PDA

Επιστροφή στο Forum : Άκουσα χτες από έναν φίλο ότι υπάρχει μια κεραία στα ΑΜ....



drPanos
05-03-08, 15:35
Άκουσα χτες από έναν φίλο ότι υπάρχει μια κεραία στα ΑΜ η ποια είναι καθετη και είναι 4 μετρά!
Ξέρεται τίποτα για την συγκεκριμένη κεραία?? Αυτό που ξέρω είναι ότι βγαίνει πάνω από τους 1600 και σε λίγο καιρο θα βγαίνει από τους 1400 και πανω και ότι κάνει 300 εύρο

radioamateur
05-03-08, 21:35
http://www.solcon.nl/arbosiebesma/THOR%20News%20English%20II.pdf

Τρελός Επιστήμονας
05-03-08, 23:03
Είχα δοκιμάσει κάποτε μια ΕΗ και το σήμα ήταν 20 dB κάτω από δίπολο.

aeonios
06-03-08, 01:10
Παραδέχομαι πως την κεραία την δουλεύουν πολλοί σταθμοί στα μεσαία. Δεν θέλει ράντιαλ και στήνεται σχετικά εύκολα.

Μπορείς να πάρεις πληροφορίες και από εδώ:

http://www.eh-antenna.com/newAM.htm


ΟΜΩΣ:


Είχα δοκιμάσει κάποτε μια ΕΗ και το σήμα ήταν 20 dB κάτω από δίπολο.
+1.

Νομίζω πως είναι μεγάλη απάτη και βασίζεται σε μια θεωρία που δεν μπορεί να αποδειχτεί πως είναι ευσταθής!

Αυτό που κατάλαβα από την ίδια κεραία που δοκίμασα στους 14 ΜΗz (τις έφερνε γνωστό αθηναικό κατάστημα) είναι:

1) Ο κύλινδρος είναι κάτι σαν placebo για να ψαρώνουμε
2) Ολη η ακτινοβολία γίνεται από τo coaxial(την τρως μέσα στο χώρο σου)
3) O φίλος που την αγόρασε και μου την δάνεισε κλαίει ακόμα τα λεφτά του γιατί απλά η κεραία είναι κάτι καλύτερο από dummy load.
4) Η κεραία ακουγόταν τουλάχιστον 10db κάτω από την κάθετη που είχα για αναφορά (l/4) στην ίδια συχνότητα σε όλους όσους δοκίμασα.

Θα σου πρότεινα φίλε να δοκιμάσεις κάτι πιο λειτουργικό!

minas1000
06-03-08, 02:54
Επισης το coaxial πρεπει να ειναι λ/4 για τη συχνοτητα εκπομπης δηλ. τεραστιο για τα μεσαια και η αποδοση της ειναι αθλια.Ολα τα μαγαζια που ειχαν φερει κοιτανε να τις ξεφορτωθουνε και δεν ξαναφερνουν.Επισης ειναι πολυ στενη για τα 160μ δεν εχει ουτε 10κηζ ευρος μετα τα στασιμα πανε στο θεο και σου βγαινει η πιστη να την φερεις γιατι εκτος απο την κεραια πρεπει να κουρευεις και τη καθοδο.Ειναι χειροτερη ακομα και απο 1 απλο καθετο 10 μετρα με καπλερ (χωρις καπελα πηνια κτλ).

ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1962
15-03-08, 01:12
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Καθετηs υπαρχει τα μεσαια στουs 900 ΚΗΖ

Τρελός Επιστήμονας
15-03-08, 09:38
Αυτή που είχα κατασκευάσει ήταν για τους 7 MHz και, ενώ συντόνισε, η ακτινοβολία ήταν πολύ κάτω από μια λ/2 (20 dB περίπου). Αυτή η κεραία μου θυμίζει τις θεωρίες του Δόκτωρα Παππά που έδειχνε κάποτε ο Χαρδαβέλλας στην τηλεόραση (αντιβαρύτητα, εξωγήινοι, θεραπεία του καρκίνου με αλυσίδες πάνω στο κεφάλι που σπινθηρίζουν με επαγωγικά ρεύματα κλπ κλπ). Ζήτω οι τρελοί επιστήμονες!!! Όμως υπάρχει ένας τρόπος που στέκει θεωρητικά ώστε να κατασκευαστεί μια πολύ μικρή κεραία σχετικά με το λ και να έχει πολύ υψηλό βαθμό απόδοσης και αυτός είναι η υπεραγωγιμότητα.