα κτλ) είναι για ξένον. Αυτό συμβαίνει όταν στα συμβατικά φανάρια τοποθετούμε λάμπες ξενόν. Η σύνδεση τοτε γίνεται όπως και στα προηγούμενα φανάρια που είχε. Το πολύ πολύ να χρειστεί επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου του αυτοκινήτου για την παρουσία φότων ξένον, για να μην βγάζει σφάλμα "καμένης λάμπας"



kati tetoio m eipane.. gia epanaprogrammatismo egkefalou
alla kai gia na doulepsoun olososta k na striboun stis strofes kai analoga me to fortio-h anufora kathfora na ru8mizontai ka8 upsos prepei na valw ais8hthres alla kai to modul to kentriko mesa sthn konsola...
to erwthma mou einai etsi opws einai xwris ta parapanw 8a paijoun??
exw lampes metasxhmatistes comple kai einai gnhsia bmw opote file den 8a se tuflwnoun...
tnx petros

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-02-08, 09:26
Νομίζω οτι σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, θα σου λύσουν τις απορίες και είναι το πλέον αρμόδιο, αφού μπαίνουν στο παιχνίδι ένα σύστημα αισθητήρων και ατοματισμών.