PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρονικο διαγραμμα



johny16
12-02-08, 12:44
καλημερα παιδια πολλες φορες βλεπουμε διαγραμματα οπου το καθε κυκλωμα ειναι ξεχωριστα μεταξυ του δλδ εχω δει σε κυκλωμα για picburner να ειναι ξεχωριστα το κυκλωμα τροφοδοσιας και ξεχωριστα το κυριως κυκλωμα.και ρωτω εγω τωρα που θα ξερω πως θα γινουν οι συνδεσεις εαν το καθε κυκλωμα ειναι ξεχωριστα?


υγ:μηπως σας βρισκετε κανενα λινκ για φτιαξω προγραμματιστη οχι μονο για pic αλλα και 8051 για ολοκληρωμενα 40,24,16,8 pins?

eebabs2000
12-02-08, 14:04
Τα σημεία με ίδια ονομασία ενώνονται μεταξύ τους, π.χ. για τροφοδοσία θα βλέπεις συχνά να λέει Vcc ή Vdd και κάπου στο κύκλωμα θα υπάρχει ένα σημείο που να λέει πάλι Vcc ή Vdd αυτά τα δύο τα ενώνεις και έτσι έχεις δώσει τροφοδοσία στο κύκλωμα, oι γειώσεις όπως φαντάζομαι ξέρεις είναι κοινές, εκτός και αν είναι 2 διαφορετικά συμβολάκια που τις διαχωρίζουν για συγκεκριμένους λόγους, π.χ αναλογική γείωση και ψηφιακή... Βάλε το σχέδιο που είδες να σου πω ακριβώς! Για προγραμματιστές μάλλον αν ψάξεις στο google (http://www.google.gr) θα σου βγάλει πολλούς...

Nemmesis
12-02-08, 16:28
φιλε johny αν δεν εισαι ετοιμος διαβασεις ενα σχεδιο νομιζω οτι το καλητερο για σενα ειναι να αγορασεις εναν εμπορικο προγραγραματιστη γιατι μαλλον θα χασεις πολυ χρονο χωρις να καταφερεις τπτ...

johny16
12-02-08, 19:38
nemmesis κοιτα καποια πραματα οσον αφορα το σχεδιο δεν τα εχω δει ποτε και γενικα οσες φορες εχω δει σχεδιο μπορω να το διαβαζω δοξα το θεο εχει τυχει να εχω δει 2-3 φορες τετοιου τυπου σχεδια που επειδη ειμαι ακομα στην αρχη με μπερδευουν.παντως για να παρω ετοιμο προγραμματιστη δεν παιζει με την καμια γιατι ειναι πανακριβος και εκτος αυτου θελω να φτιαξω κατι. :D

manos_3
14-02-08, 14:22
Η αγορα ενός επαγγελματικού προγραμματιστή(αν τον χρειάζεσαι τόσο πολλύ) είναι μία λύση,όμως αν θες να πειραματιστείς λιγάκι δοκίμασε...

manos_3
14-02-08, 14:24
Η αγορα ενός επαγγελματικού προγραμματιστή(αν τον χρειάζεσαι τόσο πολλύ) είναι μία λύση,όμως αν θες να πειραματιστείς λιγάκι δοκίμασε να φτιάξεις...