PDA

Επιστροφή στο Forum : peltie



tnt_tuner
10-02-08, 04:52
καλησπερα σε ολους!!! θελω να ρωτισω για τα peltie! εχει χρισιμοποιησει κανενας? τι αποδοση εχουν, καταναλωση? σε η/υ μπορουμε να τα χρισιμοποιησουμε χωρις ανεμιστιρα? γενικως δεν εχω δει ποτε απο κοντα και ακουγεται οραιο για αθοριβη και αμεση ψηξη
ενα σχτετκο site π πουλανε κ ολας ειναι αυτο http://new-electronics.gr/peltier/peltier.html
ξερει κανενας κανα μαγαζι που να εχει?

PCMan
10-02-08, 05:11
Αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοια έχουν και τα φορητά ψυγειάκια που βάζουμε στα αμάξια?

Αναρωτιόμουν πως γίνεται να βγάζει κρύο με μόνο μια ψύκτρα και έναν ανεμιστήρα.

Σκεφτόμουν κι εγώ να βάλω κάτι τέτοιο σε pc αλλά δεν ήξερα πως γίνεται και που θα το βρω.

Πάντως ένα ψυγειάκι που έχω με ένα μικρό ανεμιστηράκι που έχει, λέει ότι τραβάει 4Α.


Εψαξα στο ebay και βλέπω ότι είναι φτηνά.
7,5€ στα 168W (http://cgi.ebay.com/168-Watt-Peltier-Cooler-Thermoelectric-Cooling-Module_W0QQitemZ270208453499QQihZ017QQcategoryZ466 0QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)(πως θα ξέρω σε τι συσκευή μπορώ να το βάλω? στον επεξεργαστή μου πχ. μπαίνει?)

Hgetis
10-02-08, 14:10
φιλαρακο τα πραγματα με το peltier δεν ειναι τοσο απλα...

αποσο ξερω χρησιμοποιειται μονο σε συστηματα υδροψηξης και phasechange.. στην αεροψυξη αντενδυκνειται...! γιαυτο προσεξε μην αντι για καλο κανει τελικα κακο! ;)

ριξε μια ματια στα παρακατω λινκς ή ακομη γουγλισε το...:
http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=6635&highlight=peltier
http://www.peltier-info.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Peltier-Seebeck_effect

chip
10-02-08, 19:20
Φυσικά θέλει ανεμιστήρα... Το Peltier δεν καταπίνει θερμότητα... μόνο μεταφέρει όπως τα κλιματιστικά. Ψύχει την μία πλευρά ζεσταίνει την άλλη. Αφου λοιπόν για να απομακρυνθεί η θερμότητα από τον επεξεργαστή σου απιτείται ανεμιστήρας τότε απαιτείται πολύ περισσότερο και στο το Peltier (θυμήσου οτι έχει βαθμό απόδοσης και κατα συνέπεια θα θέλει ακόμα καλυτερη ψύξη) Το Peltier το βάζεις αν πρέπει τοπικά να μειώσεις την θερμοκρασία ή να τραβήξεις μεγάλα ποσά θερμότητας και μετά να τα διαχειριστής με τις κατάλληλες ψύκτρες και ανεμιστήρες. Επίσης το Peltier μπορεί να ρίξει στα άκρα του (εκει που δεν θα πατα στον επεξεργαστή) την θερμοκρασία κοντά στο μηδέν (ή και υπό το μηδέν) οπότε θα έχεις υγοροποίηση και θα κινδυνεύει η μητρική απο βραχυκύκλωμα (αυτό είναι το μεαγλύτερο πρόβλημα με τα Peltier στην εφαρμογή αυτή)

PCMan
11-02-08, 06:20
Chip, αν εξαιρέσουμε αυτό με την υγροποίηση:
πόσους βαθμούς περίπου θα έχω με αυτό το peltier δεδομένου ότι ο επεξεργαστής μου με την μανίσια ψύκτρα του, φτάνει τους 70-80βαθμούς?
Θα έχω την μανίσια ψύκτρα-ανεμιστήρα.





ΥΓ. Εχω μπερδευτεί λιγάκι. Η ζεστή μεριά, πρέπει να είναι όσο πιο κρύα γίνεται για να είναι ψυχρή μεριά στο μέγιστο κρύο?

chip
11-02-08, 09:20
To ΥΓ το έγραψες πολύ σωστά.
Προφανώς θα βάλεις πάλι την Ψύκτρα και τον ανεμιστήρα.
Σε πόσους βαθμούς θα κατέβει η θερμοκρασία εψαρτάται από τηνη ισχύ του peltier και από την ισχύ του επεξεργαστή.... και φυσικά....
Το peltier έχει το καλό οτι η ψύκτρα θα ζεστένεται περισσότερο (από ότι τώρα) οπότε έτσι αποβάλεις μεγαλύτερα ποσά θερμότητας με την ίδια ροή αέρα.

PCMan
11-02-08, 16:37
Δηλαδή με αυτό που έδωσα πιό πάνω στα 168W και με τον επεξεργαστή μου που είναι presscott στα 3,2 θα κατέβει η θερμοκρασία ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό?
Απ'όσο ξέρω οι επεξεργαστές τραβάνε γύρω στα 100W.

Nemmesis
11-02-08, 17:32
αν ειναι 168W θα κατεβει... δεν τραβανε ολοι 100W αλλα μπορει και παραπανο... το peltier ομως με τι θα το ελενχεις? δεν νομιζω να ειναι αρκετα σοφο απλα δινοντας του 5v απο το τροφοδοτικο του πισι...

chip
11-02-08, 19:26
Θα κατέβει αλλά θυμήσου το πρόβλημα της υγροποίησης! Είναι πολύ σοβαρό και συνηθησμένο... γι αυτό τα αποφεύγουν στο PC Modding.
Αλλά γιατί θες να κατέβει? Το πας για υπερχρονισμό? Αν είναι για υπερχρονισμό οκ! Αν όχι τοτε βάλε απλά μια καλή ψύκτρα(καμιά Noctua NH-U12) και άσε στην άκρη τα peltier. (Θυμήσου οτι τα χρησιμοποιούν ευρήτατα στα laser στα PC όμως όχι...δεν είναι τυχαίο)

PCMan
12-02-08, 00:54
Και για υπερχρονισμό το θέλω. Αν τον ανεβάσω λίγο, ψήνεις αυγό...
+ ότι θέλω να κατέβουν και λίγο οι στροφές χωρίς να δώσω πολλά λεφτά, οπότε είναι πολύ καλή ιδέα.

Έχω και υρδόψυξη σε αλλο pc αλλα δεν γίνεται σχεδον τίποτα με την θερμοκρασία, μόνο με τον θόρυβο..

Τώρα αυτό με την υγροποίηση όντως είναι πολύ σοβαρό αλλά πιστεύω ότι λύνεται.

Ανάμεσα στο peltier και τον επεξεργαστή αν τοποθετίσω μια λάμα σε μεγαλύτερες διαστάσεις απο το peltier και στην κάτω μεριά κάνω ένα "λούκι" και τα νερά τρέχουν μέσα σε ένα κουτάκι, δεν θα γίνει δουλειά?

thanos
12-02-08, 01:20
Θα γινεται υγροποιηση και πανω στη λαμα... :(
Πιστευω οτι η υδροψυξη ειναι οτι καλυτερο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει τιποτα στην αγορα που να αξιζει... ειναι ολα για πεταμα.Κινεζικα blocks απο επιχαλκωμενο αλουμινιο και radiators της πλακας...

Παντος αν εχεις ηδη υδροψυξη καντης κανα mod οπως αυτο http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/radi2.htm
Αντικαταστησαμε σε υπολογιστη φιλου το radiator με 15μ πλαστικο λαστιχο και βαλαμε μεγαλυτερη αντλια η θερμοκρασια του επεξεργαστη σταθερη 45β και του νερου 32 μετα απο 3 ωρες λειτουργιας.

PCMan
12-02-08, 01:32
Κι αν θέλω να τον πάρω κάπου μαζί μου θα κουβαλάω και όλες τις υδραυλικές εγκαταστάσεις μαζί? :P

Τα έχω δει αυτά αλλα δεν με συμφαίρει γιατί το μετακινώ μερικές φορές το pc.

Κάτι άλλο. Αν πάνω σε μία ψήκτρα της υδρόψυξης βάλω ένα peltier, θα κάνει δουλειά?

thanos
12-02-08, 01:47
H ΕΥΔΑΠ εχει παντου παροχες! Αυτο θα πει plug n play!!!!

To προβλημα ειναι η υγροποιηση...Η λυση ειναι ειτε να μην υπαρχει καθολου υγρασια στο χωρο ειτε ενα συστημα ελεγχου του πελτιερ που θε θα επιτρεπει τη καθοδο της θερμοκρασιας κατω απο τη θερμοκρασια
δροσου οπου σχηματιζεται η υγρασια αλλα ετσι χανεις το οverclocking.Γιατι να βαλεις το peltier πανω στην υδροψυξη...Το νερο που θα κυκλοφορει μεσα θα εμποδιζει την ψυξη! Μπορεις ομως να ψυχεις το νερο βαλε το radiator στην καταψυξη!

PCMan
13-02-08, 03:41
Δηλαδή τζίφος...
Τουλάχιστον σε ολοκληρομένο μπορώ να το βάλω? Στο STK4241 πχ.?

babisko
13-02-08, 08:37
Νίκο, από ότι κατάλαβες το peltier δεν κάνει τίποτε άλλο, από το να μεταφέρει την θερμοκρασία από την μια του πλευρά στην άλλη. Δεν σημαίνει ότι μόνο του ψύχει. Πρέπει από την άλλη πλευρά (την θερμή) να υπάρχει κάτι (ψύκτρα, ανεμιστήρας ή συνδυασμός τους), ώστε να απάγει την θερμοκρασία του (και ζεσταίνεται αρκετά), διαφορετικά το στοιχείο peltier καταστρέφεται από την υψηλή θερμοκρασία.
Οπότε, καλύτερα μια καλή ψύκτρα με θερμοαγώγιμη πάστα, άντε και ένα ανεμιστηράκι το πολύ και όλα μια χαρά.

Nemmesis
13-02-08, 14:30
φιλε αφου εχει υδροψυξη βαλε ενα peltie να ψυχη το νερο... οποτε δεν θα εχεις προβλημα με την υγρασια... καπου το ειχα δει...

Blue shark
13-02-08, 16:20
Εγω παλι θα συνιστουσα να βρεις ενα μικρο-φτηνο και να πειραματιστεις λιγο(οχι πανω στο pc), ωστε να δεις πως λειτουργει,παντως οπως ειπαν και πιο πριν το πελτιερ απλα δημιουργει μια διαφορα θερμοκρασιας.Αυτο εχει δυο πλευρες,την ζεστη και την κρυα ,αν εσυ καταφερεις να κρατησεις την ζεστη του πλευρα π.χ. στους 45 τοτε η κρυα θα είναι -5(πολυ στο περιπου).Τωρα αν εσυ στην κρυα βαλεις κατι ζεστο,δηλαδη εναν επεξεργαστη τοτε θα ζεσταθει παραπανω και η ζεστη πλευρα .
Αυτο με το να βαλεις το πελτιερ να παγωνει το νερο,δεν ειναι και τοσο απλο γιατι και παλι θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να παγωνεις την ζεστη πλευρα του,εγω δεν πιστεω οτι αρκει μια απλη ψυκτρα,λογικα θα θελει υδροψυξη.
Γενικα οι περισσοτεροι που το χρησημοποιουν στον υπολογιστη το χρησημοποιουν σε συνδιασμο με υδροψυξη.Εγω ειχα βρει μια προσφορα και ειχα παρει ενα για την γραφικων με 25 ε που ηταν έτοιμο,δηλαδη ειχε πανω μπλοκ υδροψυξης και ετοιμο μολεξ για να το συνδεεις στο τροφοδοτικο.

PCMan
14-02-08, 02:12
Εννοείται ότι όπου το βάλω, στην ζεστή πλευρά θα βάλω ψύκτρα.
Τεσπα, θα πάρω ένα κάποια στιγμή και θα το δοκιμάσω.
Thanks για την βοήθεια :D

sakis
14-02-08, 20:14
κανε φορματ βαλε linux και ολα θα πανε καλα .....

χεχε χεχε sakis

κα μην αρχισετε παλι ....... εκανα αλλο ενα καλαμπουρι

NUKE
14-02-08, 20:22
φιλε,αν καθε φορα γραφεις κατι τετοιο ''και μην αρχισετε παλι ....... εκανα αλλο ενα καλαμπουρι''

χανει το νοημα του....

sakis
14-02-08, 20:47
οκ nuke εχεις δικιο αλλα αν μπεις στο κομματι των υπολογιστων και δεις ποσες φορες εχει προταθει φορματ γιατι ας πουμε δεν δουλευει η καρτα γραφικων θα ερθεις ακριβως στην ιδια φαση που ειμαι και εγω .....

εγω ειμαι σχετικα καινουργιος στο φορουμ αλλα μου αρεσει ...ειναι fun υπαρχουν πολυ χρησιμες πληροφοριες μεσα ....και διαφορες ιδεες ...καποιες απο αυτες ειναι και αξιολογες ....απο την αλλη και εγω σαν λιγο μεγαλυτερος και μια καποια μικρη εμπειρια παραπανω οπου και οσο μπορω προσπαθω να βοηθησω ....το φχαριστιεμαι κιολας

κατα τα αλλα απλα δεν ξαναμπαινω στον τομεα των υπολογιστων ..... και ετσι ολα καλα

NUKE
14-02-08, 21:24
Εχω κανει format και format....Πραγματικα ενα φορματ το εξαμηνος ειναι σαν το ενα μηλο την ημερα....

sakis
15-02-08, 10:57
ερχεσαι πργματικα στα λογια μου .......

στην εταιρια μου υπαρχουν στα γραφεια και στον παγκο στο συνολο 6 πισια και ενα λαπτοπ ολα σε δικτυο ολα win xp κανουμε φορματ συνηθως μια φορα καθε 5 χρονια και ολα επισης ειναι μια χαρα τα πισια ειναι γρηγορα και πανω τους εκτος απο την δουλεια μου βασιζετε και ολη η λειτουργια του γραφειου .....

αμα δεν βαριεσαι σε καποια φαση μπορω να σου εξηγησω και γιατι δεν χρειαζετε να κανουμε φορματ παρα μονο καθε 5 χρονια....ειναι σε γενικες γραμμες απλο....

regards sakis

NUKE
15-02-08, 14:16
και δεν μου λες.Γιατι να βαριεμαι?Αν εχεις ορεξη να γραφεις....Μονο που εδω ειναι λιγο ακυρο το θεμα....

sakis
15-02-08, 14:28
κανενας στα πισια του γραφειου .....

δεν παιζει παιχνιδια
δεν κατεβαζει καμμιας μορφης software που δεν χρειαζομαστε
κανενας δεν κανει τσατ
κανενας δεν εχει μσν
κανενας δεν χρησιμοποιει outlook
κανενας δεν βλεπει χαζες ιστοσελιδες
δεν εχουμε κανενα σοβαρο antivirus ( AVG + SPY BOOT )
εχουμε win xp sp2 αλλα δεν τα εχουμε κανει update ποτε
δεν χρησιμοποιουμε καθολου google μονο yahoo
παιρνουμε τα μαιλ μας απο το webmail otenet
και τελος εχουμε ενα μονο προγραμμα για καθε δουλεια
( δλδ για ιντερνετ μονο ιντερνετ εξπλορερ οχι και μοζιλα .....για dvd μονο power dvd κλπ )

εχουμε ενα hub 3 com και μοιραζομαστε ενα connex 1024

και τελος το ρευμα που τα τροφοδοτουμε ειναι εξαιρετικα καθαρο ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ειπα σταθερο ...ειπα καθαρο

NUKE
15-02-08, 14:40
Καταλαβα τι εννοεις.Αλλα αυτα δεν γινονται σε ενα κανονικο PC.Εδω γεμιζει μπουρδες,διπλα προγραμματα,αχρηστα παιχνιδια....Παντως εχετε μικρη συνδεση για 7 υπολογιστες!

tnt_tuner
15-02-08, 20:59
:-$ off topic..!!!!
ας επανερθουμε στα peltie!!! τα peltie με ενθουσιαζουν επειδη κανουν αυτο που δεν κανουν τα υπολειπα(συστηματα ψυξης)
ειναι αμεσα...και αθρυβα
οτι χρειαζεται ψυξη στην ζεστη πλευρα ειναι ευνοητο. αυτο που δεν ξερω ειναι ασπουμε τι ανοχες εχει(σε θερμοκρασια) ενα τετιο peltie
μεχρι να παραδοσει πνευμα, δηλ. θα μπορουσε κ αν ναι τι ισχy και τι καταναλωση θα ειχε ενα peltie που θα μορουσα να εχω ενα cpu
οσο γινεται πιο κοντα σε θερμοκρασια δωματιου(Τ λειτουργιας) ενω δεν θα χρειαζομασταν ανεμιστηρα
ενοηται οτι θα χρισημοποιησω ψηκτρα κ ξεχωρηστο τροφοδοτηκο.
οπως καταλαβαινεται ο στοχος ειναι να κανω overclocking χωρις νερα και χωρις φασαρια
με την υγροποιηση μην τρελενεστε υπαρχει τοπος προστασιας 1 αν ειναι πολυ λιγη η λυση ειναι το silica gel
(κάτι δισκία ή σακουλάκια που περιέχουν μια κρυστάλλινη σκόνη) και
2 αν ειναι πολυ η λυση ειναι κατι τετιο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977845&product=943606&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FA806B94 BF6A786FA9853850903BC305CF8C961634809F76B5F2584058 EFD840AC176CD676C1612F165146DC26DC730AF996DB23B788 C275ECACE0A7C2DEB2742D861F9136A0AC4CA512F6C7F95468 C59FB5DACF2968DD561DEECFA43B877A094B18FAC427CD28AA 03DF6792A3E91EC048
η για να μην ξοδευομαστε πατεντες με βερνικι νυχιων η σπρευ πλαστηκοποοιησης και armaflex η sealing string(μονωτική τσίχλα)
αλλα αυτα ειναι για τρελα γουστα!!!

Nemmesis
15-02-08, 23:23
φιλε το peltie υπαρχουν μεχρι και 200-300watt αλλα για να δωσουν αυτα δεν θελουν απλα μια ψυχτρα και οταν μιλαμε για ψυχτρα εννοουμε ΜΕΓΑΛΗ ψυχτρα... θελουν οπωσδιποτε και ανεμιστιρες... μην τα θεοποιειτε τα peltie... ακομα δεν ειναι "αξιοπιστα" και "ευχριστα" για αυτο και ο βασικος τοπος λειτουργιατους ειναι σε κινεζικα ψυγειακια...και οταν μιλας για θερμοκρασιες δωματιου δεν υπαρχει προβλημα υγροποιηση με την προιποθεση να παταει ολο το peltie σε μια πλακα χαλκου οπου αυτη θα ακουμπαει στον επεξεργαστη... εγω σχεδιαζα ενα τρελο συστηματακι με φρεον (λογο του οτι εχω κολλιτο φιλο ψυκτικο) αλλα τελικα δεν εγινε τπτ λογο ελιψης ενδιαφεροντος... γιατι και να κανω εγω το πισι μου 5ghz θα τρεμει η ψυχη μου συνεχεια και θα εχω το νου μου συνεχεια για θερμοκρασιες κτλ κτλ... και στο κατο κατο αχρηστο ειναι το overclocking... ειναι οπως οταν πειραζεις εναν nissan 1400... πεταμενα λεφτα και χρονος...

PCMan
16-02-08, 03:15
:-$ off topic..!!!!
ας επανερθουμε στα peltie!!! τα peltie με ενθουσιαζουν επειδη κανουν αυτο που δεν κανουν τα υπολειπα(συστηματα ψυξης)
ειναι αμεσα...και αθρυβα
οτι χρειαζεται ψυξη στην ζεστη πλευρα ειναι ευνοητο. αυτο που δεν ξερω ειναι ασπουμε τι ανοχες εχει(σε θερμοκρασια) ενα τετιο peltie
μεχρι να παραδοσει πνευμα, δηλ. θα μπορουσε κ αν ναι τι ισχy και τι καταναλωση θα ειχε ενα peltie που θα μορουσα να εχω ενα cpu
οσο γινεται πιο κοντα σε θερμοκρασια δωματιου(Τ λειτουργιας) ενω δεν θα χρειαζομασταν ανεμιστηρα
ενοηται οτι θα χρισημοποιησω ψηκτρα κ ξεχωρηστο τροφοδοτηκο.
οπως καταλαβαινεται ο στοχος ειναι να κανω overclocking χωρις νερα και χωρις φασαρια
με την υγροποιηση μην τρελενεστε υπαρχει τοπος προστασιας 1 αν ειναι πολυ λιγη η λυση ειναι το silica gel
(κάτι δισκία ή σακουλάκια που περιέχουν μια κρυστάλλινη σκόνη) και
2 αν ειναι πολυ η λυση ειναι κατι τετιο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977845&product=943606&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE08CD8A61273804FA806B94 BF6A786FA9853850903BC305CF8C961634809F76B5F2584058 EFD840AC176CD676C1612F165146DC26DC730AF996DB23B788 C275ECACE0A7C2DEB2742D861F9136A0AC4CA512F6C7F95468 C59FB5DACF2968DD561DEECFA43B877A094B18FAC427CD28AA 03DF6792A3E91EC048
η για να μην ξοδευομαστε πατεντες με βερνικι νυχιων η σπρευ πλαστηκοποοιησης και armaflex η sealing string(μονωτική τσίχλα)
αλλα αυτα ειναι για τρελα γουστα!!!
Γιατί μου βάζεις ιδέες τώρα??
Κάνουν σίγουρα δουλειά αυτά που γράφεις?

Τί είναι η μονοτική τσίχλα?

Κάνει δουλειά το βερνίκι νυχιών?

tnt_tuner
19-02-08, 23:05
καλησπερα!!
φιλε Nemmesis με ξενερωσες ασχημα.. και ελπιζα οτι με μια ψυχτρουλα και το peltie θα ξεμπερδευα..
τεσπα..τοτε μαλον για αυτο που ζηταω ειναι μονοδρομος η παθητικη υδροψυξη -οποτε παμε παλι για πατεντα!!
φρεον τσακαει αλλα κανει πολυ φασαρια και ειναι ονγκοδες! παντως θα διαφωνισω οτι το overclocking ειναι αχρηστο
και πολυ περισσοτερο το tuning του αυτοκινητου..
παντα μπορεις να κανεις μια βελτιωση που να ειναι λειτουργικη και αξιοπιστη(αν γινει σωστα!)

PCMan σε βλεπω γουσταρεις αλλα θα σε ξενερωσω γιατι εμπενα σε ενα site για pcmoding-overclocking κτλ
αλλα δεν το θυμαμε sorry.. (επαγγελματικα πραγματα -πειραγματα σε μητρικες, πολλα volt κτλ)
αυτα που ειπα κανουν δουλεια ,αφου τα χρησιμοποιουν οι πιο τρελες βελτιωσεις.(βλεπε στερεο co2, αζωτο..)
αν και νομιζω οτι πραπαει να φτασουμε σε αυτο το σημειο... (εκτος αν εχεις καμια μητρικη κ καναν επεξεργαστη του πεταματου για να πειραματιστεις)
η μονωτικη στιχλα ειναι στην υφη σαν στιχλα αλλα ειναι κατι σαν το armaflex (αυτο που εχουν γυρο γυρο οι σωληνες του θερμοσιφωνα) απο κει κ περα το βερνικι νυχιων κανει δουλεια γιατι αφινει λεπτη στρωση και μονωνει καλα αλλα θελει προσοχη μην αφισεις κενο συνηθως το βαζουν 2ποντους γυρο απο τον επεξεργαστη μηπως δεν παταει καλα το armaflex.αλλα στην τελικη και η λαδομπογια παιζει να κανει δουλεια (δικιαμου ιδεα το καναμε σε κατι πλακετες για εξωτερικη χρειση).
την μεγαλητερη προσοχη πρεπει να την δωσεις στη μονωση γυρο στη ραφη του soket και αν πας για πολικες θερμοκρασιες και τα ddr και pci slot αν ειναι κοντα! γιαυτο το πιο πρακτικο ειναι το sealing string!

για πειτε καμια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω? ειπαμε αθορυβη καλη ψυξη και οχι νερο. η μηπως δεν παιζει να αποφυγω το νερο.?
Nemmesis οραια τζιφρα! lol!

Nemmesis
19-02-08, 23:59
tnks tnt_tuner το στιλο μου εννοω :P... αλλα δεν ειπα οτι το tuning του αυτοκινητου ειναι αχρηστο οπως και το overclock... αλλα οτι ειναι αχρηστο σε 1400... δλδ οτι και να το κανεις 1400 ειναι... τι να κλασει?
ετσι και στα πισι... λιγοι ειναι αυτοι που κανουν overclock σε καλα μηχανιματα... τι να το κανω εγω το overclock σε εναν p4 3ghz? οσο και να τον παω καλητερα
θα πηγαινει ενας dual core... οσο για την ψυξη που θελεις προτινω υδροψυξη χωρις radiator απλα με ενα χειροποιητο tank με διαστασεις 50cm χ 50cm χ 5cm
απο αλλουμινιο με τις 2 μεγαλες επιφανιες να εχουν πανο τους κολλημενες ψυχτρες και να καθετε ορθιο διπλα στο πισι... ετσι λογο του μεγαλου ογκου του νερου (12λιτρα)
και της αρκετης αποροφησης θερμοκρασιας απο το μεγαλο tank θα εχεις αυτο που θελεις... και ξαναλεω καλο το overclock αλλα εκει που αξιζει... και στο κατο κατο εναν renault 5αρι
και 500 αλογα να ειναι δεν παυει να ειναι renault 5αρι με το μικρο τιμονακι :P και επισης να θυμασε οτι οσο ποιο πολυ το "πειραζουμε" κατι τοσο ποιο "κακο" "απετιτικο" και ΘΟΡΥΒΟΔΕΣ΅γινεται :P

tnt_tuner
23-02-08, 20:54
Nemmesis δεν συμφονω κ παλι μαζι σου αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα..εχω δει πολλα p4
να πιγενουν καλλητερα απο quad και πολα 1400 να πιγενουν καλητερα απο supercars απο ολες τις αποψεις
και αυτο που ειπες για το 5αρι με πληγοσες ειναι απο τα αγπημενα μου κλαψ
και με το πειραγμα αναλογα σε πια κατευ8υνση γινεται μπορει να ειναι πιο σταθερο αξιοπηστο και λειτουργικοτερο
καλη ιδεα με το ντεποζιτο αλλα ελεγα να φτιακσω απο ψυγειο αυτοκινητου (παιζει να βρω τσαμπα δηλ)
PCMan την βρικα την σελιδα www.thelab.gr διαβασε εχει αρκετο πραμα να μα8εις...
καμια ιδεα απο που 8α βρω την τρομπα?

Nemmesis
23-02-08, 21:33
Nemmesis δεν συμφονω κ παλι μαζι σου αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα..εχω δει πολλα p4
να πιγενουν καλλητερα απο quad και πολα 1400 να πιγενουν καλητερα απο supercars απο ολες τις αποψεις
και αυτο που ειπες για το 5αρι με πληγοσες ειναι απο τα αγπημενα μου κλαψ
και με το πειραγμα αναλογα σε πια κατευ8υνση γινεται μπορει να ειναι πιο σταθερο αξιοπηστο και λειτουργικοτερο
καλη ιδεα με το ντεποζιτο αλλα ελεγα να φτιακσω απο ψυγειο αυτοκινητου (παιζει να βρω τσαμπα δηλ)
PCMan την βρικα την σελιδα www.thelab.gr διαβασε εχει αρκετο πραμα να μα8εις...
καμια ιδεα απο που 8α βρω την τρομπα?

οκ σορυ για το 5αρι αλλα απλα παραδειγμα ηταν :) οταν λες "1400 να πιγενουν καλητερα απο supercars" εισαι σιγουρος? εννοω να μην εχει αλλαχτει ο κορμος απο το μοτερ... αν ειναι να παρω ενα 5αρι (για παραδειγμα :wink: ) και να του βαλω πανω μια v8 ε τι να το κανω... αυτο δεν ειναι 5αρι τοτε... supercars ποια εννοεις? και στο κατω κατω για να κανει ενα 1400 να φυγει ενα supercar το αμαξακι θα πρεπει να ειναι στημενο με τετοιο τροπο ωστε να μην ειναι πλεον "λειτουργικο" με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει πορεια ουτε 10λεπτα

tnt_tuner
01-03-08, 17:27
ααα! αλλη μια σελιδα που ασχολητε με τετια 8εματα http://www.overclockers.gr/ και http://www.overclock.net/

Nemmesis πραγματι γινεται να βγαλεις ΠΟΛΛΑ αλογα κ απο 1400 απλα ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο το να βαλεις το v8 οπως ειπες και οι περισσοτεροι προτιμουν ενοειται τον ευκολο δρομο και στημενο ακομα μπορει να ειναι κ οσο λειτουργικο ειναι το supercar
ολα γινονται αρκει να υπαρχει ορεξη και χρημα. εχω δει μοτερακι 18cc να βγαζει 170hp 250Νm ροπη
η τεχνολογια μπορει να κανει πολλα πραγματα το θεμα ειναι ποσα κανει η τεχνολογια

ρε παιδια καμια ιδεα απο που θα βρω τρομα για το υγρο ψυξης? να μην κανει θορυβο μονο θελω.

Nemmesis
01-03-08, 17:59
λοιπον... να σου πω γιατι σε ρωτησα ποια εννοεις supercars... εννοεις τα dragster? η τα viper corvet κτλ? για αν εννοεις τα dragster τοτε και εγω μαζι σου ειμαι στο οτι λες "και στημενο ακομα μπορει να ειναι κ οσο λειτουργικο ειναι το supercar" αλλα αν λες τα viper κτλ τοτε διαφωνω στο οτι ναι μεν και τα ιδιο θα ειναι ιδια αλογα ροπες και λοιπα αλλα το μικρο θα ειναι καθε βδομαδα συνεργιο για "ρυθμιση" και τριπιμενα κολαρα.. ετσι παυει να ειναι λειτουργικο... και κατι τελευταιο για να κλεινει το τοσο offtopic θεμα μας.. και εμενα μου αρεσουν τα πειραγμενα οπως φανταζομαι και σε εσενα αλλα οπως και να το κανουμε τα μανισια με τον καταληλο χειρισμο θελουν μονο βενζινη και τα προβλεπομενα servise
το τρομα που ρωτας τι ειναι? οσο για αυτο που θες αθορυβο η καλητερη λυση ειναι (οπως ειπες και εσυ νομιζω) ενα ψυγειο αυτοκινητου και ο μεγαλος ογκος νερου!!! και κατι αντιστηχο αλλα τσουχτερο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650284 γιατι οπως ειπες και εσυ το παν ειναι το χρημα...

φιλικα πανος

Blue shark
04-03-08, 16:36
[quote="tnt_tuner"]ααα! αλλη μια σελιδα που ασχολητε με τετια 8εματα http://www.overclockers.gr/ και http://www.overclock.net/

Nemmesis πραγματι γινεται να βγαλεις ΠΟΛΛΑ αλογα κ απο 1400 απλα ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο το να βαλεις το v8 οπως ειπες και οι περισσοτεροι προτιμουν ενοειται τον ευκολο δρομο και στημενο ακομα μπορει να ειναι κ οσο λειτουργικο ειναι το supercar
ολα γινονται αρκει να υπαρχει ορεξη και χρημα. εχω δει μοτερακι 18cc να βγαζει 170hp 250Νm ροπη
η τεχνολογια μπορει να κανει πολλα πραγματα το θεμα ειναι ποσα κανει η τεχνολογια

ρε παιδια καμια ιδεα απο που θα βρω τρομα για το υγρο ψυξης? να μην κανει θορυβο μονο θελω.[/qu

Οι τρομπες ξεκινανε απο 18 ε ( Hydor L-20 Pro) και γενικα στα 30-40 βρισκεις!

tnt_tuner
08-03-08, 20:17
οκ παιδια! η ιδεα μoυ ηρθε μαλον σε τρομπες για συντριβανια θα ψαξω!!! κανουν γυρω στα 5ευρο αποσο μου ειπαν!!
Nemmesis σου στελνω πμ για να συνεχισουμε το offtopic(μαρεσει που εγω πριν εκραξα τους αλλους για offtopic!)
παντως το peltie μου εχει κολισει... πρεπει να φτιαξω μια κατασκευη με peltie!

Nemmesis
08-03-08, 20:40
οκ παιδια! η ιδεα μoυ ηρθε μαλον σε τρομπες για συντριβανια θα ψαξω!!! κανουν γυρω στα 5ευρο αποσο μου ειπαν!!
Nemmesis σου στελνω πμ για να συνεχισουμε το offtopic(μαρεσει που εγω πριν εκραξα τους αλλους για offtopic!)
παντως το peltie μου εχει κολισει... πρεπει να φτιαξω μια κατασκευη με peltie!

η καλητερες αντλιες που μπορεις να βρεις ειναι απο ενυδρια.... ειναι τελειος αφορυβες και ειναι φτιαγμενες για συνεχει λειτουργια... αντεχουν χρονια ολοκληρα στην μπριζα... κοστιζουν καπου 20ευρω και θα βγαινουν σε 2 τυπους... εσωτερικου τυπου που μπαινει μεσα στο ενυδριο και εξωτερικου που συνδεονται με σωλινακια στο ενυδριο... ο 2ος τυπος ειναι ποιο σπανιος αλλα μπορεις να βαλεις την αντιαλ μεσα στο τανκ οποτε μπορεις να δουλεψεις και την εσωτερικου τυπου... επισης καλο ειναι να δουλεψει το peltie στο να ψυξεις το νερο και οχι τον CPU γιατι ετσι θα αποφυγεις τυχον ατυχηματα λογω δυσλειτουργιας του peltie! check you mail!! :wink: