PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΑΥΤΟ



ntasejay
02-03-08, 23:09
ΓΙΑ ΣΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΨΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 12 H 24VOLT ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΠΑΓΩΝΕΙ.
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ Α\C

Nemmesis
03-03-08, 01:27
φιλε καταρχας καλως ηρθες. αλλα αυτο που λες δεν αξιζει να γινει απο οποια πλευρα και αν το δεις το θεμα... αυτο που ψαχνεις λεγεται peltier και πρεπει να ξερεις οτι οι 2 επιφανειες που εχει αυτο το λευκο "τσιπακι" οπως λες το μονο που κανουν ειναι να αναπτησουν διαφορα θερμοκρασιας μεταξη τους οποτε αν και οι 2 πλευρες του βρισκονται στον ιδιο χωρο το αποτελεσμα που θα εχεις θα ειναι ενα ΜΗΔΕΝ... οταν λες ομως ενα "ΜΙΚΡΟ Α\C" τι ακριβως θελεις να κανεις? αλλα ξεχνα το για κλιματισμο... αν παλι σκεφτεσαι για να ψυξεις καποια συσκευη κατι θα μπορει να γινει...
ΑΝ ομως δεν εννοεις αυτα τα ψυγειακια αλλα αυτα με το φρεον που ειναι μονικα εγκατεστημενα σε λεωφορια τοτε να σου οτι παλι ειναι απαγορευτηκο το κοστος λογο του οτι ενα 24v μοτερ τετοιου τυπου κοστιζει γυρω στο 40ευρο ΑΛΛΑ η πλακετα που χρειαζεται για να μην καει μεσα σε 10 μερες κοστιζει καπου στα 300 ευρα (αν ξερεις ομως απο μΕ και PWM μπορεις να κανεις εσυ την πλακετα)... δωσε παραπανο info και θα λαβεις παραπανο info :) επισης αν θελεις πες και ποιες ειναι η γνωσεις σου στα ηλεκτρονικα για να μπορουμε να γινουμε και εμεις σαφης ποιο ευκολα...

φιλικα πανος

υγ. παλι ξενυχτησα με την mikrobasic :x

kopla
03-03-08, 03:47
το μονο που κανουν ειναι να αναπτησουν διαφορα θερμοκρασιας μεταξη τους

Εγω ξέρω ( δεν ξερω όμως αν είναι σωστό ) ότι το peltier χρησιμοποιείται για ψύξη μόνο ( κυρίως? ). Οι "παρενέργειες" της ψύξης είναι η μια πλευρά να ζεσταίνεται. Επομένως βάζουμε ψύκτρα και ανεμιστηράκι...
Μια χρήση του peltier είναι σε επεξεργαστές (?)

Άσχετο- Το κακό είναι ότι τραβούν αρκετό ρεύμα

lynx
03-03-08, 04:44
υγ. παλι ξενυχτησα με την mikrobasic :x

κοιτα τι ωρα σου απαντησα... :wink: :roll:

Nemmesis
03-03-08, 09:14
υγ. παλι ξενυχτησα με την mikrobasic :x

κοιτα τι ωρα σου απαντησα... :wink: :roll:
:lol: :wink:

Nemmesis
03-03-08, 09:17
το μονο που κανουν ειναι να αναπτησουν διαφορα θερμοκρασιας μεταξη τους

Εγω ξέρω ( δεν ξερω όμως αν είναι σωστό ) ότι το peltier χρησιμοποιείται για ψύξη μόνο ( κυρίως? ). Οι "παρενέργειες" της ψύξης είναι η μια πλευρά να ζεσταίνεται. Επομένως βάζουμε ψύκτρα και ανεμιστηράκι...
Μια χρήση του peltier είναι σε επεξεργαστές (?)

Άσχετο- Το κακό είναι ότι τραβούν αρκετό ρεύμα

δεν ειναι μονο για ψυξη.. απλα τα βαζουν εκει που χρειαζεται ψυξη..

ntasejay
03-03-08, 15:15
ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΠΑΤΕ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΤΟ CHIP ΑΥΤΟ.
ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΨΥΓΑΚΙ Κ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 2 ΨΥΚΤΡΕΣ ΜΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΩ Η ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΩΜΕΝΗ Κ Η ΕΞΩ ΖΕΣΤΗ ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΚΙΝΟΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΕΧΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΝ ΓΥΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΧΕΙ ΔΡΟΣΙΑ ΕΝΑΣ ΦΟΡΤΩΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΑ 300€ ΜΟΝΟ ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΦΡΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ; ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ; ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΣΤΙΜΑΤΑ

ntasejay
03-03-08, 15:18
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΡΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΚΟΛΛΑΩ ΚΑΛΑΙ ΣΕ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ