PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με mp3 player pioneer



chris_x
25-02-08, 14:06
Καλησπερα!!!! Εχω ενα mp3 player pioneer στο αυτοκινητο το οποιο μου παρουσιασε το εξης προβλημα:Δεν εκτελει καμια λειτουργια με κανενα κουμπι το μονο που κανει ειναι να παιζει το cd που του βαζω συνεχομενα χωρισ να μπορω να αλλαξω τραγουδι,δε παιζει radio δε κανει τιποτα.Με αλλα λογια μονο το eject του cd δουλευει και το volume.Μηπως μπορει να μου πει καποιος τι μπορει να φταιει?????

chris_x
25-02-08, 21:53
κανεις τιποτα???

P@s@ris!
25-02-08, 22:58
κάνε ένα reset για αρχή και βλέπουμε..... πως κάνεις reset???????
υπάρχει κάπου ένα μικρό κουμπάκι χωμένο μεσα στο πλαστικό..πίσω από την πρόσοψη...

chris_x
26-02-08, 20:09
Εννοεις οτι το κουμπι ειναι στη προσοψη που βγαζω?γιατι εγω δεν ειδα κανενα κουμπι πισω απο την προσοψη μονο κατι επαφες που ακουμπουν στο υπολοιπο mp3 οταν κλεισω τη προσοψη.μηπως πρεπει να ξεβιδωσω τις βιδες??

P@s@ris!
26-02-08, 23:04
για δες μήπως είναι στο υπόλοιπο mp3??????είναι ένα μικρό μαύρο κουμπάκι...χωμένο μέσα στο πλαστικό....

chris_x
27-02-08, 20:50
ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειδα τιποτα ουτε στη προσοψη ουτε στο υπολοιπο.τα ανοιξα και τα 2,και τη προσοψη και το πλαστικο μπροστα απο το mp3.Tι θα κανω τωρα γ..μω τη τυχη μου!!Ειναι ακριβο ρε γαμωτο βοηθηστε με λιγο δε ξερω τι να κανω.Ψαχνω στο internet μηπως βρω τιποτα αλλα μονο tο user manual βρισκω που το εχω, δε λεει και τιποτα.Το μοντελο ειναι αυτο pioneer premier
DEH -P550MP.ΟΠΟΙΟΣ μπορει ας βοηθησει

chris_x
28-02-08, 13:37
κανεις τιποτα?

Radiometer
28-02-08, 14:04
δοκίμασε να καθαρίσεις τις επαφές από την πρόσοψη και το ράδιο cd μήπως και δεν κάνουν καλή επαφή

chris_x
01-03-08, 15:04
κολοκυθια δεν εγινε τιποτα δεν ειχαν και τιποτα οι επαφες καθαρες ηταν. τωρα τι κανουμε καμια ιδεα????????

ignatios67
01-03-08, 15:19
70 euro έχει το carrefour το bluesky με usb stick και mp3 player και bluetuth για κινητό

sakis
01-03-08, 16:35
να βρεις το κουμπακι για ρεσετ σηκωσε τον πολο απο την μπαταρια και θα κανει ρεσετ απο μονο του .....τον αρνητικο η τον θετικο .... το ιδιο ειναι

chris_x
01-03-08, 17:22
αφου το ξεσυνδεσα τελειως και το ξαναεβαλα δεν εγινε τιποτα!ακουω αλλες προτασεις

P@s@ris!
01-03-08, 17:26
λοιπόν....βγάλε το έξω....λύσε το όλο και πάρε πολύμετρο και τα σχετικά..και άρχισε....

chris_x
01-03-08, 17:30
ωραια εγω το βγαζω και το λυνω αλλα εκει μεσα γινετε μπαχαλο για πρωτο βημα πες μου τι πρεπει να κανω?

Radiometer
01-03-08, 17:36
ωραια εγω το βγαζω και το λυνω αλλα εκει μεσα γινετε μπαχαλο για πρωτο βημα πες μου τι πρεπει να κανω?

πριν αρχίσεις να ανοίγεις καπάκια. το μηχάνημα πόσο καιρώ το έχεις ?? εγγύηση έχει ??

chris_x
01-03-08, 17:44
εχει ερθει απο αμερικη αστη την εγγυηση γ αυτο σκαω πιο πολυ.λοιπον ακουω

chris_x
02-03-08, 12:59
καμια ιδεα τι πρεπει να κανω??????????????

chris_x
03-03-08, 15:58
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ επειγοντως βοηθεια!!!!Κοιταξτε να δειτε τι γινετε απο τη τσαντιλα μου χτες τα ξυλωσα ολα,επειδη στο ηχοσυστημα μου εχω 2 ενισχυτες και ενα subwoofer,εναν για τα 2 μεγαλα ηχεια πισω και εναν για το subwoofer.Εκει που κοιταζα τη συνδεσμολογια πισω απο τα καθισματα παρατηρησα οτι η γειωση του 2 ενισχυτη που ειναι του subwoofer ακουμπαγε στο + του 1 ενισχυτη αφου οι ενισχυτες ειναι συνδεδεμενοι παραλληλα (ποσο μαλακας ο ηλεκτρολογος που το φτιαχνε τελος παντων) και ρωταω τωρα εγω υπαρχει περιπτωση να εχει καει κατι απο τους ενισχυτες,μετα που τον συνδεσα σωστα τον ενισχυτη ακουγοταν πιο καλα(και αναρωτιομουν τοσο καιρο γιατι δεν ακουγοταν δυνατα)μπορει να εχει επηρεασει και το mp3 player που δε παιζει?Ακομα μπορει τα ηλεκτρικα του αυτοκινητου να εχουν επηρεαστει απο αυτο ,γιατι μου καιγονται συνεχεια λαμπακια και μου αναβουν καποιες λυχνιες

sakis
03-03-08, 16:46
εχεις πει διαφορα μεχρι τωρα εκ των οποιων τα περισσοτερα μαλλον ειναι μπερδεμενα

θεωρω απο αυτα οτι μαλλον εχεις προβλημα και στο αμαξι σχετικα με τα λαμπακια κλπ αρα αν εχεις θεμα υπερτασης η καων γειωσεων οπου παλικ εκει καταληγουμε ....υπερταση .....μαλλον εχεις στειλει το μπ3 για τσαγακι .....

καποια πιονεερ εχουν ενα ολοκληρωμενο που παραγει τις δευετερεουσες τασεις και μαλλον αυτο εκτος αλλον την εχει κανει .....

προφανως πας αντιπροσωπεια και πριν απο ολα σε καλο ηλεκτρολογο ......

φυσικα και θα κοστισει αλλα σε γενικες γραμμες ο κλωτσας δεν παιρνει κεφαλια ....

τελος εαν ψαχνεις διαγνωση και λυση του προβληματος μεσα απο το φορουμ και το ιντερνετ το βλεπω μαλλον απιθανο εκτος βεβαια αν εχεις λαπτοπ με ασυρματη καρτα δικτυου και μπορεσεις να το πλησιασεις κοντα στο αυτοκινητο οποτε ισως τοτε μπορεσω να κανω κατι .....

chris_x
03-03-08, 17:53
λοιπον μεγαλε για να καταλαβω ο μονος λογος για να εχω υπερταση ειναι να εχω κακες γειωσεις πως μπορω να το ελενξω ???την υπερταση και γενικα τις κακες γειωσεις??? μα καινουριο αυτοκινητο 2002 μοντελο ποτε σκουριασανε? δηλαδη απ αυτο το προβλημα που ανεφερα με τη γειωση που ειχε παει λανθασμενα στο + δεν προεκυψε κανενα προβλημα ουτε ο ενισχυτης δεν επαθε τιποτα???

eebabs2000
03-03-08, 18:03
Επειδή δεν κατάλαβα και πολλά, θέλω να σε ρωτήσω κάτι... Το έβγαλες το mp3 το σύνδεσες με τροφοδοτικό πάγκου και δεν κάνει τίποτα, ούτε λαμπάκι ανάβει, τίποτα?

chris_x
03-03-08, 18:44
λοιπον οχι αυτο δε το χω κανει ακομα ειμαι στο σταδιο να βρω τι γινετε με το κυκλωμα του αυτοκινητου προσ το παρον θα γινει και αυτο που λες μηπως μπορειτε να μου απαντησετε στην προηγουμενη ερωτηση????????

Radiometer
03-03-08, 18:50
Εκει που κοιταζα τη συνδεσμολογια πισω απο τα καθισματα παρατηρησα οτι η γειωση του 2 ενισχυτη που ειναι του subwoofer ακουμπαγε στο + του 1 ενισχυτη

Αυτό που λες παραπάνω, αν λες τις τροφοδοσίες των ενισχυτών τότε σίγουρα θα σου καιγόταν η ασφάλεια.

εκτός αν εννοείς κάτι άλλο !

chris_x
03-03-08, 23:51
ε ναι αυτο εννοω τι αλλο θα μπορουσα να εννοω ποια απ ολες τις ασφαλειες? των ενισχυτων, του mp3 ,του κυκλωματος του αυτοκινητου,δε ξερω πολλα πραγματα αλλα δε νομιζω οτι οι ερωτησεις που κανω ειναι τελειως κοτσανες,πιστευω οτι ευσταθουν εστω και λιγο,επισης δε νομιζω οτι θελουν καποια τοσο πολυ επιστημονικη εξηγηση ωστε να μην μπορει να με βοηθησει καποιος,γιατι ειμαι σιγουρος πως εδω περα μεσα πολλα ατομα γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο οσα ξερει ενας τυχαιος ηλεκτρολογος που κανει αυτη τη δουλεια και δε ξερει τι ειναι ρευμα.Τωρα θα μου πειτε αν ειναι κατι πολυπλοκο το καταλαβαινω δε θα μπορεσω να το φτιαξω γιατι δεν εχω τα μεσα αλλα ψαχνοντας αν ειναι κατι απλο μπορει να το φτιαξω.Ακομα οτι κ αν ειναι θελω να ξερω γιατι ο μαστορας σου λεει τα δικα του και σε πιανει κοροιδο.ελπιζω να με καταλαβαινει καποιος, παντως ευχαριστω για τις προσπαθειες που κανετε να με κατανοησετε οποιος θελει μπορει να με βοηθησει να βγαλω μια ακρη.Παλι αν τελικα το mp3 ειναι αχρηστο θελω να ξερω τι γινετε με τα υπολοιπα ηλεκτρικα του αυτοκινητου για να προχωρησω στο επομενο βημα.καινουριο mp3 δηλαδη η να προσπαθησω να βαλω pc μιας και εχω ενα pentium 4 , 1500 που τον τρωει η σκονη κριμα δεν ειναι , τι λετε θα ειναι δυσκολο να το πατενταρω???

ice25
05-03-08, 20:04
καλησπέρα!εκτός από το +- στην τροφοδοσία υπάρχει και το +- στις εξόδους του ενισχυτή....(από εκεί παίρνουν σήμα τα ηχεία)

αν φίλε μου ακουμπούσε το +- της τροφοδοσίας και δεν σου κάηκε ασφάλεια(αποκλείεται αν υπάρχει)

αν πάλι δεν υπάρχει και δεν σου έπιασε ΦΩΤΙΑ το αμάξι είσαι πολύ τυχερός πάνε παίξε Τζόκερ και δώσε κάνα φράγκο και σε μας.

για τις γειώσεις,αμάξι του 2002 είναι πιθανό να έχει προβλήματα γειώσεων όχι τόσο από σκουριά άλλα από χαλάρωμα επαφών βιδών πουρί από μικροσπινθιρισμους κτλ

επίσης συνήθως βάζουμε εμείς την γείωση σε κατάλληλο σημείο με την απαραίτητη αφαίρεση χρώματος για σωστή επαφή(συνήθως κάτω από το πίσω κάθισμα),γιατί η γειώσεις του αυτοκίνητου δεν αντέχουν τα ρεύματα των ενισχυτών.

τώρα τα λαμπάκια που σου ανάβουν έτσι χωρίς λόγο ή οι λάμπες που καιγοντε συχνα κτλ δειχνουν ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικο προβλημα του αυτοκινητου.ψαξτο...

μηπος ειναι κανα golf??

chris_x
07-03-08, 22:01
ibiza ειναι πανω κατω τα ιδια με golf εχεις εμπειριες απο golf γιατι το λες?πως μπορω να ελενξω τισ γειωσεις ?