PDA

Επιστροφή στο Forum : εφαρμοσμενος ηλεκτρομαγνητισμος+μαθηματικα



johny16
28-02-08, 17:21
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλη βιβλιογραφια για το μαθημα του ηλεκτρομαγνητισμου και καποια αλλη μαθηματικων για ολοκληρωματα διπλα τριπλα διαφορικες πρωτου και δευτερου βαθμου και αναλυση fourier.

υγ:θα ηθελα αν γινεται φυσικα να μου εξηγησετε λιγο τι παιζει με την αναλυση και το θεωρημα
fourier.

socrates82
28-02-08, 18:34
Θες να μαθεις η θες να περασεις μαθημα?

johny16
28-02-08, 20:34
βασικα και τα 2 εγω πιστευω οτι αμα ξερεις περνας μαθημα το περνας αλλα και παλι αυτο που λες απο την μια δεν ισχυει τοσο πολυ γιατι ακομα και να περασεις αυτα τα μαθηματα χωρις να εχεις γνωσεις θα τα βρεις μπροστα σου στα επομενα εξαμηνα οπου ειναι η βαση για ολα τα αλλα.

socrates82
28-02-08, 21:08
Δεν με καταλαβες..... Εννοώ θέλεις να πάρεις 2-3 βιβλία σταθμούς στο αντικείμενο που ζητάς που θα έχουν αρκετά πράγματα και θα τα έχεις για πάντα και θα τα ανατρέχεις ή θες κάποια βιβλια που θα έχουν τα πρακτικά πράγματα και θα τα διαβάσεις πιο εύκολα και γρήγορα για να περάσεις ένα μάθημα. Μπορείς να τα πάρεις όλα αν θες.... Απλά άν θες να περάσεις ένα μάθημα σε μια βδομάδα που δεν εχεις ασχολειθεί ξανά θα σου φανούν δύσκολα τα πρώτα! Το διαβασμα δεν σταματάει ποτέ και το αν εχεις περάσει ένα μάθημα δεν είναι κριτήριο γνώσης πάντα!!! Η σχέση σου με τα αγγλικά πως είναι? Θές μονο ελληνικά βιβλία?

pet
28-02-08, 21:43
βασικα και τα 2 εγω πιστευω οτι αμα ξερεις περνας μαθημα το περνας αλλα και παλι αυτο που λες απο την μια δεν ισχυει τοσο πολυ γιατι ακομα και να περασεις αυτα τα μαθηματα χωρις να εχεις γνωσεις θα τα βρεις μπροστα σου στα επομενα εξαμηνα οπου ειναι η βαση για ολα τα αλλα.

Για ηλεκτρομαγνητισμό Griffiths ή Jackson (και τα δύο πολύ καλά)

Για μαθηματικά πάρε ανάλυση ότι βρεις μπροστά σου από παπασωτηρίου

Πολύ σημαντικό είναι το βιβλίο να σε έλκει κιόλας, με το ζόρι δεν γίνεται.

Για φουριέρ ξεκίνα απο wikipedia να δεις τι είναι και μετά θα βρεις το βιβλίο
που σε ενδιαφέρει

Πάνω από όλα να πάρεις κάποιο βιβλίο σχετικό με το πρόγραμμα σπουδών σου
μην ανοίγεις παράδρομους γιατι δεν θα καταλήξεις πουθενά.

Πάρε 2-3 από το κάθε είδος , και κάτσε να τα δεις με τον καφέ σου στο μπαρ
του βιβλιοπωλείου.

Πάρε και κάνα συντακτικό της ελληνικής :lol: :lol: :D

manos_3
29-02-08, 10:13
Συμφωνώ πάρε και ένα Συντακτικό...

epistimon
29-02-08, 11:54
Off topic

johny16 παιρνε και καμια ανασα οταν γραφεις.Σε διαβαζω και αγχωνομαι.Βαζε καμια τελεια...

djwzak
29-02-08, 12:07
Off topic

johny16 παιρνε και καμια ανασα οταν γραφεις.Σε διαβαζω και αγχωνομαι.Βαζε καμια τελεια...

χαχαχα, αμαν βρε epistimon, με πεθανες μεσημεριατικα! Εγραψες.

Βρε τι λετε του παιδιου δεν ντρεπεστε :P
Μην τους ακους βρε johny16, και ο Αϊνσταιν δυσλεκτικος ηταν :P

Ωστοσο συμφωνω με τα παραπανω που απαντηθηκαν και ειδικοτερα για τον Fourier, ενα ψαξιμο στο Google θα σου βγαλει αποτελεσματα για να διαβαζεις 2 χρονια (και στα ελληνικα μαλιστα)!

johny16
29-02-08, 22:56
Ωραιο να με συγκρινεις με τον Αλμπερτ αλλα εγω δεν ειμαι δυσλεκτικος βιαστικος ειμαι. :lol:

djwzak
29-02-08, 23:49
χαχα, το ξερω μωρε, το ξερω... Ενα παραδειγμα εδωσα. Την υγεια σου να 'χεις αγορι μου (που ελεγε και η συγχωρεμενη η γιαγια μου). :)

vaggelis_cha
07-03-08, 21:32
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλη βιβλιογραφια για το μαθημα του ηλεκτρομαγνητισμου και καποια αλλη μαθηματικων για ολοκληρωματα διπλα τριπλα διαφορικες πρωτου και δευτερου βαθμου και αναλυση fourier.

υγ:θα ηθελα αν γινεται φυσικα να μου εξηγησετε λιγο τι παιζει με την αναλυση και το θεωρημα
fourier.

Για Ηλεκτρομαγνητισμό πάρε το ομώνυμο βιβλίο του Krauss και για Μαθηματικά πήγαινε μια βόλτα στον Παπασωτηρίου και κοίτα τα λυσάρια του Γκαρούτσου.