PDA

Επιστροφή στο Forum : διαμορφωση σε πομπο μεσαιων



FMTRIKALA
01-03-08, 11:33
ξεκινησα να φτιαχνω ενα πομπο στα μεσαια με ταλαντωση την el34 και εξοδο την 829β.θελω να ρωτησω το εξης ,αν στον μετασχηματιστη διαμορφωσης στο πρωτευον που συνδεετε η εξοδος του ενισχυτη δωσω απο εναν ενισχυτη με τρανζιστορ θα εχω προβλημα????το εχει δοκιμασει κανεις σας???

tzitzikas
01-03-08, 11:38
λοιπον παλια δουλευα ενα μηχανακι 2χ807 και το διαμορφωνα με εναν τρανζιστορικο ενισχυτη με μετασχηματιστη εξοδου ομως και δεν υπηρχε προβλημα. Μετα δοκιμασα σε μιχανακι 813 το οποιο διαμορφωνω με τελικο 2χ811 μεσω αναλογου διαμορφωτη να οδηγησω τον τελικο 2χ811 με ενα απλο ενισχυτη με τρανζιστορ ισχυος 10 βατ χωρις Μ/Σ εξοδου. το αποτελεσμα ηταν να μην δουλευει το ολο συστημα, ο ηχος ηταν χαμηλος και χαλια και παρολιγο να παρει φωτια ο τρανζιστορικος. ζεματαγε το τρανζιστορ. Πιθανον να εκανε πειστροφη R.F

ReFas
01-03-08, 18:03
ξεκινησα να φτιαχνω ενα πομπο στα μεσαια με ταλαντωση την el34 και εξοδο την 829β.θελω να ρωτησω το εξης ,αν στον μετασχηματιστη διαμορφωσης στο πρωτευον που συνδεετε η εξοδος του ενισχυτη δωσω απο εναν ενισχυτη με τρανζιστορ θα εχω προβλημα????το εχει δοκιμασει κανεις σας???

Δε θα έχει πρόβλημα αν προσαρμόσεις τις αντιστάσεις σωστα...
Ομως EL34 για οδήγηση 829 :?:
είναι παρα πολύ.... εκτός αν κόψεις πολυ τάσεις.. οδήγηση...




(Τζιτζικα, με το θεμα που ειχες με τις 811 που έσκαγαν έκανες κάτι?? εγω τουλαχιστον εχω περιέργεια να μάθω..)

Τρελός Επιστήμονας
03-03-08, 00:10
Εγώ θα έβαζα στη θέση σου μια 6AG7, 6CL6, 12BY7 (οι καλύτερες) ή σαν δεύτερη επιλογή 6L6, 6V6, 6AQ5 ή EL84 σε χαμηλή τάση (200-250V). Να μετρήσεις το ρεύμα οδηγού πλέγματος να είναι μέσα στις προδιαγραφές ώστε να μην έχεις υπεροδήγηση.

tzitzikas
12-03-08, 21:01
ReFas εβαλα αντιστασεις 56Ω στις ανοδους ανθρακος και 10Ω στα οδηγα αν θυμαμε καλα. επισης εβαλα δυο αντιστασεις 330Ω τουβλακια παραλληλα με ενα διακοπτη σε σειρα με τον διακοπτη στο πρωτευον του μ/σ υψηλης των 811. πρωτα εχω ανοικτο το διακοπτη με τις αντιστασεις οποτε εχω πτωση τασης κλεινωντας βεβαια τον αλλο διακοπτη και μετα απο λιγα δευτερολεπτα βραχυκυκλωνω τις αντιστασεις για να εχω πληρη ταση και ρευμα.

ReFas
13-03-08, 00:20
Ωραία τζιτζικας.. δεν είπες αν σταμάτησε το πρόβλημα, μάλλον είναι εντάξει τώρα?

tzitzikas
14-03-08, 18:48
μεχρι τωρα ειναι οκ. θα δειξει....