PDA

Επιστροφή στο Forum : Subwoofer από Home Cinema σε αυτοκίνητο



theodore
25-02-08, 14:29
Καλησπέρα σας.. Έχω ένα subwoofer από Home Cinema είναι 30W στα 8Ω και Sensitivity >90db/m/W θα ήθελα την βοήθεια σας για το πώς μπορώ να το μετατρέψω να παίζει στο αυτοκίνητο μου..!!

Το αυτοκίνητο μου δεν έχει ενισχυτή..αλλά το ραδιο cd έχει επιλογή για sub (ενεργό).

Το woofer που έχω δεν είναι ενεργό και θα ήθελα να μου πείτε εαν μπορώ να το μετατρέψω σε ενεργό...!!

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...!

Radiometer
25-02-08, 14:52
Το μονό σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς έναν ενισχυτή για να οδηγήσεις το woofer
από εκεί και μετά θα πάρεις την έξοδο για sub που έχει το ραδιο cd και που ειναι η προενίσχυση,
και μεσώ ενός RCA καλωδίου θα στήλης το σήμα σε έναν ενισχυτή για να σου παίξει το woofer

το woofer 30W στα 8Ω είναι σχετικά μικρο οπότε με έναν απλό δυκαναλο γεφυρωμένο ενισχυτή θα παίξει.

moutoulos
25-02-08, 15:00
... με έναν απλό δυκαναλο γεφυρωμένο ενισχυτή θα παίξει.
Ή μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=434).

theodore
25-02-08, 15:00
Σε ευχαριστώ πολύ... ο ενισχυτής 2x22W του site κάνει δουλειά...;;

Ευχαριστώ..!!

moutoulos
25-02-08, 15:01
Σε ευχαριστώ πολύ... ο ενισχυτής 2x22W του site κάνει δουλειά...;;

Ευχαριστώ..!!
Το παραπάνω είναι καλύτερο ... :wink:

theodore
25-02-08, 15:02
... με έναν απλό δυκαναλο γεφυρωμένο ενισχυτή θα παίξει.
Ή μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=434).

και να φτιάξω τρία κανάλια...? για να έχω για δυο ηχεία και το woofer...??

moutoulos
25-02-08, 15:04
...και να φτιάξω τρία κανάλια...? για να έχω για δυο ηχεία και το woofer...??
Οχι βρε ... ο ενισχυτής που σου πρότεινα είναι μονοφωνικός.
Απλά το γούφερ θα το κάνεις ενεργό...

Σου απαντώ με βάση αυτό που ρώτησες

Το woofer που έχω δεν είναι ενεργό και θα ήθελα να μου πείτε εαν μπορώ να το μετατρέψω σε ενεργό...!!

theodore
25-02-08, 15:07
...και να φτιάξω τρία κανάλια...? για να έχω για δυο ηχεία και το woofer...??
Οχι βρε ... ο ενισχυτής που σου πρότεινα είναι μονοφωνικός.
Απλά το γούφερ θα το κάνεις ενεργό...

Ok σε ευχαριστώ πολύ..!!

hlektrologos000
09-03-08, 08:44
Καλησπέρα σας.. Έχω ένα subwoofer από Home Cinema είναι 30W στα 8Ω και Sensitivity >90db/m/W θα ήθελα την βοήθεια σας για το πώς μπορώ να το μετατρέψω να παίζει στο αυτοκίνητο μου..!!


Ελπιζω να σε προλαβα και να μην εχεις ασχοληθει με το να φτιαξεις ενισχυτη γιο αυτο το ηχειακι.....
Μην συγκρινεις το πως ακουγοταν στο σπιτι σου και νομιζεις οτι θα ακουγετε το ιδιο και στο αυτοκινητο .... στην πραγματαικοτητα δεν θα καταλαβενεις καν οτι λειτουργει ..
Ειναι πολυ μικρο σε ισχυ .... ξεχασε το απλα .

theodore
11-03-08, 20:22
se eyxaristw poly..!!